Jaki procesor do streamowania, nagrywania i grania?

| 0 Komentarzy
Streamowanie gier jest obecnie bardzo popularne. Żeby rozwijać się w tej dziedzinie, konieczny jest dobry CPU.

Dysponując słabym sprzętem, nie będziemy bowiem w stanie jednocześnie grać i dzielić się swoją rozgrywką, na przykład za pośrednictwem serwisów Twitch i Youtube. Pamiętać należy, że spełnienie wymagań sprzętowych stawianych przez grę nie wystarcza. Potrzebna nam będzie dodatkowa moc, by obsłużyć również proces streamowania.

Polecane procesory

Często wymaga to nie lada osiągów, zwłaszcza gdy myślimy o wysokiej jakości obrazu i dźwięku. Nasi widzowie z pewnością nie zadowolą się rozdzielczością 480p lub ciągle zawieszającym się obrazem. Jeżeli chcemy zdobyć popularność, musimy zagwarantować im coś więcej.

Tak się składa, że najważniejszym podzespołem w przypadku nagrywania i udostępniania rozgrywki w sieci jest procesor. Dlaczego? Ponieważ to on odpowiada za obsługę wszystkich procesów i operacji, które realizowane są, gdy uruchomimy komputer i konkretne programy.

Żeby wszystko przebiegało w sposób płynny, procesor potrzebuje odpowiedniej mocy, która okaże się wystarczająca, by obsłużyć grę, a także program streamujący. Podczas wyboru sprzętu, musimy więc zwrócić uwagę na szereg istotnych parametrów technicznych.

Jaki procesor do streamowania?

Wbrew pozorom, istotnych parametrów, które mają wpływ na komfort i jakość streamu jest całkiem sporo. W pierwszej kolejności musimy zdać sobie sprawę, że obsługa wszystkich programów i gier PC wymagać będzie dodatkowej liczby rdzeni i wątków.

Modele dwurdzeniowe rzadko kiedy się sprawdzają, dlatego powinniśmy celować w urządzenia znacznie bardziej rozbudowane pod tym względem. Wszystko to sprawia, że dopiero procesory z czterema rdzeniami i ośmioma wątkami zagwarantują pewien poziom przyzwoitości, jeżeli chodzi o streaming gier. Jeśli oczywiście mamy taką możliwość, możemy pójść o krok dalej i zainwestować w procesory sześcio lub ośmiordzeniowe. Dzięki nim każdy obsługiwany program będzie działał w sposób odpowiedni, co oczywiście ma wpływ na proces dzielenia się z innymi swoją rozgrywką.

Kolejnym parametrem, na który koniecznie musimy zwrócić uwagę będzie częstotliwość taktowania. Nie ma co się oszukiwać, w tym przypadku im więcej, tym lepiej. Jeżeli zależy nam na płynnym działaniu programów i komfortowej grze, powinniśmy celować w układy CPU o częstotliwości taktowania powyżej 3 GHz. Pamiętać należy przy tym, że większość procesorów obsługuje tryb boost, który pozwala na zwiększenie taktowania w sytuacji zwiększonego zapotrzebowania na moc obliczeniową.

Wiele osób nie zwraca szczególnej uwagi na pamięć podręczną, która jednak ma ogromny wpływ na wydajność procesora, nie tylko w grach. Znajdują się w niej bowiem najczęściej wykorzystywane dane, które dzięki temu mogą zostać znacznie szybciej wykorzystane. W tym przypadku ponownie sprawdza się więc zasada, że im więcej, tym lepiej. Uwagę należy zwracać przede wszystkim na pamięć podręczna trzeciego poziomu (L3). W nowych procesorach jej ilość wynosi kilkanaście MB, choć znaleźć można także modele jeszcze bardziej rozbudowane.

Przez wielu użytkowników niezwykle cenione są procesory z odblokowanym mnożnikiem. Pozwalają one bowiem na sprawne podkręcenie częstotliwości taktowania, gwarantując tym sposobem znacznie wyższą wydajność. Takie układy często są specjalnie oznaczane – w przypadku układów Intela będzie to litera K.

Polecane procesory do streamowania gier

Skoro wiemy, jakie parametry mają kluczowe znaczenie w przypadku streamingu, pora wskazać kilka modeli, które jednocześnie spełniają przedstawione kryteria i cieszą się sporą popularnością wśród klientów naszego sklepu.

  • Procesor AMD Ryzen 5 2600, 3.4GHz, 16 MB, BOX (YD2600BBAFBOX) – modele „czerwonych” cenione są przede wszystkim ze względu na doskonały stosunek jakości do ceny. Podobnie jest w tym przypadku. Procesor AMD Ryzen 5 1600 kosztuje bowiem około 660 złotych, a dysponuje aż sześcioma rdzeniami i 12 wątkami. Do tego należy dodać częstotliwość taktowania wynoszącą 3.4 GHz w trybie bazowym i do 3.9 GHz w trybie turbo boost. Zadowalająca okaże się również pamięć podręczna, która na trzecim poziomie wynosi 16 MB. Wszystko to sprawia, że układ zapewni streaming na odpowiednim poziomie. 
  • Procesor Intel Core i7-10700K, 3.8GHz, 16 MB, BOX (BX8070110700K) – tym razem procesor droższy, bo kosztujący około 1780 złotych. Jest to najnowsza generacja układów Intela (Comet Lake-S), które wyróżniają się znacznie zwiększonymi osiągami. Gwarantowane są one przez 8 rdzeni, 16 wątków, a także bardzo wysokie taktowanie – w trybie bazowym wynosi ono 3.8 GHz, natomiast w trybie turbo nawet 5.1 GHz. Do tego dochodzi 16 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu. Co ważne, procesor dysponuje odblokowanym mnożnikiem, dlatego możemy go jeszcze podkręcić.
  • Procesor Intel Core i5-10600K, 4.1GHz, 12 MB, BOX (BX8070110600K) – za mniej więcej 1200 złotych otrzymujemy procesor z 6 rdzeniami i 12 wątkami, wyróżniający się taktowaniem na poziomie od 4.1 do 4.8 GHz. 

Co poza procesorem do streamowania gier?

Oczywiście układ CPU to nie wszystko. Gry i oprogramowanie streamingowe wymaga również innych sprzętów wysokiej jakości. Z pewnością przydatna okaże się pojemna i szybka pamięć RAM. Chcąc zagwarantować sobie spokój, warto zainwestować w kości 12 lub 16 GB, najlepiej typu DDR4 o taktowaniu na poziomie co najmniej 2400 MHz.

W przypadku każdej gry ogromne znaczenie ma również karta graficzna. Wiele zależy jednak od tego, w jakie produkcje będzie grać. Jeśli są to tytuły pokroju CS: GO, nie musimy inwestować w jednostki GPU z najwyższej półki. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku gier najnowszych.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że wpływ na płynności funkcjonowania systemu oraz wymagających programów ma także dysk twardy. Największa wydajność zapewnią nam oczywiście dyski SSD, najlepiej ze złączem M.2 PCIe. Uzupełnieniem specyfikacji powinna być dobra karta sieciowa i odpowiednie łącze internetowe.

4,8
6 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 16:36
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.