Zdążysz przed pierwszą gwiazdką!

Gwarancja dostawy przed Świętami!

Więcej informacji

Energooszczędny grzejnik elektryczny – jak wybrać? jaki najlepszy?

| 3 Komentarze
Jaki najlepszy grzejnik elektryczny? Czy grzejnik elektryczny może być energooszczędny? Który warto kupić?

Grzejniki elektryczne mogą być podstawowymi urządzeniami grzewczymi w mieszkaniu, domu lub firmie, ale mogą też pełnić funkcję dodatkowych źródeł ciepła, po które sięga się, gdy standardowe ogrzewanie jest niewystarczające lub jest niesprawne na skutek awarii. Choć ogrzewanie elektryczne nie kojarzy się z niskimi kosztami, to w sprzedaży można znaleźć coraz więcej urządzeń, które są zasilane energią elektryczną, ale ich eksploatacja jest oszczędna. Jaki grzejnik elektryczny energooszczędny wybrać?

Polecane grzejniki elektryczne

Energooszczędny grzejnik elektryczny – jaki wybrać? Który model najlepszy?

Oferta grzejników elektrycznych jest dość szeroka, a poszczególne rodzaje tych urządzeń różnią się od siebie zarówno pod względem sposobu działania, jak i pod względem sprawności oraz funkcjonalności. Jaki grzejnik elektryczny wybrać? Oto dostępne rozwiązania:

  • Grzejniki olejowe – doskonale znane i często wybierane urządzenia, które podgrzewają olej i oddają ciepło do pomieszczenia jeszcze przez długi czas po odcięciu zasilania. Grzejnik olejowy energooszczędny pobiera energię elektryczną w chwili podgrzewania oleju. Grzejnik elektryczny olejowy nagrzewa się stosunkowo długo, ale za to długo oddaje ciepło – nawet po odłączeniu od gniazdka pozostaje wciąż ciepły przez jakiś czas. Grzejniki energooszczędne olejowe najczęściej są urządzeniami mobilnymi, wolnostojącymi. Bywają wyposażone w kółka lub w uchwyt, co ułatwia ich przenoszenie.
  • Grzejniki konwektorowe – popularne i niedrogie urządzenia, które są dostępne zarówno w wersji wolnostojącej, jak i jako grzejnik elektryczny ścienny. Grzejnik elektryczny konwektorowy energooszczędny działa poprzez podgrzewanie chłodnego powietrza, które znajduje się przy podłodze, które następnie unosi się w górę, zapewniając komfort cieplny w pomieszczeniu. Ogrzewacz konwektorowy elektryczny działa od razu po podłączeniu, efekty grzewcze są szybko odczuwalne, ale przy okazji dochodzi do większego wysuszania się powietrza.
  • Promienniki – czyli halogenowe piecyki elektryczne, które do grzania wykorzystują radiację i promieniowanie podczerwone. Promienniki zapewniają ciepło, ale na mniejszym obszarze, dlatego nadają się głównie do zastosowań punktowych – na przykład do dogrzewania okolic biurka w słabo ogrzewanym biurze.
  • Grzejniki ceramiczne – nie tak popularne, jak pozostałe rozwiązania. Grzejnik ceramiczny energooszczędny posiada ceramiczny wkład, który nagrzewa się i oddaje ciepło (podobnie, jak olej w grzejniku olejowym) jeszcze jakiś czas po odcięciu zasilania.

W sprzedaży można znaleźć nie tylko powyższe piecyki elektryczne, ale też farelki, kominki elektryczne i inne urządzenia do dogrzewania pomieszczeń. Jednak farelka energooszczędna to rzadkość, a kominkiem na prąd trudno ogrzać duże pomieszczenie. Dlatego jeśli zastanawiasz się, jaki grzejnik elektryczny zużywa najmniej prądu, i chcesz taki kupić, warto skupić się na urządzeniach nowoczesnych, energooszczędnych i dopasowanych do specyfiki wnętrz, w których mają być użytkowane.

Grzejniki elektryczne energooszczędne – najważniejsze parametry techniczne

Chcąc kupić energooszczędny grzejnik elektryczny, warto orientować się nie tylko w rodzajach dostępnych urządzeń, ale też kierować się kilkoma kluczowymi parametrami:

  • Moc urządzenia – im wyższa, tym wyższe możliwości grzewcze ma piecyk elektryczny. Nie oznacza to jednak, że najlepiej kupić kaloryfer elektryczny o najwyższej dostępnej mocy. Parametr ten należy dobrać w zależności od tego, jaki metraż będzie ogrzewany, a przy tym warto pamiętać o tym, że na dużej powierzchni lepiej zastosować dwa lub trzy grzejniki, by efekt był równomierny, a komfort termiczny wysoki. Jakiej mocy urządzenie wybrać? Jaki grzejnik elektryczny do pokoju 25m2? Grzejnik do pokoju o takim metrażu może mieć moc od 1500 do 2000 W.
  • Przeznaczenie grzejnika – kaloryfer na prąd należy dobrać też do rodzaju pomieszczenia, w którym będzie użytkowany. Jest to szczególnie ważne, jeśli sprzęt ma być użytkowany w łazience lub zapylonej pracowni. Energooszczędny grzejnik elektryczny do łazienki to zazwyczaj grzejnik elektryczny na ścianę, na którym można suszyć ręczniki. W pomieszczeniach lekko zapylonych sprawdzi się grzejnik olejowy, ale już grzejnik konwektorowy lub promiennik niekoniecznie, bo mogą one przypiekać drobinki kurzu. Najłatwiej dobrać kaloryfer do pokoju lub biura, bo w takich pomieszczeniach sprawdzi się praktycznie każdy rodzaj urządzenia.
  • Termostat i regulacja – wybierając jakikolwiek piecyk elektryczny, kaloryfer olejowy lub promiennik elektryczny, warto zwrócić uwagę na to, czy posiada on termostat i możliwość regulowania mocy działania i jak precyzyjna jest ta regulacja. Wiele urządzeń posiada dwa lub trzy stopnie działania, a bardziej nowoczesne energooszczędne grzejniki elektryczne mogą być wyposażone w panel elektroniczny z opcją precyzyjnego ustalania temperatury w pomieszczeniu. Wybrane urządzenia mogą być obsługiwane za pomocą pilota.
  • Długość przewodu zasilającego – o ile celem zakupowym nie jest mały grzejnik energooszczędny elektryczny na baterie, ale standardowe urządzenie, to warto zwrócić uwagę także na długość kabla zasilającego oraz na to, czy można go wygodnie nawinąć (na przykład na uchwyt wkomponowany w obudowę urządzenia).
  • Gabaryty urządzenia – grzejniki elektryczne energooszczędne bywają kompaktowe, bardzo smukłe i lekkie, ale mogą też być spore i cięższe. Wszystko zależy od konkretnego modelu urządzenia. Nie dajmy się zwieść pozorom – większy grzejnik elektryczny niekoniecznie będzie miał wyższą moc grzewczą, a zwyczajnie zajmie więcej miejsca. Jeśli urządzenie jest spore i ciężkie, powinno mieć kółka albo uchwyt do przenoszenia – oczywiście tylko wówczas, gdy nie jest to grzejnik elektryczny ścienny energooszczędny.
  • Konstrukcja – kluczowe znaczenie ma również to, czy wybrane urządzenie to grzejnik elektryczny ścienny, piec elektryczny wolnostojący, a może urządzenie dwa w jednym (wyposażone w demontowaną podstawę i przystosowane do zawieszenia na ścianie). Wybierając kaloryfer wolnostojący, warto zwrócić uwagę na to, czy posiada uchwyt do przenoszenia lub kółka – oba rozwiązania ułatwią przestawianie urządzenia nawet wówczas, gdy jest ciągle ciepłe.

To kluczowe parametry, na które warto zwrócić uwagę, gdy zastanawiamy się nad tym, jaki grzejnik do pokoju, biura lub łazienki wybrać. Oczywiście są też inne istotne kwestie, jak choćby dodatkowe funkcje, cena urządzenia i opinie użytkowników.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie grzejnika elektrycznego energooszczędnego?

Wybierając energooszczędny grzejnik elektryczny, warto zwracać uwagę zarówno na podstawowe kryteria techniczne, ale też na kwestie dodatkowe, jak:

  • Estetyka urządzenia i jego dopasowanie do wystroju wnętrza – piecyki elektryczne, farelki, promienniki i grzejniki konwektorowe mogą mieć bardzo zróżnicowany design. Jeśli urządzenie ma ogrzewać salon albo przestrzeń firmową, to warto zwrócić uwagę na jego kolorystykę, kształt, jakość wykonania i wykończenia. W sprzedaży nie brak urządzeń o estetyce retro, jak również designerskich i nowoczesnych rozwiązań. Grzejnik panelowy elektryczny będzie prezentował się dobrze nawet w centralnej części nowoczesnego wnętrza, a kaloryfer olejowy z żeberkami sprawdzi się raczej w mniej reprezentacyjnej części domu.
  • Sposób sterowania i funkcjonalność – to kwestie, które mogą zadecydować o energooszczędności urządzenia służącego jako ogrzewanie elektryczne. Grzejnik z termostatem i możliwością programowania działania przez określony czas będzie bardziej bezobsługowy, ale też będzie działał z optymalną mocą. Wygodnym rozwiązaniem będzie również grzejnik elektryczny z termostatem, panelem dotykowym oraz pilotem do zdalnego sterowania. Przydatną opcją jest timer.
  • Zabezpieczenia – najlepsze grzejniki elektryczne energooszczędne posiadają zabezpieczenia i funkcje regulujące ich pracę. Najbardziej podstawowe rozwiązania, które podnoszą bezpieczeństwo i komfort użytkowania grzejników elektrycznych, to termostaty do grzejników. Ważne są też zabezpieczenia przed przegrzaniem, jak również odcinające zasilanie, gdy wystąpi jego zanik lub przepięcie.
  • Cena – bywa uzależniona od rodzaju urządzenia, ale też od jego mocy i designu. Prosty grzejnik łazienkowy elektryczny albo standardowy model grzejnika olejowego można kupić już za kilkadziesiąt lub nieco ponad sto złotych. Niewielkie promienniki mogą kosztować nawet poniżej pięćdziesięciu złotych, a najdroższe bywają ekskluzywne grzejniki panelowe oraz promienniki do użytku na zewnątrz.
  • Opinie użytkowników – to kwestia, którą również warto wziąć pod uwagę, dlatego dobrze jest zerknąć na różnego rodzaju recenzje i rankingi.
  • Renoma producenta – grzejniki pokojowe – jakie wybierać warto i jakie cieszą się największą popularnością? To najczęściej urządzenia znanych producentów jak choćby grzejnik Volteno.

Energooszczędny grzejnik elektryczny – jaka cena za ogrzewanie elektryczne? Od czego zależy?

Ogrzewanie elektrycznie nie należy do najtańszych, ale i tak ma wiele zalet. Może być stosowane niemal w każdym domu, mieszkaniu lub budynku, jeśli tylko znajduje się w nich instalacja elektryczna. Same grzejniki elektryczne także nie są drogie. Cena ogrzewania prądem zależy od wyboru odpowiednich kaloryferów elektrycznych, ale też od kilku innych kwestii:

  • Dobór grzejników elektrycznych o optymalnej mocy – nie powinny być one przeszacowane. Warto sprawdzić (na przykład w projekcie budowlanym) albo obliczyć zapotrzebowanie na moc grzewczą i dobrać adekwatne grzejniki elektryczne ścienne energooszczędne (lub grzejniki przenośne).
  • Grzejnik elektryczny z termostatem i zaawansowaną regulacją, który będzie nagrzewał wnętrze do określonej temperatury, zamiast pracować cały czas, prowadząc do przegrzania pomieszczenia.
  • Przejście na korzystną taryfę elektryczną – warto przeanalizować dostępne opcje, zwracając uwagę na godziny najbardziej intensywnego użytkowania prądu. Może w innej taryfie o tej porze dnia energia będzie tańsza.
  • Dobra izolacja budynku – jeśli to możliwe, warto rozważyć termomodernizację, która w dalszej perspektywie czasowej zwróci się w niższych rachunkach za ogrzewanie elektryczne.
  • Ograniczenie uciekania ciepła z ogrzewanego pomieszczenia – warto zadbać o to, by było odgrodzone od reszty budynku, jeśli jest nieogrzewana lub słabiej ogrzewana. Jeśli pomieszczenie jest wysokie, warto stosować także cyrkulator powietrza, który wymiesza chłodniejsze powietrze z okolic podłogi z cieplejszym powietrzem, które unosi się w górę, a dzięki temu wyrównana zostanie temperatura w całym pomieszczeniu, co wpłynie na wyższy komfort termiczny.

Wybór odpowiednich grzejników elektrycznych to kluczowa kwestia, gdy zależy nam na energooszczędnym ogrzewaniu na prąd. Oferta tych urządzeń jest jednak na tyle szeroka, że bez problemu powinno udać się znaleźć odpowiedni sprzęt do każdego domu.

4,9
9 ocen
3 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Nie ma czegoś takiego jak energooszczędny grzejnik elektryczny. Każdy grzejnik elektryczny ma sprawność 100%.
Maksymalnie 100%... Zwykle dobrze jest gdy osiąga choć 90%...
Zgadzam się z kolegą. Grzejnik, który ma moc 2kW będzie pobierał 2kWh energii w ciągu godziny i to jest prosta elektrotechnika. Oszczędność energii można uzyskać jedynie dzięki skutecznej regulacji temperatury i nie dopuszczaniu do niepotrzebnego przegrzewania pomieszczenia. Przewagą droższych modeli grzejników może być ich trwałość i dokładniejszy regulator temperatury.
Specjalista Morele | 12:18
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.