Jaki projektor do bajek wybrać? Jaki rzutnik do bajek najlepszy?
Spis treści:
Rzutnik dla dzieci
Projektory i rzutniki najczęściej są kojarzone ze szkołami czy salami konferencyjnymi, choć obecnie ich popularność stale wzrasta. Coraz częściej są wybierane jako alternatywa dla telewizorów, szczególnie przez tych, którzy cenią sobie dobre kino i lubią urządzać sobie takie w domu, cieszyć się wysoką jakością obrazu i jego ponadprzeciętnymi rozmiarami, zasiadając na własnej, wygodnej kanapie. To jednak nie jedyne możliwości na wykorzystanie projektora. Także dla dzieci może on być nie lada atrakcją, szczególnie, jeśli daje możliwość oglądania bajek.
Polecane projektory
Jaki rzutnik dla dziecka wybrać?
Rzutnik do bajek może mieć albo charakter klasyczny, albo multimedialny. Nie można też pominąć rzutników laserowych, których projekcie nieraz pomagają dzieciom oswoić się z ciemnością – chodzi o różnego rodzaju lampki, które wyświetlają na ścianach i sufitach różne przyjemne motywy, np. gwiazdy czy tęczę. Sporą ciekawostką może być może być rzutnik bajek na klisze, jednak obecnie będzie miał on zastosowanie tylko tam, gdzie jeszcze spotyka się przeźrocza. Mogą być one pamiątką z dzieciństwa rodziców czy zakupem z drugiej ręki, swoistym reliktem PRL’u. Taka projekcja bajek będzie wymagała skupienia małego słuchacza i zaangażowania rodziców, jeśli maluch nie potrafi jeszcze sam czytać.
Zdecydowanie lepszym, a na pewno bardziej uniwersalnym wyborem, będzie rzutnik multimedialny, projektor cyfrowy. Nie należy jednak sugerować się wyłącznie tym, że urządzenie ma docelowo służyć wyłącznie dziecku – jego parametry powinny być tak samo dobre, jak w przypadku wyboru projektora do kina domowego. Posłuży on wyświetlaniu bajek z komputera lub telewizora, zapewne o różnych porach dnia, a czasem także wieczorem, dlatego należy zwrócić uwagę na następujące parametry:
- Jasność i żywotność lamp – należy założyć, że częściej dziecko będzie oglądało bajki w świetle dziennym niż wieczorem, ewentualnie przy sztucznym zaciemnieniu, dlatego warto skupiać się na urządzeniach mających lampy o mocy do 2500 ANSI lumenów.
- Rozdzielczość – im większa, tym lepsza jakość obrazu, dlatego najczęściej preferuje się rozdzielczość HD lub wyższą.
- Rodzaj wykorzystanej technologii – DLP lub LCD – w zasadzie dla przeciętnego użytkowania różnice będą niezauważalne. Najpowszechniejsze są modele projektorów, wykorzystujących technologię DLP, charakteryzujące się wysoką płynnością obrazu i dobrym odwzorowaniem czerni.
- Kontrast – znowuż, im większy, tym lepiej, bo zagwarantuje odpowiednie nasycenie barw i czerni, słowem – lepszy obraz. Wysoki kontrast będzie miał znaczenie szczególnie w nie do końca zaciemnionych pomieszczeniach. Należy zwrócić uwagę na projektory oferujące kontrast na poziomie 7000:1
- Proporcje wyświetlania – powinna być dopasowana do proporcji urządzenia, które będzie najczęstszym źródłem. Najpopularniejsze proporcje to 16:9, 16:10 i 4:3.
- Zoom – dobrze, by zoom optyczny miał jak największy zakres regulacji, szczególnie gdy projektor nie będzie miał swojego stałego miejsca i konieczna będzie regulacja wielkości obrazu.
- Dostępne złącza – im będzie ich więcej, tym więcej możliwości podpięcia różnych źródeł.
- Ewentualne dodatki – głośniki, port USB, wbudowany moduł bluetooth czy wifi to dodatki, które mogą poprawić komfort użytkowania projektora.
Dobór odpowiednich parametrów nie musi się zakończyć wyborem najdroższego urządzenia. Warto jednak przemyśleć kwestię jego zastosowania – skoro przyda się do bajek, z pewnością też będzie można go wykorzystać jako kino domowe do projekcji filmów innego rodzaju, dlatego więc do wyboru rzutnika nie powinno się podchodzić jako do gadżetu dla dziecka, a urządzenia, z którego potencjalnie będzie korzystała cała rodzina.
Rzutnik i ekran do bajek
Kupno rzutnika powinno też wiązać się z wygospodarowaniem odpowiedniego miejsca. Dostępne są zestawy, zawierające projektor i specjalny ekran projekcyjny, który jest niczym innym, jak białym, idealnie równym tworzywem, zawieszonym na stelażu, czyli po prostu tłem. Jest to dobre rozwiązanie, jeśli nie posiada się w domu fragmentów białych czy innych jasnych, równych ścian. Do projekcji można wykorzystać także sufit, co może być dla dziecka nie lada atrakcją.
Warto się tutaj zastanowić także nad wygodą użytkowania. Kupno specjalnego ekranu projekcyjnego wiąże się z koniecznością jego rozstawiania przy każdym seansie, za to pozostawia pełną swobodę w wyborze miejsca. Z drugiej strony – znowuż zajmuje dodatkowe miejsce, co może być utrudnieniem w przypadku mniejszego pomieszczenia. Jeśli posiada się fragment ściany, który może pełnić rolę tła projekcyjnego, zorganizowanie seansu może być szybsze i mniej skomplikowane, z drugiej strony jest to stałe miejsce, gdzie chęć obejrzenia bajki przez dziecko może kolidować z innymi planami reszty rodziny w przypadku, jeśli ściana jest np. w salonie.
Wybór jest kwestią indywidualną. Na pewno zestaw, składający się z projektora i ekranu, daje więcej możliwości, jest – można powiedzieć – bardziej mobilny, i choć seans wymaga więcej przygotowań, może się okazać bardziej komfortowy zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców.
Rzutnik z bajkami – jakie są możliwości?
Multimedialny rzutnik elektroniczny pozostawia całkiem spore pole do popisu. Obsługuje różnego typu źródła – mogą to być m.in. odtwarzacz DVD, smartfon, komputer, telewizor, jak i również bezpośrednio wpinane w projektor pamięci masowe USB czy karty pamięci. Ma to bezpośredni związek z wykorzystanymi w projektorze złączami, dlatego – jak zostało wspomniane – warto je dokładnie analizować przez zakupem projektora dla dziecka. Wiele źródeł oznacza wiele możliwych opcji włączania bajek, począwszy od klasycznych animacji, przez słuchowiska i ebooki, kończąc na bajkach obrazkowych, jak niegdyś slajdach.
Projekcja bajek z użyciem rzutnika multimedialnego, poza przyjemnością, jakie dziecko będzie czerpało z obcowania z ulubionymi animacjami, to także świetny sposób na organizację wspólnego, rodzinnego czasu. Domowe kino rodzinne nie musi być oparte na bajkach, można wyświetlać także programy dokumentalne czy przyrodnicze. Niezależnie od tego, jaki gatunek się wybierze – ważny będzie wspólnie spędzony czas. Projektor umożliwia swego rodzaju celebrację oglądania bajek czy filmów, a co za tym idzie – może się stać swoistym rytuałem i wyprzeć tradycyjną formę oglądania telewizji, a nawet ograniczyć ją na rzecz ciekawie i miło spędzonego czasu. Można wszak mieć umowę, że będzie się urządzało np. kino domowe w weekendy, ale za to w tygodniu uznać, że TV nie istnieje. Oczywiście, rzutnik TV też jest możliwy – nic nie stoi na przeszkodzie, żeby odtwarzać dzięki niemu to, co jest w telewizji, jednak wydaje się, że jego rola jest nieco inna.
Rzutnik do bajek – cena
Ceny rzutnika nie należy rozpatrywać wyłącznie przez pryzmat urządzenia do odtwarzania bajek. Należy uznać, że poszukuje się urządzenia służącego jako kino domowe, a może nawet do użytku służbowego, w związku z czym warto postawić na dobrą jakość, za którą trzeba zapłacić nieco więcej. Jeśli nie do końca jest się przekonanym do idei projektora, można także zakupić model w wersji mini czy tez po prostu tańsze urządzenie. Warto przeszukiwać różnego rodzaju fora i sprawdzać zestawienia oraz porównywania (pomocne mogą być opinie użytkowników, hasła wyszukiwania „rzutnik bajka” itp.), w celu znalezienia modelu, który idealnie sprawdzi się w roli domowego kina, a zarazem nie nadszarpnie zbyt mocno domowego budżetu. Wszystko zależy od indywidualnych oczekiwań i oczywiście parametrów. Warto skupiać się na urządzeniach pochodzących od znanych i cenionych producentów, by mieć gwarancję jakości. Z pewnością wrażenia, jakie wywoła projekcja bajki w domowym zaciszu, ale z kinowym efektem, będą dla dziecka czymś niesamowitym!
Znajdziesz w Morele
Projektory Samsung - Projektory Acer - Projektory Optoma - Uchwyty do projektorów - Torby do projektorów
Komentarze (0)