Jaki ozonator samochodowy wybrać? Jak używać?
Spis treści:
Nieświeże powietrze w samochodzie, przykry zapach tytoniu, który wnika w tapicerkę, a także dawno nieodświeżana klimatyzacja to elementy, które mogą uprzykrzyć korzystanie z samochodu. W takiej sytuacji można wybrać się do serwisu, który oferuje usługę odgrzybiania lub ozonowania klimatyzacji i wnętrza pojazdu albo sięgnąć po ozonator do samochodu.
Popularne zapachy samochodowe
Dobry generator ozonu do samochodu – czyli jaki?
Dobry generator ozonu cechuje przede wszystkim to, że jest wielofunkcyjny – najczęściej znajduje się w nim również jonizator. Użycie ozonatora może być różne – do mieszkania, żywności, pomieszczeń… Ma całą masę zastosowań. Przenośny, antybakteryjny sprzęt zabija wszystkie roztocza i alergeny w otoczeniu, a wybór odpowiedniego wymaga zapoznania się z szeroką ofertą – każdy producent proponuje inne parametry techniczne. Który z nich najlepiej sprawdzi się w samochodzie? Profesjonalne urządzenia są drogie, ale produkują ilość gazu znacznie przekraczającą potrzeby przeciętnego użytkownika.
Pamiętaj o głównym założeniu – do odkażania auta nie kupuj takiego, który wytwarza mniej niż 5 g ozonu na godzinę. Generatory ozonu Ulsonix oferują swoje urządzenia już za kwotę około 320 zł. Trochę mniej korzystnie cenowo wypadają generatory ozonu Pan i Pani Gadżet, wciąż jednak nie jest to wygórowana cena. Jeśli podoba Ci się idea sprzętu, ale nie chcesz wydawać na niego dużych kwot, rozważ generatory ozonu QL, w których wydajność ozonu jest trochę niższa, ale przekłada się to na ich mniejsze ceny – taki ozonator nada się świetnie również do wody.
Pamiętaj, że istotnym parametrem dobrego generatora jest również wydajność jego wentylatora. Dlaczego? Wyprodukowanie ozonu to połowa sukcesu, jednak coś musi go rozprowadzić po samochodzie. Większe urządzenie zrobi to mocniej, a co za tym idzie – skuteczniej. Warto zwrócić uwagę na generatory ozonu Viaken.
Jak działa ozonator do samochodu?
Ozon nieodłącznie kojarzy się z burzą, ponieważ powstaje na skutek wyładowań elektrycznych – nadaje powietrzu bardzo charakterystyczny, rześki zapach. Generatory działają w ten sam sposób – prowokują wyładowania, podczas których rozbijają dwuatomowe cząsteczki tlenu i tworzą trójatomowy ozon, czyli O3. Sprzęt nie wymaga żadnych zasobów wprowadzanych manualnie, nie musisz go niczym uzupełniać, więc jego obsługa jest naprawdę prosta.
Po co i jak używać ozonatora do samochodu?
Ozonator ma za zadanie oczyszczać powietrze i wywiązuje się z niego najlepiej z aktualnie dostępnych na rynku rozwiązań – opinia użytkowników mówi sama za siebie. Jeśli męczy Cię alergia lub wszechobecny smog, po ozonowaniu samochodu lub pomieszczenia naprawdę poczujesz różnicę. Generator do auta potrafi nawet zabić zapach papierosów czy dymu. Używając klimatyzacji, rzadko kiedy zastanawiasz się nad jej działaniem. Znajdujący się pod deską rozdzielczą parownik wilgotnieje, w związku z czym w całym systemie zaczynają krążyć drobnoustroje. Trudno byłoby je stamtąd samodzielnie usunąć, ale wtedy z pomocą przychodzi ozon, który jest gazem silnie utleniającym i antyseptycznym, co pozwala zachować higienę w kokpicie auta. Warto pamiętać o regularnym ozonowaniu, żeby nie dać szans na rozwój patogenów i pleśni.
Sposób użycia generatora ozonu to nic trudnego. Należy najpierw usunąć z wnętrza samochodu piach, trawę, błoto i podobne im elementy, które najłatwiej będzie zwyczajnie odkurzyć. Nie zapomnij o okolicach filtra kabinowego. Jeśli zdarzyło Cię się wylać w aucie słodki napój lub inną, lepką ciecz – usuń ją wcześniej mokrą szmatką i daj wyschnąć powierzchni, żeby latające w powietrzu drobiny kurzu i pyłki się do niej nie przyklejały.
Ozonatora możesz użyć na dwa sposoby – ustawić go we wnętrzu pojazdu albo wpuścić ozon do środka za pomocą rury doprowadzającej. W drugim przypadku robisz to poprzez umieszczenie jej w uchylonym oknie, które potem musisz jakoś uszczelnić, żeby zachować zamknięty obieg. Nawiew ustaw tak, żeby gaz mógł krążyć po wnętrzu. W ten sam sposób używasz generatora, gdy chcesz oczyścić dom lub mieszkanie. Ozonowanie w przypadku samochodu nie zajmie więcej niż godzinę, po zakończonym procesie należy otworzyć na oścież wszystkie drzwi i dać ozonowi się ulotnić, gdyż jego pozostałości mogą wywołać ból głowy czy też kaszel.
Czy ozonator do auta jest bezpieczny?
Tak, jeśli przestrzega się pewnych zasad. Ozon jest gazem trującym, zatem podczas oczyszczania auta nie możesz przebywać w jego wnętrzu ani też do niego nie zaglądać. Pamiętaj, że ozon jest szkodliwy dla człowieka, kiedy ma z nim kontakt przez dłużej niż 8 godzin w ciągu doby lub 40 godzin w ciągu tygodnia, a jego stężenie wynosi powyżej 0,1 ppm (lub 0,2 mg/m3), zatem nie bój się, że stanie Ci się coś złego, jeśli wsiądziesz do auta tuż po przeprowadzonym zabiegu. Generatory ozonu Ulsonix mają różny zakres wytwarzania ozonu, możesz więc wybrać taki o mniejszej sile.
Ozon, czyli silny utleniacz, to gaz nietrwały, co oznacza, że prawie natychmiast rozkłada się do postaci zwykłego tlenu, który przecież jest dla ludzi bezpieczny. Charakterystyczny, rześki zapach to całkowicie nieszkodliwe pozostałości po jego rozpadzie. Woń może utrzymywać się nawet na drugi dzień, jeśli Ci przeszkadza, spróbuj przetrzeć tapicerkę, kokpit i plastikowe elementy wilgotną szmatką, a dywaniki odkurzyć, bowiem to na tych elementach gromadzą się produkty uboczne rozkładu.
Ozonator do samochodu: dlaczego warto?
Generatory ozonu cieszą się coraz większą popularnością, o czym świadczyć może zwiększona ilość zapytań dotycząca takiego sprzętu. Dlaczego warto z niego korzystać? Korzyści jest wiele. Ozonatory to alternatywa dla chemicznych środków czyszczących, które są wymagające w użyciu, jak również w późniejszym usunięciu, a ich skład często działa drażniąco na skórę czy też śluzówkę nosa. Najpewniej chętnie korzystasz z klimatyzacji w aucie – jeśli tak, to niestety narażasz się na wdychanie drobnoustrojów. Parownik pod deską rozdzielczą wilgotnieje i staje się siedliskiem zarazków. Takie środowisko sprzyja rozwojowi pleśni, grzybów oraz bakterii. Przetarcie nawiewu z zewnątrz na niewiele się zda. System jest tak złożony, że do niektórych miejsc nie jesteś w stanie fizycznie dotrzeć, natomiast ozon – owszem.
Jeśli jesteś nałogowym palaczem, wiesz, jak trudno pozbyć się zapachu dymu z samochodu. Sprawa wygląda bardzo podobnie, gdy posiadasz zwierzę, które z jakichś powodów często przewozisz autem. Otwarcie okien lub korzystanie ze specjalnych odświeżaczy daje chwilowy efekt, czasem nawet żaden. W takich przypadkach ciężko jest zastąpić ozonowanie samochodu, które nie maskuje woni, a faktycznie ją usuwa. Nie bez powodu ozonuje się karetki albo miejsca tuż po pożarach – nic z takim powodzeniem nie dezynfekuje pomieszczeń ani ich nie odświeża. Usługa dostępna jest w salonach, jednak ceny urządzeń zachęcają do kupna go na własny użytek, zwłaszcza że można używać ich również do odkażania wody, a nawet żywności. Generatory ozonu QL mają tak niewielkie gabaryty, że możesz zawsze wozić je ze sobą.
Generator ozonu nie jest sprzętem niezbędnym, ale zdecydowanie ułatwia życie, szczególnie alergikom. Pozwala w łatwy i szybki sposób oczyścić wnętrza. Jeśli uważasz, że to zbyt duży wydatek, pomyśl nad wspólnym zakupem z kimś znajomym – ozonator bez problemu może być używany przez kilka osób. Generatory ozonu Viaken możesz też kupić na raty.
Komentarze (0)