Jaki noktowizor kupić? Polecane noktowizory
Spis treści:
- Jak działa noktowizor?
- Jakie są rodzaje noktowizorów?
- Dla kogo noktowizor?
- Jakie noktowizory są najpopularniejsze?
- Jak wybrać dobry noktowizor?
Jak działa noktowizor?
Noktowizor to funkcjonalne urządzenie, które pozwala ludziom widzieć w ciemności. Noktowizor wzmacnia szczątkowe światło, jakie dociera do urządzenia, by rozjaśnić widziany obraz.
Warto wiedzieć!
Do sprawnego działania, noktowizor potrzebuje choć minimalnego światła szczątkowego. Może ono pochodzić od gwiazd, księżyca, odległych zabudowań lub z lampy podczerwieni, w jakie bywają wyposażone noktowizory.
- Obraz, jaki obserwuje się przez noktowizor analogowy jest widziany przez specjalny ekran fosforyzujący. Zjawisko fosforyzacji sprawia, że ludzkie oko wychwytuje więcej detali.
- Obraz generowany przez noktowizor cyfrowy przechodzi przez matrycę, dlatego nie ma w nim zaawansowanej optyki, soczewek i szkieł z warstwą fosforu. Zamiast tego w okularze widać obraz na ekranie LCD. Noktowizory cyfrowe są niewrażliwe na jasne światło.
Polecane noktowizory
Jakie są rodzaje noktowizorów?
Asortyment urządzeń tego typu jest bardzo szeroki i zróżnicowany, ale można podzielić je na dwie podkategorie:
- Noktowizory aktywne – to urządzenia starszej generacji. Do działania wymagają nie tylko światła szczątkowego (na przykład odbitego od gwiazd), ale też korzystania z lampy IR na podczerwień. Z tego względu nie są już zbyt często stosowane przez profesjonalistów.
- Noktowizory pasywne – także wymagają do działania jakiegokolwiek światła szczątkowego, ale może to być albo światło zewnętrzne (na przykład księżyca) albo światło z lampy IR. Oświetlenie na podczerwień nie musi być stosowane, co pozwala zachować większą dyskrecję.
Dla kogo noktowizor?
Noktowizory to urządzenia, po które może sięgnąć każdy, ale szczególnie polecane są:
- Do zastosowań survivalowych i taktycznych – w takich sytuacjach noktowizor pozwoli dostrzec więcej nocą, pomoże zyskać przewagę podczas rywalizacji w grach terenowych i taktycznych, ale też przyda się na różnorodnych wyjazdach na odludzia, by poczuć się pewniej w obozowisku.
- Żołnierzom – przydatne w wojsku są zarówno noktowizory w formie gogli, jak również w wersji mocowanej do hełmu lub do broni.
- Myśliwym – mogą posłużyć do nocnych obserwacji zwierzyny.
- Ochronie i służbom specjalnym – przydadzą się na interwencjach i podczas patrolowania kiepsko oświetlonych przestrzeni.
To tylko kilka z wielu zastosowań dla noktowizorów. Urządzenie tego typu może przydać się także innym osobom lub posłużyć do rozwijania hobby i pasji nawet wśród najmłodszych.
Jakie noktowizory są najpopularniejsze?
Jedną z kwestii, która powinna przykuć naszą uwagę, jeśli szukamy noktowizora, jest popularność poszczególnych urządzeń tego typu. Dobra renoma konkretnych urządzeń to znak, że warto się nimi zainteresować.
Jak wybrać dobry noktowizor?
Asortyment noktowizorów jest szeroki i mocno zróżnicowany. To zarówno urządzenia do profesjonalnego użytku, jak również sprzęty dla pasjonatów i amatorów. By wybrać dobry noktowizor, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii:
- Rodzaj noktowizora – istotny jest nie tylko wybór pomiędzy przestarzałymi noktowizorami aktywnymi i nowocześniejszymi urządzeniami pasywnymi, ale także pomiędzy noktowizorami analogowymi i nowocześniejszymi noktowizorami cyfrowymi. Przy małym budżecie i do zastosowań całkowicie amatorskich, można wybrać noktowizor aktywny analogowy, który musi korzystać z lampy IR, by działać. Przy wyższym budżecie i do zastosowań profesjonalnych, należy wybierać urządzenia pasywne (analogowe II generacji lub cyfrowe).
- Przybliżenie – warto zwrócić uwagę na to, jakie przybliżenie oferuje noktowizor (to może być jednokrotne przybliżenie lub nawet pięciokrotne w zależności od modelu), ale warto pamiętać o tym, że przy użyciu silnego przybliżenia obrazu zwiększa się od razu zasięg obserwacji.
- Pole widzenia – im będzie szersze, tym lepiej.
- Minimalna odległość obserwacji – to dość istotna kwestia, by wartość ta nie była zbyt duża. Standardem w tańszych urządzeniach jest odległość minimalna jednego metra.
- Zasięg oświetlenia IR – ma bezpośrednie przełożenie na zasięg urządzenia, gdy w pobliżu nie ma żadnego światła szczątkowego. Warto wybierać noktowizory z wysokim zasięgiem lampy IR.
- Maksymalna odległość obserwacji – to równie istotna kwestia, bo określa, z jak daleka będzie można prowadzić obserwację. Standardem w urządzeniach bez przybliżania obrazu jest zasięg do 100 metrów, a w urządzeniach przybliżających obraz może to być nawet kilkaset metrów.
- Dodatkowe akcesoria – większość urządzeń będzie wyposażona w paski mocujące i tym podobne elementy, ale w zestawie mogą się znaleźć także pokrowce, ściereczka do czyszczenia i różne rodzaje uchwytów, które zwiększą funkcjonalność noktowizora.
- Waga – im cięższy i większy noktowizor, tym mniej poręczny i wygodny w użytkowaniu się staje.
Oferta noktowizorów jest szeroka, różnorodna i dopasowana do różnorodnych zastosowań. Warto zwracać uwagę na detale, sięgać po rozwiązania sprawdzonych marek, a wówczas mamy większe szanse na zakup sprzętu, który faktycznie sprawdzi się w swojej roli.
Komentarze (0)