Jaki projektor multimedialny wybrać? Czy warto kupić rzutnik multimedialny?

| 0 Komentarzy
Rzutnik multimedialny może posłużyć zarówno w domu, jak i poza nim. Dlaczego warto go kupić? Który wybrać?

Projektor multimedialny jest coraz chętniej wybierany zamiast tradycyjnych telewizorów. Sprawdzamy, jakie daje możliwości.

Polecane projektory

Co to jest projektor multimedialny?

Rzutnik multimedialny (inaczej projektor) to urządzenie, którego celem jest prezentacja obrazu na dużym ekranie. Źródłem sygnału może być konsola do gier, komputer PC, laptop, przystawka telewizyjna, odtwarzacz DVD/Blu-ray lub nawet smartfon. Na rynku są dostępne różne rodzaje technologii. Czym charakteryzuje się projektor laserowy? Jakie rzutniki lampowe warto kupić? Podpowiadamy!

Projektor multimedialny LED to urządzenie, którego żywotność może wynieść 10-20 000 godzin (tymczasem tradycyjne lampy trzeba wymieniać co 1 000-5 000 godzin). Dla użytkownika oznacza to dłuższy czas eksploatacji oraz zminimalizowanie kosztów. Rzutniki tego typu są gotowe do pracy już w kilka sekund po włączeniu i nie trzeba ich chłodzić – urządzenie wyłączysz bez żadnych obaw od razu po zakończonej projekcji.

Projektory LED mogą występować w technologiach LCD (z języka angielskiego Liquid Crystal Display), DLP (Digital Light Processing) oraz LCOS (Liquid Crystal On Silicon). LCD charakteryzuje brak tzw. efektu tęczy oraz bardzo dobre odwzorowanie kolorów. Są to tanie projektory multimedialne, ale ich wady to gorsza jasność i odwzorowanie czerni oraz martwe piksele.

W rankingu projektorów wysokie miejsca zajmują rzutniki DLP oraz LCOS. Te pierwsze składają się z kilku milionów mikrolusterek, które odbijają światło, cechuje je też bardzo dobra jasność i głęboka czerń. Ich zalety to także wysoki kontrast, lepszy współczynnik wypełnienia oraz brak martwych pikseli. Natomiast projektory LCOS to najdroższe rzutniki lampowe. Korzystają one z połączenia dwóch technologii – LCD i DLP.

Dość popularnym rozwiązaniem jest także projektor multimedialny laserowy. Urządzenia tego typu wyróżniają niskie koszty eksploatacji (nie ma konieczności wymiany lamp). Nie potrzebują one długiego czasu chłodzenia i zapewniają niezawodną oraz jasną projekcję nawet przy słabych warunkach oświetleniowych. Do ich zalet należy rzadka konserwacja (laserowe źródło światła pracuje nieprzerwanie przez 20 000 godzin), a co za tym idzie, możliwość zamontowania w trudno dostępnym miejscu, np. wysoko przed ekranem. Natomiast wady to wysoka cena. Jaki projektor multimedialny do domu lub pracy będzie najlepszy? Odpowiadamy na to pytanie poniżej!

Jaki projektor multimedialny wybrać?

Wybór projektora multimedialnego FULL HD lub projektora 4K należy dostosować przede wszystkim do jego przeznaczenia. Inny sprzęt posłuży w kinie domowym, inny w szkole, pracy lub w domu. Przeznaczenie rzutnika będzie miało duży wpływ nie tylko na parametry techniczne, lecz także na cenę – mini projektor multimedialny będzie o wiele tańszym rozwiązaniem niż rzutnik dla dużej sali konferencyjnej lub imprezy plenerowej.

Jaki rzutnik wybrać? Jeśli dysponujesz wysokim budżetem, postaw na takie marki jak Dell, Xiaomi lub Epson. Za projektor multimedialny LED zapłacisz około 4-5 tysięcy złotych, ale w tej cenie otrzymasz bardzo wysoką jakość wyświetlanego obrazu. Na przykład projektor Epson może wyświetlać obraz Full HD w 2D oraz 3D. Urządzenie zapewnia doskonałe odwzorowanie kolorów oraz głęboką czerń. Będziesz nim sterować zdalnie za pomocą pilota iProjection Smart.

Jeśli masz mniejszy budżet, lepszym rozwiązaniem będzie projektor BenQ. Rzutniki tej firmy prezentują bardzo dobry stosunek jakości do ceny. Możesz liczyć na obraz w 2D i 3D oraz długą żywotność lampy (na poziomie około 20 000 godzin). Wiele modeli korzysta z funkcji SmartEco oraz Eko Blank, dzięki czemu pobór energii elektrycznej jest bardzo niski. BenQ to idealny projektor multimedialny do szkoły i domu.

Dobre i tanie urządzenia oferuje także marka Optoma. Rzutniki tej firmy zajmują wysokie miejsca w rankingach projektorów, dzięki temu, że korzystają one z technologii DLP. W ofercie Optoma znajdziesz modele o rozdzielczości Full HD (1920 × 1080) oraz 4K o wysokiej jakości (na poziomie 3000-5000 lumenów). Wiele z nich jest polecanych graczom, ponieważ obsługuje szybkie odświeżanie ekranu. Obraz może być wyświetlany zarówno w 2D, jak i w trójwymiarze.

Natomiast jeśli chodzi o rzutniki do biura, najpopularniejsze rozwiązanie to projektor multimedialny laserowy. Sprzęt ten nie należy do tanich, ale koszty poniesione przy inwestycji bardzo szybko się zwracają. Ponieważ urządzenie laserowe nie posiada lampy, jego eksploatacja jest o wiele tańsza niż w przypadku projektorów lampowych. Poszukując idealnego rozwiązania, warto stawiać na sprawdzone marki – w produkcji tego typu rzutników specjalizują się między innymi takie firmy jak Sony czy LG.

Jeśli chodzi o ofertę LG, dostępne są między innymi rzutniki multimedialne WUXGA lub 4K UHD. Ich największe zalety to wysoka jasność na poziomie 5000 lumenów. Dzięki temu możesz uzyskać bardzo wyraźny obraz nawet w jasnych salach konferencyjnych. Projektor działa do 20 000 godzin, co daje 7 lat intensywnego użytkowania po 8 godzin dziennie. Niektóre modele posiadają wbudowane głośniki, co czyni je wyjątkowo wielofunkcyjnymi.

Projektor multimedialny 4K marki LG pozwala uzyskać obraz o rozmiarze do 300 cali w technologii 4K UHD. Urządzenie to sprawdza się, gdy prezentowane treści mają być oglądane przez większe grupy. Dzięki funkcji przesunięcia obiektywu i zoomowi, sprzęt możesz zainstalować w dowolnym miejscu i ustawić pożądaną wielkość ekranu. Dostępna jest nawet kilkunastopunktowa regulacja kształtu obrazu – oczywiście takie nowoczesne rozwiązanie kosztuje. Za sprzęt zapłacisz około 12-16 tysięcy złotych.

Nieco tańsze są kompaktowe przenośne rzutniki Sony. Biznesowy projektor to wydatek rzędu 8-12 000 złotych, w tej cenie możesz liczyć na profesjonalny sprzęt o jasności wynoszącej 5000 lumenów. Żywotność urządzenia wynosi 20 000 godzin, a więc podobnie jak w przypadku poprzednio wymienianych LG. Współczynnik kontrastu jest dość wysoki, na poziomie 500 000:1, a regulowanie zniekształceń obrazu jest dostępne o +/- 30 stopni w poziomie i pionie.

Nowe projektory laserowe Sony z potrójnym panelem LCD zostały wprowadzone na rynek niedawno. Nadają się one idealnie do większych obiektów – sal konferencyjnych i wykładowych, atrakcji turystycznych, galerii oraz muzeów. Mini projektor multimedialny łączy imponującą jakość obrazu z łatwą konfiguracją oraz minimalnymi wymaganiami konserwacyjnymi. Modele wyposażone w obiektyw do projekcji z małej odległości mogą być zainstalowane bardzo blisko ekranu, nawet w wysokich pomieszczeniach.

Na co zwrócić uwagę wybierając projektor multimedialny?

Na jakie aspekty w szczególności trzeba zwrócić uwagę? Są to:

  • Proporcje wyświetlania — projektor multimedialny do szkoły lub domu podłączany do laptopa ma najczęściej format 4:3, jeśli jednak chcemy korzystać z urządzenia do oglądania filmów w wysokiej jakości lub grania w gry konsolowe, lepsza będzie panorama 16:9;
  • Jasność i żywotność lampy – w przypadku rzutników lampowych lepiej wybierać modele o wysokiej jakości lampy (powyżej 2500 lumenów) – dzięki temu będzie można z nich korzystać zarówno wieczorem, jak i w świetle dziennym. Żywotność powinna wynosić przynajmniej 10-20 tysięcy godzin intensywnego użytkowania.

Inne ważne parametry techniczne to:

  • Kontrast – stacjonarny lub przenośny rzutnik multimedialny powinien mieć wysoki kontrast, dzięki czemu jakość wyświetlanego obrazu – odwzorowanie kolorów, głębia czerni, nasycenie barw – będzie wysoka. Optymalnym wyborem będzie urządzenie z kontrastem na poziomie 7000:1;
  • Rozdzielczość – na rynku można spotkać rzutniki o rozdzielczości SVGA (800 × 600 pikseli), XGA (1024 × 768 pikseli), WXGA (1280 × 800 pikseli), FULL HD (1920 × 1080 pikseli) oraz 4K (3840 × 2160 pikseli). Najlepszym rozwiązaniem jest rozdzielczość HD lub wyższa.

Istotne są także:

  • Złącza – im będzie ich więcej, tym lepiej, ponieważ daje to więcej możliwości podpięcia różnych zewnętrznych źródeł obrazu. Większość urządzeń oferuje złącza HDMI lub porty USB, natomiast dla biznesu dobrym rozwiązaniem jest projektor multimedialny Wi-Fi. Taki sprzęt podłącza się do komputera lub smartfona bezprzewodowo;
  • Dodatkowe funkcje – nowoczesne rzutniki mogą posiadać wbudowane głośniki, dodane porty, funkcję autofocus lub korzystać z trybu Eco Smart.

Jakie jest przeznaczenie projektorów multimedialnych?

Gdzie najczęściej jest używany projektor multimedialny 4K lub Full HD? Do niedawna tego typu sprzęt można było spotkać w salach konferencyjnych, na eventach i w szkołach. Dziś jednak wiele osób decyduje się na to, by zakupić rzutnik multimedialny do domu. Urządzenie podłączysz do przystawki telewizyjnej, komputera lub nawet konsoli i dzięki temu będziesz cieszyć się wyjątkowymi doznaniami podczas oglądania filmów, lub grania w gry.

Czy warto kupić projektor multimedialny?

Czy warto kupić projektor multimedialny do domu? Jeśli zależy Ci na dużym obrazie wysokiej jakości, zdecydowanie tak! Urządzenie to z powodzeniem zastępuje telewizor lub monitor. Walory tego rozwiązania docenisz zarówno podczas oglądania filmów oraz seriali, jak i w trakcie grania w gry konsolowe. Podczas gdy telewizor zaoferuje Ci około 50-60 cali, obraz wyświetlany z projektora może mieć 100, 200, a nawet 500 cali, co daje wyższy komfort.

Inne zalety tego rozwiązania to:

  • Duża mobilność – przenośny rzutnik multimedialny można zabrać ze sobą praktycznie wszędzie – do znajomego, na wyjazd służbowy lub konferencję, wystarczy zapakować go do torby;
  • Efekt wyświetlania obrazu 3D – niektóre modele projektorów oferują wyświetlanie trójwymiarowe – wystarczą okulary 3D, by dało się skorzystać z tej funkcji;
  • Wygodniejsze współdzielenie ekranu – projektory są często kupowane przez osoby lubiące grać ze znajomymi na jednym wspólnym ekranie.
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 20:48
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.