Jaki format płyty głównej wybrać? ATX czy micro ATX?

| 0 Komentarzy
Dwa najpopularniejsze formaty płyt głównych to ATX oraz micro ATX. Który format wybrać?

Płyta główna to, w pewnym sensie, serce całego komputera, dlatego też nie warto podejmować decyzji o jej zakupie zbyt pochopnie. Czy warto sugerować się nazwami takimi jak „płyta główna dla graczy” czy „płyta główna do gier”? Zanim zagłębimy się w zagadnienia bardziej szczegółowe i rozważymy dobór płyty głównej z odpowiednimi złączami, warto skupić się na kwestii tak zasadniczej, jak format płyty głównej, a jest w czym wybierać.

Polecane płyty główne

Jakie są dostępne formaty płyt głównych?

Płyty główne można kupić w różnych formatach, a wybrany wariant warto uzależnić od rozmiaru obudowy oraz pozostałych podzespołów, które będą podłączane do płyty głównej. Do wyboru mamy:

  • Płyty główne ATX – to jeden z najpopularniejszych standardów. Płyta ATX to rozwiązanie sprawdzające się w obudowach typu Tower. Rozmiar płyty ATX wynosi 305 × 244 mm, a to powoduje, że płyta główna ATX jest wyposażona w dużą liczbę złączy.
  • Płyty główne micro ATX – to mniejsza wersja płyty ATX. Płyta główna micro ATX ma wymiary 244 × 244 mm, co pozwala na jej umieszczenie w mniejszej obudowie, ale kosztem liczby oferowanych złączy.
  • Płyty główne Extended ATX – to płyta o jeszcze większych wymiarach niż w przypadku płyt ATX. Płyta w tym rozmiarze ma wymiary 305 × 277 mm.
  • Płyty główne mini ITX – to miniaturowy wariant płyty ITX. Wymiary konstrukcji wynoszą zaledwie 170 × 170 mm.
  • Płyty główne mini STX – kolejny z miniaturowych standardów płyt głównych. Wymiary płyty mini STX wynoszą 140 × 147 mm.

To jeszcze nie wszystkie standardy płyt głównych. W sklepach można znaleźć także płyty Nano ITX, Pico ITX, Flex ATX oraz inne, ale nie są szczególnie popularne ani zbyt często spotykane. Wśród standardów płyt głównych prym wiodą modele ATX oraz micro ATX.

Micro-ATX i mini-ITX – co to takiego?

Oznaczenia ATX, micro-ATX czy też mini-ITX to nic innego, jak standard płyty głównej. Dlaczego więc oznaczenia te stosuje się także w odniesieniu do obudów PC? Z bardzo prostego względu – obudowa musi pomieścić płytę główną o wybranym standardzie, a także inne podzespoły.

  • Standard micro-ATX powstał w 1997 roku. Była to propozycja marki Intel, która została skierowana do użytkowników budżetowych, poszukujących niedrogich rozwiązań. Płyta główna w tym standardzie ma wymiary 244 × 244 mm. Niewielki rozmiar płyty głównej to także mniej slotów, ale też niższa cena i mniejsze gabaryty komputera. Do zastosowania domowego lub biurowego, format micro-ATX, jak najbardziej, się nadaje.
  • Standard mini-ITX to nieco nowszy format płyt głównych, który pojawił się w 2001 roku. Była to propozycja marki VIA Technologies. Początkowo miał to być format niszowy do komputerów HTPC i innych małych jednostkach, ale bywa stosowany dość powszechnie i to w różnych zastosowaniach. Płyta główna w standardzie mini-ITX liczy 170 × 170 mm.

Micro-ATX oraz mini-ITX to standardy płyt głównych, które muszą być kompatybilne z wybraną obudową. Często bywa tak, że duże obudowy nadają się zarówno do płyt ATX, jak i do mniejszych, ale warto dobrać obudowę do realnych potrzeb i wielkości stosowanych podzespołów, gdyż nie zawsze trzeba sięgać po jeden z większych modeli.

Standard ATX – czym jest?

ATX to standard w konstrukcji płyt głównych, a także obudów komputerowych oraz zasilaczy. To format płyty głównej, który trafił na rynek w 1995 roku. Jego twórcą jest marka Intel. Przed 1995 rokiem w komputerach PC dominował poprzedni standard (AT). Wraz z zaprojektowaniem nowego formatu płyt głównych zmianom uległo wiele kwestii:

  • Poprawiono rozmieszczenie poszczególnych komponentów na płycie głównej, co miało pozwolić uniknąć plątaniny kabli i strat miejsca w obudowie.
  • ATX to zupełnie nowy standard konstrukcji płyty głównej w stosunku do standardu AT, a widać to nawet na przykładzie liczby portów. W płytach AT było ich niewiele, a na płytach głównych ATX liczba złączy bywa imponująca.
  • Standard ATX miał mieć swojego następcę w postaci standardu BTX, ale marka Intel zaniechała prac nad tym rozwiązaniem z uwagi na niewielkie zainteresowanie nim.

Aktualnie standard ATX jest tak szeroko dostępny, jak mniejszy wariant płyt głównych – micro ATX. Zanim wybierzemy jedno z tych rozwiązań, warto zastanowić się, jakie są zalety płyt głównych ATX, a jakie są mocne strony płyt głównych micro ATX.

Płyta ATX czy micro ATX? Co wybrać?

Asortyment płyt głównych w tych dwóch formatach jest niemal równie szeroki, a wynika to ze zbliżonej popularności obu rozwiązań. By podjąć decyzję co do zakupu, warto zastanowić się nad cechami, zaletami i wadami obu tych standardów.

Standard ATX jest obecny na rynku już od lat, a konkretniej od 1995 roku. To pełnowymiarowa płyta główna, której wymiary wynoszą 305 × 244 mm. Płyty główne w tym formacie najlepiej współgrają z obudowami komputerowymi typu Tower. Jakie są zalety i wady płyt w standardzie ATX?

Zalety i wady płyty ATX

ZALETY

  • Większa płyta = więcej złącz do dyspozycji.
  • Płyty główne ATX są ergonomiczne i dobrze zaprojektowane. Oferują dość miejsca na wszelkie niezbędne podzespoły.

WADY

  • Wymiary płyty zmuszają do zastosowania dużej obudowy komputerowej.

Nawet jeśli nie wszystkie porty płyty głównej ATX będą wykorzystywane, to ich mnogość stwarza duże możliwości modyfikowania i rozbudowy komputera.

Płyty główne w standardzie micro ATX także są obecne na rynku od lat. Pojawiły się w 1997 roku, a ich twórcą także była marka Intel. To zmniejszony wariant płyt ATX, a pomniejszenie rozmiaru odbyło się kosztem części złącz oraz portów.

Zalety i wady płyty micro ATX

ZALETY

  • Mniejszy format płyty głównej = mniejsza obudowa komputera.
  • Płyta micro ATX wpisuje się w trend miniaturyzacji komponentów komputerowych.

WADY

  • Mniejszy format to także mniej portów na płycie.

Decyzja na temat tego, który rozmiar płyty głównej wybrać powinna być uzależniona od planów, jakie wiążemy z komputerem. Jeśli ma to być bardzo rozbudowana i wydajna jednostka, to lepiej skłonić się ku płycie ATX, a jeśli zależy nam na miniaturyzacji sprzętu, to micro ATX będzie najlepszym wyborem.

Jaką obudowę do płyty głównej wybrać?

Rozmiar obudowy warto dobrać do standardu posiadanej płyty głównej. Niektóre obudowy są dość uniwersalne, gdyż pozwalają na montaż płyt głównych w formacie ATX, Micro-ATX oraz mini-ITX, ale są też obudowy mniejsze. By wybrać odpowiedni model, warto zwrócić uwagę na:

  • Dostosowanie do konkretnego formatu płyty głównej – można zaznaczyć, jaki format płyty głównej interesuje kupującego i przefiltrować dostępne wyniki właśnie pod tym względem. Kompatybilność z formatem Micro-ATX oraz Mini-ITX charakteryzuje się bardzo wiele obudów, inne są przystosowane wyłącznie do jednego z tych formatów.
  • Rozmiar samej obudowy – kompatybilne obudowy Micro-ATX i obudowy Mini-ITX wcale nie muszą mieć kompaktowych wymiarów. Wśród obudów kompatybilnych z tymi formatami płyt głównych są bowiem obudowy Midi Tower, Micro Tower oraz inne. Rozmiar obudowy warto dobrać, uwzględniając wszelkie podzespoły, jakie mają znaleźć się we wnętrzu.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie obudowy Mini-ITX lub Micro-ATX?

Nawet najlepsza płyta główna musi mieć odpowiednio dobraną obudowę. Wybór dobrej obudowy wymaga zwrócenia uwagi na kilka kluczowych kwestii:

  • Typ obudowy – jak już zostało wspomniane, obudowa do Mini-ITX lub Micro-ATX może mieć różnorodne rozmiary. Do najpopularniejszych i najbardziej uniwersalnych należy wariant Midi Tower, ale jeśli zależy nam na miniaturyzacji sprzętu, to możemy wybrać Micro Tower lub Mini Tower.
  • Wnęki na dyski – Micro-ATX lub Mini-ITX obudowa posiada określoną liczbę oraz rozmiar wnęk na dyski (3,5 lub 2,5 cala). Warto więc zwrócić uwagę na ich obecność, liczbę oraz umiejscowienie.
  • Okno – Micro-ATX obudowa może, ale nie musi, być wyposażona w okno. Tak samo jest w przypadku obudów kompatybilnych z formatem Mini-ITX. Okno to przeszklenie, które pozwala zajrzeć do wnętrza obudowy bez konieczności zdejmowania jej elementów. Jest to również rozwiązanie popularne wśród graczy, którzy dobierają podzespoły pod względem wydajności, ale też designu i stosują wyraziste podświetlenia PC. Jeśli kupujemy komputer do biura lub komputer domowy, to okno wydaje się zbędne.
  • Wyciszenie – wyłącznie nieliczne modele obudów posiadają fabryczne wyciszenie. Nie inaczej jest w przypadku modeli kompatybilnych z formatem Micro-ATX i Mini-ITX. Jeśli jednak priorytetem jest dla kupującego jak najcichsza praca komputera, to wyciszona obudowa będzie dobrym wyborem.
  • Zasilacz – niektóre obudowy posiadają zintegrowany zasilacz, ale dotyczy to niewielkiej liczby modeli obudów. Jeśli z jakiegoś względu zależy nam na obudowie z zasilaczem, to warto od razu skupić się na tych modelach, które są w niego wyposażone.
  • Złącza – warto zwrócić uwagę na umiejscowienie popularnych złącz na obudowie, a w szczególności na to, czy są wygodnie dostępne.
  • Design – obudowa to zwieńczenie komputera stacjonarnego. Wiele osób zwraca uwagę na wygląd obudowy, a szczególne znaczenie ma to wówczas, gdy komputer znajduje się w widocznym, dobrze wyeksponowanym miejscu. Na szczęście wybór jest szeroki i bez problemu kupimy zarówno klasyczną, jak i designerską obudowę Micro-ATX/Mini-ITX.
  • Marka – warto wybierać produkty od znanych i cenionych marek, które utrzymują niezmiennie wysoką jakość proponowanych rozwiązań. Wśród obudów Micro-ATX/Mini-ITX znajdują się propozycje takich producentów, jak: Cooler Master, Sharkoon, Corsair i wielu innych firm.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak sprawdzić model płyty głównej – zapraszamy do zapoznania się z naszymi innymi poradnikami! Koniecznie podziel się z nami i z innymi czytelnikami, jaka płyta główna do gier jest według Ciebie najlepsza oraz czy znasz już wszystkie rodzaje płyt głównych!

3,7
27 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 02:15
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.