Udostępnij
Skomentuj

Jaki projektor laserowy wybrać?

Projektory laserowe 3D są obecnie obowiązkowym wyposażeniem nie tylko w szkołach, ale także w biznesie.

Rzutnik laserowy pozwala sprawnie i szybko zaprezentować nawet najbardziej skomplikowane dane w niezwykle przystępny sposób. Jaki wybrać? Podpowiadamy! Wielu z nas ciągle pamięta rzutniki kliszowe, za pomocą których nasi rodzice wyświetlali nam bajki. To była prawdziwa ceremonia. Najpierw nastawienie sprzętu, umieszczenie kliszy w rzutniku, wreszcie zgaszenie światła i w końcu jest. Jedną z popularniejszych bajek, był Wilk i Zając, ale dzieci z zachwytem zaczytywały się w historyjkach o Panu Kleksie i Bolku i Lolku. Wówczas nikt nie uwierzyłby, gdyby ktoś powiedział, że za trzydzieści lat rzutnik będzie wyświetlał obraz dzięki bezprzewodowemu połączeniu ze smartfonem lub komputerem.

Polecane projektory

Do czego służy projektor laserowy?

Przeznaczenie projektorów laserowych jest obecnie bardzo szerokie. I właśnie od potencjalnego wykorzystania zależeć powinna decyzja dotycząca wyboru konkretnego modelu. Bardzo popularne zastosowanie dotyczące rzutników polega przede wszystkim na prezentowaniu danych treści w czasie spotkań biznesowych. Chodzi tu nie tylko o zrobienie dobrego wrażenia na szefie, ale rzeczywiście bardzo czytelnym przedstawieniu danych, statystyk, trendów. Coraz popularniejsze rzutniki w połączeniu z pilotami do projektorów są także w szkołach. Nauczyciele chętnie korzystają z tego typu nowinek technologicznych ubarwiając w ten sposób niekiedy nudne zajęcia. Dzięki temu zyskują uwagę uczniów, którzy dużo chętniej przyswajają wiedzę, jeśli jest ona podana w przystępny sposób. Jednym z ulubionych zastosowań Polaków jest użycie projektora laserowego w większych pomieszczeniach jako odbiornik.

Uwierzcie, nic nie będzie wyglądać tak świetnie, jak nasz ulubiony film wyświetlony w salonie na ścianie. Ma to nie tylko konkretne walory wizualne, ale tworzy także niesamowity klimat, który porównać można wyłącznie z uczestniczeniem w seansie filmowym w kinie. Co ciekawe, rzutnik laserowy może też stworzyć niesamowitą iluminację świąteczną na Boże Narodzenie. Wystarczy odpowiednio go ustawić, umieścić w etui ochronnym, odpornym na negatywny wpływ czynników zewnętrznych i gotowe!

To rozwiązanie dużo tańsze niż montowanie bardzo specjalistycznych systemów świetlnych z lampkami, przewodami i akumulatorami. Ostatnim, bardzo ciekawym zastosowaniem projektorów laserowych jest wyświetlanie na suficie gwieździstego nieba. Jest to co prawda funkcja dodatkowa, jednak przydaje się bardzo w trakcie tworzenia odpowiedniego klimatu, czy też przy usypianiu dziecka. Widać więc wyraźnie, że obecnie projektory laserowe mają bardzo szerokie zastosowanie wykraczające daleko poza to, co pamiętamy z dzieciństwa. Nie są to już wyłącznie krótkie bajki z kliszy wyświetlane na ścianie. Dzięki rozwojowi techniki urządzenia te nabrały zupełnie innego charakteru i przeszły niemal bezboleśnie próbę czasu.

Jak działa projektor laserowy?

Obecne w sklepach projektory laserowe 3D, a także funkcjonujące w rozdzielczości Full HD de facto działają w oparciu o tę samą zasadę. Oprócz projektorów laserowych dostępne są również projektory LED i projektory lampowe. W przypadku tradycyjnych, starszych modeli rzutników, mówiliśmy o lampie, która wyświetlała kliszę i prezentowała przez nią obraz na przykład na ścianie. W przypadku urządzeń nowej generacji, lampę zastąpił laser, a kliszę może zastąpić dowolne źródło sygnału, takie jak pliki umieszczone na pendrivie USB, czy obraz ze smartfonu przesłany za pomocą Bluetooth. Jedną z poważniejszych zalet rozwiązania opartego na technologii światła laserowego jest nawet kilkukrotnie dłuższa żywotność samego lasera. Dzięki temu, rzutnik posłuży nam zdecydowanie dłużej niż tradycyjny projektor lampowy. W przypadku tego ostatniego, lampa musi być wymieniana regularnie. Laser w zasadzie nie wymaga poważniejszych napraw.

Co więcej, technologia oparta na naświetlaniu obrazu laserem jest także po prostu dużo bardziej dopracowana, a obraz wyświetlany dzięki takim rozwiązaniom jest dużo wyraźniejszy. Lepszy jest także kontrast oraz samo odwzorowanie kolorów. Ma to duże znaczenie zwłaszcza wtedy, kiedy powierzchnia, na której wyświetlamy daną treść nie jest doskonała. Kolejnym, bardzo ważnym czynnikiem z pewnością wpływającym na decyzję klientów dotyczącą wyboru konkretnego rzutnika jest cena. Urządzenia z zastosowaną technologią laserową są niestety zdecydowanie droższe od rzutników lampowych starego typu. Za ceną idzie jednak jakość i żywotność. Właśnie dzięki takim argumentom, projektory laserowe są najczęstszym wyborem w biurach i szkołach, gdzie wyjątkowo ceni się niezawodność. Urządzenia mogą notować bardzo dużą liczbę włączeń i wyłączeń, a zastosowana technologia pozwala przypuszczać, że nawet kilka lat pracy bez awarii nie jest dla rzutnika laserowego wyjątkowym wyzwaniem.

Czy zakup projektora laserowego jest opłacalny?

Dziś już nikt nie włącza na rzutniku Bolka i Lolka, ale urządzenie to ma także swoje, bardzo szerokie zastosowanie. Gra na najnowszych konsolach, czy wyświetlanie ulubionego filmu to tylko pierwsze z brzegu zajęcia, które zdecydowanie uprzyjemni odpowiednio ustawiony rzutnik. Rzutniki laserowe doskonale sprawdzają się także w czasie przemówień publicznych, czy przedstawiania prezentacji ze specjalistycznymi danymi i wykresami w firmie. Sprawny mówca dzięki i pilotowi do rzutnika sprawnie i czytelnie wyłoży zainteresowanym przedmiotowe kwestie. Na co zwracać uwagę szukając odpowiedniego projektora laserowego? Jakimi urządzeniami powinniśmy się zainteresować? Sprawdzamy i podpowiadamy!Wszystko zależy od częstotliwości użytkowania tego typu urządzenia. Jeśli można je określić jako przemysłowe, czyli bardzo częste, wówczas można założyć, że głównym czynnikiem decydującym o zakupie nie powinna być cena, a zastosowana technologia.

W takim przypadku dużo rozsądniejszy jest zakup rzutnika laserowego, takiego jak rzutnik Optoma ZH403 ,który co prawda jest droższy, ale za to odwdzięcza się zdecydowanie wyższą żywotnością. Ten konkretny model obsługuje także rozdzielczość 4K, co wyróżnia go na tle konkurencji i sprawia, że spektrum zastosowań będzie dużo szersze. Wystarczy to nie tylko do pokazania prostego wykresu, ale także z powodzeniem zadowoli nas jako źródło obrazu w czasie oglądania ulubionego filmu czy serialu. Cena urządzenia to niema 5500 zł. Nieco tańsze rozwiązanie, jeśli chodzi o technologię laserową oferuje firma . W tym przypadku nie mówimy jednak o wysokiej rozdzielczości 4K, za to o świetnej jakości wykonania i bardzo dobrych opiniach innych użytkowników. Urządzenie wyposażone zostało w gniazda USB oraz HDMI, a także możliwość przesyłania obrazu Bluetooth, co sprawia, że obraz wyświetlany może być także z ekranu naszego smartfonu. Wszystko dzieje się intuicyjnie i prosto.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 20:13
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.