Zdążysz przed pierwszą gwiazdką!

Gwarancja dostawy przed Świętami!

Więcej informacji

Jaki laktator wybrać? Ręczny czy elektryczny?

| 0 Komentarzy
Kompletując wyprawkę dla swojego noworodka, warto dopisać do niej produkt, który pomoże także mamie, a mianowicie laktator.

Popularnością cieszą się zarówno termometry tradycyjne, jak również bezdotykowe. Który lepszy? Jak wybrać?

Który laktator kupić? Ręczny czy elektryczny?

Przyjście na świat dziecka to przełomowy moment w życiu każdej rodziny. Rodzice robią wszystko, aby jak najlepiej przywitać swojego maluszka na świecie. W tym celu przygotowują wyprawkę, która składa się z naprawdę ogromnej liczby rzeczy. Nic dziwnego, osoby, które zostają rodzicami po raz pierwszy, nie do końca wiedzą, które produkty im się przydadzą, a bez których można się obejść. Wyprawka to nie tylko przedmioty, które mają pomóc w opiece nad maluszkiem przez pierwsze dni i miesiące, lecz także gadżety przynoszące ulgę i wytchnienie mamie. Urządzeniem, które obowiązkowo musi się znaleźć na wyprawkowej liście, jest laktator, czyli odciągacz mleka. To narzędzie, które uratuje karmiącą kobietę w wielu trudnych i stresujących sytuacjach. Kwestia karmienia piersią jest jedną z najistotniejszych w chwili urodzenia dziecka. Znane są zbawienne właściwości naturalnego mleka kobiecego oraz wyjątkowej więzi między matką i dzieckiem, która wytwarza się podczas karmienia. Obecnie wiele oddziałów położniczych zapewnia mamom konsultacje z doradcami laktacyjnymi, jednak nadal zdarza się, że kobiety są pozostawione same sobie. Nie wiedzą, jak karmić, co zrobić, gdy ma się nawał pokarmu albo dziecko nie potrafi jeść. W obliczu tak wielu problemów laktator może przyjść z pomocą. Jest to urządzenie, dzięki któremu twoje początki z karmieniem mogą stać się łatwiejsze i mniej stresujące dla Ciebie i maluszka. Obsługa laktatora na ogół jest prosta, chociaż na rynku pojawia się coraz więcej różnorodnych ofert. Przed zakupem warto zgłębić temat tego rodzaju urządzeń i zastanowić się, jaki model będzie najodpowiedniejszy. Laktator ręczny to urządzenie wprawiane w ruch siłą twoich mięśni – aby odciągnąć pokarm, należy naciskać na pompkę przedmiotu w stałym rytmie. Czas trwania tej czynności może wynosić nawet kilkanaście minut, dlatego laktator warto stosować w domu, w sytuacjach, kiedy nam się nie spieszy, a chcemy jedynie ulżyć swoim piersiom. Cena takiego produktu nie jest zbyt wysoka, oscyluje w okolicach kilkudziesięciu złotych, dlatego wielu rodziców może sobie pozwolić na taki wydatek.

Wśród laktatorów ręcznych można wyróżnić trzy rodzaje tego typu sprzętów. Jakie?

  • Laktator ręczny gruszkowy – można powiedzieć, że jest pionierem wśród laktatorów. Aby go użyć, należy jedną ręką trzymać lejek z butelką przy piersi, a drugą naciskać a gruszkę, które zasysa brodawkę i odciąga pokarm.
  • Laktator ręczny tłokowy – działa w podobny sposób, jak jego poprzednik i także wymaga użycia obu rąk. Jedną trzeba trzymać lejek przy piersi, a drugą miarowo przyciskać tłok, żeby pokarm sączył się do butelki.
  • Laktator ręczny z pompką – wersja, która była już wyżej wspomniana. Ten odciągacz mleka jest znacznie prostszy w obsłudze i nie wymaga zaangażowania obu rąk. Wystarczy dokładnie przyłożyć lejek do piersi i tą samą ręką miarowo przyciskać pompkę, by ściągać mleko.

Jak widać, laktatory ręczne są proste w obsłudze, jednak niewystarczająco komfortowe. Znacznie wygodniejsze jest korzystanie z laktatorów elektrycznych. W tym przypadku nie musisz być zaangażowania w proces ściągania pokarmu. Urządzenie zrobi to za ciebie, a ty będziesz miała wolne ręce. Większy komfort wiąże się jednak z wyższą ceną laktatora elektrycznego. Koszt tego produktu może sięgać nawet kilkuset złotych. Dla rodziców, którzy przygotowując wyprawkę i tak już w pewien sposób nadwyrężają budżet, tego rodzaju gadżet może okazać się za drogi.

Decydując się na laktator elektryczny, warto wziąć pod uwagę kilka ważnych parametrów, np. szybkość pracy urządzenia, która wyrażana jest w cyklach na minutę (cpm). Nie zaleca się wybierania przyrządów o prędkości poniżej 30 cpm ze względu na długi czas ściągania pokarm. Konsekwencją tej długotrwałej czynności może być ból piersi oraz uczucie dyskomfortu. Nieco szybsze urządzenie, wykonujące od 30 do 35 cykli na minutę, jest proponowane kobietom, które nie muszą regularnie odciągać pokarmu, a chcą skorzystać z laktatora w sytuacji, kiedy muszą wyjść na kilka godzin z domu. Za najlepsze parametry laktatorów elektrycznych uznaje się prędkość od 30 do 60 cykli na minutę. Znacznie szybsze urządzenie będzie świetne dla kobiet, które nie chcą bądź nie mogą tracić czasu na ściąganie pokarmu i muszą robić to regularnie. Laktatory można podzielić także w inny sposób, na jednofazowe i dwufazowe. Urządzenia jednofazowe imitują powolne ssanie, przez co proces ściągania pokarmu może się wydłużać. Natomiast produkty dwufazowe naśladują ruchy ssania wykonywane przez dziecko. Stosowanie takiego laktatora może spowodować pobudzenie laktacji.

Dosyć ważną cechą laktatora elektrycznego jest sposób jego zasilania. Producenci wyróżniają urządzenia, które wymagają stałego podłączenia do gniazdka elektrycznego podczas używania. Jeśli zamierzasz korzystać z tego typu sprzętu, musisz zawsze pamiętać, by sprawdzić, czy w pomieszczeniu znajduje się kontakt. Na rynku występują laktatory mobilne, czyli wykorzystujące zasilanie sieciowe i zasilanie akumulatorowe. Urządzenie na baterie jest kompaktowe i świetnie sprawdza się w podróży. Możesz je nosić w torebce i używać poza domem, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba. Istnieją także laktatory elektryczne, które są jednocześnie zasilane sieciowo, akumulatorowo oraz z wykorzystaniem ładowarki elektrycznej. Ten model także sprawdza się w sytuacjach, kiedy znajdujesz się u znajomych, w pracy czy w innych miejscach. Niektóre laktatory z tej grupy będą rewelacyjne podczas podróży autem, ponieważ można je zasilić z ładowarki samochodowej. Na rynku możesz znaleźć urządzenia wielu marek. Wśród produktów ręcznych możesz wybrać laktator Lovi, laktator Canpol, laktator Ayet, laktator Lansinoh czy laktator Esperanza. Niektóre z tych marek specjalizują się także w urządzeniach elektrycznych. Spośród nich możesz wybrać laktator elektryczny Canpol czy laktator elektryczny Lovi, pojawia się także laktator elektryczny Medela. Jeśli boisz się, że jedno urządzenie nie spełni Twoich potrzeb, warto zdecydować się na laktator podwójny. Wiąże się to jednak z nieco większym wydatkiem niż kupno standardowego odciągacza mleka.

Wady i zalety laktatora ręcznego

Szeroka gama wariantów i modeli laktatorów wiąże się z tym, że produkty te zyskały zarówno grono wielbicielek, jak i przeciwniczek. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto zapoznać się z listą zalet i wad ręcznego i elektrycznego odciągacza pokarmu. Na początek zwróćmy uwagę na zalety laktatora manualnego.

  • Niska cena – odciągacz mleka to jedno z wielu akcesoriów znajdujących się na wyprawkowej liście. Przyszli rodzice często muszą zaplanować budżet, aby móc zakupić wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy, dlatego przystępne ceny produktów na pewno ich usatysfakcjonują. Jest to tańsze rozwiązanie niż zakup laktatora elektrycznego.
  • Cicha praca – proces ściągania pokarmu za pomocą ręcznego laktatora nie generuje hałasu. To ważne szczególnie gdy twoje dziecko ma problemy ze snem, a każdy najmniejszy szelest je wybudza.
  • Komfortowe ściąganie pokarmu – piersi kobiet, które zaczynają karmić, są zwykle bardzo wrażliwe. Każdy dotyk może powodować ból lub dyskomfort, zwłaszcza gdy mamy cierpią na zapalenie piersi, dlatego ważne jest, aby odciąganie mleka było bezbolesne.
  • Brak zużycia prądu – to niewątpliwie zaleta tego urządzenia. Nie musisz martwić się tym, czy w pomieszczeniu znajduje się gniazdko elektryczne, czy laktator jest naładowany, czy nie zapomniałaś zabrać ładowarki.
  • Niewielki rozmiar – laktator często przydaje się, kiedy jesteś poza domem. Wówczas ważne jest, aby nie zajmował dużo miejsca. Ręczne ściągacze pokarmu są małe i poręczne. Z pewnością zmieszczą się w twojej torebce.
  • Łatwe mycie – budowa ręcznego ściągacza mleka jest dosyć prosta: to butelka, plastikowy lub silikonowy lejek oraz pompka/gruszka/tłok. Pojemnik, w którym gromadzi się pokarm, jest przystosowany do mycia w zmywarce.

Laktator manualny ma też kilka wad. Jest to urządzenie niezbyt wydajne. Jeśli kobieta dosyć często ma nadwyżkę mleka, może spędzać mnóstwo czasu na ściąganiu pokarmu. Ponadto obsługa tego przyrządu nie jest prosta. Nieprzyzwyczajone kobiety będą musiały używać obu rąk, aby dobrze przystawić lejek do piersi i regularnie naciskać pompkę. Ze względu na długi czas trwania tej czynności mogą pojawiać się bóle rąk i szybkie zmęczenie.

 

Polecane modele laktatorów elektrycznych

Wady i zalety laktatora elektrycznego

Wydaje się, że elektryczny ściągacz mleka jest lepszy od tradycyjnego urządzenia, ale, jak za chwilę zobaczysz, posiada on nie tylko zalety, lecz także wady. Zacznijmy od walorów tego rodzaju produktów.

  • Duża wydajność – laktatory elektryczne są znacznie bardziej wydajne niż manualne ściągacze mleka. Sprawiają, że zbieranie pokarmu może być szybkie i efektywne.
  • Możliwość ściągania mleka z obu piersi jednocześnie – w ofertach wielu marek możesz znaleźć laktator podwójny. Spełni on potrzeby kobiet, które posiadają dużo pokarmu i muszą dosyć często go ściągać. Ten produkt pozwoli zaoszczędzić sporo czasu.
  • Regulacja siły ssania – elektryczne ściągacze pokarmu są wyposażone w różnego rodzaju pokrętła, którymi można ustawić odpowiednie tempo i siłę ssania. To funkcja przydatna kobietom, którym zależy na pobudzeniu laktacji lub które cierpią na zapalenie piersi.

Do wad laktatorów elektrycznych należy przede wszystkim ich wysoka cena. Koszt takiego urządzenia to nawet kilkaset złotych. Kolejnym minusem jest głośność. Poziom hałasu podczas ściągania mleka jest dosyć wysoki, co może przeszkadzać domownikom, a zwłaszcza ciągle śpiącemu noworodkowi. Laktator elektryczny nie jest ciężkim urządzeniem, ale też niezbyt poręcznym. Konieczność podłączenia do prądu, pamiętania o ładowarce czy bateriach może być niekomfortowe dla mam potrzebujących prostego i kompaktowego produktu, którego mogą użyć w każdym miejscu.

 

Polecane modele laktatorów ręcznych

Komu przyda się laktator ręczny?

Manualny odciągacz pokarmu polecany jest kobietom, które będą używać go sporadycznie, w wyjątkowych sytuacjach. Sprawdzi się także mamom, które dużo podróżują i muszą odciągać pokarm w różnych miejscach poza domem. Niewielki rozmiar i lekkość ręcznego laktatora sprawia, że można go nosić ze sobą. Niektóre mamy karmią dziecko piersią, ale maluszek lepiej radzi sobie z butelką. Wówczas manualny odciągacz może przydać się kobietom, które chcą podawać naturalne mleko swojemu dziecku.

Komu przyda się laktator elektryczny?

Różne funkcje laktatora elektrycznego sprawiają, że jest on pomocny w wielu kryzysowych sytuacjach dla matki i dziecka. Ze względu na możliwość regulacji siły ssania, urządzenie to będzie idealne do pobudzenia laktacji w pierwszych dniach po porodzie. Jeśli będziesz miała za dużo pokarmu, przyda ci się sprzęt, dzięki któremu szybko ściągniesz mleko i nie stracisz czasu, którego przy małym dziecku i tak ciągle brakuje. Laktator elektryczny może też zwalczyć problem chowającej się brodawki. Jej zmiękczenie przez ściągacz może pomóc noworodkowi lepiej chwytać pierś. Elektryczny wariant laktatora będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli będziesz chciała wyjść na kilka godzin i zostawić malucha razem z naturalnym pokarmem opiekunowi. Temat laktatorów to temat-rzeka. Nic dziwnego – laktacja jest niezwykle ważna już od pierwszych dni po porodzie. Konsultacja z doradcą laktacyjnym z pewnością rozwieje twoje obawy dotyczące karmienia piersią, odpowiedniego przystawienia dziecka i dbania o piersi. Osoba udzielająca Ci informacji o karmieniu na pewno opowie o istnieniu laktatora, czyli ściągacza pokarmu. To urządzenie bywa uważane przez niektóre kobiety za niezbędne w pierwszych dniach i miesiącach życia dziecka, ale znajdą się też mamy, które poradziły sobie bez niego. Niewątpliwie zakup laktatora to dobra decyzja. Posiadanie tego urządzenia pod ręką sprawi, że będziesz czuła się bezpieczna i przygotowana na wiele niespodzianek związanych z laktacją.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 13:09
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.