Jaki pochłaniacz wilgoci wybrać? Który będzie najlepszy?

| 0 Komentarzy
Jakie pochłaniacze wilgoci są dostępne na rynku? Które z nich najlepiej się sprawdzą w Twoim domu?

Jakie pochłaniacze wilgoci są dostępne na rynku? Które z nich najlepiej się sprawdzą w Twoim domu?

Pochłaniacze wilgoci wydają się być niezbędnym urządzeniem w każdym domu. Zbyt duża wilgotność powietrza w domu nie sprzyja mieszkańcom. Może negatywnie odbijać się na ich zdrowiu oraz powodować znaczny dyskomfort. Wilgoć źle wpływa także na urządzenia oraz wyposażenie domu. Zawilgocone ściany, meble i posadzki łatwo stają się siedliskiem bakterii, pleśni i grzybów, dlatego warto robić wszystko, aby poziom wilgotności jakoś obniżyć.

Pomocne w tej walce okażą się specjalne urządzenia zwane pochłaniaczami wilgoci czy też osuszaczami powietrza. Na rynku występują one w wielu odmianach, które różnią się między sobą nie tylko sposobem wykonania, ale również pod względem najważniejszych parametrów technicznych, wpływających na ich sposób funkcjonowania.

Wszystko to sprawia, że zakup losowo wybranego modelu pochłaniacza wilgoci nie będzie dobrym pomysłem. W ten sposób łatwo bowiem wydać pieniądze na coś, co okaże się po prostu mało wydajne. Dzięki poniższemu poradnikowi dowiecie się, jak wybrać osuszacz powietrza dopasowany do indywidualnych potrzeb oraz specyfiki miejsca, w którym ma pracować.

Pochłaniacz wilgoci czy osuszacz powietrza?

Te urządzenia bywają stosowane wymiennie. Pochłaniacze mogą mieć postać najprostszego granulatu, a osuszacze to zazwyczaj urządzenia elektryczne, które nie tylko absorbują wilgoć z powietrza, ale mają również możliwość filtracji powietrza i jego ogrzewania.

Dobry osuszacz powietrza będzie świetnym rozwiązaniem w zawilgoconym wnętrzu domu, mieszkania, garażu lub piwnicy. Suszenie przestrzeni po remoncie, zalaniu lub przestrzeni o słabej wentylacji, będzie w tym wypadku znacznie bardziej efektywne.

Proste pochłaniacze sprawdzą się natomiast w samochodzie, lodówce lub we wnętrzach mebli lub garderobie. Są tanie w zakupie i nie wymagają podłączenia do zasilania. Warto jednak podkreślić, że na rynku dostępne są także modele elektryczne.

Gdzie postawić pochłaniacz wilgoci? Najlepiej w pobliżu jej źródła. Jeśli zawilgocone są meble lub wnętrze lodówki, należy ustawić pochłaniacz w środku tych sprzętów. Jeśli wilgoć dotyczy ścian pomieszczenia, pochłaniacz warto ustawić w ich sąsiedztwie.

Czy pochłaniacz wilgoci jest potrzebny?

Stwierdzenie zbyt wysokiego poziomu wilgoci we wnętrzu nie jest trudne. Najłatwiej sprawdzić odczyt na higrometrze. Można również sprawdzić, czy okna bywają zaparowane od wewnątrz i czy są miejsca, w których tynki lub tapety zaczynają odchodzić od ściany. Takie oznaki są jednoznaczne i wskazują na niewystarczającą wentylację oraz zbyt wysoki poziom wilgotności powietrza.

Nie powinno się bagatelizować tego problemu. Szybkie działanie może zminimalizować problem. Odkładanie walki z wilgocią na później często kończy się problemami zdrowotnymi u domowników oraz pogorszeniem się stanu wnętrza oraz jego wyposażenia. Wszystko to sprawia, że odpowiedź na tak przedstawioną sytuację może być tylko twierdząca.

Związane jest to przede wszystkim ze skutecznością działania takiego sprzętu. Jeśli zostanie odpowiednio dobrany, możemy mieć pewność, że wilgotność zostanie znacząco zredukowana. Warto przy tym podkreślić, że właściwy poziom wilgoci w powietrzu w pomieszczeniu o temperaturze około 20°C powinien wynosić od 30 do 55%.

Jak działa pochłaniacz wilgoci?

Co istotne, działanie osuszacza powietrza może być różne w zależności od tego, jakiego typu jest to urządzenie. Dlatego też tak ważna jest dokładna analiza dostępnej oferty produktowej.

Najpopularniejsze modele to:

  • pochłaniacze wilgoci w tabletkach– zazwyczaj posiadają wygodne opakowanie zewnętrzne, do którego wkłada się tabletkę pochłaniającą wilgoć. Tabletka składa się z substancji pochłaniającej wilgoć (na przykład kryształów soli),
  • pochłaniacze wilgoci na granulat– bardzo proste i tanie pochłaniacze. Bywają stosowane powszechnie w przemyśle. Można je znaleźć w wielu produktach obuwniczych i w galanterii. Granulat może być również użytkowany w domowych warunkach,
  • pochłaniacze wilgoci elektryczne– bardziej zaawansowane i niezwykle skuteczne rozwiązania. Pochłaniacze elektryczne mogą działać automatycznie – analizują poziom wilgotności powietrza i pochłaniają tylko tyle wilgoci, by nadmiernie nie przesuszyć powietrza. Do tego wszystkiego należy dodać możliwość skorzystania z wielu funkcji dodatkowych, dzięki którym jesteśmy w stanie dostosować pracę urządzenia do naszych potrzeb, a także specyfikacji sprzętu.

Osuszacze elektryczne okażą się najlepszym wyborem do „obsługi” większych powierzchni, których metraż przekracza 10 metrów kwadratowych. Tylko dzięki takim urządzeniom będziemy w stanie skutecznie walczyć z wysokim poziomem wilgotności w domu lub mieszkaniu.

Pochłaniacz wilgoci – jak wybrać? Który model najlepszy?

Skoro wiemy już, w jaki sposób działa pochłaniacz wilgoci, a także jakie są jego rodzaje, należy zastanowić się nad tym, na który produkt warto postawić. Oczywiście wiele zależy od jego przeznaczenia. Zupełnie inny pochłaniacz sprawdzi się w lodówce lub szafce, a inny znajdzie zastosowanie w bardzo zawilgoconych mieszkaniach i domach, gdzie całe ściany i wnętrza wymagają osuszenia.

  • Pochłaniacz wilgoci do lodówki– to świetny sposób na utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgoci wewnątrz chłodziarki. W ten sposób przedłuża się świeżość żywności oraz zdecydowanie poprawia się jakość powietrza w urządzeniu, co ma wpływ na lepszą higienę w lodówce. W zawilgoconym urządzeniu jedzenie szybciej się psuje, a w dodatku wysoka wilgotność sprzyja powstawaniu szronu na tylnej ścianie urządzenia. To wszystko obniża sprawność działania lodówki i powoduje, że chłodzenie jest mniej efektywne. Pochłaniacz wilgoci do lodówki bardzo często redukuje także nieprzyjemne zapachy. To proste i niedrogie rozwiązanie, które można zakupić za kilka-kilkanaście złotych.
  • Pochłaniacz wilgoci do samochodu– ma zazwyczaj postać niewielkiej saszetki. Pomaga zredukować wilgoć we wnętrzu pojazdu. Bywa przydatny szczególnie w okresie jesienno-zimowym, ale również całorocznie, gdy wilgotność powietrza podnosi się wskutek opadów. Wówczas o wiele łatwiej o zaparowane szyby. Pochłaniacz ułatwi pozbycie się nadmiaru wilgoci.
  • Pochłaniacz wilgoci do domu– jak już wspominaliśmy, może mieć postać zwyczajnej saszetki, którą umieszcza się w szafie lub komodzie bądź też zaawansowanego urządzenia do osuszania wnętrza. Domowy pochłaniacz musi mieć znacznie większą sprawność, by efektywnie pochłaniać wilgoć. Warto wybierać modele, które potrafią osuszyć większą powierzchnię.

Przy wyborze pochłaniacza wilgoci należy kierować się jego przeznaczeniem oraz rodzajem powierzchni, którą ma obsłużyć. We wnętrzach domów i mieszkań lepiej sprawdzą się pochłaniacze elektryczne, ale osuszanie samochodu lub szafy nie wymaga tak zaawansowanych rozwiązań.

Pochłaniacz wilgoci elektryczny – najważniejsze parametry

Dobór rozwiązań w granulkach i tabletkach jest oczywisty, wystarczy bowiem dobrać wielkość produktu do osuszanej przestrzeni. Nieco inaczej wygląda sprawa urządzeń elektrycznych, które wyróżniają się kilkoma kluczowymi parametrami wpływającymi na ich wydajność. Ich analiza będzie więc decydująca.

  • Obszar działania. Parametr absolutnie najważniejszy, który decyduje o tym, w jak dużym pomieszczeniu jest w stanie skutecznie działań pochłaniacz. Rynek pod tym względem jest zróżnicowany, dlatego nie powinniśmy mieć problemów, by znaleźć model pochłaniający wilgoć na obszarze 10, 15, 20 i więcej metrów kwadratowych.
  • Informacje o intensywności działa urządzenia, a także o tym, jak dużo prądu pobiera. Gdy zakupimy pochłaniacz wilgoci o sporej mocy, możemy spodziewać się tego, że szybko uzyska pełną sprawność. Zostanie to jednak osiągnięte kosztem sporej ilości energii.
  • Większość pochłaniaczy pachnie neutralnie, jednak zakupić można również modele generujące zapach owocowy bądź cytrusowy.
  • Wkłady.Najczęściej są to specjalne, wymienne tabletki, które należy dobrać w zależności od zapachu oraz żywotności.
  • Czas działania. Producenci podają czas działania urządzenia przy wykorzystaniu jednej tabletki. Dobrej jakości pochłaniacze są w stanie funkcjonować nawet przez kilka tygodni.
  • Mowa przede wszystkim o ochronie przed przepięciami oraz rozlaniem wkładu. Urządzenia tego typu są również przygotowywane w taki sposób, aby nie stanowiły zagrożenia dla dzieci.
  • Wykonanie i dodatki. Kupując pochłaniacz elektryczny, warto zwrócić uwagę również na sposób przygotowania obudowy. Dobry sprzęt jest przygotowywany z użyciem wysokiej jakości, wzmacnianych tworzyw, które trudno uszkodzić. Jeśli zdecydujemy się na urządzenie bardzo tanie, musimy liczyć się z ewentualnością jego szybkiego zniszczenia. Dodatki w przypadku pochłaniaczy zazwyczaj przyjmują formę wyświetlaczy elektronicznych oraz wygodnych w użyciu panelów sterowania, które pozwalają skonfigurować sprzęt, a także ustawić harmonogram jego działania.

Pochłaniacz wilgoci – jaka cena i firma?

Wszystkie kwestie poruszone wyżej mają oczywiście wpływ na cenę kupowanych przez nas produktów. W przypadku prostych saszetek i pochłaniaczy wykorzystywanych w lodówkach, samochodach i szafach, koszt zakupu nie powinien przekroczyć 50 złotych. Zupełnie inaczej wygląda jednak sprawa urządzeń elektrycznych. Najtańsze modele zakupimy za około 60-70 złotych, jeśli natomiast zależy komuś na lepszej sprawności, większym obszarze działania lub opcjach dodatkowych, powinien przygotować się na wydatek od 100 do nawet 1000-1500 złotych w przypadku sprzętów największych.

Gwarancją jakości konkretnych produktów jest również renoma producentów, którzy odpowiadają za ich przygotowanie. W przypadku pochłaniaczy, warto postawić na modele takich firm jak Orion, Ecoair, Henkel, Air & Me, Columbiavac, Ecozone oraz ART. Oczywiście w każdym przypadku należy dokładnie przeanalizować ich parametry techniczne.

Udostępnij
5,0
7 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 23:18
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.