Jaki monitor do PS5 – ranking najlepszych modeli 2024

| 0 Komentarzy
Monitor do PS5 to dobry wybór dla każdego gracza. Jaki model jednak wybrać? Prezentujemy polecane egzemplarze.

Dobry monitor gamingowy do PS5 powinien być w stanie wykorzystać wszystkie atuty konsoli. A tych sprzęt Sony ma niemało – HDMI 2.1, oferowana rozdzielczość 4K i wiele więcej. Potrzebny więc będzie sprzęt, który będzie w stanie obsłużyć wszystkie możliwości, tak by efekt końcowy – ten na ekranie – urzekł Cię do granic. Co zatem wybrać?

Polecane monitory gamingowe

Monitor do PS5 – co warto wybrać w 2024?

Przygotowaliśmy dla Was kilka modeli monitorów, które będą właściwym wyborem w 2024 roku. Ich możliwości pozwolą cieszyć się najlepszym obrazem, gdy poszukujecie tego rodzaju sprzętu. Nie przedłużając, przejdźmy już do naszego zestawienia.

Samsung Odyssey Neo G8

Szczyt szczytów w przypadku monitorów do konsoli PS5. Jego cena może wywołać dreszcz na plecach, ale jeżeli poszukujesz najlepszego rozwiązania na rynku – propozycja od Samsunga w zasadzie nie ma konkurencji. W przypadku generowania obrazu 4K Odyssey Neo G8 nie ma sobie równych. Obraz na matrycy zawsze pozostaje ostry i wyrazisty – gra na nim to czysta przyjemność.

Samsung zaimplementował odświeżanie obrazu na poziomie 240 Hz – owszem, konsola Sony nie będzie w stanie tego wykorzystać. Maksymalna wartość parametru refresh rate wynosi 120 Hz, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by zmniejszyć potencjał tego urządzenia podczas gry na PS5. Co więcej, stawiając na ten model, będziesz mógł go z powodzeniem wykorzystać w graniu na PC. W ten sposób uwolnisz pełen potencjał maksymalnego odświeżania Odyssey Neo G8.

Monitor Samsunga oferuje pełne wsparcie HDMI 2.1, zatem granie w 4K ze 120 Hz nie będzie wyzwaniem. Jeżeli nie wykorzystasz pełnego potencjału odświeżania tego modelu, warto jest, zastanowić się nad alternatywą (jak np. Samsung Odyssey Neo G7). Pozwoli to na pewne oszczędności, jednak model G8 urzeka swoją uniwersalnością i obłędna wręcz specyfikacją.

Częstotliwość odświeżania
240 Hz
Podstawowe złącza
DisplayPort x1, HDMI x2, USB typu B x1
Przekątna ekranu
32"
Rozdzielczość
3840 x 2160 (UHD 4K)
Typ matrycy
VA
Cena
około 5700 zł

Gigabyte M32U

Propozycja Gigabyte’a jest tańszą opcją, jednak jak z pewnością się domyślasz, wiążą się z tym pewne wyrzeczenia. Nie są one na tyle duże, by przekreślić potencjał M32U. Przede wszystkim, model ten słabo wypada pod względem podświetlenia krawędzi, jednak naszym zdaniem jest to jedyna główna wada. Pomijając ten fakt, to doskonały sprzęt do gamingu – na uwagę zasługuje fantastyczny czas reakcji, praktycznie niezauważalny blur, niski input lag oraz wysoka responsywność.

Specyfikacja Gigabyte M32U jest w pełni kompatybilna, by sprostać wszystkim wyzwaniom gamingowym konsoli Sony. Warto jednak zaznaczyć, że pomimo faktu posiadania dwóch portów HDMI 2.1, monitor ma pewne ograniczenie. Otóż nie wspiera on pełnej przepustowości 48 Gbps (wspiera połowę tej wartości). Nie oznacza to, że monitor nie wspiera 4K w 120 FPS-ach. Jedynym mankamentem, jaki się z tym wiąże, jest minimalny spadek jakości obrazu w wybranych momentach. Ten monitor o przekątnej 31,5 cala zaoferuje Ci pełną immersję gamingowych doświadczeń na konsoli.

Częstotliwość odświeżania
144 Hz
Podstawowe złącza
DisplayPort x1, HDMI x2, USB typu C x1, USB typu B x1
Przekątna ekranu
31,5"
Rozdzielczość
3840 x 2160 (UHD 4K)
Typ matrycy
IPS
Cena
około 3350 zł

Gigabyte AORUS FV43U

Część graczy ceni sobie ogromne rozmiary monitora – jeżeli jesteś jednym z nich, z pewnością powinieneś się zainteresować modelem AORUS FV43U. Monitor 43 cale to prawdziwa waga ciężka – na tyle, że monitor tego kalibru opiera się na dwóch nóżkach, zamiast na jednej. Co jednak jeszcze ważniejsze, model ten przekonuje nie tylko wymiarami ekranu. Stawiając na tę propozycję, zyskujesz doznania wizualne z najwyższej półki.

Monitor wyposażono w dwa porty HDMI 2.1, DisplayHDR z certyfikatem VESA, przełącznik KVM, podświetlenie tylnego panelu, dwa 12 W głośniki, które zaskakują bardzo pozytywnie… Gigabyte AORUS FV43U powala mnogością dodatkowych funkcji, ale jak wypada to, czego mógłbyś oczekiwać po nim najbardziej? Generowany obraz jest ostry, żywy i intensywny, a co więcej, pozostaje tak samo dobry podczas rozgrywki UHD w 120 Hz odświeżania.

Mnogość dodatków i ogromna matryca wiążą się z wysoką ceną, jednak naszym zdaniem ten model wynagrodzi Ci wszystko z nawiązką. Dysponując odpowiednią kwotą i potrzebną przestrzenią (jest po prostu ogromny), z pewnością trafisz z jego pomocą do siódmego nieba gamingu.

Częstotliwość odświeżania
144 Hz
Podstawowe złącza
DisplayPort x1, HDMI x2, USB typu C x1
Przekątna ekranu
43"
Rozdzielczość
3840 x 2160 (UHD 4K)
Typ matrycy
VA
Cena
około 3700 zł

Asus TUF Gaming VG289Q

Asus wielu użytkownikom kojarzy się ze sprzętem drogim, jednak monitor VG289Q będzie swoistym zaprzeczeniem temu przeświadczeniu. Za kwotę około 1500 złotych zyskujemy sporych rozmiarów ekran w sam raz do grania w rozdzielczości 4K. So rzecz jasna pewne haczyki, ale ich obecność nie powinna nikogo dziwić – to propozycja ekonomiczna, jednak nie jest budżetowa pod względem oferowanych możliwości.

Po pierwsze: rozmiar. Monitor 28 cali to sporo, by cieszyć się 4K, jednak na tyle mało, aby nie wymuszał na nas organizowania mu ogromnej przestrzeni. Matryca tego monitora to IPS, co oznacza, że z powodzeniem można go przeznaczyć do innych zadań. Na uwagę zasługuje 100% sRGB i 350 nitów jasności – dzięki tym parametrom mamy pewność, że propozycja Asusa podoła w innych zadaniach niż sam gaming.

Asus TUF Gaming VG289Q to również wysoka jakość wykonania, ale tu nie ma zaskoczeń. Producent ten słynie z produkowania swojego sprzętu według surowych norm jakościowych. Jak już wspominaliśmy, zredukowana cena wiąże się z pewnymi niedogodnościami. Otóż monitor nie posiada portu HDMI 2.1. Oznacza to, że gra w 4K z 120 Hz odświeżania nie będzie możliwa – ten drugi parametr jest ograniczony do 60 Hz, bez względu na zastosowany rodzaj kabla lub portu.

Czy czyni to Asus TUF Gaming VG289Q opcją niewartą rozważenia? Choć HDMI 2.1 jest wskazanym dodatkiem w monitorze dla PS5, uważamy, że warto jest tu zrobić wyjątek. To, co nas przekonuje to jego cena – rzadko kiedy monitor PS5, niska cena i 4K stoją w jednym zdaniu. Naszym zdaniem to mocna rekomendacja, która wynagradza swoją największą wadę w stopniu bardziej niż zadowalającym.

Częstotliwość odświeżania
60 Hz
Podstawowe złącza
DisplayPort x1, HDMI x2
Przekątna ekranu
28"
Rozdzielczość
3840 x 2160 (UHD 4K)
Typ matrycy
IPS
Cena
około 1450 zł

Gigabyte M27Q Rev 2.0

Kolejny fantastyczny monitor w cenie oscylującej w okolicy 1500 złotych. Pracuje w rozdzielczości 1440p, więc polecamy go osobom, dla których bardziej od przekątnej liczy się ostry i żywy obraz. Pod tym względem propozycja Gigabyte’a Was nie zawiedzie. 165 Hz odświeżania i czas reakcji na poziomie 1 ms sprawia, że M27Q w nowej odsłonie czyni go łakomym kąskiem dla każdego, komu zależy na jakości obrazu i jego szybkości.

Dodajmy do tego lekką konstrukcję, obecność KVM, sensowną cenę i wysoką jakość wykonania. Matryca IPS sprawdza się w grach bez zarzutu, czyniąc go odpowiednim rodzajem monitora do podłączenia do PS5.

Częstotliwość odświeżania
165 Hz
Podstawowe złącza
DisplayPort x1, HDMI x2, USB-C x1, USB typu B x1
Przekątna ekranu
27"
Rozdzielczość
2560 x 1440 (WQHD)
Typ matrycy
IPS
Cena
około 1340 zł

LG UltraGear 24GN650-B

Poszukując monitor 1080p, który oferuje odpowiednie odświeżanie do szybkich gier, jak np. strzelanki online, dobrą rekomendacją będzie propozycja LG. Jego ogromną zaletą jest matryca IPS, która powstała z wykorzystaniem jednego z najlepszych rodzajów matryc, jakie LG ma w swojej ofercie. W ten sposób oferuje ona znacznie dokładniejsze odwzorowanie barw oraz lepsze kąty widzenia, niż zwykłem matryce VA i TN. 1 ms czasu reakcji to również pewny wybór do szybkich gier – mamy pewność, że absurdalnie szybki ciąg wydarzeń na ekranie nie zaskoczy tego monitora.

Częstotliwość odświeżania
144 Hz
Podstawowe złącza
DisplayPort x1, HDMI x2
Przekątna ekranu
24"
Rozdzielczość
1920 x 1080 (FullHD)
Typ matrycy
IPS
Cena
około 1125 zł

Co tracimy z monitorem, który nie obsługuje HDMI 2.1 w przypadku PS5?

Zaznaczmy to jasno na wstępie: monitor obsługujący standard HDMI 2.1 nie jest koniecznością, by móc korzystać z PS5. Obsługa wspomnianego standardu wiąże się jednak z pewnymi korzyściami, które tracimy, jeśli nasz monitor nie będzie w stanie go obsłużyć. O co dokładnie chodzi?

HDMI 2.1 pozwala na osiągnięcie wyższej liczby klatek na ekranie, możliwość uruchomienia gier w większych rozdzielczościach i ich sprawniejsze działanie. To niezbędny dodatek, aby grać w gry w rozdzielczości 4K/120 Hz. Na chwilę obecną nie ma jednak wielu tytułów, które mogą być uruchamiane w takiej konfiguracji, zatem strata takiej możliwości nie boli. Choć należy dodać „jeszcze”, ponieważ w przyszłości takich gier z pewnością przybędzie. Co więcej, HDMI w standardzie 2.1 umożliwia transfer obrazu 8K/60 Hz.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:06
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.