Zdążysz przed pierwszą gwiazdką!

Gwarancja dostawy przed Świętami!

Więcej informacji

Jaki komputer dla programisty? Na co zwrócić uwagę? Polecane modele

| 1 Komentarz
Komputer warto dobrać do sposobu jego użytkowania. Jak wybrać komputer dla programisty?

Dlaczego warto dobrać komputer do sposobu użytkowania?

Oferta komputerów jest na tyle szeroka, że trudno nawet przejrzeć wszelkie dostępne konfiguracje. Wśród komputerów można znaleźć propozycje w sam raz do prac biurowych, do gier, a także do projektowania, programowania lub do intensywnego użytkowania multimediów. Dlaczego warto dobrać sprzęt do specyfiki działań, jakie się na nim podejmuje?

  • Nie każdy wiele skorzysta na bardzo wydajnym komputerze – ogólne poradniki często wskazują na to, że wysoka wydajność komputera, mocny procesor i świetna karta graficzna zapewniają komfort i stwarzają świetne możliwości, ale przecież nie każdy wykorzysta ten potencjał i dlatego warto dobrać PC do specyfiki działań, jakie się na nim podejmuje.
  • Dobierając komputer do sposobu jego użytkowania, można skupić się na jego najważniejszych parametrach. Gracze przyjrzą się, przede wszystkim wydajnym procesorom oraz solidnym kartom graficznym, a użytkownicy biurowi lub domowi skupią się na tym, by urządzenie posiadało odpowiednie typy złącz, napęd DVD oraz pojemny dysk na dane. Dzięki dobieraniu komputera do indywidualnych potrzeb, nie przepłaca się za zbędne rozwiązania.

Polecane komputery

Jaki komputer dla programisty?

Realizacja projektów w środowisku Java, tworzenie zaawansowanych aplikacji na urządzenia mobilne, programowanie w Microsoft Visual Studio, Pythonie i Ruby – wszystko to i wiele innych działań to zagadnienia, które wymagają odpowiedniego komputera, bez którego żaden programista nie może się obejść.

Wbrew opinii niektórych osób, programowanie nie polega wyłącznie na „klepaniu” niekończących się linijek kodu. Nowoczesne języki programowania, wszelkiego rodzaju technologie i środowiska bez odpowiedniej mocy obliczeniowej, po prostu, nie będą mogły zostać wykorzystane w sposób efektywny. Wszystko to sprawia, że komputer dla programisty powinien wyróżniać się naprawdę wydajnymi podzespołami.

Jaki komputer do programowania: stacjonarny czy przenośny?

To jeden z największych dylematów przy zakupie komputera i to nie tylko do programowania. By wybrać dobrze, należy zastanowić się nad własnymi przyzwyczajeniami związanymi z programowaniem.

  • Komputer stacjonarny sprawdzi się lepiej, jeśli programujemy głównie w domu, w jednym miejscu i chcemy kupić komputer do szerokiego zastosowania (na przykład do programowania i gier).
  • Komputer przenośny będzie dobrym wyborem, jeśli pracujemy przy nim na mieście, w firmie, a czasami także w domowym zaciszu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze komputera do programowania?

Przed zakupem urządzenia warto zastanowić się, czy komputer będzie użytkowany wyłącznie do programowania, a może także do gier lub multimediów. Dopiero na tej podstawie warto dobierać jego poszczególne parametry. Do najważniejszych kwestii należą:

Jak w przypadku każdej maszyny, układ CPU pełni najważniejszą rolę. Bez odpowiedniej mocy obliczeniowej niemożliwa stanie się płynna obsługa systemu operacyjnego, a co dopiero programów wykorzystywanych przez programistów.

Wszystko to sprawia, że powinniśmy celować w procesor o czterech rdzeniach. Poza liczbą rdzeni, warto zwrócić uwagę na ich częstotliwość taktowania, współczynnik TDP oraz na pamięć podręczną. Jeśli urządzenie ma służyć do programowania i innych działań, warto postawić na układ Intel Core i5 lub i7 albo AMD Ryzen.

To element, na którym nie warto oszczędzać. Zaawansowane środowiska programistyczne, rozbudowane emulatory, nowe technologie wymagają co najmniej 8 GB pamięci RAM, choć i to w wielu sytuacjach okaże się niewystarczające.

Warto więc dołożyć więcej pieniędzy i zakupić kości o pojemności 16 GB. Najlepiej typu DDR4, które będą wyróżniały się częstotliwością taktowania na poziomie 2133 MHz lub wyższym. Dzięki temu możemy mieć pewność, że spadki stabilności nie będą codziennością użytkownika.

  • Dysk

Kolejny niezwykle ważny element, który jednak przez wiele osób jest bagatelizowany. Musimy zdać sobie sprawę z faktu, że pojemność dysku nie jest jedynym istotnym parametrem. Owszem, pliki zajmują miejsce, jednak w przypadku komputera do programowania dużo ważniejsza jest szybkość działania.

To zaś sprawia, że polecane są przede wszystkim dyski SSD. Ich tajemnica tkwi, oczywiście, w ich budowie. W odróżnieniu od tradycyjnych dysków talerzowych HDD, dysk SSD nie posiada żadnych ruchomych części. Wszystko to sprawia, że szybkość działania tego typu dysków jest zdecydowanie szybka, a wzrost tempa działania odczuwalny jest, przede wszystkim, podczas ładowania systemu operacyjnego, a także obsługi rozmaitych programów, które wymagają dodatkowej mocy obliczeniowej. Są to więc doskonałe warunki do programowania. Co więcej, budowa dysków SSD sprawia, że gwarantują one znacznie wyższy poziom bezpieczeństwa gromadzonych danych – nie są one bowiem tak bardzo podatne na uszkodzenia mechaniczne, jak wspomniane dyski talerzowe.

Najważniejszym parametrem w przypadku jednostki GPU dla programisty jest to, ile maksymalnie monitorów będzie ona w stanie obsłużyć. Wielu programistów korzysta z więcej niż jednego monitora – otwartych okienek jest bowiem tak dużo, że każda dodatkowa przestrzeń ma ogromne znaczenie dla komfortu pracy.

Warto wybrać kartę pozwalającą na wykorzystanie kilku monitorów oraz o parametrach, które sprawdzą się nie tylko podczas programowania, ale również korzystania z multimediów i gier, jeśli tego typu działania również będą podejmowane na komputerze.

Zasilacz musi więc przede wszystkim dysponować sporą mocą, dzięki której będzie w stanie obsłużyć wspomniane wcześniej podzespoły. Do programowania warto wybrać zasilacz z certyfikatem 80 Plus, który posiada wysoką wydajność i małe straty energii.

  • Chłodzenie

Poza zasilaczem, ogromne znaczenie ma także rodzaj chłodzenia, na jakie się zdecydujemy. Z naszej strony możemy polecić systemy chłodzenia cieczą. Pozwolą one na utrzymanie generowanej temperatury na względnie niskim poziomie, nawet podczas pracy z maksymalnym obciążeniem.

Ma ogromne znaczenie nie tylko ze względu na konieczność montażu wszystkich podzespołów, ale również na komfort naszej pracy. Dobrej jakości płyta główna powinna charakteryzować się posiadaniem sporej liczby złączy, które będą wykorzystywane na co dzień.

Niektórzy stawiają na pojedynczy monitor, inni kupują dwa lub trzy monitory o nieco mniejszych rozmiarach. Decyzja zależy, tak naprawdę, od preferencji użytkownika. Decydując się na pojedynczy monitor, warto postawić na model o większej przekątnej (na przykład 27 albo 32 cale) oraz monitor z regulacją wysokości oraz z funkcją obrotu (PIVOT), która umożliwia pionowe ułożenie monitora, co jest bardzo przydatne podczas przeglądania kodu.

To kolejna ważna kwestia dla programisty. Gotowe komputery bywają już wyposażone w konkretny wariant systemu. Najczęściej jest to Windows 10, a rzadziej Linux. Programiści ceniący środowisko pracy w Linuksie, powinni wybrać samodzielną konfigurację PC i zainstalować preferowaną edycję systemu Linux. Niektórzy decydują się również na posiadanie dwóch systemów na jednym komputerze (Linuksa do programowania oraz Windowsa do gier).

  • Urządzenia peryferyjne

Wspomnieć należy, przede wszystkim, o klawiaturze, której klawisze nie powinny być zbyt twarde ani głośne. Bardzo cenione są klawiatury podświetlane, dzięki którym będziemy mogli programować w absolutnie każdych warunkach oświetleniowych. Jeśli chodzi o typ klawiatury, to można postawić na tańszą klawiaturę membranową z wyspowymi klawiszami albo na wyższej klasy klawiaturę mechaniczną.

Jeżeli chodzi natomiast o mysz, powinna, co oczywiste, dobrze leżeć w dłoni. Warto zaopatrzyć się w model z przynajmniej kilkoma przyciskami funkcyjnymi, które pomogą nam skrócić realizację wielu czynności.  Dołączyć do niej można również dobrej jakości podstawkę, która zapewni odpowiedni ślizg.

Odpowiednio dobrany komputer poprawia komfort pracy i długotrwałego przesiadywania przed komputerem. By być zadowolonym z dokonanego wyboru, warto poświęcić trochę czasu na porównanie kluczowych parametrów różnych podzespołów. Dobra orientacja w tym temacie pomoże w podjęciu dobrej decyzji zakupowej.

Udostępnij
2,6
15 ocen
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Rozważanie komputera z 8GB dla programisty jest śmieszne. W większości przypadków nawet 16GB jest niewystarczające. Generalnie ten artykuł w niczym nie pomaga. Wedle tego tekstu wszystko jest super ważne. Co więcej, analogiczny tekst o komputerze dla graczy w zasadzie niczym się nie różni.
Specjalista Morele | 19:09
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.