Jaki projektor do sali konferencyjnej wybrać?
Spis treści:
Dzisiaj nie wyobrażamy sobie udanej konferencji bez odpowiedniego pokazu slajdów lub różnych materiałów multimedialnych. To, co przekazujemy słuchaczom, musi być poparte w sposób wizualny, a tym samym konieczne jest, żeby na szkoleniu lub prelekcji pojawił się projektor. Urządzenia takie występują dzisiaj pod naprawdę różnymi postaciami, ale dla biznesu zawsze konieczne jest wybranie tego, co najlepsze. Projektor do prezentacji biznesowych musi być wyższej klasy niż ten do szkoły, czy do użytku prywatnego.
Polecane projektory
Jaki projektor do sali konferencyjnej wybrać?
Obecnie właściwie trudno sobie wyobrazić profesjonalną prezentację bez odpowiedniej wizualizacji w postaci slajdów. Taki sposób uzupełniania przekazu mówionego stał się standardem, a projektor zyskał miano niezbędnego wyposażenia zarówno w szkołach, na uczelniach, jak i w mniejszych i większych przedsiębiorstwach. Korzystanie z prezentacji multimedialnych (powszechne na szkoleniach, wykładach czy warsztatach) wzbogaca jakość wystąpienia, czyniąc jego treść bardziej przystępną dla słuchaczy przyzwyczajonych do wzrokowego przetwarzania informacji.
Ze względu na szerokie zastosowanie oferta projektorów jest bardzo bogata i stale rośnie. Nie każde urządzenie tego typu sprawdzi się jednak w warunkach biurowych. Jaki zatem projektor multimedialny do sali konferencyjnej wybrać? Z pewnością musi to być sprzęt bardziej zaawansowany niż ten, którego używa się w domu czy szkole. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na parametry takie jak jasność, kontrast i rozdzielczość, które zapewnią jakościowy obraz, a także żywotność lampy czy dostępność trybu ECO, pozwalające na długą i wydajną pracę.
Zanim jednak przeanalizujesz te właściwości, warto określić, z jaką częstotliwością będzie używany projektor oraz gdzie zostanie umiejscowiony. Jeśli dostępne jest odpowiednie miejsce, rzutnik do sali konferencyjnej można po prostu postawić. Takie rozwiązanie ułatwi jego obsługę i konfigurację, jednak często stosowanym rozwiązaniem jest również podwieszany projektor. Opcja ta sprawdza się w mniejszych salach lub takich o specyficznym układzie. Pozwala na zagospodarowanie przestrzeni w bardziej funkcjonalny sposób i zaoszczędzenie miejsca.
Nie bez znaczenia pozostaje także określana przez producenta minimalna i maksymalna odległość rzutnika od ekranu. Dzięki temu parametrowi dobierzesz sprzęt dostosowany do wymiarów pomieszczeń, w jakich będzie on wykorzystywany (zwłaszcza jeśli poszukiwane przez Ciebie urządzenie to projektor do dużej sali). Producenci określają również głośność. Pamiętaj, że im cichsza praca rzutnika, tym lepsza będzie jakość odbioru odtwarzanych materiałów czy treści omawianych przez prelegenta. Projektor wykorzystywane w warunkach biurowych powinien generować hałas o maksymalnym natężeniu 30 dB.
Na co zwrócić uwagę wybierając projektor biurowy?
Jest kilka kluczowych parametrów, na które należy zwrócić szczególną uwagę, gdy zastanawiasz się, jaki projektor do biura zakupić:
- żywotność źródła światła – urządzenia dostępne na rynku można podzielić na takie o krótkiej (od 1000 do 2000 godzin pracy) i takie o długiej żywotności (od 3000 do nawet 20 000 godzin). Ten parametr będzie ściśle związany z technologią przetwarzania obrazu. Najkrótsza żywotność charakteryzuje urządzenia lampowe, tu jednak, w przeciwieństwie do projektorów laserowych, istnieje możliwość wymiany zużytej żarówki. Warto jednak zaznaczyć, że koszt nowego źródła światła może być zbliżony do ceny samego urządzenia. Projektor dedykowany do celów biurowych zdecydowanie powinien być wyposażony w wysokiej jakości żarówkę. Łatwo również obliczyć, że użytkowanie projektora przez rok, 8 h dziennie, da wartość około 3000 godzin pracy urządzenia. Należy zatem zdecydować się na model o dłuższej żywotności;
- jasność obrazu – wysoka jasność pozwala na jakościową projekcję obrazu nawet w niezacienionych pomieszczeniach. Właściwość ta podawana jest w lumenach na podstawie układu ANSI. Projektor biurowy powinien cechować się jasnością 12000 lm lub większą. Jest to niezwykle ważne, ponieważ zaciemnienie sali konferencyjnej nie zawsze będzie możliwe, na przykład ze względu na organizację przestrzeni czy oświetlenie potrzebne uczestnikom spotkania do sporządzania notatek;
- kontrast – to określenie różnicy natężenia barw między najjaśniejszymi a najciemniejszymi elementami obrazu. W projektorach biznesowych wysoka wartość kontrastu jest właściwie konieczna dla dobrego i czytelnego odbioru wyświetlanych treści. Rzutnik do sali konferencyjnej powinien gwarantować kontrast o minimalnej wartości 2000:1.
- Rozdzielczość – spośród ośmiu dostępnych na rynku typów rozdzielczości, możesz rozważyć dwa z nich: Full HD (1920 × 1080) lub WUXGA (1920 × 1200). Oba zagwarantują wysoką jakość obrazu, chociaż w większości przypadków najbardziej odpowiednim wyborem będzie pierwszy z wymienionych, czyli Full HD. Jeśli jednak wyposażasz naprawdę dużą salę, rozważ zakupienie drugiego typu, dedykowanego do bardzo przestrzennych pomieszczeń.
Spośród wszystkich właściwości, kluczowa będzie technologia przetwarzania obrazu, ponieważ to ta cecha bezpośrednio wpływała na pozostałe. Na rynku dostępne są trzy główne technologie, w znacznym stopniu różniące się między sobą. Są to tradycyjne lampowe modele, projektory LED (określane również jako projektory LCD) oraz zyskujące na popularności projektory laserowe.
Projektory lampowe wykorzystują technologię luster dichroicznych, które zmieniają swoje położenie w zależności od zastosowanego napięcia, tworząc w ten sposób obraz składający się z białych i czarnych plamek. Przepuszczany przez specjalne kolorowe filtry RGB obraz nabiera barw. Zalety tego typu urządzeń to wysoki kontrast, łatwa wymiana zużytej lampy oraz stosunek jakości do ceny. Jednak taką lampę cechuje najniższa spośród opisywanych technologii żywotność, dodatkowo wymaga ona chłodzenia w czasie pracy, co wpływa na większe zużycie energii oraz generuje hałas. Decydując się na urządzenie tego typu, warto zatem postawić na sprawdzoną markę, np. Projektor BenQ.
W projektorach typu LED obraz otrzymuje się przez oświetlanie silnym strumieniem światła, generowanym przez diody LED, matrycy składającej się z ciekłych kryształów. Pod wpływem energii kryształy ulegają polaryzacji, tworząc widmo światła i tak powstaje obraz. Projektor LED gwarantuje lepszą jasność niż jego lampowy odpowiednik, będzie też z pewnością tańszy. Znacznie gorzej radzi sobie jednak z kontrastem (czarne elementy wyświetlane na ekranie mogą przybierać odcienie szarości).
Sposób działania projektorów laserowych jest w znacznym stopniu zbliżony do rzutników lampowych. Zasadnicza różnica polega na tym, że, zamiast lampy, stosuje się w nich laser. Podobna będzie jakość obrazu, natężenie barw, jasność czy kontrast. Jednak projektor laserowy zapewnia znacznie dłuższą żywotność źródła światła. Jego główną wadą jest brak możliwości wymiany zużytego lasera. Mimo to modele laserowe są najczęściej polecanymi do zastosowania w biurach. Początkowy wyższy niż w przypadku dwóch pozostałych technologii koszt zakupu zostanie zrekompensowany przez brak konieczności wymiany lampy czy filtrów, niższe zużycie energii i większy komfort użytkowania, wynikający z cichej pracy. Przykładowe urządzenia tego typu to np. projektor Sony VPL-PHZ10 czy projektor Epson EB-L400U.
Jakie dodatkowe funkcje powinien mieć projektor do sali konferencyjnej?
Projektor może być wyposażony w dodatkowe właściwości i funkcje, które sprawią, że korzystanie z niego stanie się jeszcze bardziej komfortowe oraz zwiększą zakres jego zastosowań. Warto, aby projektor miał przynajmniej kilka rodzajów złącz. Podstawowe złącze, w które wyposażony jest każdy rzutnik, to HDMI. Zwróć uwagę, by było ono co najmniej w standardzie 1.3. Dzięki niemu uzyskasz najlepszą jakość przesyłu sygnału wideo i audio.
Projektor można podłączyć również za pomocą złącza VGA, które pozwoli na uzyskanie wysokiej jakości obrazu, jednak nie w HD. Nowością na rynku jest stosowanie w rzutnikach DisplayPort, który pozwala na przesyłanie obrazu o wysokiej rozdzielczości i podłączenie kilku wyświetlaczy do jednej karty graficznej jednocześnie. Nie jest to jednak powszechne rozwiązanie i takie złącze będzie kompatybilne jedynie z najnowszymi komputerami. Projektor wyposażony w slot USB pozwoli na bezpośrednie podłączenie PenDrive’a do rzutnika.
Jeszcze inne możliwości daje opcja łączności bezprzewodowej. Pozwala na powiązanie urządzeń za pomocą sieci Bluetooth. Sprawdzi się, gdy podłączenie rzutnika do komputera za pośrednictwem kabla nie będzie możliwe. Proste przesyłanie obrazu do rzutnika zapewnia również projektor WiFi lub WiDi. Poza różnymi typami łączności, dobrze, by projektor wyposażony był także w funkcję ECO. Praca w takim trybie wydłuży żywotność źródła światła nawet o 30%.
Jakie akcesoria warto dokupić do projektora biurowego?
Na rynku dostępne są różnego rodzaju akcesoria, które zwiększą funkcjonalność projektora multimedialnego do sali konferencyjnej. Najważniejsze z nich to:
- pilot – zazwyczaj bardzo podstawowy model (a więc służący jedynie do włączania i wyłączania urządzenia) jest sprzedawany w zestawie z projektorem. Warto zatem pomyśleć o takim, który będzie wygodny i funkcjonalny oraz pozwoli na ustawienie funkcji klawiszy według preferencji użytkownika. Dobry pilot może pełnić również rolę wskaźnika;
- rozwijany ekran – to dobre rozwiązanie, jeśli w sali, w której planujesz korzystać z urządzenia, nie ma właściwej wielkości wolnego fragmentu ściany, na którą można rzucać obraz (lub jeśli nie jest ona odpowiednio jasna);
- tablica interaktywna – podobnie jak ekran stanowi powierzchnię do wyświetlania obrazu, ale wyposażoną w funkcję interakcji z obrazem za pomocą przeznaczonego do tego pisaka. Z powodzeniem zastąpi tradycyjną tablicę suchościeralną w sali szkoleniowej, a dzięki niej prezentacja z pewnością zyska na jakości;
- laserowy wskaźnik – jeśli pilot nie posiada takiej opcji, warto zdecydować się na zakup oddzielnego wskaźnika. Z pomocą wiązki światła możesz wskazać konkretne elementy obrazu, nawet ze znacznej odległości.
Pamiętaj, że nawet najlepszy rzutnik okaże się niewystarczający, jeśli nie zadbasz o odpowiednie akcesoria, które podniosą dodatkowo poziom Twojej prezentacji i sprawią, że będzie atrakcyjniejsza dla słuchaczy.
Znajdziesz w Morele
Projektory Samsung - Projektory Acer - Projektory Optoma - Uchwyty do projektorów - Ekrany do projektorów
Komentarze (0)