Jaki odtwarzacz DVD wybrać?
Spis treści:
Poradnik dla kupującego odtwarzacz DVD. Czym kierować się, wybierając urządzenie? Wyjaśniamy, czym różnią się dostępne na rynku odtwarzacze. Sofa, koc, kawa i ulubiony film. To dla wielu z nas ulubiony sposób odprężania się po długim dniu. Ale współczesny świat daje nam wiele różnych sposobów na oglądanie filmów czy seriali. Streaming wideo stał się niezwykle popularny i ciągle zdobywa nowych użytkowników. Ale to nie jedyny sposób. Klasyczne płyty z filmami wciąż mają wielu zagorzałych zwolenników, bo dają możliwości, których nie daje żaden internetowy serwis. Przede wszystkim pozwalają ci zbudować własną kolekcję filmów, która na zawsze pozostanie twoja i do której zawsze będziesz mieć dostęp. Czym jednak kierować się, kupując odtwarzacz płyt z filmami? Wyjaśnimy, jakie opcje ma do dyspozycji miłośnik filmów, który chce zbudować własną filmotekę. Czym kierować się, wybierając odtwarzacz płyt, co oznaczają skróty i oznaczenia i jakie modele odtwarzaczy można spotkać na rynku?
Czy ciągle warto kupować odtwarzacze płyt DVD?
To bardzo aktualne pytanie w 2021 roku. Popularność platform streamingowych, takich jak Netflix czy Amazon Prime sprawia, że to one stały się dla wielu z nas podstawowym sposobem na oglądanie filmów czy seriali. Dają ogromny wybór tytułów dostępnych wszędzie tam, gdzie mamy łącze z internetem. Wydawałoby się, że kupowanie i odtwarzanie filmów zapisanych na płytach jest już przeżytkiem. Ale nic bardziej mylnego! Wciąż istnieją doskonałe powody, dla których warto mieć odtwarzacz filmów - i kupować przynajmniej niektóre tytuły na fizycznych nośnikach.
- Masz pewność, że zawsze będziesz w stanie obejrzeć ulubiony film
Platformy takie jak Netflix nie są właścicielami filmów, poza tymi, które wyprodukowały same. Większość dużych, hollywoodzkich produkcji trafia do ich katalogów dzięki wykupionym przez serwis licencjom, które są zazwyczaj ograniczone czasowo. W związku z tym film może w którymś momencie po prostu zniknąć bez zapowiedzi. Jeśli masz fizyczną kopię filmu, masz też pewność, że będziesz w stanie obejrzeć go zawsze, kiedy będziesz mieć na to ochotę.
- Gwarancja jakości obrazu
Najnowsze produkcje są często udostępniane na platformach streamingowych w jakości 4K - dużo lepszej niż ta, którą daje obraz z płyty DVD. Ale ta jakość jest uzależniona od szybkości łącza internetowego. Jeśli nie masz dobrego łącza, zamiast krystalicznie czystego obrazu możesz zobaczyć rozmyty obrazek w niskiej rozdzielczości. Płyty DVD za każdym razem wyglądają równie dobrze.
- Zerowe zużycie danych
Według danych podawanych przez Netflix, oglądanie streamowanych filmów i seriali zużywa około 1 GB danych na godzinę w standardowej rozdzielczości i 3 GB na godzinę w przypadku filmów HD. Jeśli oglądasz dużo filmów, możesz bardzo szybko wyczerpać limit danych twojego dostawcy. Odtwarzanie filmów z fizycznych nośników nie wiąże się z tym ograniczeniem.
- Kolekcjonowanie jest frajdą
Dla wielu ludzi przyjemny jest sam fakt posiadania fizycznej kopii filmu, a kolekcje ulubionych filmów na półkach są powodem do dumy. Streaming tego po prostu nie daje. Jednocześnie filmy na płytach zawierają często wiele dodatków które wzbogacają wrażenia z oglądania. Zbudowanie własnej biblioteki wcale nie musi być drogie - płyty DVD i płyty Blu-ray są często przeceniane, można też kupować używane kopie filmów za grosze.
Polecane odtwarzacze DVD
Rodzaje odtwarzaczy DVD
Na rynku jest kilka standardowych rodzajów odtwarzaczy DVD, które odpowiadają różnym potrzebom właścicieli.
- Standardowe odtwarzacze DVD
Najprostszy i najpowszechniejszy typ odtwarzacza, który dekady temu wyparł magnetowidy VHS. Są samodzielnymi urządzeniami, które pozwalają na podpięcie dodatkowych urządzeń takich jak kino domowe, ale same nie zawierają specjalnych funkcji takich jak tunery czy wzmacniacze. Mogą się między sobą znacznie różnić jakością i możliwościami, a co za tym idzie ceną.
- Odtwarzacze combo
Połączenie odtwarzacza DVD z innym urządzeniem, takim jak tuner czy odtwarzacz VHS. Były bardzo popularne wkrótce po pojawieniu się standardu DVD bo umożliwiały odtwarzanie także starych kaset. Dziś są coraz rzadsze. Jeśli posiadają funkcję nagrywarki, mogą służyć do przegrywania zawartości starych kaset, na przykład filmów rodzinnych sprzed wielu lat, na trwalszy nośnik cyfrowy.
- Przenośne odtwarzacze DVD
Przydatne dla wszystkich, którzy lubią podróżować. , często z wbudowanym ekranem, pozwala na oglądanie filmów nawet bez łącza z internetem czy w obcym kraju. Bardzo praktyczne urządzenie na wakacyjne czy weekendowe wypady z dala od zasięgu sieci.
- Zmieniarki płyt
Wielopłytowe zmieniarki DVD pozwalają na jednoczesne załadowanie do odtwarzacza wielu płyt. Zwykle od 5 do 10, choć firma Sony wypuściła na rynek urządzenie obsługujące aż 400 płyt. Są bardzo praktyczne, kiedy oprócz filmów zamierzasz wykorzystać urządzenie do odtwarzania muzyki na płytach CD.
- Odtwarzacze wbudowane w kino domowe.
Wiele zestawów kina domowego zawiera wbudowany odtwarzacz DVD. Dzieki temu nie musisz martwić się o prawidłowe podłączenie obu urządzeń i o plączące się wszędzie kable.
- Odtwarzacze HD DVD
Format HD DVD miał być następcą klasycznych DVD, umożliwiający zapiywanie na dyskach filmów w najwyższej jakości. Dziś jest niemal niespotykany, bo przegrał rywalizację rynkową z konkurencyjnym formatem Blu-ray
- Odtwarzacze Blu-ray
Odtwarzacze Blu-ray to najnowsze typy odtwarzaczy płyt wideo, systematycznie wypierające z rynku klasyczne DVD. Oferują dużo lepszą jakość obrazu i dźwięku, są jednak kompatybilne ze starszym formatem. Zarówno odtwarzacze jak i płyty Blu-ray są zwykle droższe od odpowiedników DVD, ale ta różnica szybko spada i nie jest już bardzo duża.
Czym różnią się między sobą odtwarzacze? Tłumaczymy oznaczenia i skróty
Na rynku jest wiele różnych modeli odtwarzaczy, różniących się między sobą parametrami i możliwościami. Oto kilka popularnych terminów, które pojawiają się w ich opisach. Co oznaczają i czy warto się nimi kierować?
- Skanowanie progresywne
Obraz telewizyjny składa się z różnych poziomych linii, które są ciągle rysowane na nowo to właśnie proces nazywany “skanowaniem”. Starsze modele odtwarzaczy korzystały z tak zwanego skanowania z przeplotem, które polegało na rysowaniu na ekranie naprzemiennie linii parzystych i nieparzystych. Skanowanie progresywne umożliwia jednoczesne narysowanie całego obrazu z częstotliwością odświeżania 60 klatek na sekundę. Odtwarzacz DVD z progresywnym skanowaniem to doskonały wybór dla telewizji wysokiej rozdzielczości, ponieważ ta technologia zapewnia ostrzejszy obraz wideo dla telewizorów HD.
- Kodowanie regionu DVD
Regionalny system kodowania, używany w przemyśle filmowym, wykorzystuje kody cyfrowe do podziału świata na regiony, a następnie formatuje płyty DVD za pomocą tych kodów. Celem wprowadzenia takiego systemu było ograniczenie piractwa i umożliwienie producentom wypuszczania różnych wersji filmów na różne rynki. Tylko kompatybilny odtwarzacz DVD może odtwarzać tak zakodowane DVD. Na przykład odtwarzacz DVD regionu pierwszego (USA / Kanada) nie może odtwarzać dysku DVD regionu drugiego (Europa / Japonia). Na rynku są jednak odtwarzacze obsługujące wszystkie płyty bez względu na region pochodzenia.
- 1080p
Ta liczba opisuje rozdzielczość obsługiwaną przez odtwarzacz. Oznacza liczbę linii pikseli na ekranie. Zwykle rozdzielczość jest opisana cyframi i literami. 1080p, 720p i 1080i to liczby przypisane do telewizji wysokiej rozdzielczości (HDTV). Litery powiązane z cyframi „P” i „I” oznaczają skanowanie progresywne i z przeplotem.
- Upscaling
Wiele nowszych odtwarzaczy DVD jest wyposażonych w funkcję poprawy jakości obrazu zwaną „konwersją w górę” lub, po angielsku, “upscalingiem”. Te odtwarzacze sztucznie zwiększają rozdzielczość obrazu na płytach DVD do prawie 1080p, aby wykorzystać możliwości współczesnych telewizorów o wysokiej rozdzielczości.
- Obsługa usb i kart pamięci
Niektóre modele DVD umożliwiają podłączenie napędu USB lub pamięci bezpośrednio do odtwarzacza. Dzięki temu Twój odtwarzacz DVD będzie mógł udostępniać swoje ulubione obrazy i multimedia bez konieczności korzystania z komputera.
- Blokada rodzicielska
Niektóre filmy DVD zawierają zakodowane oznaczenia grup wiekowych, dla których są przeznaczone. Odtwarzacze DVD z blokadą rodzicielską umożliwiają zablokowanie odtwarzania filmów z niewłaściwych grup wiekowych.
- Dolby Digital i DTS
Ta technologia dźwięku przestrzennego zapewnia słuchaczowi doskonałą jakość muzyki z dowolnego źródła. Jeśli kupowany odtwarzacz DVD nie zawiera dekodera Dolby, będziesz musiał podłączyć go do odbiornika. Dolby Digital jest standardem dźwięku przestrzennego od wielu lat.Istnieje także nowszy standard, DTS, który daje podobne możliwości. Pełne wykorzystanie możliwości takich odtwarzaczy jest możliwe dopiero dzięki podłączeniu ich do kompatybilnych lub zestawów kina domowego.
- Złącza
Wszystkie nowoczesne odtwarzacze DVD i telewizory łączą się ze sobą za pomocą złącza HDMI, dającego najlepszą jakość obrazu. Jeśli idzie o połączenia audio, odtwarzacze mogą mieć dwa rodzaje złączy cyfrowych, (dla cyfrowego dźwięku przestrzennego Dolby Digital i DTS) - połączenia koncentryczne i optyczne (lub Toslink). Najważniejsze jest, aby upewnić się, że złącza w odtwarzaczu DVD pasują do tych w amplitunerze A / V.
Różnice między odtwarzaczami DVD a Blu-ray
Czy odtwarzacze Blu-ray mogą odtwarzać DVD? Odpowiedź brzmi - tak! Wszystkie odtwarzacze Blu-ray mogą odtwarzać standardowe płyty Blu-ray, a nawet Blu-ray 3D. Ale w większości przypadków odtwarzacz Blu-ray bez problemu współpracuje także z klasycznymi płytami DVD. Wystarczy włożyć płytę DVD do odtwarzacza Blu-ray, natychmiast wykrywa typ płyty i dostosowuje się do niej. Jeśli płyta nie jest obsługiwana, odtwarzacz wysunie płytę lub wyświetli komunikat o błędzie. Co więcej, możesz oglądać swoje zwykłe DVD w oryginalnej rozdzielczości lub przeskalować je do 720P / 1080I / 1080P. Niektóre odtwarzacze Blu-ray mogą nawet przeskalować filmy DVD do 4K, jeśli posiadasz odpowiedni telewizor, ale jakość na pewno nie będzie równa jakości prawdziwego nagrania Ultra HD. Mimo to, odtwarzacz Blu-ray to nawet lepszy wybór do odtwarzania DVD.
Aby się upewnić, jakie typy dysków może odtwarzać dane urządzenie, sprawdź oznaczenia na jego obudowie, stronę internetową producenta lub instrukcję obsługi.
Istnieją techniczne różnice między odtwarzaczami DVD i Blu-ray o których warto wiedzieć. Płyta DVD wykorzystuje czerwony laser, podczas gdy płyta Blu-ray korzysta z niebieskiego lasera. Długość fali niebieskiego lasera wynosi 405 nanometrów, co sprawia, że płyta Blu-ray zapewnia ostrzejsze obrazy, niż te odtwarzane za pomocą czerwonego lasera o długości fali 650 nanometrów. Dlatego odtwarzacz DVD nie może odtwarzać dysków Blu-ray.
Pojemność pamięci to kolejna znacząca różnica między płytami DVD i Blu-ray. Dysk DVD może pomieścić 4,7 do 8,5 GB danych, a dysk Blu-ray może pomieścić od 25 do 50 GB. To przekłada się na lepszą jakość wideo.Dyski Blu-ray zostały zaprojektowane specjalnie w celu dystrybucji filmów 4K i super HD. Ich rozdzielczość wynosi 1920 na 1080 pikseli, podczas gdy DVD daje rozdzielczość 720 na 480. Odtwarzacze Blu-ray zapewniają też wyższą szybkość przesyłania danych, niż DVD. Prędkość Blu-ray, 36 Mb/s, jest ponad trzy razy większa niż w przypadku dysków DVD.
Podsumowanie
Odtwarzacze płyt w dalszym ciągu są cennym zakupem dla każdego miłośnika filmów i seriali. Umożliwiają oglądanie własnej kolekcji filmów, często gromadzonej przez lata, i uniezależniają użytkownika od zaskakujących decyzji firm obsługujących platformy streamingowe o usunięciu jakiegoś tytułu z biblioteki. Najlepszym zakupem jest dziś zapewne dobry odtwarzacz Blu-ray, bo umożliwia on zarówno odtwarzanie klasycznych DVD jak i nowszych dysków z filmami w najwyższej rozdzielczości.
Komentarze (0)