Jaki GTX 1080 wybrać? Jaka wersja GTX 1080 najlepsza? Polecane modele
Spis treści:
Karta graficzna GeForce GTX 1080 może się pochwalić niezłą specyfikacją. Należy do generacji Pascal 16 nm, posiada aż 2560 rdzeniami CUDA i dość wysokie taktowanie. Jednakże producenci modeli niereferencyjnych postanowili, jak zawsze, podkręcić swoje karty, w konsekwencji czego wybór karty NVIDIA GeForce GTX 1080 jest dość trudny.
Polecane karty graficzne
Zalety NVIDIA GeForce GTX 1080 w wersji referencyjnej
- Układ graficzny - Pascal GP104. To pierwszy układ z generacji Pascal, który stworzono z myślą o GPU do gier PC.
- Proces technologiczny – 16 nm. Taka konstrukcja pozwoliła na pogodzenie zaawansowanej budowy karty z niższym zapotrzebowaniem na energię elektryczną.
- Procesory strumieniowe – 2560.
- Jednostki teksturujące i rasteryzujące – 160 i 64.
- Taktowanie – 1607 MHz i 1733 MHz w trybie Boost, co przekłada się na wyższą wydajność grafiki. Warto dodać, że modele niereferencyjne mogą posiadać podkręcone taktowanie względem specyfikacji referencyjnej.
- Moc obliczeniowa - 8,2 TFLOPS.
- Wielkość i typ pamięci - 8 GB GDDR5X. To jeszcze szybsza pamięć podręczna GPU niż w przypadku pamięci GDDR5.
- Przepustowość pamięci - 320 GB/s.
- Zasilanie - 180 W (8-pin).
- Wszystkie niezbędne złącza – karta obsługuje DVI-D, HDMI 2.0b, a także DisplayPort 1.3/1.4.
Jaka karta graficzna GTX 1080 lepsza: referencyjna czy niereferencyjna?
Wśród kart GTX 1080 znajdziemy modele referencyjne oraz niereferencyjne. Który wybrać i czym się różnią te dwa rozwiązania?
- GPU referencyjne - to karta graficzna z referencyjnym chłodzeniem i parametrami zgodnymi z tym, co zaproponował producent chipsetu.
- GPU niereferencyjne – to karta graficzna delikatnie zmodyfikowana względem modelu referencyjnego. Karty niereferencyjne posiadają, na ogół, lepsze chłodzenie niż model bazowy, a mogą również posiadać wyższy poziom taktowania.
Karty referencyjne są tańsze i dlatego są chętnie wybierane. Modele niereferencyjne mogą być nawet o kilkaset złotych droższe, ale za to są wydajniejsze w grach i bywają wybierane przez bardziej wymagających użytkowników.
Karty graficzne GeForce GTX 1080 – czym się różnią?
Różne wersje karty GTX 1080 różnią się pomiędzy sobą nieznacznie. Przede wszystkim taktowaniem, jakie udało się osiągnąć poszczególnym producentom, ale też zastosowanym chłodzeniem. Różnice najlepiej widać na konkretnym porównaniu w poniższej tabeli.
Karty graficzne GeForce GTX 1080
Jak widać, różnice pomiędzy popularnymi modelami GTX 1080 są niewielkie i raczej symboliczne. Kluczowe znaczenie może mieć różnica w zakresie chłodzenia, które jest najlepiej dopracowane w karcie Gigabyte GeForce GTX1080 WINDFORCE OC 8GB, gdyż zawiera zarówno 3 wentylatory, jak również skuteczne chłodzenie Heat-Pipe.
Wybierając kartę graficzną, gdy jest się zdecydowanym na GTX 1080, warto kierować się konkretnymi danymi technicznymi, ale warto zdawać sobie sprawę z faktu, że różnice pomiędzy poszczególnymi modelami nie są drastyczne, a jeśli parametry referencyjne GTX 1080 są dla nas niewystarczające, to warto sięgnąć po model GTX 1080 Ti lub po jeszcze lepszą kartę, tylko należy liczyć się z odpowiednio wyższą ceną.
Znajdziesz w Morele
Procesory - Płyty główne - Pamięci RAM - RTX 4090 - RTX 4080
Komentarze (4)
Bo po co ten crap wsadzać? To że więcej podkręcony fabrycznie nie znaczy że od razu trzeba być naiwnym frajerem jak ty i się łapać.
Obecnie Gigabyte wypada z Palitem najtaniej, ludzie chwalę oba chłodzenia, a na MSI (2600zł!) nie mam co liczyć, na GPU mam 2500zł. Którą polecacie wg moich wymagań?
Chwila co wy ja widzę, że gigabyte ma najwyzsze taktowanie.