Zdążysz przed pierwszą gwiazdką!

Gwarancja dostawy przed Świętami!

Więcej informacji

Jaki okap kuchenny wybrać?

| 9 Komentarzy
Przedstawiamy wszystkie rodzaje okapów kuchennych dostępnych na rynku. Który z nich warto wybrać?

Wyposażenie kuchni w odpowiednie urządzenia oraz akcesoria to podstawa satysfakcjonującego gotowania. Niektóre z nich są szczególnie ważne, a ich funkcjonalność decyduje o komforcie nie tylko podczas gotowania, ale również użytkowania powierzchni kuchennej, szczególnie gdy połączona jest z salonem lub jadalnią. Jednym z nich jest okap kuchenny, który pochłania zapachy gotujących się potraw oraz zmniejsza wilgotność w pomieszczeniu. 

Rodzaje okapów kuchennych – który wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli okapów kuchennych. Różnią się między sobą sposobem oraz miejscem montowania, a także dodatkowymi funkcjami. Ze względu na montaż tego urządzenia, możemy wyszczególnić następujące rodzaje okapów kuchennych:

  • okap przyścienny – jak sama nazwa wskazuje, montowane są do ściany. W ramach tej kategorii wyróżniamy wertykalne, czyli okapy skośne. Są bardzo wygodne w użytkowaniu ze względu na niewielką głębokość, która przeciętnie wynosi od 30 do 40 centymetrów. Ciekawym rozwiązaniem jest również okap przyścienny tuba. Posiada element, który pozwala na swobodne przymocowanie go do ściany. Oprócz tego wyróżniamy okapy przyścienne prostokątne, które charakteryzują się bardzo nowoczesną bryłą i świetnie pasują do przestrzeni utrzymanych w tym właśnie stylu. Najczęściej spotykanym rodzajem są standardowe okapy przyścienne.
  • okap nad wyspą – w tej kategorii znajdziesz modele, które dzięki odpowiedniemu elementowi montażowemu oraz estetycznej bryle, nadają się do zamocowania nad wyspą kuchenną. Taki okap wyspowy może być okrągły, prostokątny lub w kształcie litery T. mogą pełnić funkcję dekoracyjną i kształtem przypominać eleganckie lampy sufitowe. 

Polecane okapy wyspowe

  • okap do zabudowy – rozróżniamy dwa rodzaje tego urządzenia. Może występować jako wkład do zabudowy, czyli okap kuchenny podszafkowy. Takie rozwiązanie jest bardzo dyskretne i pozwala na zaoszczędzenie przestrzeni. Wśród tych produktów występują również cieszące się dobrymi opiniami okapy teleskopowe, a więc wysuwane, dzięki temu możesz dowolnie regulować powierzchnię pochłaniania lub wyciągu. Jeżeli zależy Ci na eleganckim wykończeniu, zapoznaj się ze specyfikacją czarnego okapu podszafkowego Samsung.
  • okap sufitowy – może być w formie okapu kominowego lub okapu nadkuchennego. Wbudowany jest lub podwieszany na suficie. Może być zupełnie ukryty lub wyglądem przypominać literę T. Przed zakupem możesz zapoznać się z opiniami okapów kominowych, aby upewnić się, czy ten rodzaj jest odpowiedni do Twojej przestrzeni. 
  • okap blatowy – tego rodzaju urządzenia montowane są w blacie kuchennym lub bezpośrednio nad nim. Mogą oczyszczać powietrze i wprowadzać je z powrotem do obiegu lub wyciągać na zewnątrz pomieszczenia, w zależności od tego, czy okap został podłączony do wentylacji. Nowym rozwiązaniem jest okap zintegrowany z płytą indukcyjną, takie rozwiązanie pozwala na zaoszczędzenie przestrzeni, jest bardzo dyskretne i niezwykle komfortowe w użytkowaniu. Niestety jest to jedno z najdroższych rozwiązań.
  • okap szafkowy – takie rozwiązanie pozwala na wykorzystanie każdej, nawet najmniejszej przestrzeni. Często są to bardzo dekoracyjne elementy wyposażenia z dodatkowymi zdobieniami. 

Okap do kuchni może również spełniać zupełnie inne role. Istnieją dwa rodzaje okapów, które różnią się sposobem oczyszczania powietrza. Mogą mieć formę pochłaniaczy pary – działają w obiegu zamkniętym, powietrze jest oczyszczane przez filtry i wypuszczane jest ponownie do pomieszczenia. Okap może również pełnić funkcję wyciągu kuchennego. Oznacza to, że powietrze odprowadzane jest z kuchni do kanału wentylacyjnego, a stamtąd na zewnątrz.

Filtr jest jednym z najważniejszych elementów zarówno wyciągu, jak i pochłaniacza powietrza do kuchni – to od niego zależy, w jakim stopniu będzie on skuteczny i jakie zanieczyszczenia będzie zatrzymywał. Bez filtra okap byłby pozbawiony użyteczności. Jakie rodzaje filtrów umieszczane są w tych urządzeniach i jaką funkcję pełnią?

  • Filtry przeciwtłuszczowe – oczyszczają powietrze z drobinek tłuszczu, które wydzielają się podczas obróbki termicznej, takiej jak gotowanie, pieczenie oraz smażenie. Na rynku dostępne są jednorazowe wkłady do okapu wykonane z flizeliny lub innych materiałów włókienniczych, a także papierowy i akrylowe. Wszystkie wymagają wymiany co kilka miesięcy. Filtry mogą być również wielokrotnego użytku. Wykonane są z metalu w formie gęstej siatki. Nie trzeba ich wymieniać, natomiast wymagają częstego mycia, aby przepływ powietrza był swobodny. Takie wkłady można myć w zmywarce.
  • Filtry węglowe – nie stanowią podstawowego wyposażenia okapu, dlatego trzeba dokupić je we własnym zakresie. Okap z filtrem węglowym jest jeszcze bardziej skuteczny, ponieważ nie tylko oczyszcza powietrze, ale również neutralizuje zapach. Nie można ich czyścić, ponieważ ich działanie opiera się na właściwościach chemicznych. Aby filtr węglowy skutecznie oczyszczał powietrze, musi być wymieniany dwa razy w roku. 

Jaki okap kuchenny – na co zwracać uwagę przy wyborze?

Zastanawiając się nad kupnem okapu kuchennego, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych cech poszczególnych modeli, które wpłyną na komfort oraz wydajność okapu elektrycznego. Rozważania warto rozpocząć od podjęcia decyzji, czy urządzenie ma być okapem do zabudowy, czy też wolnowiszący. Należy również zwrócić uwagę, czy ma być to pochłaniacz pary, czy też wyciąg do kuchni – tak jak zostało to wcześniej przedstawione, są to zupełnie różne funkcje. 

Najważniejszym parametrem, na jaki należy zwrócić uwagę, wybierając okap kuchenny elektryczny to jego wydajność. Im większe pomieszczenie ma oczyszczać, tym wyższa powinna być jego moc przerobowa. Szukając odpowiedniego urządzenia, zwróć też uwagę na ilość decybeli, którą wytwarza. Najlepiej zdecydować się na ciche okapy kuchenne. W ofercie niektórych firm znajdziesz naprawdę ciche modele – okap Electrolux jest jednym z nich. Jest to szczególnie ważne, gdy kuchnia połączona jest z salonem, a praca urządzenia może przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu domowników. Jeżeli zależy Ci na cichym okapie podszafkowym, warto zastanowić się nad urządzeniem firmy Bosch.

Dodatkowe funkcje okapów kuchennych

Producenci starają się, aby ich produkty były jeszcze bardziej wydajne i z lepszym skutkiem oczyszczały powietrze. Najlepsze okapy mogą pracować w kilku trybach, a ich mocą sterować można za pomocą pilotów lub przycisków. Niektóre modele wyposażone są w czujnik, który pozwala na bardziej zautomatyzowaną pracę urządzenia. Dodatkową funkcją, która może ułatwić korzystanie, jest wskaźnik zabrudzenia filtrów. W taką opcję wyposażone są niektóre okapy Amica. Na rynku można znaleźć również okapy lampy, dzięki czemu możliwe jest doświetlenie punktowe. 

Jak zamontować okap kuchenny?

To, w jaki sposób musi zostać zamontowany okap kuchenny elektryczny, zależy od jego rodzaju. Najważniejsze jest jednak jego umiejscowienie możliwe bezpośrednio nad płytą grzewczą – dzięki temu urządzenie będzie najbardziej efektywne.

Jeżeli Twoja kuchnia jest niewielkich rozmiarów, prawdopodobnie zdecydujesz się na rozwiązanie, które zajmie możliwie jak najmniej miejsca. Opinie o okapie podszafkowym, są pochlebne i jest to najlepsze oraz stosunkowo najtańsze rozwiązanie na rynku w przypadku małej powierzchni roboczej. Jak zamontować okap podszafkowy? Wszystko zależy od tego, czy wybierzesz model, który wymaga podłączenia do ujścia wentylacyjnego. W obu przypadkach montowany jest na spodzie szafki, która znajduje się nad płytą grzewczą. 

Czy warto kupić okap kuchenny?

Okap kuchenny to podstawowe wyposażenie każdej kuchni – jest szczególnie potrzebny wtedy, gdy w pomieszczeniu nie ma okna, przez co ograniczona jest cyrkulacja świeżego powietrza. Przed zakupem warto sprawdzić opinie okapów kuchennych, aby mieć pewność, że wybrany przez Ciebie produkt sprawdzi się na Twojej powierzchni. Przydatny może okazać się ranking okapów, dzięki któremu poznasz dane techniczne poszczególnych modeli.

Udostępnij
5,0
4 oceny
9 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (4)


Najpopularniejszą grupą okapów są okapy przyścienne. Instaluje się je bezpośrednio nad płytą kuchenną. Wykonane są zazwyczaj ze stali nierdzewnej, często z dodatkiem elementów z hartowanego, giętego, prostego lub kolorowego szkła.
Czy okapy toflesza się sprawdzają? Nie zepsuje mi się po dwóch miesiącach?
Toflesz to firma taka sobie, raczej tania i raczej kiepskiej jakości.
Trochę bzdura z tymi minusami. Dlaczego niby twierdzicie, że okapy podszafkowe są mało wydajne i drogie w eksploatacji? Czynnik pierwszy zależy od jakości sprzętu, ceny i producenta, a drugi jest wyjęty z kosmosu - w czym ten rodzaj okapów jest niby droższy od innych?
Dalej: piszecie, że okapy wyspowe są drogie. To chyba pojęcie względne, prawda? Istnieją dobre, wyspowe modele za 2-3 tysiące, dla jednych to dużo, a dla innych wcale nie.
I dalej: skąd informacje, że okapy teleskopowe nie mogą działać w trybie wyciągu, tylko wszystkie są pochłaniaczami? Przecież to bzdura też. Plus informacja o tym, że okap po wyciągnięciu zwiększa swoją powierzchnię może być myląca, bo powietrze i tak zasysa tylko tą częścią, która jest bezpośrednio nad płytą grzewczą.
Autor/ka nie odrobił/a zadania domowego pisząc ten tekst :)
Najlepiej wybrać coś co ułatwi nam pracę w kuchni i uprzyjemni gotowanie. Niby okap nie ma nic z tym wspólnego a jednak. Mamy okap z funkcją Hob2Hood i przyznam, ze Electrolux nieźle to sobie przemyślał. Okap jest zintegrowany z płytą i sprawdza to się na tyle dobrze, ze w ogóle nie musze myśleć o okapie bo pracuje sam działająć zawsze tak jak powinien pracować okap.
Na jakiej zasadzie on się z tą płytą łaczy, zawsze się włącza, obojętnie czy gotuję coś 3 minuty czy 3 godziny?
To zintegrowanie czyli Hob2Hood polega na tym, że okap jest połączony z plytą indukcyjna. Bezpośrednio z poziomu plyty możemy sterować okapem albo ustawic go automatycznie i wtedy sam będzie wyczuwał kiedy dzieje się na płycie coś że musi się załaczyc.
Masz taki okap u siebie? Ciekawi mnie hałas, czy jest większy niż przy zwykłym okapie?
No dobrze, ale rozumiem, że trzeba w takim razie mieć też płytę z funkcją Hob2Hood? Bo pewnie nie z każdą indukcją jest spójny? Chodzi o zasadę łączności podczerwienią?
Specjalista Morele | 13:14
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.