Zdążysz przed pierwszą gwiazdką!

Gwarancja dostawy przed Świętami!

Więcej informacji

Jaki ekran do projektora? Jaki najlepszy?

| 1 Komentarz
Chciałbyś mieć kino domowe, ale nie wiesz, jaki projektor wybrać? Ten artykuł ułatwi podjęcie decyzji.

Jaki ekran do projektora wybrać?

Ekran projekcyjny elektryczny to dużo tańsza wersja kina domowego, dlatego idealnie nadaje się jako jego alternatywa. Specjalny ekskluzywny telewizor o dużych rozmiarach to naprawdę spory wydatek, który może nadszarpnąć Twój portfel. Ekran do projektora tylko nieznacznie różni się jakością obrazu, dlatego tak wiele osób się na niego decyduje. Nie wiesz, jak wybrać idealny model i na co zwrócić uwagę przy zakupie? Na rynku istnieje taka mnogość ofert, że ciężko się zdecydować.

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że istnieją analogowe i cyfrowe połączenia projektorów. Połączenia analogowe, takie jak VGA, composite video lub S-video nie są już aktualne, przez co eksperci ich nie zalecają. Ekran projekcyjny sufitowy lub ekran projekcyjny na statywie zdecydowanie powinien mieć połączenia cyfrowe. Są one oznaczone DVI lub HDMI. Główna różnica między tymi dwiema technologiami polega na tym, że w przypadku DVI jest przesyłany tylko obraz, a w przypadku HDMI także dźwięk.

Na jakie parametry ekranów projekcyjnych zwrócić uwagę?

Pamiętaj, że im ciemniejszy pokój, tym lepsze wrażenia podczas oglądania filmów. Na jakość obrazu składają się następujące czynniki: rozdzielczość, kontrast i jasność. Istnieją ekrany projekcyjne o różnej rozdzielczości. Do dobrego kina domowego wystarczy projektor full HD. Te urządzenia są stosunkowo tanie i zapewniają dużo rozrywki, jeśli zaprosisz przyjaciół na wieczorny seans. Natomiast jeśli myślisz bardziej przyszłościowo i chcesz wyposażyć się w solidny ekran do projektorów z wyższej półki, zainwestuj w model obsługujący 4K.

Taki obraz jest bardzo wyraźny, a jakością dorównuje kinowemu ekranowi. Warto pamiętać, że takie rozwiązanie ma swoją cenę. Dobrej jakości produkt będzie dużo droższy od zwykłego projektora. Kolejny istotny parametr to kontrast, którego wartość wskazuje maksymalną różnicę między czernią a bielą. Stosunek jest zawsze podawany w skali 1000:1, 2000:1 itd. W projektorze o wartości kontrastu 1000:1 najjaśniejszy punkt jest 1000 razy jaśniejszy od najciemniejszego. Im wyższy współczynnik kontrastu, tym ostrzejszy i lepszy obraz.

Projektor o wysokim kontraście co najmniej 10 000:1 świetnie nadaje się do kina domowego, ponieważ dobrze działa w ciemnych pomieszczeniach. Jeśli ekran projekcyjny ścienny jest używany tylko w jasnych pokojach, wysoka wartość kontrastu nie jest wymagana. Dla każdego projektora stosunek 5000:1 będzie wystarczający. Ostatni decydujący parametr to jasność. Musisz wiedzieć, że im ciemniejsze pomieszczenie, w którym znajduje się projektor, tym mniejsze podświetlenie obrazu jest wymagane.

Jeśli używasz ekranu projekcyjnego do kina domowego w dobrze oświetlonym pomieszczeniu, wysoka jasność ma kluczowe znaczenie dla jakości oglądanych zdjęć. Producenci zawsze podają tę wartość w lumenach ANSI. W całkowicie zaciemnionym pomieszczeniu wystarczy projektor o mocy 2000 lumenów. Ta jasność jest obsługiwana przez prawie wszystkie projektory. W oświetlonym pokoju z dużą ilością rozproszonego światła urządzenie powinno mieć co najmniej 4000-6000 lumenów.

Ekrany stacjonarne do projektorów

Ekran projekcyjny 100 cali stacjonarny będzie doskonały, jeśli ekran ma być stale używany w jednym miejscu. Takie urządzenie ma ciężką, solidną konstrukcję i z tego powodu nie może być transportowane. Różne typy produktów obejmują ekran projekcyjny elektryczny sufitowy, zwijany i ramowy. Klasyczny ekran zwijany to bardzo ekonomiczne rozwiązanie. Dzięki ręcznie obsługiwanemu mechanizmowi ekran do projektorów można po prostu wyciągnąć i zablokować.

Taki sposób pozwala na ustawienie obrazu na dowolnej wysokości. Warto wiedzieć, że w skład plandek ręcznych stacjonarnych wchodzą nie tylko plandeki roletowe, ale także korbowe oraz sprężynowe. Wszystkie są bardzo proste w obsłudze i w instalacji. Ekran elektryczny to znakomity wybór, ponieważ idealnie sprawdzi się do Twojego domu. W zależności od wyposażenia konkretnego modelu i jego cech technicznych ten rodzaj jest idealny nie tylko dla początkujących, ale także dla profesjonalistów.

Niezwykła elastyczność to duża zaleta takich urządzeń jak elektryczne ekrany projekcyjne. W ich skład wchodzą również ekrany do rozciągania i ekrany wieloformatowe. W przypadku płótna ramowego obraz jest trwale rozciągnięty w ramie. Ten rodzaj ekranu ma najlepszą jakość, ponieważ napięty materiał jest mniej podatny na wahania temperatury w pomieszczeniu i nie marszczy się ani nie zagina. Dzięki temu jest bardzo płaski. Ekran ramowy to klasyk zapewniający najlepsze wrażenia w kinie domowym!

Polecane ekrany do projektorów

Ekrany projekcyjne mobilne

Jeśli chcesz wykorzystać składany ekran projekcyjny w różnych miejscach, optymalnym rozwiązaniem będzie ekran projekcyjny na statywie, który oferuje maksymalną elastyczność, szybki montaż i uniwersalne zastosowanie. Różne typy obejmują ekran ultramobilny, mobilny ekran ramowy, a także ekran stołowy. Ekran na statywie znakomicie sprawdzi się, jeśli dużo podróżujesz, ponieważ jest bardzo lekki i nie sprawi problemów w transporcie.

Składa się z jednego elementu i dlatego można go łatwo złożyć, a następnie rozłożyć. Wytrzymały statyw wykonany z solidnego materiału stabilnie utrzymuje obraz nawet na nierównych powierzchniach. Do przenoszenia ekranu statywowego przyda się miękki pokrowiec na ekran. Ten sposób jest bardzo wygodny, ponieważ nie tylko chronisz płótno, ale możesz je również wygodnie zawiesić na ramieniu. Pamiętaj, aby odpowiednio dobrać rozmiar obrazu do futerału.

Aby rozłożyć ultramobilny ekran, po prostu połóż go na podłodze i pociągnij za specjalny uchwyt lub za sznurek. Jak sam widzisz, montaż jest bardzo prosty i komfortowy. Ten rodzaj płótna stanowi najlepszą opcję, jeśli chcesz, żeby materiał był elastyczny. Świetnie sprawdzi się w podróży. Musisz wiedzieć, że rozróżniamy urządzenia z drążkiem teleskopowym oraz rozwiązania ze zintegrowanym przegubem nożycowym. Jeśli chcesz wyświetlić duży obraz na imprezie lub targach, mobilny ekran ramowy będzie idealny.

Podobnie jak w przypadku klasycznego ekranu ramowego mobilny model jest przykryty gładkim materiałem i ustawiony na nóżkach przykręconych do składanej ramy. Wysokiej jakości projekcje będą wyglądały znakomicie na dużym ekranie. Jeśli używasz małego projektora, ekran stołowy umożliwi oglądanie seansu z odległości ok. 1 m. W przeciwieństwie do innych rodzajów płótna, ten rozłoży się, kiedy pociągniesz jego boki. To świetna opcja na spotkania w sali konferencyjnej lub do przeglądania zdjęć z wakacji ze znajomymi!

Ekrany projekcyjne do zabudowy

Śmiało można powiedzieć, że ekran projekcyjny do zabudowy ma najwyższą klasę. Tego typu urządzenia wykorzystuje się do odtwarzania premier i innych seansów. Ekrany ramowe znajdują zastosowanie również w prawdziwych kinach, dlatego ich mniejsze wersje, które wiesza się na ścianie jak obraz w domu, to najlepszy sposób na rozbudzenie kinowego szyku. Te urządzenia oferują największy potencjał osiągnięcia optymalnej jakości obrazu… oczywiście pod względem technologii.

Rama została wykonana z czarnego filcu i znakomicie pochłania światło, co pozwala na idealne wykadrowanie obrazu. Wielu użytkowników nazywa ten proces maskowaniem. Efekt jest taki sam jak passe-partout z bardzo precyzyjnym przycinaniem obrazu. Możesz dostosować profesjonalne wersje do formatu wyświetlanego filmu fabularnego, naciskając jeden przycisk. To doskonała opcja na instalację w domu, ponieważ projektor nie rzuca się w oczy. Jest doskonale ukryty dzięki stylowemu wbudowaniu go w sufit.

Taki dodatek nada każdemu wnętrzu nowoczesny wygląd. Aby móc używać projektora, będziesz potrzebował jedynie białej ściany. Nie musisz cały czas przenosić sprzętu z miejsca na miejsce ani chować go, kiedy nie będzie używany. W klasycznym kinie głośniki nie są widoczne, ponieważ cały sprzęt akustyczny jest ukryty za ekranem. To sprawia wrażenie, że dźwięk wychodzi z obrazu, dzięki czemu jest bardziej realistyczny. Takie rozwiązanie jest możliwe dzięki perforacji w tkaninie, która umożliwia przenikanie dźwięku, a jednocześnie pozostaje niewidoczna dla oka.

Jaki format obrazu w ekranach projekcyjnych?

Każdy użytkownik musi rozpatrzeć samodzielnie kwestię rozmiarów płótna. Chcesz wykorzystać ekran projekcyjny w małej sali kina domowego, czy może w dużym pokoju? Koniecznie sprawdź ranking ekranów projekcyjnych, który pomoże Ci podjąć decyzję o wyborze idealnego urządzenia. Najlepiej zainwestuj w model sprawdzonego producenta. Dzięki temu będziesz miał gwarancję, że jakość sprzętu jest wysoka i projektor będzie dobrze służył Ci przez wiele, wiele lat.

Przed zakupem upewnij się, że materiał na ekran projekcyjny uzyskał pozytywne wyniki w specjalnych badaniach i testach technicznych. Na wymagany rozmiar ekranu wpływ mają różne czynniki. Zależy on między innymi od odległości pomiędzy projektorem a ekranem, pomiędzy widzem a obrazem oraz od formatu projekcji sprzętu. Wyświetlany obraz ma określone proporcje, tj. szerokość i wysokość. Kwadratowy format 1:1 jest elastyczny, ponieważ można go regulować w różnych rozmiarach.

Jest to również właściwy wybór, jeśli korzystasz z rzutnika OHP, ponieważ wyświetla on materiały w formacie 1:1. Prezentacje odtwarzane są w 16:10 lub rzadziej w 4:3. Filmy z kolei wyświetlane są zwykle w 16:9 albo ewentualnie w 21:9. W przypadku Twojego ekranu najlepiej wybrać format i przekątną obrazu, które odpowiadają zamierzonemu zastosowaniu lub natywnemu formatowi projekcji. W ten sposób krawędzie ekranu dopasowują się do krawędzi płótna, dlatego efekt jest tak doskonały.

Najważniejsze funkcje w ekranach do projektorów

Do zestawu kina domowego wymaga się projektora o dobrej rozdzielczości i odpowiedniej wartości kontrastu. Jeśli sprzęt ma być używany do odtwarzania prezentacji, szczególnie ważna jest wysoka jasność. Musisz także wziąć pod uwagę rozmiary pomieszczenia, w którym chcesz ustawić ekran do projektora. Sprzęt zawsze potrzebuje pewnej odległości od powierzchni projekcyjnej lub ekranu, aby rzucać wyraźny obraz. Jeśli pomieszczenie jest większe, zainwestuj w model z najwyższej półki.

Przed zakupem zdecydowanie powinieneś zmierzyć odległość miejsc siedzących od powierzchni projekcyjnej, aby upewnić się, że obraz rzucany na ścianę ma wysoką jakość. Ustalenie odpowiedniego kąta do powierzchni projekcyjnej przed zakupem jest bardzo istotne. Większość projektorów została wyposażonych w funkcję przesuwania obiektywu. Oznacza to, że możesz użyć sprzętu do kompensacji kąta rzutowania obrazu.

Dodatkowo w wybranym pomieszczeniu powinno być jak najmniej światła rozproszonego, czyli wpadającego np. przez okno. Zastanawiasz się, na jakie jeszcze cechy musisz zwrócić uwagę przy wyborze idealnego ekranu do projektora? Najlepiej wyposażyć się w ekran projekcyjny 16:9 ze specjalną strukturą i o wysokim kontraście. Taki model umożliwia odpowiednie zwiększenie kontrastu i czerni. Podsumowując, inwestycja w ekran do projektora 120 cali musi być odpowiednio przemyślana!

3,9
4 oceny
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

A mają Państwo w ofercie ekrany viz-art?
Specjalista Morele | 09:31
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.