Zdążysz przed pierwszą gwiazdką!

Gwarancja dostawy przed Świętami!

Więcej informacji

Jaki piekarnik wybrać - elektryczny czy gazowy?

| 0 Komentarzy
Zarówno piekarnik gazowy, jak i elektryczny mają zalety. Porównaj oba modele i sprawdź, który z nich wybrać.

Co wziąć pod uwagę przy wyborze piekarnika gazowego czy elektrycznego?

Zastanawiasz się, który produkt wybrać – piekarnik gazowy czy elektryczny?  Jeszcze kilkanaście lat temu w polskich kuchniach królowały modele na gaz, dziś sytuacja jest odwrotna. Porównaj oba urządzenia i sprawdź, czego nie warto pominąć podczas zakupów:

  • czas nagrzewania – zdecydowanie krótszy w piecyku na prąd niż w jego gazowym odpowiedniku. Wiele modeli posiada nawet timer, dzięki któremu ustawisz odpowiedni czas pieczenia. Po jego upływie piekarnik sam się wyłączy, a Ty nie musisz pilnować przyrządzanej potrawy;
  • funkcje – w piecyku elektrycznym z łatwością ustawisz sposób opiekania oraz czas działania. Możesz także wybrać opcję grilla, zarumieniania czy termoobiegu. Piekarnik gazowy posiada jedynie funkcję tradycyjnego gotowania, jednak wielu cukierników twierdzi, że tylko z niego wychodzi prawdziwe ciasto;
  • cena – działa na korzyść gazowego, zarówno jeżeli chodzi o koszt samego piekarnika, jak i eksploatacji. Zauważ, że gdy postawisz na zakup energooszczędnego produktu elektrycznego, to ten wydatek zwróci się w krótkim czasie;
  • dostępność – jeżeli myślisz o zakupie piekarnika gazowego, sprawdź, czy posiadasz specjalne przyłącze. Problem występuje w starych blokach oraz kamieniach, ponieważ nie wszyscy wykonawcy doprowadzają gaz do lokalu. Jako właściciel domu wolnostojącego musisz samodzielnie zadbać o ewentualne podcięcie do sieci gazowej;
  • ocena – zarówno piecyki elektryczne, jak i piekarniki gazowe opinie wśród konsumentów mają bardzo dobre. Dla pewności zweryfikuj konkretne modele w rankingach popularności lub na forach użytkowników.

Dlaczego warto wybrać piekarnik gazowy?

Tradycyjny piekarnik potrzebuje odpowiedniego zasilania. Ustaw go tam, gdzie została zainstalowana rura, jeśli chcesz korzystać z gazu ziemnego. W innym wypadku podłącz go do butli propan-butan. Z takim urządzeniem nie musisz się martwić o bliskość gniazdka elektrycznego, a Twój nowy nabytek i tak będzie sprawny, nawet gdy zabraknie prądu. Dodatkowym atutem są niższe rachunki, ponieważ zużycie błękitnego paliwa jest tańsze w porównaniu z kosztem energii elektrycznej.

Korzystając z piekarnika gazowego, zwracaj uwagę na położenie źródła ciepła – zlokalizowane najczęściej w dolnej części komory piecyka, przez co posiłek nie podgrzewa się równomiernie. Doświadczysz tego na przykład rozmrażając produkt głęboko zamrożony – wówczas brzegi są gorące, a środek potrawy zimny.

Spora część użytkowników uważa natomiast, że jedynie piecyk gazowy utrzymuje podczas pieczenia stałą temperaturę. Docenisz tę zaletę, jako wielbiciel wypieków, ponieważ dzięki temu ciasto dobrze rośnie i ładnie się rumieni. Pamiętaj, że aby przygotować idealne danie, powinieneś poznać nie tylko atuty, lecz także wady swojego przyszłego piekarnika.

Dlaczego warto postawić na piekarnik elektryczny?

Ciągle zadajesz sobie pytanie, „jakie urządzenie wybrać piekarnik elektryczny czy gazowy?" Jeżeli jesteś miłośnikiem nowoczesnych sprzętów, to model na prąd będzie modnym dodatkiem do Twojej kuchni. Co więcej, dzięki wyposażeniu w liczne funkcje przygotujesz jedzenie jeszcze szybciej i łatwiej – na przykład opcja podgrzewania z góry i z dołu umożliwi Ci przygotowanie smacznej kolacji dla gości na czas i bez ryzyka o przypalenie. 

Nowoczesne piekarniki elektryczne ze względu na swoją wydajność oraz intuicyjną obsługę są doskonałe zarówno dla profesjonalistów, jak i osób, stawiających pierwsze kroki w gastronomii. Wygodny termoobieg, który odpowiada za równomierne rozprowadzenie ciepła, to właściwie już standard. Z takim modelem możesz używać kilku pięter kuchenki na raz bez obaw, że danie usytuowane na dole się przypali, podczas gdy górne będzie jeszcze niedopieczone. Z tą funkcją przyrządzasz jedzenie krócej i korzystasz z niższych temperatur.

Zakup kuchenki elektrycznej stanowi duży jednorazowy wydatek i generuje wyższe koszty eksploatacji. Pamiętaj jednak, że jest to sprzęt na lata, a jego designerski wygląd będzie doskonale pasować do Twojej estetycznej kuchni.

Polecane modele

Piekarnik wolnostojący czy do zabudowy?

Bez względu na to, jaki piekarnik lepszy – gazowy czy elektryczny – zdecyduj, która opcja montażu będzie dla Ciebie korzystniejsza.

Piekarniki wolnostojące nie są zbyt popularne – spotkasz je tylko w niektórych sklepach. Stanowią osobne urządzenia, kształtem i rozmiarem przypominające kuchenkę mikrofalową. Niestety nie zmieścisz do nich dużej blaszki z ciastem lub wypełnionej brytfanny. Za to do pieczenia małych porcji mięsa i warzyw nadają się znakomicie.

W polskich domach częściej spotyka się piecyk elektryczny i piekarnik gazowy do zabudowy. Opinie użytkowników sugerują najczęstsze metody montażu:

  • pod blatem – w tym wypadku Twój piekarnik stoi na podłodze w szeregu kuchennych szafek. Instalacja jest bardzo prosta, a dzięki spójności z pozostałym wyposażeniem urządzenie wygląda bardzo estetycznie. Niestety jeśli planujesz korzystać z kuchenki codziennie, a doskwiera Ci ból kręgosłupa, możesz odczuwać dyskomfort, ponieważ za każdym razem, gdy chcesz coś upiec, zmuszony jesteś sięgnąć nisko;
  • w kolumnie – rozwiązanie bardziej komfortowe, ponieważ masz możliwość zamontowania piecyka na wysokości barków, co eliminuje problem pochylania się i tym samym bólu pleców;
  • na ścianie – tego typu piekarnik ma zamontowaną windę, która opuszcza jego spód i pozwala umieścić danie bez konieczności nadwyrężenia kręgosłupa.

Alternatywa to kuchnia gazowa z piekarnikiem gazowym. Forum użytkowników wskazuję na jej liczne zalety:

  • nie potrzebuje dużo czasu do nagrzania;
  • jest znacznie bezpieczniejszy niż kiedyś, ponieważ dzięki substancji zapachowej dodawanej do gazu od razu wyczuwasz, że piekarnik pozostał włączony – nie ma mowy o ulatnianiu się propanu-butanu bez Twojej wiedzy;
  • precyzyjnie regulujesz wielkość ognia i tym samym temperaturę, którą na bieżąco kontrolujesz za sprawą wbudowanego termometru.

Jakie napięcie pod piekarnik?

Przed zakupem piekarnika gazowego, koniecznie zweryfikuj jakiego napięcia potrzebuje do pracy. Większość sprzętów pracuje na podstawie tak zwanej „siły”, czyli 400V. Pamiętaj, że abyś mógł uzyskać taką wartość, potrzebujesz licznika trójfazowego. Sprawdzi się on wszędzie tam, gdzie zużycie prądu jest na tyle wysokie, że zastosowanie jednej fazy powoduje „wybijanie” korków. Dla standardowego 230V wystarczy model jednofazowy.

W jaki sposób możesz sprawdzić, ile faz ma Twój licznik? Nie ocenisz tego samodzielnie. W tym przypadku potrzebujesz pomocy fachowca. Jeżeli mieszkasz w domu lub nowo wybudowanym bloku, szansę na „trójfazówkę” są duże. W starym mieszkaniu najprawdopodobniej spotkasz jeszcze pojedynczą fazę.

Jakie zabezpieczenie wybrać do piekarnika?

Piekarnik elektryczny a gazowy – który będzie lepszy, jeżeli w domu przebywają dzieci?

  • Każdy piekarnik powinien mieć istotną ochronę, jaką są zimne drzwi. Dzięki nim maluch może dotknąć szyby, nawet jeśli wewnątrz komory panuje wysoka temperatura i nie odczuje nawet najmniejszego dyskomfortu.
  • Blokada klapy urządzenia przed przypadkowym otwarciem to kolejny rodzaj zabezpieczenia, w który warto zainwestować. Wersja mechaniczna polega na użyciu specjalnej zapadki, natomiast w elektrycznej występuje metoda sekwencji przycisków lub kodu PIN.

Piekarnik sterowany smartfonem?

Zdarzyło Ci się wyjść z domu i nie wyłączyć piekarnika? Albo właśnie siedzisz z gośćmi przy stole i chcesz podgrzać drugie danie, nie opuszczając ich? Jeśli posiadasz piekarnik sterowany smartfonem, to z pomocą modułu WiFi możesz zdalnie monitorować sprzęt i zmieniać parametry pieczenia, wykorzystując do tego dedykowaną aplikację. Konfiguracja połączenia telefonu z urządzeniem jest szybka i bezproblemowa, więc z łatwością sobie z nią poradzisz. Wielu producentów udostępnia również kulinarne przepisy do wykonania właśnie z Twoim nowoczesnym piekarnikiem.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:33
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.