Jaki dysk HDD 2,5 cala wybrać? Polecane modele

| 0 Komentarzy
Dyski twarde w rozmiarze 2,5 cala wykorzystywane są przede wszystkim w laptopach – jak je wybrać?

Wbrew pozorom, dostępne na rynku modele HDD są bardzo zróżnicowane, i to nie tylko ze względu na swoją pojemność. Wszystko to sprawia, że przed porównaniem dostępnych na rynku modeli powinniśmy zastanowić się, do jakich dokładnie celów dysk będzie przez nas użytkowany.

Polecane dyski HDD

Nieco inne urządzenie okaże się potrzebne w momencie, gdy zależy nam przede wszystkim na magazynowaniu dużych plików, a inne jeśli zależy nam na sprawnym działaniu oraz szybkim dostępie do najważniejszych plików. Biorąc to wszystko pod uwagę, należy dokładnie przeanalizować wszystkie dostępne opcje wyboru.

Dysk twardy 2,5 cala – jaki interfejs?

Zaczniemy od absolutnych podstaw. Warto podkreślić, że pod względem obsługiwanych interfejsów, dyski twarde 2,5 cala dzielą się na dwie kategorii – te stosowane w użytku domowym oraz modele serwerowe.

Najpierw zajmiemy się pierwszą kategorią. A w niej dominują przede wszystkim dyski HDD przygotowane zgodnie z interfejsem SATA III, który już dawno wyparł swoje starsze wersje, które są w sposób znaczący ograniczone. Najlepiej widać to w przypadku przepustowości. Przy SATA III może ona osiągnąć maksymalnie 6 GB/s, natomiast w SATA II dwa razy mniej. Jak więc nietrudno się domyślić, warto celować w dyski twarde oparte na najnowszym interfejsie SATA.

Jeśli jednak chodzi o modele serwerowe, do czynienia mamy z interfejsem SAS, który jest następcą interfejsu SCSI. Co istotne, na rynku dostępne są dyski zgodne z SAS II, zapewniające przepustowość na poziomie 6 GB/s, a także kompatybilne z SAS III – w tym przypadku przepustowość wynosi aż 12 GB/s, co oczywiście ma znaczący wpływ na szybkość działania urządzenia. Warto jednak podkreślić, że tego typu dyski twarde są dość drogie. Za model o pojemności 300 GB zapłacimy ponad 500 złotych.

Dyski twarde HDD 2,5 cala – jaka pojemność i cena?

Przechodzimy do parametru najważniejszego, jeśli zależy nam na magazynowaniu sporej liczby plików. Co istotne, z pojemnością związana jest cena dysku. Warto te dwie kwestie przedstawiać razem, ponieważ często zdarza się, że różnice cenowe między dyskami o różnych pojemnościach są niewielkie, dlatego warto rozważyć zakup urządzenia pojemniejszego niż początkowo zakładaliśmy. Najpierw podamy listę dysków zgodnych z interfejsami SATA II oraz SATA III.

Jak natomiast wygląda sprawa z dyskami SAS II oraz SAS III? W ich przypadku najtańsze modele dostaniemy za około 500 złotych (pojemność 300 GB). Dyski twarde ponad 1 TB będą kosztowały od tysiąca złotych wzwyż.

Dysk HDD 2,5 cala – prędkość obrotowa

W ten sposób przechodzimy do parametrów, które mają wpływ nie tylko na to, ile plików będziemy w stanie zmieścić na dysku, ale również na czystą wydajność oraz stabilność pracy.

Prędkość obrotowa ma znaczenie zwłaszcza wówczas, gdy na dysku instalujemy gry komputerowe oraz zaawansowane programy, na przykład graficzne lub projektowe. Podawana jest obrotach na minutę. Na rynku znaleźć możemy dyski o prędkości:

  • 5400 obr/min – zdecydowanie najtańsze urządzenia, które warto wykorzystywać głównie jako magazyny plików, nie zaś urządzenia, które mają nam pomóc w obsłudze rozmaitych programów,
  • 7200 obr/min – ceny tych dysków zaczynają się od około 200 złotych (pojemność 500 GB). Zapewniają znacznie krótszy czas dostępu.
  • 10000 obr/min – są to wyłącznie urządzenia oparte na interfejsach SAS II i SAS III.
  • 15000 obr/min – absolutnie najszybsze i najdroższe dyski twarde.

Dysk twardy HDD 2,5 cala – pamięć podręczna

Parametr często pomijany, jednak tak się składa, że w ogromnej mierze wpływa on na realizację wielu procesów realizowanych w ramach obsługi programów, jak i funkcjonowania systemu operacyjnego.

Pamięć podręczna (cache) przechowuje bowiem dane tymczasowe, które były wykorzystywane ostatnio. Dostęp do nich jest znacznie szybszy niż w przypadku plików znajdujących się na standardowej przestrzeni dyskowej. Im więcej jest pamięci podręcznej, tym więcej danych będzie dostępnych w ramach odczytu natychmiastowego. Wszystko to ma oczywiście wpływ na sprawność funkcjonowania urządzenia.

Biorąc pod uwagę ofertę rynkową, najgorsze dyski pod tym względem dysponują zaledwie 8 MB pamięci podręcznej. Te z wyższych półek wyróżniają się wartościami od 16 do 32 MB, natomiast modele SAS II i SAS III mogą pochwalić się od 64 do nawet 128 MB pamięci podręcznej.

Warto podkreślić, że wiele dysków 2,5 cala, zwłaszcza tych serwerowych, obsługuje systemy mające zwiększyć bezpieczeństwo danych albo usprawnić ich działanie. Dzięki temu jesteśmy w stanie wybrać dysk najlepiej dostosowanych do naszych indywidualnych preferencji. Oczywiście zawsze powinniśmy zwrócić uwagę również na najważniejsze parametry techniczne, które zostały wymienione powyżej.

4,5
5 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:59
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.