Jaki projektor 3D wybrać? Jaki najlepszy? Czy warto?

| 1 Komentarz
Projektory 3D to innowacyjne urządzenia wyświetlające obraz w trójwymiarze. Co powinieneś o nich wiedzieć?

Projektory dosłownie zawładnęły rynkiem, ale największym zainteresowaniem cieszą się te w technologii 3D. Trójwymiar to dosłownie nowy, lepszy wymiar projekcji, a odtwarzane dzięki niemu obrazy wyglądają niczym hologram. Wybór takiego projektora nie jest trudny, trzeba tylko zwrócić uwagę na kilka zasadniczych cech.

Polecane projektory

Co to jest projektor 3D i jak działa?

Projektor 3D różni się od klasycznego głównie możliwością wyświetlania obrazu w trójwymiarze. Aby móc aktywnie go używać i w pełni korzystać z jego funkcji, należy wgrać do komputera odpowiednie oprogramowanie, które umożliwi przekształcenie obrazu w wersję 3D. Po zainstalowaniu wystarczy podłączyć rzutnik, założyć dostosowane do niego okulary i cieszyć się trójwymiarową wizualizacją. Producenci oferują wiele rodzajów urządzeń, różniących się od siebie między innymi parametrami. Poniżej znajdziesz podstawowe podziały i rodzaje projektorów 3D wraz z ich najważniejszymi funkcjami.

Na co zwrócić uwagę wybierając projektor 3D?

Przy wyborze projektora należy przede wszystkim zastanowić się, jaki rodzaj sprzętu będzie najbardziej odpowiedni. W tym celu trzeba zawęzić obszar poszukiwań i wybrać jedną z grup, do których należeć będą:

  • projektor 3D aktywny – w jego przypadku do wizualizacji obrazu niezbędne są specjalistyczne okulary, droższe i bardziej zaawansowane technologicznie od standardowych, w których konieczne będzie regularne ładowanie akumulatora;
  • projektor 3D pasywny – do odbierania obrazu 3D wystarczą klasyczne okulary, charakteryzujące się dwukolorowymi szkłami – jednym w kolorze zielonym, a drugim w kolorze czerwonym lub niebieskim. Dzięki różnym barwom każde oko otrzymuje inny obraz, które wzrok łączy ze sobą w jeden, czego wynikiem jest trójwymiarowa wizualizacja;
  • projektor 3D bez okularów – jego działanie jest oparte na wyświetlaniu kilku obrazów jednocześnie, które w efekcie połączenia w jeden tworzą trzy wymiary.

Przy wyborze odpowiedniego projektora powinno się zwrócić szczególną uwagę na jego żywotność. Jednym z czynników, który znacznie wpływa na utrzymanie dobrej sprawności sprzętu, jest źródło światła. Dlatego też, w oparciu o ten element, można określić czas, przez jaki urządzenie będzie nam służyło.

W zależności od wydajności matrycy wyróżnia się:

  • projektor laserowy – w jego przypadku nie potrzeba dodatkowego źródła światła w postaci lampy czy diody. Z tego względu projektory laserowe 3D mogą służyć Ci długo, ponieważ są znacznie bardziej wydajne niż wersje lampowe. Dłuższa żywotność tych sprzętów ma również swoje odbicie w cenie – są zdecydowanie droższe od diod ledowych lub lamp LCD.
  • projektor LED – jak sama nazwa wskazuje, do projekcji obrazu wykorzystuje się diody LED. Będą one służyły trochę krócej niż laser, ale również pozwalają na dobrą jakościowo wizualizację;
  • Projektor DLP i 3LCD – w tym przypadku nie wykorzystuje się diody, lecz lampę, co sprawia, że jest to najmniej wydajna forma spośród trzech wymienionych.

Równie ważny parametr stanowi także rozdzielczość obrazu. Rzutnik często służy do wyświetlania filmów, a wtedy efekt dobrej jakości wizualizacji jest jak najbardziej pożądany, dlatego uważnie przyjrzyj się tej cesze. Im lepsza jakość obrazu, tym lepsze wrażenia z seansu. Z tego powodu najlepiej zaopatrzyć się w projektory 3D w wersji full HD lub 4K. Czym się różnią?

Od czysto technicznej strony projektory Full HD to projektory o rozdzielczości 1920 × 1080 pikseli, natomiast projektory 4K – 4096 × 1080 pikseli. Zarówno pierwsza, jak i druga opcja spisze się równie dobrze, więc jeśli zależy ci na najlepszej jakości obrazu, szukaj tych dwóch określeń w opisach oglądanych sprzętów.

Jednym z najciekawszych odkryć ostatnich lat są projektory hologramów 3D. Ta zdecydowanie innowacyjna i nowoczesna forma wyświetlania trójwymiarowego obrazu pozwala na pokazanie wizualizacji w dosyć oryginalny sposób. Zasadniczą różnicą między tego typu sprzętem a projektorami rzucającymi obraz na specjalny ekran jest możliwość pokazania obrotowego hologramu w trójwymiarze, gdziekolwiek go ustawimy. Szeroki wachlarz dostępnych na rynku projektorów tego typu znajduje swoje zastosowanie np. w marketingu, jako narzędzie używane do oryginalnej reklamy, w postaci obrotowej kopii jednego z dostępnych produktów. Oczywiście jest to tylko jedno z kilku możliwych zastosowań, a wykorzystanie tej nowinki technologicznej zależy w dużej mierze od Twojej wyobraźni.

Wielu producentów ma w swojej ofercie projektory do wyświetlania obrazów 3D. Prawdopodobnie spotkałeś się już kiedyś z nazwą Epson. To firma zajmująca się dystrybucją wielofunkcyjnych urządzeń biurowych, w tym i różnego rodzaju projektorów Epson, zapewniająca przy tym kompleksową obsługę (posiada w swojej ofercie nie tylko rzutniki, ale i oprogramowania niezbędne do obsługi większości z nich). Ceny produktów są zróżnicowane ze względu na jakość technologiczną, rozdzielczość obrazu oraz dostępne funkcje.

Kolejną firmą, posiadającą interesującą ofertę trójwymiarowych projektorów jest SONY. Produkty tej marki cieszą się pozytywnymi opiniami użytkowników i dużą popularnością, a producent cały czas zaskakuje coraz to nowszymi rozwiązaniami technologicznymi, dzięki którym jakość i precyzja wyświetlanego obrazu nieustannie się poprawia.

Zalety i wady projektorów 3D

Projektory 3D to innowacyjne sprzęty, które zapewnią Ci nieosiągalną dotąd rozrywkę w domowym zaciszu. Dzięki nim możesz urządzać we własnych czterech kątach oryginalne seanse trójwymiarowe, wyświetlać hologramy prosto z komputera lub telefonu i po prostu cieszyć się oryginalnymi wizualizacjami 3D, co z pewnością dostarczy Tobie oraz Twoim gościom niesamowitych wrażeń.

Największą i niepodważalną zaletą projektorów 3D jest po prostu możliwość uzyskania obrazu w trójwymiarze, stanowiącego najbardziej realistyczną formę wizualną, której nie uzyskasz przy użyciu innych sprzętów (z wyjątkiem przystosowanych do tego telewizorów).

Inne korzyści, płynące z posiadania projektora 3D to:

  • możliwość przeniesienia kina wprost do domu – jako właściciel tego oryginalnego sprzętu masz szansę nie tylko stworzyć swoje prywatne kino domowe, ale dodatkowo urozmaicić je o wizualizacje ulubionych filmów w wersji 3D. Do niedawna taka forma rozrywki była możliwa jedynie w specjalnie przystosowanych salach kinowych, a obecnie, dzięki rozwojowi techniki, możesz zorganizować ją we własnym salonie – wystarczy, że odpowiednio dobrany rzutnik zagości w twoim domu;
  • wysokiej jakości reklama dla firmy lub produktu – rozejrzyj się dookoła. Reklamy i banery otaczają nas obecnie z każdej strony. Natłok informacji sprawia, że obok wielu z nich ludzie przechodzą obojętnie, nawet ich nie zauważając. Aby zwiększyć zasięg reklamowanej treści, można urozmaicić ją o formę hologramu 3D. Z pewnością zwróci ona uwagę przechodniów, z racji niecodziennej metody przekazania treści. Taka oprawa doskonale wyeksponuje sprzedawany przez Ciebie produkt. Będziesz mieć także pewność, że to, co chcesz przekazać potencjalnemu klientowi, przykuje jego wzrok;
  • ceny na „każdą kieszeń” – szerokie widełki cenowe sprawiają, że projektory trójwymiarowe są produktem właściwie dla każdego. Zdecydują się na nie zarówno ci, którzy mają okrojony budżet na sprzęty domowe (z łatwością można obecnie znaleźć tani rzutnik 3D, który nie zrujnuje finansów), jak i profesjonalistów, którzy są gotowi zainwestować w niepowtarzalne efekty i lubią sięgać po produkty z wyższej półki;
  • projektory 3D działające dzięki WiFi – większość nowoczesnych rzutników działa bezprzewodowo, co daje możliwość bezpośredniego wyświetlania obrazu z telefonu lub komputera.

Wady projektorów 3D to między innymi:

  • problemy natury technicznej – ze względu na dosyć skomplikowany proces tworzenia obrazu 3D czasami mogą wystąpić zakłócenia, takie jak np. przerwanie ciągłości obrazu. Nie zdarza się to zbyt często, zwłaszcza przy lepszej jakości sprzętach, jednak trzeba liczyć się z tym, że istnieje takie ryzyko;
  • konieczność zainstalowania specjalistycznych programów – w odróżnieniu od tradycyjnych projektorów, do których użycia potrzebny jest tylko komputer i ekran, w przypadku tych w wersji 3D przeważnie zawsze będzie Ci potrzebne dodatkowe oprogramowanie, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania sprzętu. Oczywiście należy zainstalować je raz, więc nie jest to bardzo czasochłonne, jednak w pewnym stopniu komplikuje proces i stanowi dodatkowy wydatek;
  • dodatkowy koszt w postaci okularów – idą one w parze z rzutnikami 3D i są niezbędne do prawidłowej wizualizacji obrazu. Należy zaopatrzyć się w odpowiednią ilość par, jeżeli mamy w planach przyjmowanie gości, np. na wspólne seanse.

Projektory 3D cieszą się przeważnie dobrymi opiniami użytkowników, co w dużej mierze spowodowane jest oryginalnością sprzętu. Wyświetlenie hologramu lub trójwymiarowych wizualizacji wygląda dość spektakularnie i znajduje duże uznanie wśród użytkowników tego rodzaju urządzeń.

Czy warto kupić projektor 3D?

Na początku należy zadać sobie podstawowe pytania: marzy Ci się seans 3D we własnym domu? Lubisz nowoczesne, innowacyjne technologie? Nudzi Cię powtarzalna forma reklamy? Chcesz zaskoczyć odwiedzających Cię gości?

Jeśli przynajmniej na jedno z powyższych pytań odpowiedziałeś pozytywnie, jak najbardziej decyduj się na zakup projektora 3D. W ten sposób wyposażysz swój dom lub firmę w innowacyjną technologię, pozwalającą na niedostępne jeszcze do niedawna formy wyświetlania obrazu.

Pamiętaj także, aby zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria, takie jak okulary 3D oraz odpowiednie oprogramowanie. Rynek oferuje wiele różnych, interesujących opcji, dlatego każdy znajdzie rzutnik 3D dopasowany dla swoich potrzeb i możliwości finansowych.

5,0
4 oceny
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

W jakim celu w artykule o projektorach 3D polecacie projektory bez 3D ready? Nie rozumiem. W waszych poleceniach tylko jeden nadaje się do odtwarzania 3D.
Specjalista Morele | 16:34
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.