Jaki parasol na balkon i taras wybrać?

| 1 Komentarz
Parasol na balkon lub taras to najlepszy sposób na ochronę przed słońcem. Zadbaj o siebie i bliskich już dziś!

Parasole plażowe zna każdy, nie sposób się bez nich obyć nad morzem czy jeziorem. Chronią przed działaniem promieni UV, pomagają odpocząć po opalaniu, dają przyjemny cień. Solidny i osłaniający przed słońcem parasol to po prostu plażowy must-have. Niestety wielu z nas zapomina o przeniesieniu dobrych nawyków wakacyjnych na życie codzienne. Duży parasol można bowiem z powodzeniem zamontować na balkonie lub tarasie, co pozwoli cieszyć się zbawiennym cieniem w gorące, letnie dni.

Najlepszy parasol na balkon – czyli jaki?

Najlepszy parasol na balkon to taki, który dopasujemy do naszych indywidualnych potrzeb. Jeśli zależy Ci na kompaktowym parasolu, który można wygodnie rozkładać, przenosić i mocować wbijając w ziemię, z pomocą przyjdą Ci parasole plażowe. Hawajski czy drewniany, taki parasol zabierzesz ze sobą wszędzie: na plażę, kemping, działkę czy krótki wypad za miasto. Doskonałą alternatywą będzie parasol ogrodowy, jednak taki, którego nie trzeba obciążyć – na rynku dostępne są parasole, które wbija się w ziemię.

Jeśli szukasz parasola typowo balkonowego, zwróć uwagę na rozmiar jego czaszy i sposób montażu. Zbyt duży parasol będzie niepraktyczny i nieestetyczny, zbyt mały – nie spełni swojej funkcji. Podstawa powinna być solidna, najlepiej taka, którą trzeba obciążyć. Dzięki temu parasol wystarczy przymocować tylko raz, nie będzie się przewracał i będzie się samoistnie suszyć. Ważne, żeby był to parasol zewnętrzny, to znaczy przystosowany do deszczu i słońca. Zwróć uwagę, czy produkt da się regulować i złożyć.

Polecane parasole balkonowe

Z jakiego materiału wybrać parasol na balkon?

Materiał, z którego wykonany jest parasol na balkon, powinien być trwały i odporny na wilgoć, wiatr i zarysowania. Warto kupić droższy, ale nowoczesny parasol, którego będziesz używać przez wiele lat. Parasole balkonowe vidaXL to dobra propozycja tego typu. Firma korzysta z wysokiej jakości poliestru 250 g/m², stojak jest drewniany, a prostokątny parasol można swobodnie podwieszać. Za to parasole balkonowe Uniprodo wykonane są ze stali i aluminium, a sama czasza z poliestru. To dobre rozwiązanie dla nowoczesnych przestrzeni, do których często drewno nie pasuje.

Parasole balkonowe Doppler również mają trwały, stalowy stelaż, a czasza wykonana jest z poliestru. Poliester jest woodoodporny i łatwo go wyczyścić, co jest niewątpliwą zaletą tego materiału. Warto pamiętać, że nie da się go farbować ani pomalować w warunkach domowych, stąd należy być pewnym swojego wyboru kolorystycznego bądź wybrać parasol w naturalnych odcieniach. Parasole balkonowe Beliani również korzystają z aluminium i poliestru, który można efektownie podświetlić lampkami LED.

Jak zamontować parasol na balkonie?

Wiszący parasol balkonowy można montować na wiele sposobów. Jeśli mamy do dyspozycji większą przestrzeń, taką jak taras, warto wybrać parasol samostojący i obciążany. Niestety najczęściej same ciężarki nie są dołączone do zestawu, choć łatwo je kupić lub zrobić samemu. Taki parasol będzie bardziej ekskluzywny, a także bardzo wygodny i obrotowy – stelaże parasoli posiadają mechanizm pozwalający na rotację o 360 stopni bez konieczności podnoszenia i przenoszenia konstrukcji.

Parasole zaprojektowane do wbijania w ziemię można z powodzeniem zamontować na balkonie dzięki uchwytom, które można wkręcać do poręczy, barierki czy ściany. Najczęściej należy je kupić osobno. Podczas montażu trzeba sprawdzić, czy w danej pozycji parasol można z łatwością rozłożyć i złożyć. Parasol ogrodowy czy plażowy można zazwyczaj zwyczajnie wbić w ziemię, dzięki czemu można go łatwo przesuwać i obracać. Mocowanie tego typu nie przysporzy nam kłopotów, ale parasol będzie mniej odporny na porywy wiatru.

Słoneczny dzień można sobie umilić, tworząc przyjemny cień, ale też zepsuć poprzez źle ustawiony parasol, który zdmuchuje każdy podmuch wiatru. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na sposób montażu. Z pomocą przyjdą nam specyfikacje konkretnych firm, na przykład parasole balkonowe vidaXL montuje się, w zależności od modelu, z obciążeniem lub wbijając w ziemię, za to parasole balkonowe Beliani w większości wbija się w ziemię lub montuje za pomocą uchwytów sprzedawanych osobno.

O jakich wymiarach kupić parasol na balkon?

Najistotniejszym elementem parasola jest jego czasza. Może być w kształcie prostokąta, kwadratu bądź okrągła. Zarówno wymiar, jak i kształt warto dostosować do naszych potrzeb i oczekiwań. Największą przestrzeń z pewnością pokryje duży, prostokątny parasol, który można, pomimo rozmiarów, wygodnie rozłożyć. Przydatnym dodatkiem jest możliwość swobodnego pochylania czaszy, tak, aby dostosować jej położenie do pory dnia i natężenia słońca. Taką funkcję znajdziemy w parasolach o średnicy do 320 cm. Najpopularniejsze są parasole o średnicy od 300 do 350 cm.

Dobrze sprzedają się również parasole na wąskie balkony, najczęściej w kształcie prostokąta lub kwadratu. Jeśli planujesz zakup parasola dla osób siedzących przy stole, zastanów się, jak duży jest Twój stół. Parasol do stołu dla 2-4 osób powinien mieć przynajmniej 200 cm średnicy, a parasol dla 4-6 osób przynajmniej 300 cm, chociaż największy komfort zapewni parasol o wielkości 350 cm. Dla małej, czteroosobowej rodziny sprawdzą się na przykład parasole balkonowe Uniprodo, które oferują między innymi produkty o średnicy 270 cm.

Przygotowując się do zakupu parasola ogrodowego, zanotuj nie tylko zalecaną średnicę, lecz także wymiary miejsca, gdzie dany parasol ma być zamontowany. Ograniczenia przestrzenne powinny być Twoim głównym kryterium. Jeśli balkon lub taras na to pozwala, warto zainwestować w parasol o większej średnicy. W ten sposób będziesz nie tylko pewny, że cała Twoja rodzina zmieści się w orzeźwiającym cieniu, ale i przygotowany na przyjście gości. Dobrym rozwiązaniem może okazać się również kupno dwóch parasoli.

Jaki parasol na mały balkon, a jaki na duży?

Parasol balkonowy powinien być dopasowany do Twoich potrzeb, stąd warto zastanowić się, jaki produkt będzie odpowiedni na mały, a jaki na większy balkon. Na mniejszej powierzchni sprawdzą się na przykład parasole balkonowe Doppler w kształcie prostokąta. Z drugiej strony, warto rozważyć zakup uniwersalnego parasola w kształcie okręgu, który możemy przymocować do małego balkonu, a latem z łatwością zabrać go na plażę czy piknik. Na małych balkonach sprawdzą się również parasole kwadratowe o mniejszych średnicach, np. 150 cm.

Na duży balkon warto zainwestować w porządny parasol mocowany za pomocą obciążenia. Jednym z najpopularniejszych kształtów jest prostokąt. Oczywiście trudno jest polecać cokolwiek bez znajomości danej przestrzeni, jednak jeśli miejsce na to pozwala, warto kupić parasol o dużej średnicy, na przykład 300 cm. Dzięki temu zapewnimy sobie cień, a także przyjemne przyjęcia przy stole dla dużej ilości osób. Zdecydowaną większość modeli można z łatwością złożyć, dzięki czemu po skończonym użytkowaniu możemy przestrzeń balkonu wykorzystać do czegoś innego.

Oprócz rozmiaru, materiału, stelażu i przeznaczenia warto zastanowić się również nad kolorem. Oczywiście można parasole podszyć czy też obszywać nowymi kolorami co sezon, jednak jest to czasochłonne i niewygodne, a większość producentów oferuje szeroką gamę kolorystyczną do wyboru. Najpopularniejsze są neutralne beże, klasyczna czerń i biel lub pastele, jednak miłośnicy nietypowych kolorów z pewnością znajdą coś dla siebie. Warto poświecić na to czas, tak, aby parasol wpasował się w ogólną estetykę balkonu, tarasu czy ogrodu.

2,8
2 oceny
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Na balkon parasol wbijany w ziemię.... resztę pominę
Specjalista Morele | 21:40
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.