Jaki mikrofon wybrać? Czym się kierować przy wyborze mikrofonu?
Spis treści:
Nagrywać dźwięk możemy nie tylko za pomocą mikrofonów wbudowanych w słuchawki komputerowe. W przypadku urządzeń wysokiej jakości sprawdzają się one naprawdę świetnie, a do tego są wygodne w użyciu. Nie dla wszystkich jednak okażą się one wystarczające, zwłaszcza gdy konieczne jest dostosowanie ich pracy do warunków panujących w pomieszczeniu, w którym nagrywamy.
Jaki mikrofon do nagrywania? Dynamiczny czy pojemnościowy?
Zaczniemy od przedstawienia dwóch podstawowych rodzajów omawianych urządzeń. Różnią się one technologią przetwarzania fal dźwiękowych.
- Mikrofony dynamiczne. Ich budowa składa się między innymi z cienkiej membrany, z którą połączona jest specjalna cewka oraz magnez wytwarzający pole magnetyczne. W ten sposób powstaje energia elektryczna o tej samej częstotliwości co fale akustyczne. Powstałe impulsy następnie odbiera rejestrator. Tego typu mikrofony są często bezprzewodowe.
- Mikrofon pojemnościowe. W tym przypadku mamy do czynienia z metalową płytką, równolegle do niej umieszczona jest membrana wykonana z materiału przewodzącego prąd. Są to elementy kondensatora, którego pojemność zmienia się za sprawą drgań membrany. W ten sposób powstają impulsy elektryczne, które są przekazywane do rejestratora. Modele pojemnościowe są podłączane do źródła zasilania.
Wyjaśniliśmy już sobie, w jaki sposób oba rodzaje mikrofonów są wykonane. Teraz przyszedł czas na wskazanie sposobu i skuteczności ich działania, a także porównanie najważniejszych zalet oraz wad. W ten sposób będziemy w stanie zawyrokować, który z mikrofonów okaże się lepszy i w jakich sytuacjach.
Podkreślić należy przede wszystkim fakt, że modele pojemnościowe charakteryzują się sporą czułością oraz niezwykle precyzyjnym działaniem, dzięki czemu rejestrowany dźwięk jest bardzo „realistyczny”. W sposób bardzo dokładny wykrywają wszelkie zmiany tonów, co również jest ich ogromną zaletą. Należy jednak pamiętać, że tego typu mikrofony mogą zbierać również dźwięku z otoczenia, źle działają na nie również zbyt mocne fale dźwiękowe. Wszystko to sprawia, że warto korzystać w nich w zamkniętym pomieszczeniu i wszędzie tam, gdzie stworzone zostały dobre warunki akustyczne (np. studio nagraniowe).
Na zewnątrz (np. na scenie) lepiej radzą sobie mikrofony dynamiczne, które ponadto wyróżniają się doskonałą wytrzymałością mechaniczną oraz odpornością na wpływ zmiennych warunków atmosferycznych. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby skorzystać z nich również w pomieszczeniach, zwłaszcza gdy rejestrowane będą szczególnie głośne dźwięki.
Polecane mikrofony
Jaki mikrofon do komputera wybrać? Jednokierunkowy czy dwukierunkowy?
Oczywiście sam wybór rodzaju urządzenia nie załatwia sprawy. Konieczne jest bowiem zwrócenie uwagi na wiele parametrów technicznych. Bardzo ważne jest zwłaszcza tak zwana charakterystyka kierunkowa, która wskazuje obszar, z jakiego mikrofon będzie zbierał dźwięki. Warto zastanowić się, czy potrzebny jest nam mikrofon rejestrujący całe otoczenie, czy tylko jego wycinek.
- Mikrofony jednokierunkowe – jak można się domyślić, rejestrują one dźwięki dochodzące wyłącznie z jednej strony. Zaletą takiego rozwiązania jest fakt, iż możemy nagrać wyłącznie nasz głos, bez obawy, że urządzenie zbierze również dźwięku otoczenia. Z tego też względu, mikrofony jednokierunkowe przydadzą się w studiu podczas przeprowadzania wywiadu, ale także wszędzie tam, gdzie jest stosunkowo głośno, co mogłoby utrudnić rejestrację wypowiedzi. Dobrym przedstawicielem tego rodzaju mikrofonów jest PREYON USB Buzzard Scream. Posiada on w dodatku pokrętło regulacji głośności oraz przycisk wyciszenia, co zwiększa komfort jego użytkowania.
Warto podkreślić, że na rynku dostępne są różne odmiany mikrofonów jednokierunkowych, wyróżniające się konkretnym zasięgiem zbierania fal dźwiękowych, a także czułością. Odpowiada za to współczynnik kierunkowości.
- Mikrofony dwukierunkowe – zbierają dźwięki z dwóch kierunków – z przodu i z tyłu, z tym że czułość frontowa jest przeważnie wyższa.
- Mikrofony wielokierunkowe – zwane również wszechkierunkowymi oraz dookólnymi, ponieważ zbierają dźwięki zewsząd. Dzięki temu sprawdzą się na przykład w sytuacji, gdy chcemy jednocześnie nagrać grupę osób lub śpiewający zespół.
Jaka membrana w mikrofonie?
Przechodzimy do kolejnej niezwykle ważne kwestii związanej z budową omawianych urządzeń. Wielkość zamontowanej membrany wpływa na to, w jaki sposób mikrofon rejestruje dźwięki.
W przypadku modeli małomembranowych, możemy mówić o wysokiej precyzji działania. Nagrywane dźwięki są również bardzo realistyczne. Mikrofony wielkomembranowe są natomiast niezwykle czułe, dzięki czemu są w stanie rejestrować dźwięki z większego obszaru – zostają one jednak nieco zmodyfikowane. Rozwiązaniem pośrednim są urządzenia średniomembranowe.
Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze mikrofonu do nagrywania?
Oczywiście to nie wszystko. Urządzenia dostępne na rynku opisane są za pomocą wielu innych technikaliów, które mogą wydać się błahe, jednak w rzeczywistości mogą znacząco wpłynąć na możliwości interesującego nas mikrofonu.
- Czułość. Wspomnieliśmy już, że modele pojemnościowe zazwyczaj wyróżniają się większą czułością działania niż urządzenia dynamiczne. Zawsze warto jednak sprawdzić, jakie konkretne wartości przyjmuje ten parametr. Wyrażony jest w miliwoltach na paskale (mV/Pa) i im jest wyższym, tym mikrofon będzie zbierał więcej dźwięków. Oczywiście docelowa wartość zależy od tego, w jakich warunkach realizowane jest nagranie i jakie są nasze potrzeby.
- Częstotliwość. Mowa o zakresie częstotliwości dźwięków, które są rejestrowane przez mikrofon.
- Sposób komunikacji. Oczywiście sprawdzić musimy również typ złącz obsługiwany przez mikrofon. Może być on podłączany przez złącze jack 6.3 mm, minijack 3.5 mm, XLR-3 (modele profesjonalne) oraz USB. Na rynku dostępne są także mikrofon Bluetooth.
- Montaż. Wyróżniamy mikrofon na statywie, z własną podstawą, a także z mikrofony krawatowe - klipsem przyczepianym na przykład do ubrania. Najlepiej inwestować w zestaw składający się nie tylko z samego urządzenia, ale również podstawowego statywu (wysięgnika) jak choćby w przypadku PREYON USB Eagle Scream.
- Zastosowane technologie. W wielu przypadkach znacznie rozszerzają możliwości wykorzystania mikrofonu, a do tego sprawiają, że jakość rejestrowanego dźwięku jest po prostu wyższa. Spośród nich wymienić należy przede wszystkim redukcję szumów, mechanizmy regulacyjne oraz możliwość zmiany kierunkowości.
Przeznaczenie mikrofonów
Biorąc pod uwagę wszystkie informacje wymienione powyżej, możemy określić, jaki dokładnie model okaże się odpowiedni dla wybranych aktywności:
- mikrofon do grania – niezwykle ważny podczas rozgrywek sieciowych, kiedy to musimy komunikować się z członkami drużyny. W takim przypadku najlepiej sprawdzą się pojemnościowe mikrofony jednokierunkowe, dzięki którym wszelkie dźwięki z otoczenia nie będą miały znaczenia. Warto również postawić na małą membranę i koniecznie na technologię redukcji szumów,
- mikrofon do karaoke - w tym przypadku zależy, czy będziemy śpiewać w pojedynkę czy w grupie. W pierwszej sytuacji warto postawić na modele dwukierunkowe, a w drugiej na wielokierunkowe,
- mikrofon do wywiadów – najlepiej sprawdzi się model dwukierunkowy, który dokładnie zarejestruje wypowiedzi Wasze i współrozmówców,
- mikrofon do podcastów – zasada wyboru jest podobna, jak w przypadku mikrofonu do karaoke. Znaczenie ma bowiem to, ile osób będzie brało udział w nagraniu. Bardzo ważna jest w tym przypadku także redukcja szumów.
Jak widać, wybór odpowiedniego mikrofonu musi zostać przeprowadzony po uwzględnieniu szeregu istotnych kwestii. Jeśli o nich nie zapomnimy, zakupione przez nas urządzenie okaże się strzałem w dziesiątkę.
Znajdziesz w Morele
mikrofony komputerowe - mikrofony gamingowe - mikrofony studyjne - mikrofony Shure - mikrofony Rode
Komentarze (0)