Jaki napęd zewnętrzny do laptopa? Polecane modele

| 1 Komentarz
Analizujemy ofertę rynkową napędów optycznych i zastanawiamy się na co zwrócić uwagę podczas ich zakupu.

Wobec tego często pada pytanie, co wybrać: napęd zewnętrzny czy wewnętrzny? Bo to, że jest niezbędny, jest rzeczą bezsporną. Wątpliwości rodzi jedynie odpowiedni dla danego sprzętu rodzaj. Naszą uniwersalną odpowiedzią jest jednak napęd optyczny zewnętrzny - w poniższym artykule argumentujemy, dlaczego.

Polecane napędy optyczne zewnętrzne

Jaki napęd optyczny do laptopa?

W zależności od tego, z jakim laptopem mamy do czynienia, różny będzie dedykowany napęd zewnętrzny. Rynek aktualnie oferuje różne modele, natomiast tym, co w dużym stopniu będzie je dzielić, jest ich funkcjonalność. Polecanym napędem zewnętrznym do laptopa ASUS jest SDRW-08D2S-U LITE - obsługuje DVD, a całkowita waga wynosi niewiele ponad 200 gram. Podłączany jest do sprzętu za pomocą kabla USB. W przypadku innych modeli warto poszukać dedykowanych rozwiązań od producenta, dzięki czemu zyskamy pewność kompatybilności. Są jednak modele, które produkowane są z myślą o uniwersalności - warto jednak zwrócić uwagę przede wszystkim na niezbędne parametry napędu optycznego, które uwzględniają nasze zapotrzebowania oraz informacje na temat sprzętu, z którym ma zostać połączony.

Tym samym napęd do laptopa Lenovo to kultowy ThinkPad Ultraslim. Posiada on standard DVD, więc podobnie jak poprzednik będzie obsługiwać płyty tego formatu. Trwały i polecany, z pewnością przyda się na kolejne lata. Warto zwrócić uwagę także na napęd zewnętrzny do laptopa HP. Wśród nich najczęściej wybieraną przez użytkowników opcją jest model F2B56AA ze względu na niewielkie rozmiary, a wystarczające moce przerobowe. Napęd zewnętrzny do laptopa Dell to Slim DW316 - sprawdza się zarówno w domu, jak i w dalszej podróży. Intuicyjna i prosta konstrukcja pozwala na zabranie dysku wszędzie, a dodatkową zaletą jest załadowany papier CyberLink Media Suite. Ostatnim z najczęściej wybieranych modeli jest napęd zewnętrzny do laptopa ACER.

Jak podłączyć napęd optyczny do laptopa?

Brak napędu optycznego zainstalowanego bazowo w komputerze stacjonarnym lub laptopie w dzisiejszych czasach nie jest żadnym problemem. W prosty i szybki sposób można połączyć telefon ze sprzętem za pomocą kabla, tak samo sprawdzi się też napęd optyczny - USB jest bowiem wielofunkcyjne. Niezależnie od tego, jakiej marki sprzęt posiadamy, prawdopodobnie instalacja będzie przebiegać tak samo. Napęd optyczny Dell jest podłączany za pomocą kabla USB. To zdecydowanie ułatwia proces przesyłania danych - nie ryzykujemy zerwaniem połączenia Bluetooth, a stawiamy na stabilny kabel.

Tak samo sytuacja wygląda w przypadku napędu optycznego Apple. Tutaj jednak dołączany jest dedykowany kabel USB, który pozwoli na połączenie Maca z dyskiem płyt. Często szukanym produktem jest napęd optyczny Sata - interfejs jest kompatybilny z większością najpopularniejszych laptopów. Nagrywarka może być włożona do kieszeni laptopa lub, podobnie jak poprzednie, połączona za pomocą kabla. Ostatnim rodzajem jest napęd optyczny Lenovo - bez niespodzianek, on również zostaje podłączony do laptopa poprzez wejście USB.

Na jakie parametry napędów zewnętrznych zwrócić uwagę?

Jak widać, jest wiele różnych rodzajów napędów zewnętrznych, tym samym jest równie dużo parametrów, które grają rolę podczas wyboru odpowiedniego sprzętu. Na które parametry napędu optycznego należy zwrócić szczególną uwagę?

  • rodzaj - napędy na płyty CD będą zwykle wymagać nieco mniejszej pojemności (od 650 do 700 MB), nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku napędu DVD, gdzie pojemność jest zdecydowanie większa, a jego wykonanie wymaga połączenia technologii dwuwarstwowej i dwustronnej. Ostatnim rodzajem napędu jest Blu-ray o możliwym największym zapisie danych do 400 GB;
  • format obsługiwany przez napęd - przed zakupem dobrze jest upewnić się, czy dany napęd obsługuje interesujące nas formaty;
  • rodzaj połączenia - najczęściej spotykanym jest napęd optyczny USB;
  • prędkość odczytu danych oraz ich zapisu - to niezbędna informacja, dzięki której zyskasz pewność co do płynności odczytu danych oraz o potencjalnym czasie, w którym zapiszą się na dysku;
  • hałas podczas pracy - to informacja, która zazwyczaj uwzględniania jest w decybelach. Dzięki niej mamy możliwość oceny przed zakupem potencjalnego hałasu, który będzie wydawany przez sprzęt w trakcie aktywnej pracy;
  • wielkość - zazwyczaj dostępne modele są produkowane w wersji standardowej lub nieco mniejszej - slim;
  • bufor - to jeden z tych parametrów, który im jest większy, tym lepiej świadczy o urządzeniu. Informacja na ten temat uwzględnia szybkość dostępu użytkownika do danych, które uprzednio zostały zgrane na płytę CD lub DVD.

Kto powinien zaopatrzyć się w napęd optyczny?

W dobie Internetu, gdzie chmura odgrywa rolę naszego głównego dysku przechowującego najważniejsze dane, może wydawać się, że napęd optyczny nie będzie nikomu przydatny. Jest to jednak błędne przekonanie - wystarczy wyobrazić sobie potencjalną sytuację, w której zostaje odebrany nam dostęp do Internetu. Może to być awaria routera, chwilowe problemy ze względu na wyjazd - w takim przypadku posiadanie napędu optycznego staje się rewelacyjnym sposobem na zagospodarowanie czasu i przechowywanie najważniejszych informacji.

Z tego powodu napęd optyczny powinien być sprzętem niezbędnym podczas zaopatrywania się w laptopa czy komputer stacjonarny. Potrafi on zdać egzamin w niejednej sytuacji, gdy Internet i chmura zawodzą, a płyta przechowuje dane aż do momentu mechanicznego zniszczenia i braku możliwości jej odtworzenia.

Kiedy przyda się napęd zewnętrzny do laptopa?

Opisywany sprzęt sprawdzi się nie tylko u zapalonych graczy, którzy mogą używać napędu zewnętrznego do gier komputerowych, dzięki czemu zyskują możliwość kolekcjonowania ich na płytach i wracania do nich za każdym razem, gdy pojawi się ochota, ale także u biznesmenów, którzy wolą dmuchać na zimne i nie pozwalać decydować o wszystkim chmurze. Niejednokrotnie dane przechowywane w tym miejscu ulegały kradzieży lub nie aktualizowały się na bieżąco ze względu na problemy z Internetem. Można to zwyczajnie przeoczyć i zorientować się na długo po zdarzeniu - z płytą jednak taki problem nie miałby nigdy miejsca, dlatego napęd CD do laptopa przydaje się w każdej sytuacji.

Nie warto zwlekać z zakupem sprzętu - nieraz zdarzają się sytuacje, w których napędy optyczne LG będzie można otrzymać w lepszej cenie podczas zakupu większej ilości towaru. Podobnie wygląda to w przypadku napędów optycznych ASUS - w dzisiejszych czasach producenci coraz rzadziej decydują się na tworzenie portów na płyty w komputerach czy laptopach. Z tego względu napędy optyczne zewnętrzne stają się idealnym rozwiązaniem dla każdego.

4,0
6 ocen
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

słabe
Specjalista Morele | 04:27
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.