Zdążysz przed pierwszą gwiazdką!

Gwarancja dostawy przed Świętami!

Więcej informacji

Jaki procesor do gier wybrać? Który kupić? Jaki najlepszy?

| 2 Komentarze
Jaki procesor do gier będzie najlepszy? Intel Core i3, i5 czy i7 do gier?

Procesor to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia komputera. To właśnie od procesora i posiadanej przez niego mocy obliczeniowej, w największej mierze, zależą osiągi budowanej jednostki czy konkretnego modelu laptopa. Choć w grach nie jest aż tak istotny jak karta graficzna, wybór optymalnego procesora jest niezbędny, by w pełni cieszyć się wszystkimi grami, w jakie mamy zamiar zagrać.

Polecane procesory

Zakup procesora nie jest jednak tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Producenci tych komponentów co prawda starają się ułatwić klientom wybór, dzieląc swoją ofertę na tyle czytelnie, jak to możliwe, jednak w rzeczywistości ma to różny skutek. Warto, przed dokonaniem wyboru, rozeznać rynek i sprawdzić możliwości wybranego układu w rzeczywistych zastosowaniach.

Typowy procesor do gier, w przypadku komputerów PC, nie istnieje. To uniwersalne konstrukcje różniące się od siebie osiągami. W praktyce oznacza to, że jedne procesory będą zbyt słabe na uruchomienie niektórych gier, a inne to przerost formy nad treścią i niepotrzebny wydatek, jeśli podstawowym zastosowaniem komputera jest rozrywka.

W niniejszym materiale doradzimy, który procesor wybrać, by ani się nie rozczarować, ani nie przepłacić za coś, z czego nigdy nie skorzystamy.

Jaki procesor do gier będzie najlepszy?

Możemy wybierać z oferty dwóch producentów procesorów. Firm Intel i AMD nikomu przedstawiać nie trzeba - od lat rządzą i dzielą na rynku, prezentując kolejne generacje interesujących nas układów. W ich ofercie znajdziesz szeroką ofertę modeli dopasowanych do różnych potrzeb. Znajdzie się tam zarówno tani procesor do gier komputerowych, który umożliwi standardową rozgrywkę, jak i zaawansowane podzespoły dla profesjonalistów. Jeśli jeszcze nie wiesz, jaki procesor wybrać, pamiętaj, że każde przedsiębiorstwo ma swoje własne oznaczenia produktów.

Procesory Intel

Nowoczesne, wielozadaniowe i uniwersalne — właśnie tak w skrócie można określić każdy procesor Intel Core i3, i5, i7 czy i9. Zwróć jednak uwagę, jaka jest specyfikacja poszczególnych modeli:

  • Celeron — procesory o najsłabszej specyfikacji, przeznaczone wyłącznie do pracy w najtańszych komputerach o zastosowaniach biurowych;
  • Pentium — nieco mocniejsza rodzina procesorów, jednak w dalszym ciągu wyłącznie do zastosowań podstawowych w biurach i tanich komputerach domowych;
  • Core i3 — choć to najmniej wydajna spośród czterech serii Intel Core, gracze nie powinni jej skreślać. Procesory Intel Core i3 poradzą sobie nawet z nieco bardziej wymagającymi grami, pod warunkiem że zagramy w rozdzielczości Full HD;
  • Core i5 — to zdecydowanie najpopularniejsza i najczęściej wybierana seria procesorów wśród graczy. Procesory Intel Core i5 oferują wystarczającą wydajność do zdecydowanej większości gier, przy okazji pozostając na zauważalnie niższym pułapie cenowym niż droższe serie;
  • Core i7 — procesory ze zdecydowanie wyższej półki, dedykowane zdecydowanie bardziej wymagającym graczom. Świetnie sprawdzą się w parze z najwydajniejszymi kartami graficznymi na rynku. To właśnie te procesory znajdziemy w najwydajniejszych spośród komputerów gamingowych;
  • Core i9 — procesor, którego wydajność znacząco przewyższa nawet maksymalne wymagania gier. Jego moc przydać się może wtedy, gdy planujemy jednocześnie grać i transmitować rozgrywkę w sieci.

Oprócz powyższych oznaczeń wykorzystuje się także dodatkową numerację i kody literowe:

  • H — zintegrowana karta graficzna wysokiej jakości,
  • S — niski pobór mocy,
  • T — bardzo niski pobór mocy,
  • U — ultraniski pobór mocy,
  • F — wymaga oddzielnej karty graficznej,
  • G — zintegrowana karta graficzna,
  • Q — wielordzeniowość,
  • X — najwyższa wydajność,
  • K — możliwość przetaktowania,
  • M — procesory mobilne.

Procesory AMD

Procesor AMD może stanowić alternatywę dla propozycji od Intela. Tu również spotkamy się z kilkoma segmentami cenowymi, dedykowanymi poszczególnym odbiorcom:

  • Athlon - podstawowe procesory marki AMD, wydajnością konkurujące z modelami Intel Pentium;
  • Ryzen 3 - najtańszy z modeli przynależnych do serii AMD Ryzen. Charakteryzuje się akceptowalną do zdecydowanej większości zastosowań wydajnością, a modele ze zintegrowaną kartą graficzną są najczęściej spotykanymi w tanich komputerach domowych
  • Ryzen 5 - mocniejsze procesory dedykowane użytkownikom domowym i graczom;
  • Ryzen 7 - to procesory przeznaczone dla bardziej zaawansowanych graczy, wyposażonych w mocniejsze komputery i nieco większe budżety. Przyda się również w zastosowaniach profesjonalnych
  • Ryzen 9 - bezkompromisowa wydajność zarówno w grach, jak i do pracy, za odpowiednią cenę;
  • Ryzen Threadripper - profesjonalne procesory do najbardziej wymagających, wielowątkowych zastosowań. Gry nie są w stanie zrobić użytku z tak olbrzymiej mocy obliczeniowej i tak wielu rdzeni oraz wątków.

Jeśli więc zastanawiasz się — Intel czy AMD — musisz wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii, z których zdecydowanie najważniejszą jest opłacalność. Pamiętaj, że wybór procesora determinuje kolejne podzespoły komputera, przede wszystkim płytę główną i pamięć operacyjną. Niektóre konstrukcje wolą pracować z bardzo szybkimi pamięciami RAM, podczas gdy inne rozwiną skrzydła nawet przy tańszych modułach.

Z tego powodu, zakup procesora, płyty głównej i pamięci RAM powinien być rozważany jako całość. Naturalnie, za wyjątkiem sytuacji, kiedy modernizujemy komputer o procesor pasujący do naszej podstawki na płycie głównej.

Jaki powinien być dobry procesor do gier?

Szeroka oferta procesorów potrafi przyprawić o ból głowy amatorskiego użytkownika, który nie zna się na specjalistycznych parametrach, lecz nadal chce wybrać sprzęt najlepszej jakości. Właśnie w takich sytuacjach przydatny jest ranking procesorów lub artykuły omawiające wszelkie ich specyfikacje. Oprócz tego przed zakupem powinno się rozważyć kilka kwestii decydujących, jeśli chodzi o to, jaki procesor wybrać:

  • dostępny budżet — nie ukrywając, to właśnie od Twoich możliwości finansowych w dużej mierze zależy, na jaki procesor gamingowy sobie pozwolisz.
  • kompatybilność procesora z płytą główną — w przypadku wymiany pojedynczych komponentów w komputerze istotne jest, aby wszystkie części były ze sobą kompatybilne. Zwłaszcza płyta główna, która musi posiadać odpowiedni socket dla konkretnego procesora. Być może to dobra okazja, by płytę główną również wymienić na nowszą.
  • dopasowanie do swoich potrzeb — śmiałym, lecz prawdziwym stwierdzeniem jest powiedzenie, że ilu graczy, tyle gustów. Jeżeli zastanawiasz się, jak wybrać procesor do gier, pamiętaj o tym, że inne parametry mają produkty dopasowane do najnowszych gier, a inne do nieco starszych. Produkcje RPG, strzelanki czy gry sieciowe wymagają mocniejszego procesora niż gry sprzed wielu lat.

W jakim momencie kupić procesor do gier?

Ciągle rozwijająca się technologia elektroniki użytkowej stawia typowego gracza przed dylematem, czy powstrzymywać się z zakupem starszych generacji, czy oczekiwać na nowsze modele. Jak już wspomniano, wiele zależy od potrzeb gracza i stanu komponentów jego komputera.

W momencie, kiedy na rynku zaczną pojawiać się gry, w które chciałbyś zagrać, ale moc obliczeniow Twojego komputera nie pozwala na uruchomienie danej produkcji w satysfakcjonujących Cię parametrach, trzeba rozważyć zmianę procesora na nowszy.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze procesora do gier?

Wielu użytkowników kieruje się przede wszystkim liczbą rdzeni oraz wątków. Jest to zachowanie całkowicie poprawne, jednak aby zrozumieć czemu, należy wiedzieć, do czego są wykorzystywane rdzenie i wątki. W procesorze rdzeń fizyczny jest elementem płytki PCB, wykonującym masowe obliczenia niezależnie od pozostałych rdzeni. Jego częstotliwość pracy zwykle podawana jest w GHz, wraz z pojemnością podręczna.

  • Rdzenie i wątki

W większości przypadków procesory umożliwiają jednoczesne wykonywanie wielu wątków, inaczej mówiąc zadań, na pojedynczej jednostce, czyli rdzeniu CPU. Dzięki temu komputer wykona wiele operacji w tym samym czasie, co zwiększa jego wydajność i moc. Warto pamiętać o tym, że nie zawsze większa liczba rdzeni jest jednoznaczna z większą liczbą wątków. Wtedy również nie zmienia to prawdziwej wydajności sprzętu.

Współcześnie, zdecydowana większość procesorów do gier dysponuje sześcioma i więcej rdzeniami fizycznymi, choć niektóre konstrukcje czterordzeniowe również świetnie sobie radzą. Który procesor będzie optymalny do gier? Co do zasady, Intel Core i5 albo AMD Ryzen 5. Jeżeli jednak potrzebujesz więcej mocy, śmiało sięgnij po coś mocniejszego. Budżet nie pozwala? Są również tańsze konstrukcje, które też się sprawdzą, o ile nie będziemy od nich wymagać zbyt wiele.

  • Częstotliwość taktowania

To jeden z najistotniejszych parametrów procesora, decydujący o tym, z jak szybko jest w stanie wykonywać zlecane obliczenia. Co do zasady, im wyższa częstotliwość, tym lepiej, jednak nie jest to jedyny parametr, którym należy kierować się przy zakupie procesora. Generalnie im mocniejszy i droższy procesor, tym wyższa częstotliwość taktowania, choć i tu zdarzają się wyjątki.

Co istotne, są również na rynku procesory, w których maksymalną częstotliwość taktowania można modyfikować w procesie overclockingu. Należą do nich procesory Intel Core z literką K w nazwie, a także układy AMD Ryzen.

  • Kompatybilność

Jak wspominaliśmy wcześniej, procesor tworzy zgrane trio z płytą główną i pamięcią operacyjną. Budując samodzielnie zestaw komputerowy należy wziąć pod uwagę konieczność sparowania procesora z odpowiednią płytą główną. Poza dopasowaną podstawką liczy się też to, by podzespoły płyty głównej oferowały obsługę pełni możliwości danego procesora.

Podobnie w przypadku pamięci operacyjnej - kości pamięci powinny obsługiwać maksymalną prędkość oferowaną przez procesor.

Jaki procesor do gier wybrać w 2023 roku – polecane modele

Przygotowaliśmy dla Was zestawienie najlepszych procesorów gamingowych, które pozwolą wykrzesać maksymalną moc gamingową w każdym tytule. Wśród proponowanych modeli znalazły się zarówno propozycje AMD, jak i Intela. Sprawdź je i dowiedz się więcej o proponowanych procesorach – przy każdym wyjaśniamy, co sprawiło, że znalazł się on w proponowanych egzemplarzach procesorów.

Intel Core i5 13600K

Core i5 z najnowszej generacji Raptor Lake to jedna z najlepszych propozycji dla zdecydowanej większości graczy. To 14-rdzeniowy potwór wydajności w układzie 6+8 (sześć rdzeni P i osiem rdzeni E) z 20 wątkami, który radzi sobie praktycznie z każdą nową grą. W porównaniu do i5 dwunastej generacji, nowe CPU ma o 4 więcej rdzeni E, co przekłada się zarówno na wydajność, jak i zwiększone zapotrzebowanie na zasilanie oraz lepsze chłodzenie.

To jednak żadna przeszkoda dla graczy, którzy oczekują prawdziwej wydajności. Różnica czterech rdzeni przekłada się na jego możliwości – w testach wydajnościowych single-thread, Intel Core i5 13600K osiąga wyniki praktycznie takie same, jak Core i9 12900K. Mamy więc do czynienia z modelem ze średniego segmentu cenowego, który stoi na poziomie flagowca 12. generacji. Czyż samo to nie powinno być wystarczającą rekomendacją?

Owszem, nie oznacza to, że procesor ten rozkłada na łopatki flagowy model Alder Lake w każdym zastosowaniu. Niemniej jednak jego możliwości w tematyce gamingu są mocno zbliżone, a co ważniejsze: jest on znacznie tańszym wyborem. I to właśnie z tych dwóch względów, i5 13600K jest obecnie jednym z najlepszych wyborów dla każdego gracza. Powiemy więcej: jego wydajność z powodzeniem znajdzie zastosowanie w innych zadaniach poza graniem, dlatego warto jest też docenić elastyczność tego modelu. To obecnie jeden z najlepszych procesorów gamingowych i nie tylko, jakie dostępne są w sprzedaży.

Intel Core i5-13600K

Intel Core i5-13600K

AMD Ryzen 7 7800X3D

Czy przesadą będzie stwierdzić, że Ryzen 7 7800X3D to jeden z najlepszych procesorów stricte gamingowych, jakie wyprodukował najważniejszy konkurent Intela? W odróżnieniu od wyżej opisywanego modelu, jego siła tkwi w specjalizacji. Nie jest on idealnym narzędziem dla osoby, która oczekuje procesora „do wszystkiego”. Szukając jednak modelu przeznaczonego tylko do gamingu od AMD – trudno jest nam polecić coś innego.

Poszukując procesora, który wyciśnie najwyższy poziom klatek w grach, omijając wymagające zadania, jak rendering lub enkodowanie, ten CPU będzie strzałem w dziesiątkę. Choć bazowa prędkość tego procesora wynosi 4,2 GHz, w trybie Turbo dobija on do oszałamiających 5 GHz – a co więcej: może być podkręcony!

AMD doprawdy udało się stworzyć centralną jednostkę obliczeniową, która wydajnością zdominuje segment procesorów gamingowych. Będzie to jeden z najlepszych wyborów od AMD do każdego PC, któremu niestraszne są najnowsze gry.

AMD Ryzen 7 7800X3D

AMD Ryzen 7 7800X3D

Intel Core i9 13900K

To rekomendacja nie tylko dla osób, które szukają sprzętu o wręcz nieograniczonych możliwościach. Intel Core i9 13900K to obecnie w zasadzie najlepszy procesor dostępny w sprzedaży komercyjnej, który nie będzie mieć problemu z jakimkolwiek zadaniem. Gaming? Nic prostszego, żadna gra nie jest w stanie obecnie zdławić potencjał tego CPU (oczywiście zakładając, że GPU nie będzie go ograniczać). Multitasking? Łączna liczba 24 rdzeni w układzie 8+16 sprawi, że nie będzie to przeszkodą. Innego rodzaju zadania, jak obciążające aplikacje, które dociskały Twój dotychczasowy procesor? Kaszka z mleczkiem!

Nie ma zadania, które mogłoby przerosnąć jego moc obliczeniową – w porównaniu do flagowca Alder Lake, możliwości Core i9 13900K górują nad nim o 60% w zwiększonej wydajności obliczeniowej. Będzie to idealna rekomendacja do pracy z najpotężniejszymi układami RTX 4000 lub RX 7000, jednak przed zakupem należy rozważyć kilka kwestii.

Core i9 13900K z powodzeniem i lekkością radzi sobie z każdym rodzaje postawionego przed nim zadania, jednak do samego gamingu może być przesadą. Zdecydowana większość graczy w zupełności zadowoli się Intel Core i5 13600K lub Ryzen 7 7800X3D, jednostkami, które są od niego tańsze i nieszczególnie odstają pod względem możliwości, jeżeli mówimy tylko o grach. Nie oznacza to, że flagowiec Raptor Lake nie ma swoich zastosowań.

Polecamy go fanom gier komputerowych, którzy wykorzystają jego moc w innych zadanich. Bez względu czy będą to profesjonalne programy, które wymagają mocy CPU, renderowanie lub też obróbka filmów – Core i9 13900K będzie idealnym wsparciem dla przyspieszenia Twojej pracy i uczynienia jej wydajniejszą. Czy ma absurdalną cenę? To topowa konstrukcja, więc nie powinniśmy być zdziwieni, ale należy pamiętać o jednej kwestii.

Intel Core i9 13900K, co zaskakujące, startował z bardzo podobnego pułapu cenowego, co jego „starszy brat” z 12. generacji. I to pomimo faktu, że pokonuje go swoją wydajnością, większą liczbą rdzeni i faktem, że nowa platforma Intela (LGA 1700) zdążyła już okrzepnąć, a tym samym: stanieć. To prawdziwa potęga zaklęta w czipie, która mogła być znacznie wyżej wyceniana – postaw na nią, gdy chcesz posiadać absolutnie topowy procesor.

Intel Core i9-13900K

Intel Core i9-13900K

Intel Core i5 13400F

Czy procesor z najnowszej generacji Intela może być niezwykle opłacalną opcją? Core i5 13400F udowadnia, że jak najbardziej! W zasadzie seria Core i5 od zawsze była rekomendowana graczom, którzy obracają każdą wydaną złotówkę, oczekując przy tym niezłych osiągów. W przypadku 13400F nie jest inaczej – to nowy król opłacalności w cenie poniżej tysiąca złotych, który zaskakuje swoimi możliwościami.

Mamy tu do czynienia z układem rdzeni 6+4 z 16 wątkami – to całkiem zaskakujące, że układ dziesięciu rdzeni został tak stosunkowo nisko wyceniony przez Intela. Dość jednak powiedzieć, że Intel Core i5 13400F osiąga fantastyczną wydajność w grach z wysoką częstotliwością pracy zegara w trybie Boost. Owszem, jego piętą jest to, że nie jest to procesor zdolny do podkręcania, ale stawiając na i5, raczej nie szukamy modeli aspirujących do overclockingu. Biorąc jednak pod uwagę możliwości oraz dostępne tanie płyty główne pod ten model CPU, będzie on fantastyczną rekomendacją do tańszego PC z nową generacją procesorów Intela.

Intel Core i5-13400F

Intel Core i5-13400F

AMD Ryzen 7 5700G

Szukając procesora do gamingu, z pewnością lwia część graczy zdecyduje się również na wydajną kartę graficzną. Co jednak z tymi, którzy szukają CPU ze zintegrowanym układem, chcąc poczynić pewne oszczędności? Czy tacy gracze nie będą w stanie uruchomić nowych tytułów? Otóż nie – doskonałym dowodem na to jest AMD Ryzen 7 5700G. Procesor ten posiada w zasadzie najlepszy dostępny na rynku zintegrowany układ graficzny AMD Radeon Vega 8.

Owszem, choć cenowy szczyt dedykowanych kart graficznych jest już za nami (i nie zanosi się, by miał wkrótce wrócić) to dedykowane GPU wciąż swoje kosztuje. Stawiając na AMD Ryzen 7 5700G, możemy skutecznie ograniczyć koszty związane z zakupami. Zamontowany na procesorze iGPU pozwala na rozgrywkę w 1080p (przy ograniczonych szczegółach graficznych) w wielu tytułach – również tych świeżych i bardzo wymagających.

W stosunku do wcześniejszych APU oferowanych przez AMD, Ryzen 7 5700G to bardzo uniwersalny sprzęt. Oprócz mocnego układu graficznego Vega 8, mamy tu na pokładzie również osiem rdzeni w architekturze Zen 3 i 16 wątków. Oznacza to, że oprócz możliwości w generowaniu samej grafiki, zyskujemy naprawdę wydajną moc obliczeniową, co sprawia, że ten procesor jest dedykowany również innym niż sam gaming zadaniom.

Co jednak ciekawe, układ ten pomimo całej swojej mocy, wcale nie się nie grzeje. TDP tego procesora mieści się w 65 W, co jest fantastycznym wynikiem. Naszym zdaniem jest to jedna z najlepszych rekomendacji dla graczy, którzy szukają procesora wyposażonego w iGPU. Układ ten potrafi błyszczeć nawet w nowych grach, co umożliwia rezygnację z konieczności zakupu osobnej karty graficznej.

AMD Ryzen 7 5700G

AMD Ryzen 7 5700G

4,9
14 ocen
2 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Jeszcze jest Intel I5-6600 w cenie 980 zł który jest porównywalny do tych. Dla kogoś kto nie poszukuje odblokowanego mnożnika jest w sam raz.
W cenie do 300zł jest Intel Pentium G4560, 2 rdzenie, 4 wątki. Jeśli ktoś potrzebuje mocniejszego, warto się wstrzymać na premierę procesorów AMD Ryzen R5 i R3.
Specjalista Morele | 15:34
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.