Jaki kabel USB typu C wybrać? Polecane produkty
Okażą się one przydatne zwłaszcza wtedy, gdy dysponujemy urządzeniami posiadającymi porty tego typu. Pojawiają się one obecnie przede wszystkim w smartfonach, ale również tabletach i komputerach. Chcąc połączyć oba sprzęty lub je naładować, konieczny będzie odpowiedni kabel.
Co to jest USB typu C?
Port USB znany jest każdemu, kto choć przez chwilę miał kontakt z komputerami osobistymi bądź laptopami. To za ich pomocą podłączamy wszystkie urządzenia peryferyjne, takie jak myszki, klawiatury, kamery internetowe, drukarki, ale również zewnętrzne dyski twarde, pendrive’y oraz smartfony i tablety.
Choć obecnie niezwykle intensywnie rozwijane są technologie bezprzewodowe, porty USB nadal mają ogromne znaczenie, zwłaszcza w maszynach biznesowych i gamingowych. Pamiętać należy, że każdy standard USB charakteryzuje się nieco inną technologią, która wpływa na szybkość pracy portu i podłączonych do niego urządzeń.
Standard USB 1.1 został ogłoszony 23 sierpnia 1998 roku. W jego przypadku, urządzenia mogły pracować z szybkością od 1,5 do 12 MBit/s. Dwa lata później pojawił się standard USB 2.0, który był wiodący przez wiele lat. Maksymalna szybkość wzrosła do 480 Mbit/s (60 MB/s), choć wiele zależało od specyfikacji wykorzystywanych urządzeń.
Warto podkreślić, że USB 2.0 wykorzystywany jest nadal, co widać w przypadku niemal każdych maszyn. Tego typu porty montowane są obok nowszych – 3.0. Generacja pierwsza gwarantuje transmisję maksymalną na poziomie 5 Gbit/s.
Standard USB typu C jest więc obecnie najnowszym. Jego pierwsza wersja została ogłoszona 11 sierpnia 2014 roku. 3 kwietnia 2015 na rynku pojawiło się USB typu C 1.1. Transmisja danych wynosi w tym przypadku aż 10 Gbit/s Jest to zupełnie inna technologia, dlatego tego typu porty charakteryzują zmienioną budową, która sprawia, że do ich obsługi niezbędne są zupełnie inne, nowe przewody – nowy standard nie jest bowiem kompatybilny ze starszymi.
Polecane kable USB typu C
USB typu C – jaki kabel?
Nowy standard gwarantuje ogromne prędkości przesyłu danych. Wszystko to sprawia, że doskonale sprawdza się do przesyłania obrazu, sporych ilości danych, a także szybkiego ładowania urządzeń. Warto podkreślić, że kable USB typu C są symetryczne, także ich końcówki. Co to oznacza? Że możemy podłączyć je do portu w dowolnej pozycji – nie musimy więc martwić się, że wkładamy końcówkę „do góry nogami”, co jest częste w przypadku starszych standardów.
Zanim przejdziemy go omawiania najważniejszych parametrów, na jakie należy zwrócić uwagę podczas zakupu przewodów USB typu C, warto odradzić decydowanie się na modele najtańsze, przygotowane przez niesprawdzonych producentów. Zdarzyć się może bowiem tak, że zostaną one wykonane ze słabej jakości materiałów lub parametry ich pracy okażą się niedopasowane do wykorzystywanych przez nas urządzeń.
Z czym się to wiąże? W najlepszym wypadku, z niedostatecznie wydajną pracą portu, w najgorszym, z uszkodzeniem gniazda lub podłączonego urządzenia. Wszystko przez źle dobraną wartość prądu. Chcąc uniknąć podobnych sytuacji, warto sprawdzić, czy wybrany przez nas przewód jest zgodny z najnowszymi standardami.
Jaki kabel USB typu C wybrać?
Mając na uwadze możliwości nowego standardu, a także możliwe problemy związane z wykorzystywaniem nie odpowiednich urządzeń, warto wyborowi kabla poświęcić trochę czasu i zastanowić się nad tym, które rozwiązania okażą się najlepsze. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?
- Rodzaj złącza. Wszystko zależy od tego, jakie urządzenia chcemy ze sobą połączyć. Jeżeli bowiem zależy nam podłączeniu smartfona z wejściem USB C z laptopem wyposażonym w tego typu port, konieczny okaże się zakup przewodu USB C-microUSB C. Oczywiście to tylko jedna z wielu możliwości. W sklepie znaleźć można również kable USB C-USB C oraz całą masę urządzeń dysponujących z jednej strony wtyczką USB C, a z drugiej przejściówką z innym wejściem – na przykład USB A i B, RJ 45, HDMI, D-SUB, DVI. Do tego dochodzą kable o różnych końcówkach. Spośród nich wymienić należy między innymi połączenia USB C-DP, USB C-Lightning oraz USB C-SATA. Mnogość różnych rozwiązań wynika z możliwości omawianego standardu, a także jego wciąż niedużej popularności. Nadal większość sprzętów korzysta bowiem przede wszystkim z rozwiązań starszych.
- Długość kabla. Parametr wpływający na komfort korzystania z urządzeń. Na rynku znaleźć można zarówno kable kilkumetrowe, jak i produkty stosunkowo krótkie czy też zwykłe przejściówki o rozmiarach podobnych do pendrive’ów.
- Transfer danych. Uzależniony jest on od rodzaju obu końcówek.
- Rozwiązania dodatkowe. Spośród nich wymienić należy między innymi pozłacany wtyk, wtyczkę kątową czy też zastosowanie technologii ekranowania, która stanowi ochronę przed polami elektrycznymi, magnetycznymi i elektromagnetycznymi.
Cena przewodu USB typu C będzie oczywiście zależna od rodzaju wtyczek, jego długości oraz wszelkich dodatków. Najtańsze modele zakupimy za kilka-kilkanaście złotych. Będą to przede wszystkim kable USB C-USB 2.0. W przypadku nowszych standardów, cena wynieść może od 20 do nawet 100 złotych. Jeszcze droższe okażą się wszelkie przejściówki i nietypowe połączenia standardów.
W każdym przypadku warto przeanalizować nie tylko specyfikację produktu, ale również opinię innych użytkowników, którzy mieli okazję z niego skorzystać. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której zakupiony kabel okaże się nieodpowiedni.
Komentarze (1)