Jaki komputer do tworzenia muzyki? Jak wybrać kartę dźwiękową?

| 0 Komentarzy
Jednym z najważniejszych urządzeń w studiu nagrań jest komputer – jak dokonać jego wyboru?

Tworzyć muzykę może każdy – wystarczy jedynie zaopatrzyć się w podstawowy program wyposażony w zróżnicowane zakładki i inne funkcje i już można zacząć przygotowywać własne utwory. Jeżeli jednak ktoś chce zająć się tym na poważnie, powinien pomyśleć nie tylko o profesjonalnym oprogramowaniu, ale również o wyposażeniu dodatkowym.

Polecane karty dźwiękowe

Wszystko to musi „uciągnąć” odpowiedniej jakości komputer. Jak wiadomo, podczas tworzenia muzyki korzystamy z ogromnej liczby różnego rodzaju narzędzi, które obciążają nasze maszyny. Do tego dochodzi potrzeba nagrywania i odtwarzania dźwięku, który musi być wysokiej jakości. Wszystko to sprawia, że twórcy nie mogą decydować się na pierwszy lepszy sprzęt. Powinien on dysponować odpowiednią wydajnością oraz wykorzystaniem specjalnych podzespołów.

Komputery stacjonarne do muzyki - istotna karta dźwiękowa

Pomimo faktu, że podczas tworzenia muzyki najpewniej korzystamy z odpowiedniego interfejsu audio, karta dźwiękowa także ma znaczenie. Do niezobowiązującej zabawy z dźwiękami w zupełności wystarczy jednostka zintegrowana z płytą główną komputera, jednak przy korzystaniu z profesjonalnych programów edycyjnych i urządzeń MIDI, należy zaopatrzyć się w o wiele lepszy sprzęt.

Karta dźwiękowa wyróżnia się wieloma parametrami, na które należy zwrócić baczną uwagę. Najważniejszymi z nich są wskaźnik SNR (stosunek sygnału do szumu) oraz pasmo przenoszenia. W pierwszym wypadku musi on wyróżniać się wartością w okolicach 90 dB, natomiast pasmo powinno osiągnąć zakres 20 Hz – 20 kHz. Ważne jest również zwrócenie uwagi na głębię bitową na poziomie co najmniej 24 oraz częstotliwość próbkowania, która określa liczbę próbek pojawiających się na sekundę w ramach przekształcenia sygnału analogowego na cyfrowy. Jeżeli karta ma służyć do zaawansowanych operacji, wartość ta musi oscylować w granicach 192 kHz.

Dla każdej osoby tworzącej muzykę ważna jest również możliwość podłączenia do karty odpowiedni zestaw głośników. Z tego względu, warto zakupić jednostkę oznakowaną jako karta dźwiękowa 7.1. Oznacza to, że możliwe stanie się podłączenie aż 7 głośników. Dzięki temu doznania muzyczne będą zdecydowanie większe niż w przypadku podstawowego zestawu audio. Za kartę z najwyższej półki należy przeznaczyć przynajmniej w okolicach 500 złotych.

Komputer do studia nagrań

Tworzenie muzyki nierozerwalnie związane jest z korzystaniem z zaawansowanych programów komputerowych, które obciążają komputer w coraz większym stopniu. Wszystko to sprawia, że do wydajności naszego nowego sprzętu trzeba podejść kompleksowo. Musimy bowiem skupić się nie tylko na obsłudze systemu operacyjnego, ale również wielu programów podstawowych i dodatkowych, z obsługą których maszyna musi sobie poradzić.

W przeciwnym wypadku zacznie się zawiesza, co, jak wiadomo, znacząco utrudnia tworzenie czegokolwiek. Gdy komputer zawodzi, zastopowany zostaje cały proces. Żeby tego uniknąć, należy skupić się na poszczególnych podzespołach i dopasować ich moc do naszych potrzeb i wymagań.

Jaki procesor do tworzenia muzyki?

Układ CPU to prawdziwe serce komputera, które odpowiada za obsługę wszystkich procesów realizowanych podczas opracowywania utworów muzycznych. Jeśli w pracy korzystamy z wielu efektów, wtyczek czy też syntezatorów (np. Xfer Serum), nasza maszyna będzie dość poważnie obciążania. Proces musi więc charakteryzować się odpowiednią mocą obliczeniową. Jaką dokładnie?

Oczywiście w pierwszej kolejności skupimy się na rdzeniach, których ilość powinna zapewnić obsługę wielu programów jednocześnie. Biorąc pod uwagę specyfikacje dzisiejszych procesorów, modele czterordzeniowe wydają się być odpowiednie do obsługi specjalistycznych programów związanych z tworzeniem muzyki. Oczywiście sama ilość rdzeni nie jest najważniejsza. Niezwykle istotne jest także to, jaką częstotliwością taktowania dysponują – zwrócić uwagę musimy zarówno na osiągi dla jednego rdzenia, jak i w ramach pracy wielordzeniowej. Im wyższe taktowanie, tym lepiej. Gdy przekracza ono wartość 3 GHz, możemy mieć pewność, że nasze programy zostaną obsłużone w sposób odpowiedni. Bardzo istotna jest także pamięć podręczna, w której przetrzymywane są najważniejsze i najczęściej użytkowane dane.

intel core i7

Szybki dostęp do nich zapewnia lepszą pracę w wielu programach, dlatego im więcej pamięci podręcznej, tym lepiej. Wartości na poziomie 10 MB w przypadku pamięci podręcznej trzeciego poziomu można już uznać za więcej niż przyzwoite.

Biorąc pod uwagę poszczególne modele procesorów, szczególnie polecane są układy z najnowszej, ósmej generacji Intela. Takie układy jak Intel Core i5-8600K czy i7-8700K dysponują mocą, która zagwarantuje nam stabilną, wydajną pracę. Podobnie jest w przypadku urządzeń z serii AMD Ryzen. Jeśli jednak nie dysponujemy kwotą pozwalająca na zakup najnowszego procesora, możemy skupić się na poprzednich generacjach, na przykład Intel Core i7 (np. i7-7700HQ).

Pamięć RAM i dysk twardy do komputera muzycznego

Stabilność i wydajność pracy naszego zestawu podczas tworzenia muzyki jest zależna również od pamięci RAM. Powinny być one odpowiednio pojemne i szybkie, tak aby obsługa wszelkich procesów stała na wysokim poziomie.

Śmiało można polecić kości typu DDR4, które nie tylko są szybkie, ale również pobierają mniej energii niż pamięć DDR3. Jeżeli chodzi o pojemność, wartości 12-16 GB okażą się komfortowe, taktowanie kości powinno natomiast osiągnąć poziom co najmniej 2133 MHz.

Nie da się ukryć, że szybkość działania dysku twardego w ogromnej mierze wpływa na pracę programów, wczytywanie tworzonych projektów i ciągłe ich przetwarzanie. Wszystko to sprawia, że powinniśmy inwestować w urządzenia typu SSD, które są po prostu szybsze od standardowych dysków talerzowych (HDD). Najlepszym wyjściem z sytuacji będzie zakup dysku SSD ze złączem M.2 PCIe. W ten sposób uzyskamy najwyższą możliwą wydajność.

Oczywiście należy pamiętać o tym, że dyski SSD są drogie, dlatego jeżeli zależy Wam na sporej pojemności do przechowywania większych plików, zakup dodatkowego dysku HDD może okazać się dobrym pomysłem, zwłaszcza że za urządzenia 1 TB zapłacimy zaledwie około 200 złotych.

Czy karta graficzne podczas tworzenia muzyki ma znaczenie?

Jednostki GPU odgrywają ogromną rolę przede wszystkim dla graczy, dlatego w naszym przypadku nie będzie miała ona większego znaczenia. Jedynym parametrem, na który warto zwrócić uwagę jest liczba obsługiwanych monitorów.

Jak wiadomo, podczas tworzenia muzyki otwartych okien programów mamy sporo, dlatego dodatkowy monitor często pozwala znacznie poprawić komfort naszej pracy. Jeżeli więc nam na nim zależy, sprawdźmy, czy interesujący nas sprzęt daje taką możliwość.

Laptop czy komputer stacjonarny do tworzenia muzyki?

Jest to najważniejsze pytanie, które zadaje sporo osób zajmujących się produkcją dźwięku. Oczywiście oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, dlatego ostateczny wybór jest uzależniony od naszych indywidualnych preferencji.

W przypadku komputerów stacjonarnych, zyskujemy przede wszystkim wydajne urządzenia za niższą cenę w porównaniu z laptopem o podobnych parametrach. Co równie ważne, nasz blaszak możemy dość łatwo upgrade’ować poprzez wymianę poszczególnych podzespołów. Sama liczba złączy i portów jest w „stacjonarce” przeważnie większa, co także ma znaczenie.

W czym wygrywa laptop? Głównie w mobilności. Możemy go przenosić gdziekolwiek tylko chcemy i tworzyć muzykę w dowolnym miejscu. Co równie ważne, laptopy przeważnie pracują ciszej niż komputery stacjonarne, co w wielu przypadkach wpływa na komfort pracy. Oczywiście w wielu przypadkach ekran laptopa nam nie wystarczy, dlatego może pojawić się konieczność podłączenia zewnętrznego monitora.

Niezależnie od tego, czy decydujemy się na „blaszaka” czy na laptopa, istotnym problemem, który warto rozwiązać, będzie wybór sprzętu działające na Windowsie lub na systemach od Apple. Choć na systemie od Microsoftu działa wiele programów do tworzenia muzyki, Maci wygrywają przede wszystkim stabilnością działania.

System tworzony jest w zamkniętym ekosystemie, w którym mieści się stosunkowo mała liczba urządzeń, dzięki czemu dużo łatwiej jest go dostosować do ich konfiguracji (liczba maszyn z Windowsem jest znacznie większa). W efekcie, zarówno system, jak i poszczególne programy na każdym urządzeniu od Apple będą działały tak samo. Co więcej, sprzęty tej marki doskonale ze sobą współpracują, wymieniając informację, a także stanowiąc niejako swoje przedłużenie (dzięki temu możemy zacząć pracę na jednym urządzeniu, a skończyć na drugim).

Oczywiście komputery i laptopy od Apple będą droższe, dlatego warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czego potrzebujemy i na co możemy sobie pozwolić. W każdym przypadku powinniśmy również skupić się na dokładnej analizie poszczególnych podzespołów. Dzięki temu dokonamy właściwego wyboru.

3,8
9 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 02:10
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.