Jaki mini piekarnik jest najlepszy? Ranking mini piekarników elektrycznych 2024
Spis treści:
- Mini piekarnik elektryczny – dla kogo sprawdzi się najlepiej?
- Ranking mini piekarników 2024
- Co powinien mieć dobry piekarnik wolnostojący?
- Jakie funkcje powinien mieć mini piekarnik wolnostojący?
- Ile kosztuje dobry mini piekarnik?
- Co możesz upiec w mini piekarniku elektrycznym?
- Najpopularniejsi producenci małych piekarników elektrycznych
Mini piekarnik to dobra opcja dla osób, które mają mniejsze mieszkania, ponieważ jest równie funkcjonalny co tradycyjny piekarnik, a przy tym mieści się w każdym miejscu. Chcesz dowiedzieć się, na czym dokładnie polega działanie piekarników wolnostojących? Czy wszystkie potrawy mogą być przygotowywane w tego rodzaju urządzeniach? Odpowiedzi na najważniejsze pytania znajdziesz w naszym artykule. Co więcej, ułatwimy Ci podjąć decyzję, jaki wybrać mini piekarnik. Ranking z konkretnymi modelami elektrycznymi uwzględnia różne preferencje użytkowników.
Mini piekarnik elektryczny – dla kogo sprawdzi się najlepiej
Co sugeruje sama nazwa, mini piekarnik to kompaktowa wersja pełnowymiarowego elektrycznego pieca kuchennego. Co istotne, jest naprawdę mały – bardzo często jego wymiary nie przekraczają rozmiaru klasycznej kuchenki mikrofalowej. Bywa doskonałym rozwiązaniem do niewielkich kuchni i wynajmowanych mieszkań, które nie zostały przez właściciela wyposażone w duży piekarnik do zabudowy. Możesz postawić go na blacie kuchennej zabudowy meblowej albo stole – grunt, by mini piec zyskał dostęp do gniazdka elektrycznego lub przedłużacza.
Nie ulega wątpliwości, że niewielkie mieszkania zyskują na popularności. Deweloperzy chętnie zwiększają liczbę lokali przygotowanych do sprzedaży lub wystawienia na wynajem, co odbija się na ich powierzchni. Nic więc dziwnego, że zainteresowanie produktami takimi jak mini piekarnik parowy stale rośnie. Urządzenia te mimo kompaktowego rozmiaru często wyposażone zostają w zdecydowaną większość funkcji typowych dla modeli pełnowymiarowych.
Dzięki temu bez względu na to, czy nie masz miejsca na duży piekarnik, czy używasz go zbyt rzadko, by cały czas zajmował dodatkową przestrzeń, możesz nie tylko piec, ale i grillować lub korzystać z rożna. Fakt ten docenisz także jako singiel nieplanujący zbyt szybko założenia rodziny – znika konieczność nagrzewania dużego pieca celem podgrzania lub upieczenia jednej porcji ulubionego dania. Mały sprzęt, na przykład mini piekarnik Hendi, to przy okazji przeważnie spora oszczędność energii oraz zdecydowanie mniej czyszczenia.
Decydując się na zakup omawianego piecyka, warto porównać parametry oraz funkcje co najmniej kilku modeli. Producenci artykułów gospodarstwa domowego chętnie odpowiadają bowiem na rosnące potrzeby konsumentów, nieustannie proponując coraz lepsze rozwiązania. Dopracowują dane techniczne, wyposażają urządzenia w kolejne innowacyjne funkcje ułatwiające gotowanie – słowem: sprawiają, że mini piekarniki z każdym rokiem pozwalają na więcej. To z kolei oznacza spory wybór doskonałych produktów. Można zatem zaryzykować stwierdzeniem, że współczesne mini piekarniki wolnostojące są w stanie niejako zastąpić urządzenie o standardowych wymiarach. Ranking i opinie w sieci powinny potwierdzać to przekonanie.
Oczywiście im szersza ich oferta, tym trudniej wyłonić sprzęt najlepszy z najlepszych. Dlatego przed zakupem dobrze skorzystać z rankingów mini piekarników przedstawiających wartych uwagi producentów. Z naszego artykułu poznasz między innymi firmy proponujące wyposażenie kuchenne bardzo wysokiej jakości – i przeczytasz, które dane techniczne oraz funkcje należy zweryfikować, by jak najdłużej cieszyć się mini piekarnikiem.
Ranking mini piekarników 2024
Szukasz konkretnych propozycji urządzeń, które będziesz mógł porównać pod względem kwestii omówionych w dalszej części tekstu? Wobec tego przedstawiamy 10 najchętniej kupowanych mini piekarników wolnostojących. Ranking pozwoli m.in. zawęzić obszar poszukiwań. Przy ustalaniu zestawienia uwzględniono zarówno opinie, jak i najważniejsze parametry techniczne.
Mini piekarnik Esperanza Prosciutto EKO005
Mini piekarnik elektryczny Esperanza otwiera nasz ranking. Czemu ten produkt zasługuje na uwagę? Przede wszystkim jest dość bezpieczną opcją. Przy zachowaniu niskiej ceny cechuje się mocą 1600 W (dzięki czemu szybko się nagrzewa), sporą pojemnością (20 l) i 4 trybami pracy. Warto też podkreślić, że jest to mini piekarnik z funkcją grilla. Zakres temperatury do wyboru to 100-250°C.
Mini piekarnik Esperanza Prosciutto EKO005
Mini piekarnik Esperanza Napoli EKO006
Jeśli zainteresowała Cię poprzednia propozycja, ale szukasz mini piekarnika z termoobiegiem, to sprawdź model Napoli od tego samego producenta. W tym przypadku marka Esperanza oferuje większą pojemność (25 l), a oprócz funkcji grilla i wspomnianego termoobiegu dochodzi jeszcze rożen obrotowy.
Mini piekarnik Esperanza Napoli EKO006
Mini piekarnik Esperanza Calzone EKO004
Niewątpliwie piekarniki wolnostojące Esperanza wiodą prym w rankingu popularnych modeli. Każde urządzenie jednak znajdzie inną grupę docelową – kolejna propozycja jest bardziej budżetowa. Ten mini piekarnik sprawdzi się dla osób o niewielkich wymaganiach, którym zależy na podgrzewaniu pojedynczych potraw. W skrócie Calzone EKO004 to 900 W mocy, 10 l pojemności i funkcja grilla.
Mini piekarnik Esperanza Calzone EKO004
Przenośny piekarnik Camry CR 111
Pora na innego przedstawiciela mini piekarników w rankingu. Tym razem jest to urządzenie z wyższego przedziału cenowego, który wynika oczywiście z lepszych parametrów. Camry CR 111 to aż 2000 W mocy i 6 różnych programów. Jest to idealna alternatywa pomiędzy standardowym piekarnikiem a modelami mini, ponieważ ten model ma pojemność 43 l. Nie ma zatem problemu, aby wstawić kilka porcji naraz. O równomierne wypieczenie zadba termoobieg.
Piekarnik wolnostojący Mesko MS 6004
Mesko MS 6004 to produkt zbliżony do mini piekarnika Esperanza Calzone EKO004. Tutaj jednak mamy do czynienia z niewiele większą mocą (1000 W) i pojemnością (12 l), ale bez funkcji grilla. Mimo to urządzenie nadaje się do przygotowywania mięs pieczonych, zapiekanek czy innych potraw wymagających wysokiej temperatury. Co więcej, producent zapewnia, że jest to mini piekarnik do pieczenia ciast.
Piekarnik wolnostojący Camry CR 6018
Druga propozycja Camry jest dość zbliżona cenowo, ale różni się innymi parametrami, w tym wymiarami, mocą (1500 W), pojemnością (35 l) i liczbą programów. Czym wyróżnia się ten mini piekarnik elektryczny? Opinie wskazują na to, że szybko się nagrzewa, termoobieg spełnia swoją funkcję, a do tego bardzo dobrze prezentuje się pod względem konstrukcji.
Mini piekarnik Klausberg KB-7557
Oryginalną konstrukcją niewątpliwie wyróżnia się kolejny mini piekarnik z rankingu, czyli Klausberg KB-7557. Wynika to z tego, że nie jest to zwykły piekarnik wolnostojący, a właściwie frytkownica do pieczenia beztłuszczowego mięs, ryb, warzyw itp. W związku z tym jest to ciekawa opcja dla osób, które szczególnie dbają o zdrowe i niskotłuszczowe posiłki. Nie oznacza to jednak, że nie przygotujesz w nim standardowych potraw. Co więcej, ten mini piekarnik sprawdzi się do pieczenia ciast. Urządzenie dostępne jest w dwóch wariantach kolorystycznych: srebrnym i czarnym.
Mini piekarnik Klausberg KB-7557
Przenośny piekarnik Mesko MS 6013
Jeśli zależy Ci na małym urządzeniu, w którym odgrzejesz pojedynczą porcję dania, to tanio kupisz mini piekarnik elektryczny Mesko MS 6013. Spośród innych propozycji z rankingu jest to nieskomplikowany model, który pozwala na sposób grzania z góry, z dołu lub jednocześnie góra/dół. Pojemność wynosi 9 l, natomiast moc to 1000 W.
Mini piekarnik Camry CR 6016
Bardzo podobne urządzenie do poprzedniej propozycji. Również charakteryzuje się mocą 1000 W i 9 l pojemności. Na czym więc polega różnica? Oprócz tego, że jest to inny producent, to Camry CR 6016 posiada funkcję grilla. Jest przy tym też niewiele mniejszy.
Mini piekarnik Adler AD 6020
W kwestii proponowanych mini piekarników ranking zamyka urządzenie od marki Adler. Jest ono nietypowe, ponieważ oprócz funkcji związanych z pieczeniem Adler AD 6020 posiada dwa palniki. Zatem jest to idealne połączenie dla osób, które nie mają dostępu do tradycyjnej kuchenki z piekarnikiem (np. w domach letniskowych). Co więcej, sprzęt charakteryzują wysokie parametry techniczne: 2500 W (i 900-1200 W w przypadku płyty), pojemność 36 l, 5 programów (w tym termoobieg oraz funkcja grilla).
Co powinien mieć dobry piekarnik wolnostojący?
Na samym początku zastanów się, czego oczekujesz od małego piekarnika. Planujesz wypiekać w nim przede wszystkim pizzę, więc wyjątkowo istotna okazuje się maksymalna prawdopodobna do osiągnięcia temperatura? Zależy Ci na opcji grillowania warzyw i mięs? A może chcesz kupić piekarnik elektryczny wolnostojący do pieczenia ciast? Dzięki określeniu głównego przeznaczenia Twojego wymarzonego sprzętu łatwiej będzie Ci zdecydować, które z opisanych poniżej funkcji przydadzą się najbardziej.
Wśród wyjątkowo ważnych bez wątpienia należy wymienić moc urządzenia – podlega koniecznej weryfikacji w każdym przypadku. Mini piekarnik do zabudowy lub wolnostojący ma zwykle między 900 a 2000 W (lub więcej), a im wyższa ta wartość, tym szybszego nagrzewania piecyka możesz się spodziewać (a także większego zakresu temperatur). Z tego powodu dobrze wybierać modele mające co najmniej powyżej 1500, a najlepiej właśnie 2000 W, zwłaszcza planując wypiekanie pizzy, domowego pieczywa lub mięs takich jak wołowina.
Z mocą powiązany jest termostat, czyli regulacja temperatury. Zdecydowana większość modeli dopuszcza ustawienie od ok. 30⁰C do średnio 220⁰C. I o ile taki zakres pozwoli Ci na bezproblemowe przygotowywanie zapiekanek, pieczenie warzyw, ciast czy piersi z kurczaka, kłopot często stanowi domowa pizza. To popularne danie wymaga bowiem naprawdę wysokiego poziomu nagrzania – idealny efekt daje ustawienie ok. 250⁰C. Taką wartość udostępniają np. niektóre modele mini piekarników Tristar z grillem.
Porządny mini piekarnik powinien być oczywiście wykonany z wytrzymałych materiałów. Jako urządzenie przenośne może bowiem ulegać przypadkowym obiciom – dobrze, by obudowa była odporna na pęknięcia czy wgniecenia. Godne Twojej uwagi powinny być urządzenia ze stali nierdzewnej, które nie tylko nie korodują, ale też zapewniają odpowiedni poziom odporności na wysoką temperaturę oraz uszkodzenia mechaniczne.
Dodatkowym atutem może być zastosowanie przez producenta powłoki nieprzywierającej we wnętrzu mini piekarnika – pomoże utrzymać sprzęt w czystości, chroniąc go przed przywieraniem np. skapującego roztopionego sera. Co więcej, w czyszczeniu zabrudzeń i przypalonych resztek może też pomóc mini piekarnik z termoobiegiem. W jaki sposób? Tak jak w przypadku standardowego piekarnika można umieścić naczynie z wodą, aby zastosować metodę parową.
Koniecznie zwróć też uwagę na pojemność modelu będącego w Twoim guście. Średni rozmiar ma około 30 l, bez kłopotu znajdziesz jednak zdecydowanie większe – np. mini piekarnik Camry o pojemności 43 l, ale i dużo mniejsze, zakres dostępności to zwykle bowiem między 20 a 45 l. Pamiętaj o tym, że choć większa pojemność to wygoda użytkowania, to jednak wiążą się z tym też większe wymiary urządzenia. Z racji, że mini piekarniki elektryczne często są wybierane z powodu małej przestrzeni mieszkalnej, to czasami lepszym rozwiązaniem może być mniejszy piekarnik wolnostojący.
Jakie funkcje powinien mieć mini piekarnik wolnostojący?
Poza danymi technicznymi weź również pod uwagę funkcje zastosowane w interesującym Cię modelu. Bez wątpienia dobrze zdecydować się na mini piekarnik z termoobiegiem (nie tylko ze względu wcześniej wspomnianego łatwiejszego czyszczenia). Jest to opcja przydatna przy wypiekaniu naprawdę wielu przeróżnych dań. Zapewnia równomierne nagrzewanie wnętrza pieca dzięki wprawieniu powietrza w ruch, tym samym odpowiada także za równe podgrzewanie, opiekanie lub grillowanie potrawy.
Sprawdź też, jakie programy pieczenia zostały zastosowane w danym modelu. Najlepsze urządzenia, np. mini piekarnik Bosch, Steba czy Esperanza, mają nie tylko opiekacz, ale również grill pozwalający na przyrządzenie soczystego mięsa i aromatycznych warzyw, funkcję rozmrażania, kuchenki mikrofalowej albo nawet specjalny tryb „pizza” – samodzielnie dostosowujący nawiew i temperaturę właśnie do tego typu wypieku.
Dostępne programy rozszerzają też opcjonalne akcesoria: rożen obrotowy do przygotowywania chrupiącego kurczaka oraz wyjmowany okrągły, kwadratowy lub prostokątny ruszt. Dobrze, gdy wspomniane kratki są minimum dwie, z odpowiadającą im liczbą półek w mini piekarniku – wówczas w razie potrzeby upieczesz albo podgrzejesz dwie porcje jednocześnie. Co ciekawe, w niektórych zestawach znajdziesz nawet specjalną brytfankę idealnie odpowiadającą rozmiarem wnętrzu danego piecyka.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Ciekawą opcją bez wątpienia jest timer znacznie ułatwiający pilnowanie czasu wypiekania. Dla przykładu: kiedy zgodnie z przepisem masz piec zapiekankę warzywną 30 minut i ustawisz minutnik właśnie na ten okres, mini piekarnik zaalarmuje Cię po upływie określonego czasu – zwykle krótkim sygnałem dźwiękowym w postaci kilku „piknięć” albo specyficznego brzęczyka. Timery występują w różnych wersjach, czasami pozwalając na ustawienie maksymalnie pół godziny, czasem 60 minut, a niejednokrotnie nawet 120 min.
Ile kosztuje dobry mini piekarnik?
Kiedy już zapoznasz się z ofertą mini piekarników, szybko zauważysz, że widełki cenowe są w ich przypadku naprawdę mocno rozpięte. Wyjątkowo tanie urządzenia kupisz już nawet za kilkadziesiąt złotych, a najdroższe za kilkaset (górna granica wynosi ok. 700 zł). Na jaki koszt trzeba się zatem przygotować, chcąc kupić naprawdę dobry model, a przy tym nie przepłacić? Ustalając konieczny do poniesienia koszt, bierz najlepiej pod uwagę dobrze Ci znanych producentów.
Mało znane i przy okazji podejrzanie wręcz tanie firmy wykorzystują przeważnie komponenty bardzo niskiej jakości – stąd ceny poniżej 100 zł. Przeglądając produkty oferowane przez znane i cenione marki, takie jak Hendi czy Tristar, można wyróżnić modele wymagające inwestycji od 200 do około 500 złotych. To oczywiście spory zakres – tak spora przepaść między dolną a górną granicą wynika z różnic między tańszymi i droższymi modelami. Te drugie zapewniają zazwyczaj wyższą moc, więcej półek czy większą pojemność, a tych przecież nie każdy użytkownik rzeczywiście wymaga.
Osoby mające w planach przede wszystkim pieczenie ciasta nie potrzebują regulacji temperatury aż do 250ºC, dlatego mogą z powodzeniem wybrać tańszy model. Z kolei miłośnicy pieczonych dań, marzący o samodzielnym wypiekaniu pizzy, pieczywa oraz bardziej wymagających mięs, powinni skupić się na tych nieco droższych i lepiej wyposażonych. Bez kłopotu trafisz natomiast na rozwiązanie pomiędzy – np. mini piekarnik Camry kosztuje nieco ponad 300 zł, gwarantując przy tym moc na poziomie aż 2000 W i grzanie do 250ºC.
Ponownie należałoby zaznaczyć, że pojęcie dobrego mini piekarnika miewa inną definicję u różnych użytkowników, uzależnione jest bowiem od indywidualnych oczekiwań. Dlatego też dla jednej osoby najlepszy z dostępnych modeli może kosztować 250 zł, a dla innej – ponad 600 zł. Z tego powodu tak kluczowa będzie dokładna analiza danych technicznych oraz dostępnych funkcji i porównanie ich z konkurencyjnymi modelami małych piecyków elektrycznych.
Co możesz upiec w mini piekarniku elektrycznym?
Jak wspomniano, mini piekarnik bardzo często ma identyczny potencjał w porównaniu do jego wersji pełnowymiarowej. Oczywiście ograniczona przestrzeń wewnątrz urządzenia sprawia, że wypieczenie pizzy w rozmiarze maxi o średnicy 50 cm nie będzie możliwe, co nie oznacza, że musisz całkowicie rezygnować z jej samodzielnego przygotowywania. Wystarczy zmiana planów na dwie mniejsze, o średnicy 25 cm. Co też omówiono wcześniej, do tego słynnego włoskiego dania należy wybrać model o odpowiednio wysokiej regulacji temperatury.
Co jeszcze możesz upiec w mini piekarniku? Nawet najsłabszy model pozwoli Ci z powodzeniem podgrzewać ugotowane kilka dni wcześniej potrawy albo zapiekać warzywa pod sosem beszamelowym – dotyczy to choćby modeli 400 czy 600 W. Nieco większej mocy wymaga przygotowanie ciast, babeczek, drożdżówek i innych słodkich wypieków, w ich przypadku dobrze nastawić się bowiem na przynajmniej 1600 W. Często już producent określa (np. w instrukcji lub na opakowaniu), czy dane urządzenie to mini piekarnik do pieczenia ciast i innych najczęściej przygotowywanych potraw.
W mini piekarniku z powodzeniem wypieczesz również różnego rodzaju mięsa: piersi z kurczaka, pasztety, pieczeń wieprzową czy nawet befsztyk wołowy, a także wszystkie ryby (które tylko zmieszczą się w środku). Dobrze tutaj wybrać mini piekarnik z termoobiegiem, zadba on bowiem o równe opiekanie mięs z każdej strony, w efekcie dając soczyste, kruche danie z idealnie wypieczoną skórką. Co więcej, funkcja ta skraca czas pieczenia – a pamiętaj, że przykładowa wołowina wymaga leżakowania w piecu przez ok. 4 godziny.
Mini piekarnik z grillem da Ci z kolei dostęp do wyjątkowo zdrowej metody przyrządzania potraw bez konieczności użycia tłuszczu. Dzięki podgrzewaniu wyłącznie od góry np. przekrojonej na pół papryki uzyskasz delikatnie chrupiącą skórkę i niezwykle wilgotny, miękki środek. Z kolei grillując również od dołu, przygotujesz fit wersję ulubionego mięsa – bez efektu wyschnięcia.
Jeżeli jesteś miłośnikiem domowego chleba i zapachu świeżo wypieczonych bułeczek, bez wątpienia ucieszy Cię fakt, że mini piekarnik umożliwia także przygotowywanie własnego pieczywa. W ich przypadku miej jednak na uwadze wybranie odpowiedniego naczynia – takiego, które bez problemu zmieści się w kompaktowym wnętrzu urządzenia. Ten niepozorny sprzęt ma więc naprawdę duży potencjał, przy wyborze wysokiej klasy modelu przygotujesz bowiem niemal każdą wymarzoną potrawę!
Najpopularniejsi producenci małych piekarników elektrycznych
Wspomnieliśmy, że licząc na dostęp do doskonałej jakości elektrycznego mini piecyka, należałoby skupić się na sprzętach oferowanych przez znanych producentów. Wynika to z faktu, że popularność marki oznacza jej częste wybieranie przez klientów mające bezpośredni związek ze sprzedażą dobrego sprzętu. Urządzenia o niewielkiej żywotności czy wysokiej awaryjności nie byłyby zbyt chętnie kupowane, a tym samym marka nie wchodziłaby w skład szczególnie popularnych wśród konsumentów.
Co więcej, wysoka popularność danego producenta sprawia zwykle, że jego oferta jest duża – firma stara się bowiem odpowiedzieć na potrzeby jak największej liczby osób. Dzięki temu szybciej znajdziesz piekarnik idealnie pasujący do Twoich wymagań. Nie można zapomnieć o jeszcze jednej ogromnej zalecie: znane marki są chętnie testowane i opiniowane, w związku z czym nie musisz długo szukać, by znaleźć informacje na temat komfortu użytkowania i rzeczywistej wydajności przez osoby posiadające dany model.
Wobec tego – na których producentów zwrócić uwagę? Do listy sprzętów czekających na porównanie koniecznie dopisz urządzenia grupy Hendi specjalizującej się w produkcji profesjonalnego sprzętu gastronomicznego. Nie zapomnij również o holenderskim producencie AGD Tristar oraz chętnie wybieranej marce Camry. Niemniej godny uwagi jest np. mini piekarnik Steba, firmy stawiającej na innowacyjne rozwiązania maksymalnie ułatwiające pracę.
Naturalnie równie polecanymi producentami są marki mini piekarników z rankingu, czyli Esperanza, Mesko, Klausberg czy Adler. Poza zestawieniem warto sprawdzić ofertę firm, które ogólnie słyną ze sprzętu AGD, np. Bosch, Tefal czy Philips.
Z powyższymi popularnymi producentami doskonałej jakości artykułów gospodarstwa domowego, bez wątpienia znajdziesz mały piekarnik elektryczny, który posłuży Ci przez wiele lat, pomagając w przygotowaniu setek pysznych dań. Wybierz kilka modeli najlepiej pasujących do Twoich wymagań i dokonaj ich dokładnego porównania, analizując nie tylko parametry i klasę zastosowanych materiałów, ale i design.
Znajdziesz w Morele
Mini piekarniki - Kuchenki mikrofalowe - Foremki i blachy do pieczenia
Komentarze (1)