Jaki procesor wybrać? Co warto wiedzieć o CPU?

| 5 Komentarzy
Procesor stanowi serce komputera, dlatego warto sprawdzić, na co zwrócić szczególną uwagę przy jego zakupie.

Jaki procesor wybrać w 2020 roku? Który będzie najlepszy?

Dobór odpowiednich części składowych Twojego urządzenia powinien być podyktowany intensywnością i formą jego użytkowania. Inaczej będzie wyglądała praca zdalna na komputerze stacjonarnym, a inaczej intensywna sesja gamingowa. W poszukiwaniu produktu można również przeanalizować trendy panujące na rynku, zazwyczaj świadczące o najnowszych pozycjach udostępnionych przez marki, a co za tym idzie – zastosowaniu innowacyjnych technologii w ich konstrukcji. Jaki procesor wybrać? Taki, który polecają inni.

Polecane procesory

Konsumenci 2020 roku działają świadomie – oznacza to, że zanim dokonają zakupu, podejmują się analizy składającej się z kilku elementów. Pierwszym krokiem jest ustalenie własnych priorytetów, potrzeb, warunków eksploatacji produktu, jak i górnego pułapu cenowego, na który mogą sobie pozwolić. Drugi stanowi przejrzenie dostępnych ofert i konfrontacja ich z opiniami wcześniejszych użytkowników. Najlepszy procesor spełnia najbardziej surowe wymagania.

Co to jest procesor? Z czego się składa?

Działanie tej części urządzenia polega na pobieraniu informacji, interpretacji pozyskanych danych, a następnie wykonywaniu ich w formie rozkazów. Można powiedzieć, że procesor komputera stanowi poniekąd serce lub mózg całego systemu, ponieważ odpowiada za realizację wszelakich operacji. Jego inną nazwą jest CPU – Central Processing Unit, a on sam składa się z wielu mniejszych elementów, na których jakość i ilość warto zwrócić uwagę podczas poszukiwań.

Wydajność procesora zależy od innowacyjnej konstrukcji. Jednym z jej najważniejszych elementów są rdzenie, wpływające na jakość pracy całego komputera. Ich liczba w zdecydowany sposób oddziałuje na płynność wykonywania poleceń, a także swobodne poruszanie się pomiędzy wieloma aplikacjami jednocześnie. Podobnie działa pamięć podręczna przechowująca informacje, jak i taktowanie zegara. Innymi częściami składowymi tego produktu są również rejestry czy dekoder, z kolei magistrala odpowiada za wymianę danych.

Rodzaje i modele procesorów

Generacje procesorów Intel, które przewijają się wielokrotnie przez wątki forów internetowych to i5 czy i7. Za najważniejsze cechy produktów marki Intel uznawane są niezawodność oraz wysoka efektywność pracy, które sprawiają, iż korzystanie z urządzenia nie jest przerywane nieciągłością realizacji poleceń. Zostaje zachowana całkowita płynność wykonywania operacji, dzięki czemu nie następuje opóźnienie w grze, a manipulacja pomiędzy kilkoma aplikacjami naraz przebiega sprawnie i przyjemnie.

Procesor Intel Core i5 charakteryzuje się optymalnymi parametrami pracy, co sprawia, iż może być używany zarówno przez zwykłych użytkowników, jak i gamerów, grafików czy pracowników zdalnych. Urządzenia z tej linii zostały umieszczone w średnim pułapie cenowym, wpływa to zatem na ich atrakcyjność, wzmacnianą przez wysoką liczbę rdzeni. W szczegółowym opisie tych produktów, dostępnych w sklepie Morele.net, podkreślane są również znaczna wydajność oraz żywotność.

Z kolei procesor Intel core i7 stanowi sprzęt o bardziej zaawansowanej technologii, co zarazem przekłada się na wzrost ceny. W tych modelach może być nawet do dziesięciu rdzeni, co sprawia, że dysponują dużymi pokładami pamięci podręcznej. Prędkość wykonywania operacji osiąga maksymalne parametry, w szczególności podczas pracy przy komputerze gamingowym czy biznesowym. Takie urządzenie znajduje również zastosowanie podczas wykonywania różnorodnych projektów graficznych.

Zintegrowany układ graficzny w procesorze

Nowoczesny procesor do komputera powinien być wyposażony w zintegrowany układ graficzny, który usuwa konieczność inwestycji w oddzielną kartę. Stanowi to nie tylko ekonomiczne, ale także energooszczędne rozwiązanie, co można zaobserwować w codziennym użytkowaniu sprzętu. Najnowsze technologie zaprogramowane w urządzeniach tego typu umożliwiają na nieograniczone korzystanie z rozdzielczości 4K i cieszenie się bezbłędną grafiką gier wideo.

Rdzenie, wątki i taktowanie

Podczas analizy opcji dostępnych na rynku, zwróć szczególną uwagę na elementy składowe produktu. Rdzenie procesora stanowią jedną z najważniejszych części tego urządzenia, ponieważ wpływają na pracę całego układu. Są wyznacznikiem jakości pracy komputera, ponieważ płynność realizowanych poleceń opiera się właśnie na ich ilości, która jednak wraz ze wzrostem podnosi cenę sprzętu. Dlatego warto wcześniej ustalić maksymalny pułap, na jaki jesteś w stanie sobie pozwolić.

Na to, jak działa procesor, mają również wpływ wątki (thread). Można powiedzieć, iż stanowią one szereg zadań, które wykonuje ta część komputera. We współczesnych modelach zostały zastosowane technologie, mające na celu zwiększenie mocy sprzętu, a co za tym idzie – możliwości obsługi wspomnianego elementu. Dzisiejsza wielowątkowość w znaczący sposób oddziałuje na działanie całego systemu, zwiększając efektywność jego pracy, a co za tym idzie – satysfakcję z użytkowania.

Taktowanie procesora to jedna z jego najważniejszych właściwości, umożliwiająca pomiar wydajności urządzenia. Im wyższe wyniki, tym szybciej działa sprzęt, a ustalane jest to poprzez ilość wykonywanych cykli na sekundę. One same stanowią podstawową jednostkę, wspomagającą zrozumienie prędkości całego mechanizmu. Szybkość podawana zostaje w gigahercach (GHz), a ich liczba w znaczący sposób wpływa na przyjemność gamera. Warto jednak wspomnieć, że w tym miejscu nie bez znaczenia jest również silnik gry.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie procesora?

Podczas poszukiwań satysfakcjonującego sprzętu warto postawić na parametry procesora. To one determinują jego pracę, dlatego przypisuje im się największe znaczenie podczas zakupów. Jest to inwestycja na kilka następnych lat, zatem cena powinna odgrywać tutaj drugorzędną rolę. Zwróć uwagę na to, jak intensywnie będziesz korzystać z urządzenia – jak wygląda Twoja praca przy komputerze? Dostosuj swoje priorytety do własnych potrzeb, ponieważ one są tutaj najważniejsze.

Poświęć chwilę na to, aby zastanowić się, do czego służy procesor. Stanowi on sedno wszelkich działań na urządzeniu – dlatego właśnie jego wybór stanowi niebagatelną decyzję. Wpływa na cały system, jakim jest komputer, na Twoją satysfakcję z jego działania oraz żywotność sprzętu. Sprawdź, jakie opcje, dostępne na rynku, polecają inni użytkownicy. Wśród nich zapewne znajdziesz znajomych, którzy pomogą Ci w podjęciu decyzji. Wymiana doświadczeń może doprowadzić do właściwego zakupu.

Pamiętaj również o tym, iż procesory do gier komputerowych charakteryzują się nieco innymi parametrami, dlatego warto poświęcić nieco więcej czasu, dokonując wyboru. Wymagania gamingowe bywają często bardziej szczegółowe i surowe, ponieważ obsługa tego rodzaju aplikacji pochłania więcej energii. Wspierana jest przez rozwiązania systemowe, jak i graficzne, dlatego warto zwrócić uwagę na urządzenia, które spełniają obie te funkcje. Stanowi to ekonomiczne oraz energooszczędne rozwiązanie.

5,0
11 ocen
5 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (4)

Witam. Bardzo ciekawy, konkretny i przede wszystkim aktualny opis. Przydałoby się nieco więcej nt. gniazd, czym się różnią i oczywiście, które najlepsze.
Pozdrawiam
Intel dodaje do nazwy literę X, a AMD litery BE (Black Edition) lub K. a nie odwrotnie dla Intela jest K
Dzięki za zwrócenie na to uwagi. Intel stosuje oznaczenia K oraz X(wersje do ekstremalnego OC), natomiast AMD też dodaje literkę K do APU z odblokowanym mnożnikiem.
Link do rankingu procesorów nie działa. Poza tym świetny opis. Morele jak zwykle na propsie !
Witam. Mam problem, ponieważ kupuje nowy procesor (i7) zamiast mojej starej i3 do laptopa. I jeżeli nowy procesor bd miał większa liczbę tdp to czy bd miał obniżona moc lub czy nie przepali mi układu? I7 która planuje kupić ma 45 tdp natomiast fabryczna i3 35tdp. Bardzo prosze o pomoc, ponieważ nie znam się jeszcze tak dobrze
Specjalista Morele | 02:26
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.