Jaki laptop bez systemu operacyjnego wybrać? Czy warto?

| 5 Komentarzy
Alternatywą dla laptopów z zainstalowanym systemem są urządzenia bez systemu operacyjnego. Czy warto?

W sklepach można spotkać się często z sytuacją, gdy dwa identyczne laptopy mają inną cenę, a jedyną różnicą pomiędzy nimi jest obecność systemu operacyjnego lub jego brak. Czy warto kupować notebooka, w którym nie ma zainstalowanego systemu czy też może lepiej dopłacić i móc od razu korzystać z zakupionego sprzętu?

Polecane laptopy

Laptop bez systemu operacyjnego – zalety i wady

Zakup laptopa bez zainstalowanego systemu to spora oszczędność, o ile posiada się już system kupiony oddzielnie lub planuje się korzystać z darmowego systemu operacyjnego Linux. Laptop bez systemu operacyjnego może być dobrym wyborem, gdyż ma to swoje zalety, ale też pewne mankamenty, dlatego warto je poznać i przeanalizować jeszcze przed zakupem.

ZALETY

  • Możliwość zastosowania własnego, posiadanego systemu operacyjnego.
  • Możliwość instalacji samego systemu (bez całej gamy dodatkowych i niepotrzebnych aplikacji, jakie są instalowane w laptopach z systemem).
  • Możliwość zastosowania darmowego systemu Lunix.
  • Oszczędność – laptop bez systemu jest tańszy w zakupie od urządzenia o identycznych parametrach, ale z systemem.

WADY

  • Samodzielna instalacja systemu zajmuje czas i trzeba choć w minimalnym stopniu znać się na nieco bardziej zaawansowanych funkcjach komputera – to nie jest najlepsze rozwiązanie dla seniorów lub osób korzystających z komputera wyłącznie sporadycznie.
  • W ostatecznym rozrachunku, jeśli system musielibyśmy zakupić oddzielnie, może się okazać, że cały koszt będzie wyższy niż w przypadku zakupu laptopa z zainstalowanym systemem.

Laptop bez systemu to dobry wybór, gdy posiada się już system lub preferuje jego oddzielny zakup. Jeśli natomiast zależy nam na otrzymaniu urządzenia gotowego do użytku lub zupełnie nie znamy się na zaawansowanych funkcjach komputera, to można sobie odpuścić laptopy bez systemu operacyjnego na rzecz tych z zainstalowanym oprogramowaniem systemowym.

Jak zainstalować system operacyjny?

Kupno laptopa bez systemu oznacza konieczność jego instalacji. Może ona przebiegać różnie i wymagać podjęcia odmiennych działań w zależności od samej konfiguracji notebooka jak i dystrybucji.

W przypadku laptopa bez napędu (np. netbook lub ultrabook) można postąpić dwojako:

  • Podłączyć napęd zewnętrzny i w ten sposób zainstalować system.
  • Nagrać system na pendrive. W tym celu należy ściągnąć specjalne oprogramowanie, które umożliwi instalację systemu z pendrive'a.

W przypadku laptopów z napędem sytuacja może przebiegać podobnie. Po zainstalowaniu systemu konieczne jest również wyszukanie i instalacja odpowiednich sterowników zgodnych z wersją systemu oraz modelami poszczególnych podzespołów.

Jaki system operacyjny wybrać?

Notebooki bez systemu operacyjnego wymagać będą zainstalowania wybranego oprogramowania tego typu. W aktualnej sprzedaży znajdują się wyłącznie najnowsze wersje systemów operacyjnych, ale niektórzy posiadają jeszcze starsze wersje, które także można zainstalować. Który system wybrać?

  • Windows XP – jego instalacja nie jest już polecana. Microsoft wycofał się ze wsparcia dla tego systemu, co oznacza brak aktualizacji, nawet w przypadku wykrycia luk w zabezpieczeniach. Nawet jeśli posiadamy Windows XP na płycie i mógłby zostać zainstalowany, to nie jest to zbyt bezpieczne i rekomendowane. Brak aktualizacji oznacza nie tylko większe ryzyko utraty danych i zawirusowania urządzenia, ale również fakt, że wiele nowych wersji popularnych programów nie będzie już kompatybilne z Windowsem XP.
  • Windows 7– jest to wersja systemu, która wprowadzała wiele zmian do interfejsu i obsługi w stosunku do przestarzałego Windowsa XP. Trudno dziś kupić Windows w tej wersji, ale sporo osób może ją jeszcze posiadać. System Windows 7 będzie miał oficjalne wsparcie firmy Microsoft do stycznia 2020 roku. Po tym czasie sytuacja z tym systemem może wyglądać tak, jak z Windowsem XP – nie będzie zalecane jego użytkowanie, ale do tego czasu można swobodnie z niego korzystać. To system bardziej klasyczny i uporządkowany niż Windows 8 lub 10, dlatego jest preferowany przez użytkowników komputerów PC. Na laptopach także sprawdza się dobrze, a szczególnie na tych, które są użytkowane do pracy i podstawowych działań, a nie wyłącznie do gier, multimediów i aplikacji.
  • Windows 8– jest to wersja systemu, która wprowadziła duże zmiany do interfejsu. Po raz pierwszy pojawiły się kafelki, znane z mobilnej wersji systemu. Niestety ten wariant systemu operacyjnego nie przypadł do gustu wielu użytkownikom. Na komputerach PC układ kafelkowy był niewygodny, a na laptopach bez dotykowego ekranu także nie miał większego sensu. Szybko pojawiły się sposoby na zamianę menu kafelkowego na klasyczne oraz inne tricki na uporządkowanie interfejsu. Mimo to nie jest to szczególnie chętnie wybierany system od kiedy do gry wkroczyła wersja Windowsa 10.
  • Windows 10 - najnowsza wersja systemu operacyjnego Microsoftu. W działaniu jest jeszcze szybsza i wygodniejsza od poprzednika. Wersja ta powszechnie sprzedawana jest już z większością zestawów komputerowych i laptopów.

Nie trzeba jednak od razu inwestować w kupno Windowsa. Alternatywą jest instalacja darmowego systemu operacyjnego, czyli wybranej dystrybucji Linuxa. Obecnie ich interfejs jest uproszczony, a szczególnie w wersjach przeznaczonych dla szerszego grona odbiorców. Dla osób, które nie miały styczności wcześniej z Linuxem, warte polecenia są dystrybucje Ubuntu, Linux Mint lub Elementary OS (to wariant rekomendowany szczególnie osobom zaznajomionym z systemem macOS). Kolejną opcją jest zaawansowany system Fedora, który polecić programistom oraz twórcom.

Jak dobrać system operacyjny do przeznaczenia laptopa?

Wybierając system operacyjny lub laptopa z systemem operacyjnym należy wziąć pod uwagę nie tylko cenę systemu (niektóre są przecież darmowe), ale jego kompatybilność z preferowanym sposobem użytkowania urządzenia.

  • System operacyjny do gier – szukając systemu do gier, najlepiej wybrać system z rodziny Windows, który umożliwi uruchomienie niemal wszystkich gier dostępnych na rynku. Najbardziej przyszłościowym wyborem będzie Windows 10, ale Windows 8 również jest godny uwagi.
  • System operacyjny do pracy biurowej – w przypadku pracy biurowej polegającej na pracy z dokumentami tekstowymi, arkuszami kalkulacyjnymi czy też na przeglądaniu stron internetowych, idealnym rozwiązaniem będzie wybranie Windowsa 10 lub jednej z przystępniejszych dystrybucji Linuxa.
  • System operacyjny do programowania – programiści i zaawansowani użytkownicy laptopów mogą przebierać w dostępnych rozwiązaniach i Windows wcale nie jest jedyną opcją. Popularnością cieszą się różne dystrybucje Linuxa oraz system Fedora. Wielu użytkowników decyduje się również na posiadanie dwóch systemów (Windowsa do gier oraz innego systemu do pracy).

Jak wybrać laptopa bez systemu operacyjnego?

Jeśli zdecydujemy się na zakup urządzenia bez systemu operacyjnego, to i tak musimy jeszcze zdecydować, jakie urządzenie kupić i ile przeznaczyć na zakup. By wybrać laptopa, który spełni oczekiwania nabywcy, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii technicznych:

  • Sugerowane przeznaczenie laptopa – sami producenci i sprzedawcy niejednokrotnie przypisują urządzenia do konkretnych kategorii, co bardzo ułatwia zakupy i orientację wśród setek urządzeń. Znajdziemy oddzielną kategorię z laptopami multimedialnymi (idealnymi do domowych zastosowań), biznesowymi, gamingowymi oraz ultramobilnymi.
  • Pamięć RAM – teoretycznie: im więcej, tym lepiej, ale też ilość pamięci RAM powinna współgrać z ogólną wydajnością urządzenia. Nie warto schodzić poniżej 4 GB pamięci RAM, a najlepiej sięgnąć po więcej.
  • Procesor – od jego parametrów będzie zależeć wydajność laptopa. Warto zwrócić uwagę na liczbę rdzeni oraz wątków, taktowanie i możliwość podkręcania.
  • Karta graficzna – jeśli laptop ma służyć do pracy i korzystania z Internetu, to wystarczającą opcją będzie karta zintegrowana. Do filmów i gier lepiej wybrać laptopa z kartą dedykowaną.
  • Dysk – warto zwrócić uwagę na jego pojemność oraz rodzaj. Dysk HDD bywa pojemniejszy oraz tańszy, a SSD zapewnia większą szybkość działania.
  • Złącza oraz łączność bezprzewodowa – notebook bez systemu operacyjnego powinien posiadać wszelkie potrzebne złącza, jak USB, HDMI, gniazdo słuchawkowe, czytnik kart pamięci oraz Wi-Fi i Bluetooth.
  • Ekran i matryca – warto zwrócić uwagę na rozdzielczość ekranu, na jego wielkość oraz na powłokę matrycy. Do pracy polecane są matryce matowe, a do multimediów błyszczące.
  • Gabaryty urządzenia – warto już na wstępie zastanowić się, czy lepszą opcją będzie klasyczny laptop, czy może raczej ultrabook bez systemu operacyjnego. Ultrabooki są cieńsze, lżejsze i smuklejsze, ale często kosztem nieco niższej wydajności w zbliżonej cenie.
  • Jakość wykonania i design – laptopy bez systemu są dostępne w różnych wariantach kolorystycznych, w klasycznej estetyce, jak również w nowoczesnych odsłonach. Warto zwracać uwagę na detale, bo decydują one zarówno o estetyce urządzenia, jak również o jego wytrzymałości.
  • Cena – tanie laptopy bez systemu to dobry zakup do działań biurowych, dla dziecka albo do sporadycznego użytkowania. Jeśli szukamy solidnego laptopa do gier i multimediów, trzeba rozejrzeć się na średniej i wyższej półce.

Dobry laptop bez systemu operacyjnego to inwestycja na dłuższy czas i to w sprzęt, który ułatwi codzienną pracę oraz rozrywkę. Urządzenia tego typu są tańsze od laptopów z systemem, a fakt, że system nie został w nich zainstalowany, daje pełną swobodę, co do wyboru preferowanej wersji oprogramowania.

Udostępnij
4,5
9 ocen
5 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (3)

Super porady...tego mi bardzo brakowało,,,,dziękuję, wiem co mam zrobić
Tylko i wyłącznie bez systemu. Na starcie zawsze jest dużo dodatkowych firmowych śmieci od producenta sprzętu (hp, lenovo, samsung, itd), które zamulają system już od pierwszego włączenia. Lepiej osobno dokupić system i mieć czystą instalkę, nawet jeśli miałoby to wyjść ciut drożej. Druga sprawa, że nie jesteśmy skazani na obecnie popularny system (nikt za chiny ludowe nie namówi mnie na przykład na przesiadkę z win7 do win10, już lepszy linux niż to coś z kafelkami).
Bez systemu jest duzo taniej,ale to tylko jak ktoś kto umie sobie konfigurować system. Windows 10 jest prawie taką samą kichą jak Vista. Ale dziękuje firmie Microsoft za wprowadzenie nowego systemu, bo już długi czas miałem się przesiąść na Linuxa. Pozdrawiam
Artykuł można o kant d.. rozbić, same oczywistości. Ja należę do osób kupujących Lapki bez systemu ale to z racji używania Lina. Niemniej widzę po kumplach jak się męczą z tym poinstalowanym badziewiem wciskanym przez firmy i boki zrywam że jeszcze za te problemy se sami zapłacili
polecam windows 8.1 chyba że pochodzicie z lat 90. i zaglądacie do "menu start" :D
Specjalista Morele | 17:26
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.