Jaki kabel do projektora? HDMI, D-Sub, DVI

| 0 Komentarzy
Projektor multimedialny to bez wątpienia ciekawa alternatywa dla telewizora.

Urządzenie zajmuje o wiele mniej miejsca, oferuje zarówno niewielki, jak i ogromny obraz z możliwością regulacji i zapewni o wiele większe emocje przy oglądaniu filmów po zmroku. Oczywiście, aby wszystko działało, niezbędne jest odpowiednie połączenie urządzeń. Jaki kabel do podłączenia projektora wybrać?

Wybór odpowiednich kabli połączeniowych ma ogromny wpływ na jakość wyświetlanych filmów, seriali, programów itp. Nie każdy kabel zapewni bezstratny przekaz obrazu, dlatego też warto wykorzystać wszystkie możliwości, jakie oferują oba urządzenia. Bardzo wiele zależy od tego, co będzie urządzeniem źródłowym. Nieco inaczej będzie wyglądało połączenie ze starszymi urządzeniami, takimi jak odtwarzacz VHS bądź DVD, starsza kamera czy komputer, a inaczej z nowoczesnym laptopem, kinem domowym czy urządzeniem mobilnym. Podstawą jest ustalenie, z jakich złączy korzystają wszystkie urządzenia oraz jaka dzieli je odległość. Następnie możemy przejść do wyboru odpowiedniego kabla.

Podstawowe grupy kabli projekcyjnych

Kable przeznaczone do transmisji sygnału wideo można podzielić na dwie podstawowe grupy, w których znajdziemy kilka wariantów.

  • Kable analogowe: Composite Video, S-Video, Component Video oraz komputerowe D-Sub (VGA).
  • Kable cyfrowe: DVI oraz HDMI.

Kable analogowe przez wiele lat były standardem, ale wraz z pojawieniem się wyższych rozdzielczości oraz dźwięku wysokiej jakości, pojawiły się również kable cyfrowe. Co więcej, jeśli oba urządzenia są od siebie oddalone, długi kabel HDMI do projektora będzie idealnym rozwiązaniem ze względu na znikomą stratę sygnału. Zacznijmy jednak od początku, czyli kabli analogowych.

Kabel Composite Video oraz S-Video (analogowy)

Composite Video prawdopodobnie najpopularniejszy i najczęściej spotykany kabel służący do przesyłu sygnału wideo ze starszych urządzeń np. kamer VHS, magnetowidów, podstawowych odtwarzaczy DVD etc. W przypadku tego typu kabla, maksymalna oferowana rozdzielczości to 720 x 576 pikseli, więc oglądanie programów, filmów i seriali w FullHD praktycznie mija się z celem. Na uwagę zasługują kable wysokiej jakości oznaczone symbolem PROAV, które oferują maksymalną, dostępną dla tego standardu, jakość sygnału.

Nieco wyżej w hierarchi jakości plasuje się kabel S-Video. Co prawda oferuje taką samą rozdzielczość obrazu – 720 x 576 pikseli – ale jakość przesyłanego obrazu jest o wiele wyższa. Dlaczego? Otóż sygnał w tym przypadku dzielony jest na dwie składowe – jasność oraz kolor – dzięki czemu zakłócenia oraz przekłamania są sporadycznym zjawiskiem. W tym przypadku również polecane są kable z serii PROAV.

Kabel Component (analogowy)

To najlepszy jakościowo kabel analogowy dostępny obecnie na rynku, który może śmiało konkurować z rozwiązaniami cyfrowymi. Czemu? Otóż maksymalna wspierana przez ten kabel rozdzielczości to 1080i czyli 1920 x 1080 pikseli z tzw. przeplotem. Dzieje się tak za sprawą podziału sygnału na 3 osobne pasma. Minusy? Niestety wiele urządzeń z niższej półki nie posiada odpowiednich złaczy. Co prawda nowsze i bardziej zaawansowane urządzenia posiadają wsparcie dla standardu Component, ale oprócz tego posiadają również wyjścia cyfrowe, które są o wiele lepszą alternatywą. Kabel Component będzie idealnym rozwiązaniem w przypadku, gdy chcemy „pogodzić” ze sobą starsze urządzenie źródłowe z nowym projektorem.

Kabel D-Sub/VGA (analogowy)

Jeśli ktoś chce połączyć projektor z komputerem, odpowiedni będzie kabel do projektora D-Sub (VGA), który jest swego rodzaju odpowiednikiem wspomnianego wcześniej kabla Component i oferuje dość wysoką rozdzielczość przesyłanego obrazu – nawet 2048 x 1536 pikseli. Co prawda coraz większą popularność zdobywają kable HDMI i DVI, ale mimo to opisywane rozwiązanie jest bardzo często stosowane przy prostych połączeniach. A jaki kabel VGA do projektora wybrać? Jeśli odległość pomiędzy urządzeniami jest większa niż 15 metrów, warto zainwestować w model o wyższej jakości, aby uniknąć zakłóceń oraz strat w jakości obrazu.

Kabel DVI (cyfrowy)

Niemal bezpośrednim następcą kabla D-Sub (VGA), jest komputerowy kabel DVI przeznaczony do transmisji cyfrowej. Można również powiedzieć, że jest to swego rodzaju odpowiednik kabla HDMI stosowany przy połączeniach urządzeń z komputerem, choć niestety, nie jest w stanie przesłać sygnału audio. W tym przypadku mamy do czynienia z rozdzielczością 1920 x 1200 lub 2560 x 1600 pikseli. Jeśli chcemy połączyć nowy projektor z wyjściem HDMI ze starszym komputerem, możemy zdecydować się na kabel HDMI na DVI, choć musimy pamiętać, że nie prześle on sygnału audio.

Kabel HDMI (cyfrowy)

To obecnie najlepszy możliwy wybór dla tych, którzy wymagają najwyższej jakości i korzystają z nowoczesnych urządzeń. Od razu warto zaznaczyć, że najlepszym wyborem jest nowsza wersja kabla HDMI oznaczona jako 1.4, która oferuje rozdzielczość 4K czyli 4096 x 2160 pikseli. Co więcej, najnowsze kable HDMI mają dwukierunkowy przesył danych pomiędzy urządzeniami, pełne wsparcie dla standardów Dolby Digital True HD i DTS-HD Master Audio oraz możliwość przesyłania sygnału w trzech wymiarach. A jaki kabel HDMI do projektora wybrać?

Oprócz wspomnianej wersji kabla tj. 1.4, warto zwrócić uwagę na ogólną jakość przewodu. Co prawda jest to sygnał cyfrowy, dzięki czemu podatność na zakłócenia jest o wiele niższa, to mimo to kable najtańsze i wykonane z najgorszych materiałów potrafią zrywać połączenie i obniżać jakość przesyłanego sygnału audio. Co prawda najdroższe kable HDMI nie poprawią jakości obrazu, nie „podkręcą” kolorów, ale zapewnią stabilne połączenie bez artefaktów i przekłamań.

Polecane kable AV

Jakim kablem podłączyć laptopa do projektora?

Łączność projektora z komputerem lub innym sprzętem cyfrowym najlepiej zrealizować, poprzez któryś z popularnych interfejsów cyfrowych, obecnie chyba najpopularniejszy jest HDMI. Niektóre współcześnie używane urządzenia posiadają jeszcze porty do łączności analogowej, jeżeli taki standard transmisji jest wystarczający, a nie ma pod ręką HDMI to przynajmniej obejrzymy interesujący nas materiał, ale w gorszej jakości.

Rozszyfrujmy oznaczenia interfejsów (gniazd), którymi dysponują nasze urządzenia:

  • Kabel HDMI – czyli przewód łączący urządzenia komunikujące się poprzez multimedialny interfejs wysokiej rozdzielczości (High Definition Multimedia Interface) HDMI. Jest jednym ze standardów zoptymalizowanych pod kątem transmisji cyfrowej audi i wideo. Producenci elektroniki użytkowej opracowali ten standard w kooperacji, prace rozpoczęły się jeszcze przed rokiem 2000, a gniazda HDMI pojawiły się w pierwszych urządzeniach ok roku 2003. Najnowszy standard to HDMI 2.1, który dostępny jest od 2017 roku i umożliwia transfer nawet w 8K z częstotliwością do 120 Hz.
  • Kabel D-Sub – przewód do łączenia monitorów i projektów analogowych, przystosowanych do transmisji w formacie VGA. Złącza tego typu są coraz rzadziej stosowane w komputerach i innych urządzeniach elektronicznych, z uwagi na dominację transmisji cyfrowej nad sygnałem analogowym. Popularny w czasach monitorów analogowych standard D-Sub służył jako złącze VGA, obsługujące rozdzielczość na poziomie 800 x 600 w formacie Super VGA (SVGA).
  • Kabel DVI – następca złącza D-Sub, interfejs Digital Visual Interface (DVI) debiutował w komputerach w 1999 roku. Złącze to pozwala na transmisję sygnału z częstotliwością do 60Hz, w tym cyfrowego w rozdzielczości do 2560 x 1600 pixeli w wersji Dual link oraz analogowego na poziomie 1920 x 1200 pixeli.

Złącza DVI i oraz D-sub/VGA ustępują rosnącemu zapotrzebowaniu na przepustowość dynamicznie rozwijającej się technologii cyfrowej. Są sukcesywnie zastępowane przez kolejne standardy USB i HDMI. Jednak jeszcze przez jakiś czas nie powinno być problemu z nabyciem dobrej jakości kabla do projektora VGA.

Jaki kabel HDMI do projektora 4k?

Projektory obsługujące rozdzielczość 4K wymagają połączenia ze źródłem, za pośrednictwem interfejsu obsługującego rozdzielczość UHD 4K. Pierwszym modelem zdolnym do transmisji UltraHD był interfejs HDMI 1.4b, jednak jego ograniczeniem była częstotliwość sygnału audio wynosząca 24 klatki. Wersja 2.0 pozwala już na transmisję z częstotliwością do 60 Hz, która jest właściwa dla sygnału telewizyjnego. Najnowszy model HDMI 2.1 dysponuje możliwością przesyłania obrazu nawet w 8K (rozdzielczość 7680 x 4320). Wybierając kabel należy zwrócić uwagę czy jest on certyfikowany. Powinna być to gwarancja na to, że producent zastosował się do wytycznych licencyjnych, związanych z jakością materiałów i procesu produkcji przewodów i okablowania do interfejsów HDMI.

Kabel do projektora – 15 metrów i więcej

Wybierając długi kabel do połączenia projektora ze źródłem sygnału, warto zdecydować się na rozwiązanie cyfrowe, które jest najmniej czułe na zakłócenia oraz straty w sile sygnału. Gdy decydujemy się na kabel o długości do 3 metrów, możemy wybrać rozwiązanie nieco tańsze, gdyż nie są tu wymagane specjalne rozwiązania. Jeśli będzie to długość ponad 5 metrów, wybór powinien paść na wyższej jakości rozwiązanie. Optymalna jakość sygnału, bez konieczności stosowania aktywnych przewodów oraz wzmacniaczy, dostępna jest w przypadku kabli o długości do 15 metrów. A co zrobić, gdy musimy skorzystać z dłuższego kabla?

Jeśli zależy nam na wysokiej jakości bez żadnych problemów, artefaktów i zakłóceń, powinniśmy zdecydować się na kabel aktywny z dodatkowym wzmacniaczem. Ciekawym rozwiązaniem jest również adapter HDMI na Ethernet cat5 lub cat6, który umożliwia zastosowanie kabla internetowego o dużej prędkości transferu danych. 

bulb-learn-more-section-icon

Znajdziesz w Morele

Adaptery AV - Huby USB - Kable AV

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 04:37
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.