Jaki nawilżacz powietrza do sypialni?
Spis treści:
Jednym z parametrów, które warto kontrolować jest wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Służą do tego proste i funkcjonalne nawilżacze powietrza. Sprawdzamy, jaki najlepiej sprawdzi się w sypialni?
Polecane nawilżacze powietrza
Wilgotność powietrza we wnętrzach
Optymalna wilgotność powietrza w domach powinna wynosić pomiędzy 40 a 60 %. Utrzymanie takiego poziomu ma znaczący wpływ na zdrowie i samopoczucie ludzi, przebywających w pomieszczeniu przez dłuższy czas. Do takich miejsc z pewnością zalicza się sypialnia. Komfortowy poziom wilgotności ma kolosalny wpływ na jakość wypoczynku. Jeżeli powietrze w naszej sypialni jest zbyt suche możemy odczuć dolegliwości związane z suchością oczu, skóry i błon śluzowych górnych dróg oddechowych. Długotrwałe wdychanie suchego powietrza może spowodować uczcie drapania i w konsekwencji podrażnienie gardła.
Wysuszenie błony śluzowej wpływa negatywnie na odporność człowieka. Stajemy się wtedy bardziej podatni na różnego rodzaju infekcje i choroby górnych dróg oddechowych. Zbyt suche powietrze ma podobny wpływ na nasze samopoczucie. Oprócz obniżonego nastroju, intensywniej odczuwa się zmęczenie oraz trudno o utrzymanie koncentracji. Wszystkie te objawy uzasadniają inwestycje w proste rozwiązanie tego problemu, jakim jest przenośny nawilżacz powietrza.
Warto dodać, że z powodu niewystarczającej wilgotności cierpią również domowe zwierzęta. Takie środowisko ma także niekorzystny wpływ na domową roślinność. Negatywne skutki suchego powietrza mogą przyspieszyć niszczenie elementów wyposażenia wykonanego z materiałów naturalnych takich jak drewno, niektóre tkaniny czy papier. W celu uniknięcia podobnych konsekwencji warto zadbać o właściwy poziom wilgotności. Najprostszy sposób na osiągnięcie takiego efektu, to kompaktowe, przenośne urządzenie do nawilżania powietrza.
Nawilżacze powietrza do sypialni – rodzaje
Z uwagi na charakterystykę sypialni, która jest pomieszczeniem dedykowanym do odpoczynku i relaksu, warto wybrać nawilżacz o niskiej emisji hałasu. Kontrola wilgotności powietrza ma na celu zapewnienie komfortowego snu, w najlepszych możliwych warunkach i lepiej nie psuć tego efektu zbyt głośnym wentylatorem czy odgłosem gotującej się wody. Dobrym rozwiązaniem do sypialni będą ciche nawilżacze ewaporacyjne i ultradźwiękowe. Wielkość i wydajność urządzenia należy dobrać do kubatury pomieszczenia. Zazwyczaj w specyfikacji podana jest przestrzeń efektywnego działania danego modelu. Oprócz tego warto sprawdzić pojemność zbiornika na wodę i maksymalny czas pracy na pełnym zbiorniku. W sypialni spędza się przeciętnie 6 do 8 godzin.
Nawilżacze ewaporacyjne do sypialni
Nawilżacze ewaporacyjne (odparowujące) emitują mgiełkę nasyconą oparami wody poprzez ruch powietrza wymuszony wentylatorem. Suche powietrze jest zasysane z zewnątrz i prowadzone przez matę lub inny element ewaporacyjny. Następnie wilgotne już powietrze przechodzi przez filtr i jest oddawane na zewnątrz. Takie urządzenia są bardzo wydajne i praktycznie bezawaryjne. Wybierając właściwy model należy zwrócić uwagę na wentylator, który jest głównym elementem emitującym hałas. Nie zaszkodzi zastanowić się nad modelem wyposażonym w zaawansowany system sterowania, który będzie utrzymywał wilgotność powietrza na optymalny poziomie.
Nawilżacze ultradźwiękowe do sypialni
W nawilżaczach ultradźwiękowych mgiełka oparów wody emitowana jest przez membranę, która przenosi ultradźwięki na wodę znajdującą się w komorze skraplania i rozbija ją w ten sposób na drobne cząsteczki. Ludzkie ucho nie słyszy ultradźwięków, które powodują powstawanie mgiełki. Gdyby nie niewielki wentylator, odpowiedzialny za wywiewanie na zewnątrz wilgotnego powietrza, praca urządzenia byłaby niemal bezgłośna. Z uwagi na inną technologię, nawilżacze ultradźwiękowe są bardziej energooszczędne i cichsze od ewaporacyjnych. Co predysponuje je do zastosowania w pomieszczeniach dedykowanych odpoczynkowi, takich jak sypialnia.
Jaki nawilżacz powietrza do sypialni wybrać?
Inwestycja w nawilżacz powietrza do sypialni to właściwy krok w kierunku zapewnienia sobie optymalnych warunków do wypoczynku. Mając to na uwadze warto zastanowić się nad komfortem obsługi i funkcjonalnościami dodatkowymi, które sprawią, że nasze powietrze będzie miało zawsze odpowiednie parametry. Do ciekawych opcji, które znajdują zainteresowanie licznych kupujących, należą:
- Lampa UV – do sterylizacji powietrza promieniami UVC.
- Jonizator – do emisji jonów ujemnych, które sprawiają, że zawieszone w powietrzu zanieczyszczenia opadają na podłogę.
- Higrostat – urządzenia pozwalające na kontrolę i utrzymanie optymalnego poziomu wilgotności powietrza w pomieszczeniu.
- Podgrzewanie wody – umożliwiające emisję ciepłej mgiełki co poprawia efektywność procesu nawilżania powietrza.
Nawilżacz powietrza to urządzenie, które powinno znaleźć się w każdej sypialni, pomieszczeniach pełnych kwiatów oraz w domach miłośników psów, kotów i innych zwierząt domowych. Zimą, gorące kaloryfery, podobnie jak klimatyzacja latem, znacznie osuszają wymieniane powietrze. Nawilżacz to idealne rozwiązanie, aby przywrócić właściwy poziom wilgotności w naszym powietrzu.
Znajdziesz w Morele
Nawilżacze parowe - Nawilżacze powietrza Xiaomi - Nawilżacze powietrza Philips - Nawilżacze na kaloryfer - Nawilżacze z jonizacją
Komentarze (0)