Jaki komputer do streamowania? Jak zacząć streamować?

| 0 Komentarzy
Wskazujemy, na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu komputera do streamowania.

Transmisje z gier komputerowych w ostatnich kilku latach stały się niezwykle popularne. Nic dziwnego, że przez wiele osób traktowane są jako sposobność do budowy własnego wizerunku i kariery w Internecie. Na serwisach typu Twitch oraz YouTube znaleźć możemy mnóstwo nagrań prowadzonych na żywo, na których gracze dzielą się swoimi przygodami w grach.

Bardzo często, w rogu ekranu znajduje się również obraz z kamery zamontowanej na ich komputerze – pokazując również siebie, streamerzy budują więź ze swoimi fanami i prowadzą ożywione dialogi. Właśnie w taki sposób powstają nowe gwiazdy Internetu. Co więc powinniśmy zrobić, by stać się jedną z nich. Na początek najważniejszy okaże się zakup odpowiedniego komputera.

Polecane komputery gamingowe

Jaki komputer do streamowania? Na co zwrócić uwagę?

Niezależnie od tego, czy chcemy zdecydować się na gotowe zestawy czy może planujemy własnoręcznie złożyć komputer, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na kluczowe podzespoły, które zagwarantują nie tylko odpowiednią obsługę gier na wysokich detalach graficznych (nikt nie chce oglądać przycinającej się gry), a także płynną transmisję wysokiej jakości.

Procesor. Zaczynamy od jednego z najważniejszych elementów budowy komputera. Należy pamiętać, że układ CPU będzie musiał zmierzyć się nie tylko z obsługą gry, ale również wszelkich programów służących nam do prowadzenia transmisji. Wszystko to sprawia, że konieczny okażę się wybór procesora wielordzeniowego wielowątkowego. Jeśli więc zależy nam na wysokim komforcie grania i streamowania, a także braku problemów technicznych, absolutnym minimum wydają się być więc układy czterordzeniowe i ośmiowątkowe. W sytuacji, gdy mamy możliwość zainwestowania większej gotówki, spokojnie możemy celować w modele sześcio i ośmiordzeniowe. Z pewnością znacznie poszerzą nasze możliwości. Oczywiście układ CPU to nie tylko rdzenie oraz wątki.

Ogromne znaczenie mają również pozostałe parametry, takie jak częstotliwość taktowania. Warto decydować się na procesory, które dysponują taktowaniem bazowym powyżej 3 GHz i taktowaniem w trybie boost co najmniej 3.5 GHz. Powinno nam to zagwarantować płynne działanie gier i programów. Do tego dochodzi również pamięć podręczna trzeciego poziomu (L3), w której zapisywane są najczęściej wykorzystywane dane. Dostęp do nich jest znacznie szybszy niż ma to miejsce w przypadku zwykłej przestrzeni dyskowej, dlatego im więcej pamięci podręcznej, tym lepiej. Szczególnie wydajne procesory dysponują pamięcią L3 na poziomie kilkunastu megabajtów. Dobrym wyborem mogą okazać się również układy z odblokowanym mnożnikiem, które w razie potrzeby łatwo podkręcimy (overclocking).

Analizując ofertę rynkową, polecić można między innymi takie procesory jak AMD Ryzen 5 1600, który dysponuje sześcioma rdzeniami i dwunastoma wątkami, taktowaniem na poziomie 3.2-3.6 GHz oraz 16 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu. Układ kosztuje około 700 złotych. Chcąc wybrać coś z najwyższej półki cenowej, warto zainteresować się modelem Intel Core i7-8700K z odblokowanym mnożnikiem. Jest to procesor sześciordzeniowy i dwunastowątkowy, o taktowaniu od 3.7 GHz w trybie bazowym do 4.7 GHz w trybie turbo i 16 MB pamięci L3.

Karta graficzna. Jednostka GPU również ma znaczenie dla obsługi zarówno gier, jak i programów streamujących. Decydując się na konkretny model, powinniśmy zwrócić więc uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy interesująca nas karta spełnia wymagania gier, w które zamierzamy grać. Znaczenie będzie miała ilość oraz typ pamięci. Biorąc pod uwagę nowe produkcje typu AAA, warto inwestować w jednostki, które dysponują przynajmniej 4 GB pamięci GDDR5, choć oczywiście im będzie jej więcej, tym lepiej. Przeanalizować warto również częstotliwość taktowania – zarówno pamięci (wartości 7000-8000 MHz okażą się wystarczające), jak i rdzenia (podawane dla trybu bazowego i boost).

Do streamowania potrzebna może być również karta obsługująca wysokie rozdzielczości (najlepiej 4K), a także kilka monitorów. Analizując ofertę rynkową, warto polecić przede wszystkim jednostki z serii Nvidia GeForce GTX 10. Niezwykle popularne są zwłaszcza karty GTX 1060 z 6 GB pamięci, a także GTX 1080 z aż 8 GB pamięci. Tego typu jednostki okażą się w zupełności wystarczające podczas obsługi najnowszych gier i wspomnianych programów.

Pamięć RAM. Biorąc pod uwagę zastosowanie maszyny, którą właśnie składamy, pamięci RAM nigdy nie będzie zbyt dużo. Pamiętać należy bowiem, że wymagania nowych gier cały czas rosną, a do tego dochodzi konieczność obsługi systemu, oprogramowania do streamowania i kilku innych programów. Wszystko to sprawia, że 8 GB okaże się niewystarczające, jeśli zależy nam na komfortowej grze i prowadzenie płynnej transmisji. Wartością absolutnie minimalną będzie 12 GB, natomiast gwarancje płynności w każdej sytuacji zagwarantują nam kości o pojemności co najmniej 16 GB. Znaczenie będzie miał również typ kupowanej przez nas pamięci. Zalecane są kości DDR4 o taktowaniu co najmniej 2400 MHz.

Dysk twardy. Wiele osób bagatelizuje dysk twardy, który jednak ma ogromne znaczenie, zwłaszcza w przypadku tak dużego obciążenia komputera. W przypadku streamowania, warto zdecydować się na dwa dyski twarde. Jeden talerzowy (HDD), który posłuży nam do magazynowania plików oraz drugi półprzewodnikowy (SSD), na którym zainstalujemy system operacyjny i najczęściej obsługiwaną grę. Dzięki temu możemy liczyć na ogromy skok jakościowy, zwłaszcza gdy model półprzewodnikowy w standardzie M.2 i interfejsem PCI-Express x4 NVMe.

Płyta główna. W tym przypadku powinniśmy przede wszystkim wybrać model, z którym będą kompatybilne przedstawione wyżej podzespoły, a także obsługujący pamięć RAM o wysokiej częstotliwości taktowania. Do tego, w razie potrzeby, dojść może możliwość łączeni karta graficznych i dostęp do wielu portów oraz złączy.

Trudno wywnioskować, ile powinien kosztować dobry komputer do streamowania, ponieważ wiele zależy od tego, w jakie gry zamierzamy grać. Jeżeli zależy nam na najnowszych produkcja typu AAA, powinniśmy przygotować się na wydatek od 3500-4000 złotych w górę.

Komputer do streamowania – jaki sprzęt dodatkowy?

Oczywiście komputer to nie wszystko. Jest to bowiem tylko (albo aż) urządzenie pozwalające nam na uruchomienie interesujących nas gier. Do tego wszystkiego należy dodać odpowiedni monitor, myszkę, klawiaturę, a także urządzenia do nagrywania.

Wybierając kamerę internetową, nie możemy decydować się na pierwszy lepszy model. Zakupione przez nas urządzenie musi wyróżniać się przede wszystkim obsługą wysokich rozdzielczości, minimum Full HD, choć wiadomo, że im będzie ona wyższa, tym lepiej. Uwagę warto zwrócić również na to, w ilu klatkach jest nagrywany w obraz (warto decydować się na modele nagrywające w 60 klatkach na sekundę).

Polecane kamery do streamowania

Wiele kamer internetowy posiada wbudowane mikrofony, jednak podczas streamowania lepiej postawić na dobrej klasy słuchawki z mikrofonem. Zapewnią one znacznie wyższą jakość przekazywanego dźwięku. Dobrym wyborem okażą się mikrofony pojemnościowe, zwłaszcza gdy zamierzamy dużo mówić podczas nagrań.

Polecane mikrofony do streamowania

Komputer zakupiony. Jak zacząć streamować?

Skoro dysponujemy już sprzętem pozwalającym nam na rozpoczęcie kariery, nie powinniśmy zwlekać z postawieniem pierwszego kroku. Pamiętać należy jednak o tym, że płynna transmisja okaże się możliwa tylko wtedy, gdy będziemy dysponować odpowiednim łączem internetowym. Uwagę musimy zwrócić nie tylko na szybkość pobierania, ale również wysyłania (uploadu), która powinna oscylować wokół wartości 5 MB/s.

Niezwykle przydatne okażą się również programy ułatwiające streamowanie rozgrywki. Spośród nich warto polecić między innymi takie pozycje jak OBS Studio oraz Evolve. Oczywiście w przypadku zakupu nowych podzespołów możemy liczyć również na oprogramowanie przygotowane przez producentów. Posiadacze kart Nvidii mogą na przykład liczyć na specjalny program Shadowplay. Podobnych rozwiązań jest oczywiście więcej, dlatego warto wyszukiwać sprzęt także pod tym względem.

Na koniec powinniśmy wybrać serwis, w którym będziemy prowadzić transmisję. Najpopularniejszą stroną dedykowaną tego typu aktywności jest Twitch.tv, choć możemy pomyśleć również o działalności w serwisie YouTube oraz Facebook. Nie powinniśmy obawiać się poziomu realizowanych przez nas nagrań – z każdą kolejną sesją będzie on wyższy.

Udostępnij
5,0
5 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 23:35
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.