Jaki osuszacz powietrza wybrać? Podpowiadamy
Spis treści:
Gdy w naszym mieszkaniu lub domu staje się zbyt wilgotno, wszędzie czujemy specyficzny zapach, a na ścianach zaczyna pojawiać się grzyb, oznacza to, że należy skorzystać ze specjalnych urządzeń zwanych osuszaczami, które pozwolą wyrównać poziom wilgotności.
Dobry osuszacz powietrza – czyli jaki?
Słabo nawilżone powietrze ma niekorzystny wpływ na nasze samopoczucie. Jednak nie jest też dobrze, jeśli w pomieszczeniu jest zbyt wilgotno. Wilgotne ściany i mury to problem, który spędza sen z powiek wielu mieszkańcom. Są one doskonałym siedliskiem pleśni i grzybów, powodują nieprzyjemny zapach, a także znacznie podwyższają koszty ogrzewania. Dlatego powinniśmy zadbać utrzymanie prawidłowego nawilżenia powietrza w pomieszczeniach. Aby pozbyć się zbyt dużej wilgotności, warto zastosować domowy osuszacz powietrza.
Dobry osuszacz powietrza będzie spełniać swoje funkcje, jeśli jego parametry będą dopasowane do wielkości pomieszczenia, w którym ma pracować, oraz panujących w nim warunków. Warto więc przeanalizować rynek elektrycznych osuszaczy przed zakupem, aby wybrać model odpowiadający naszym potrzebom. Dobrym wyborem będzie model od sprawdzonego producenta, który gwarantuje wysoką jakość i skuteczność. W rankingach wysoko są na przykład elektryczne osuszacze powietrza Welltec czy osuszacze powietrza Sedan Fresh.
Polecane osuszacze powietrza
Jak dobrać osuszacz powietrza?
Aby wybrać odpowiedni osuszacz powietrza, powinniśmy kierować się tym, w jakich warunkach chcemy go używać. Główne parametry, jakimi należy się kierować przy zakupie, to wydajność mierzona w litrach na 24 godziny oraz przepływ powietrza dopasowany do wielkości pomieszczenia. W przypadku mieszkań o niewielkiej powierzchni doskonale sprawdzą się małe osuszacze o wydajności na poziomie 5-10 l/24 h. Przepływ powietrza jest natomiast uzależniony od wielkości sześciennej pomieszczenia, w którym urządzenie będzie działać.
Osuszacze będą dobrze spełniać swoje funkcje, jeśli dopasujemy je pod kątem warunków, w jakich będą pracować. Inny osuszacz wybierzemy do domu, a inny wstawimy do piwnicy lub wykorzystamy w czasie remontu. Pozostałe wartości, na które warto zwrócić uwagę, to moc urządzenia oraz dodatkowe funkcje, takie jak zdalne sterowanie czy wyposażenie w higrometr, który pozwala na automatyczny pomiar poziomu wilgotności. Dostępne są także osuszacze z jonizatorem.
Jakie są rodzaje osuszaczy?
Osuszacze domowe różnią się pod kątem zastosowania oraz sposobu pracy. Wyróżnia się osuszacze kondensacyjne i absorpcyjne. W osuszaczu kondensacyjnym wentylator wymusza przepływ wilgotnego powietrza przez wymienniki ciepła, co powoduje skraplanie się pary wodnej. Ten model najlepiej sprawdza się przy wyższej temperaturze i wysokiej wilgotności (na poziomie około 80%). Jeśli szukamy osuszacza powietrza, który będzie pracować w niższej temperaturze, powinniśmy wybrać osuszacz absorpcyjny. Ważną cechą osuszacza absorpcyjnego jest stała wydajność osuszania powietrza niezależnie od temperatury czy wilgotności.
Który wybrać – osuszacz adsorpcyjny czy kondensacyjny?
Osuszacz kondensacyjny to najczęściej wybierane rozwiązanie. Charakteryzuje go uniwersalność zastosowania, długa żywotność oraz niska wrażliwość na zanieczyszczenie powietrza. Posiada także dobry stosunek ceny do wydajności. Warto jednak pamiętać, że wydajność osuszacza kondensacyjnego jest zależna od warunków pracy (temperatury i wilgotności) oraz wielkości urządzenia. Niemożliwe jest wykorzystywanie go w temperaturze niższej niż 0-5 stopni, a więc nie sprawdzi się przy osuszaniu ciemnych, chłodnych pomieszczeń takich jak piwnice.
Taką możliwość oferuje natomiast osuszacz absorpcyjny. Jednakże osuszanie powietrza w niskich temperaturach wiąże się z większym zużyciem prądu, więc koszty eksploatacji tego modelu są wyższe niż w przypadku osuszacza kondensacyjnego. Jest również wrażliwy na zanieczyszczone powietrze, więc nie sprawdzi się przy pracach budowlanych czy wykończeniowych. Wybór pomiędzy osuszaczem absorpcyjnym a kondensacyjnym sprowadza się więc do tego, w jakich warunkach oraz w jakiej temperaturze chcemy go używać.
Jakie są zalety i wady osuszaczy powietrza?
Tego rodzaju urządzenie przede wszystkim osusza powietrze oraz usuwa nadmierną wilgoć z pomieszczenia. Dzięki temu likwiduje pleśń, grzyby i nieprzyjemny zapach, czym wpływa na nasz komfort i zdrowie. Osuszacze domowe charakteryzują się małym rozmiarem, niewielkim zużyciem energii, dobrą wydajnością, a także cichą pracą. Niezwykle ciche i wydajne są osuszacze powietrza Severno. W warunkach domowych dobrze sprawdzą się również osuszacze powietrza Orion, o czym świadczy wiele pozytywnych opinii.
Dobrej jakości osuszacz jest jednak zwykle dość drogi – zastanawiasz się, ile może kosztować? Jego cena to zwykle od kilkuset złotych w górę. Tym, co często jest również problemem przy zakupie tego rodzaju urządzenia, jest jego właściwe dopasowanie do powierzchni pomieszczenia. Jednak prawidłowy wybór oczyszczacza powietrza znacząco poprawi komfort życia Twojej rodziny.
Komentarze (0)