Jaki komunikator na telefon wybrać? Czym się kierować przy wyborze?

| 0 Komentarzy
Jaki komunikator na smartfona wybrać? Najpopularniejsze aplikacje

Praktycznie w każdym nowoczesnym smartfonie Apple masz możliwość instalacji kilku różnych komunikatorów. Stanowią one formę komunikacji natychmiastowej (z ang. instant messaging). Takie oprogramowanie pozwala na szybkie i, w większości przypadków, bezpłatne przesyłanie wiadomości. Aby aplikacja mogła zadziałać, wymagane jest połączenie sieciowe.

Komunikatory dostępne na smartfony

Komunikatory internetowe na telefon już od kilku lat cieszą się bardzo dużą popularnością. Większość z nich umożliwia prowadzenie rozmów z rodziną i przyjaciółmi praktycznie za darmo. Liczba aplikacji ciągle rośnie, pojawiają się nowe programy wyposażone w ciekawe funkcje. Aby w pełni korzystać z wszystkich opcji, warto dokładnie poznać strukturę poszczególnych komunikatorów. Dzięki temu już na samym początku masz świadomość, która aplikacja bardziej odpowiada Twoim potrzebom. Ten poradnik ma na celu zebrać najważniejsze informacje dotyczące komunikatorów oraz bezpiecznego prowadzenia rozmów w sieci.

Co to jest komunikator internetowy?

Próby stworzenia oprogramowania do natychmiastowych rozmów miały miejsce już w latach 80. i 90. XX wieku. Na początku inżynierowie korzystali z podstawowego jak na dzisiejsze czasy systemu Talk. Pierwszą aplikacją podobną do współczesnych programów był ICQ. Pojawił się w listopadzie 1996 roku. Śmiało można powiedzieć, że to właśnie po premierze tego komunikatora ruszyła lawina, ponieważ wiele firm rozpoczęło prace nad podobnymi aplikacjami. Dzięki temu internauci otrzymali możliwość korzystania z wielu nowych i bardziej zaawansowanych programów. Na początku w Polsce dużą popularnością cieszyło się Gadu-Gadu, jednak szybko zostało wyparte między innymi za sprawą Messengera.

Najnowsze programy różnią się od pierwszych aplikacji. Firmy zajmujące się tworzeniem systemów pozwalających na prowadzenie rozmów natychmiastowych dokładają wszelkich starań, aby dać użytkownikom jak największe możliwości. Dlatego przed wyborem konkretnego komunikatora zapoznaj się z ich funkcjami tak, aby wybrać oprogramowanie najlepsze dla Ciebie.

Polecane smartfony

Komunikatory internetowe – jaki wybrać?

Duża różnorodność dostępnych produktów rodzi pytanie, jaki komunikator na telefon wybrać? Oczywiście można korzystać z wielu aplikacji, jednak wgrywanie wszystkich na smartfona Xiaomi może skutecznie przeciążyć pamięć. Dlatego warto ograniczyć się do kilku programów. Na początku spróbuj dowiedzieć się, z których systemów korzystają Twoi znajomi. To jeden z najważniejszych czynników koniecznych do sprawdzenia, gdy zastanawiasz się, który komunikator wybrać. Jeśli chcesz mieć kontakt z określonymi osobami, potrzebujesz tego samego oprogramowania.

Dodatkowo dowiedz się, jakie funkcje oferują poszczególne aplikacje. W ten sposób sprawdzisz, czy dane oprogramowanie jest w stanie zaoferować to, na czym Ci najbardziej zależy. Kolejna istotna kwestia to bezpieczeństwo. Nie od dziś wiadomo, że hakerzy mogą złamać nawet najtrudniejsze kody. W związku z tym w celu ochrony swoich danych wybierz komunikator, który ma wbudowane odpowiednie bariery.

Messenger

Jedną z najpopularniejszych aplikacji w Polsce jest bezpłatny Messenger, który na początku stanowił część Facebooka. W pewnym momencie firma zdecydowała się na rozdzielenie obu elementów, dlatego obecnie mogą z niego korzystać osoby, które nie mają swojego profilu na FB.

Messenger działa z takimi systemami operacyjnymi jak: Windows, Google Android, Apple iOS. Ten prosty w obsłudze komunikator na telefon umożliwia prowadzenie konwersacji z jedną osobą lub w grupach także z poziomu laptopów lub komputerów stacjonarnych. Na początku były to jedynie wiadomości w formie pisanej. Rozwój technologiczny wymusił na producencie wprowadzenie innych form komunikacji, dzięki czemu dziś za pomocą Messengera możesz wysyłać wiadomości głosowe lub prowadzić wideokonferencje.

Ten komunikator na komórkę pozwala na przesyłanie znajomym lokalizacji, zdjęć, linków, plików tekstowych, obrazów, naklejek czy gifów. To obecnie jedyna aplikacja umożliwiająca prowadzenie konwersacji bez opuszczania innych programów, co w porównaniu do innych systemów znacznie ułatwia korzystanie z telefonu.

Niestety często pojawiają się opinie, że Messenger musi popracować jeszcze nad zapewnieniem bezpieczeństwa sieciowego, dlatego wiele osób decyduje się na wybór innego komunikatora.

WhatsApp

Kolejna aplikacja, o której należy wspomnieć, gdy omawiamy przykłady komunikatorów, to WhatsApp, czyli darmowa aplikacja działająca na systemach: Windows, Apple Mac OS, Google Android, Apple iOS. Na początku w Polsce nie cieszył się aż taką popularnością, jak w innych częściach Europy czy w Stanach Zjednoczonych. Obecnie jednak coraz więcej osób decyduje się właśnie na ten komunikator z kamerką.

Twórcy aplikacji skupili się przede wszystkim na zapewnieniu użytkownikom bezpieczeństwa. Wszystkie wysyłane za jej pośrednictwem wiadomości są szyfrowane. Widać to nawet na przy zmianie telefonu. Jeśli chcesz się zalogować na swoje konto z innego urządzenia, musisz przejść dwuetapową weryfikację.

WhatsApp to dobry komunikator posiadający wiele ciekawych funkcji. Oczywiście można dzięki niemu prowadzić rozmowy grupowe oraz wysyłać wiadomości głosowe. I nie ma w tym nic dziwnego, obecnie prawie każdy program daje takie możliwości. Jednak WhatsApp wprowadził możliwość odsłuchania nagrania w sposób bardziej dyskretny. W programie Messenger przesłany komunikat usłyszą wszyscy. W WhatsApp wystarczy, że przesuniesz telefon do ucha, co spowoduje automatyczne ściszanie głosu.

Viber

Duża różnorodność produktów sprawia, że trudno zdecydować się, jaki komunikator będzie najlepszy. A wybór jest znacznie większy, ponieważ inne firmy także wprowadzają swoje systemy komunikacyjne. Kolejna opcja to Viber, również pasujący do Windowsa, Linuxa, Apple Mac OS, Google Android czy Apple iOS. Komunikacja z innymi użytkownikami opiera się na bezpłatnej licencji, jednak za połączenia telefoniczne z poziomu aplikacji trzeba zapłacić. Z drugiej strony użytkownicy oprogramowania podkreślają, że interfejs należy do bardziej intuicyjnych, z których do tej pory korzystali.

Telegram

Coraz więcej firm chce opracować swoje komunikatory. Przykłady pokazują bowiem, że duża liczba internautów używa aplikacji. A kolejna z nich to Telegram wyprodukowany przez Telegram FZ-LLC. Ten bezpłatny komunikator na smartfona współpracuje z Windowsem, Linuxem, Apple Mac OS, Google Android, Apple iOS.

Twórcy reklamują swoje dzieło jako najprostszy system umożliwiający prowadzenie rozmów natychmiastowych. Telegram umożliwia przesyłanie wiadomości tekstowych, notatek głosowych, zdjęć czy plików zip. Pozwala na tworzenie konwersacji grupowych aż do 20 000 osób.

Komunikator jest bezpieczny, ponieważ wiadomości są odpowiednio szyfrowane. W Polsce nie jeszcze aż tak znany jak np. Messenger, jednak grono jego użytkowników cały czas się powiększa. Prawdopodobnie wpływa na to też fakt, że aplikacja zajmuje stosunkowo mało miejsca w telefonie.

Skype

Jednym z pierwszych systemów i, jak dotąd, najpopularniejszych jest Skype wyprodukowany przez firmę Microsoft. To program oparty na bezpłatnej licencji, współpracujący z Windowsem, Linuxem, Apple Mac OS, Google Android i Apple iOS. Używany jest nie tylko do celów prywatnych, lecz także zawodowych. Stanowi bowiem podstawę komunikacji w wielu firmach, ponieważ umożliwia organizowanie wieloosobowych wideokonferencji.

Jako komunikator w telefonie sprawdza się równie dobrze, jak na komputerach lub laptopie . Oferuje pocztę głosową, funkcję rozmycia tła podczas rozmów wideo oraz możliwość przekierowania rozmowy na smartfona, jeśli Twoi znajomi nie mają wgranej aplikacji. A to nie koniec możliwości oprogramowania. Komunikatora możesz używać na różnego rodzaju urządzeniach m.in. na komputerach i laptopach, konsolach Xbox One, tabletach, smartfonach, a nawet Amazon Alexa i Kindle Fire HD.

Signal

Zastanawiając się nad najlepszym połączeniem komunikator ‒ telefon, nie można zapomnieć o programie Signal. Jeśli nie wiesz, jaki komunikator na smartfona Samsung wybrać, a cenisz sobie prywatność, to prawdopodobnie ta aplikacja spełni Twoje oczekiwania. Jego producentem jest Open Whisper Systems, a oprogramowanie współpracuje, tak jak poprzednie, z systemami: Windows, Linux, Apple Mac OS, Google Android, Apple iOS. Debiutował głównie jako aplikacja mobilna, ale obecnie można go także używać na innych urządzeniach.

Discord

Co to Discord? Discord to komunikator na smartfona opracowany przez firmę Discord Inc. Jest kompatybilny z Windowsem, Linuxem, Apple Mac OS, Google Android, Apple iOS, czyli z wszystkimi najważniejszymi obecnie systemami powszechnie stosowanymi na całym świecie. Można go nazwać idealną aplikacją dla miłośników gier. Z jego pomocą udostępnisz swój ekran podczas rozgrywek, dzięki czemu Discord to idealne narzędzie do prowadzenia streamów. Umożliwia płynną komunikację głosową nawet podczas grania. Nie musisz zatem przerywać kolejnego etapu ulubionej rozrywki, aby porozmawiać ze znajomym.

Porównanie komunikatorów, który najlepszy?

Komunikatory na komórkę to jedna z najpopularniejszych form utrzymania kontaktu ze znajomymi. Większość z nich oferuje podobne opcje. Najczęściej różnią się interfejsami oraz dodatkowymi funkcjami. Dużym plusem jest możliwość bezpłatnego pobrania z Internetu oraz kompatybilność z różnymi systemami operacyjnymi. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć, jaki messenger wybrać. Wszystko zależy od ogólnych preferencji użytkownika oraz od tego, z jakich aplikacji korzystają znajomi. Przy wyborze konkretnego oprogramowania, warto dowiedzieć się, ile miejsca w telefonie zajmie konkretny system. Wiele osób używa kilku komunikatorów, co znacznie ogranicza pojemność smartfona.

Porównując komunikatory, warto sprawdzić, który ma większą liczbę funkcji. Chociaż większość opcji pokrywa się, to producenci starają się wprowadzać nowe możliwości tak, by przykuć uwagę użytkowników.

Warto zastanowić się, czy chcesz stosować aplikację jako sposób komunikacji prywatnej, czy zawodowej. Jak już wcześniej zostało wspomniane, Skype należy do ulubionych form komunikacji w wielu firmach.

Bezpieczeństwo komunikatorów na telefon

Komunikatory sieciowe muszą zapewniać internautom maksymalny stopień bezpieczeństwa, dlatego kluczową rolę odgrywa szyfrowanie wszystkich przesyłanych wiadomości oraz wprowadzenie wieloetapowej weryfikacji użytkownika. Pamiętaj, że nie powinno się zapisywać nigdzie żadnych haseł, które wpisujesz w swoje komunikatory sieciowe. Przykłady pokazują, że karteczki oraz notatniki lubią wpadać w niepowołane ręce.

Warto poruszyć kwestię szyfrowania. Obecnie najlepszym sposobem na ochronę danych w aplikacjach do rozmów natychmiastowych jest zastosowanie modułu „end-to-end”. Każda osoba, która wgrała na swój telefon konkretną aplikację, otrzymuje specjalny klucz. Dzięki temu wysyłając komunikat do konkretnego odbiorcy, masz pewność, że dotarła ona tylko do niego. Nikt inny, z poziomu własnego smartfona, nie dowie się, co zawiera rozmowa (chyba że ktoś posiada hasła do cudzego konta). Bez tego zabezpieczenia postronne osoby widzą tylko ciąg niezrozumiałych znaków. Takie rozwiązanie to podstawa działania aplikacji WhatsApp, która obecnie uchodzi za jedną z najbezpieczniejszych.

5,0
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 11:55
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.