Jaki projektor do domu wybrać? Polecane projektory

| 1 Komentarz
Projektor to ciekawa opcja zamiast telewizora. Jaki wybrać rzutnik, aby sprawdził się w warunkach domowych?

Projektor może być świetną alternatywą dla telewizora. Jak wybrać projektor do uzytku domowego? Czy warto?

Polecane projektory

Jaki projektor do domu wybrać?

Projektory były do niedawna kojarzone raczej jako narzędzie do użytku biurowego lub szkolnego. Ich głównym zastosowaniem polegało na wyświetlaniu prostych slide’ów lub prezentacji w dość sporych pomieszczeniach. Dziś na rynku można znaleźć wiele modeli rzutników, które świetnie sprawdzą się w warunkach domowych. Ich popularność stale rośnie i choć nie zastąpią w pełni telewizora, to z pewnością mogą posłużyć jako ciekawa alternatywa. W większości przypadków projektory multimedialne do domu są nieduże i lekkie, a do tego mogą oferować naprawdę wysoką jakość wyświetlanego obrazu, przez co wykorzystywane są nie tylko do projekcji zdjęć czy filmów, ale także na przykład do celów gamingowych lub transmisji wydarzeń sportowych.

Przy wyborze takiego urządzenia do domu należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, niekoniecznie wiążących się ze sprawami finansowymi. Z pewnością warto zastanowić się, do czego głównie będzie używany projektor. Rankingi pokazują, że klienci kierują się nie tylko ceną urządzeń, ale również ich marką czy wbudowanymi w urządzenie dodatkami. Przykładowo projektor z WiFi do domu cieszy się dużym wzięciem, tak samo, jak model z wbudowanym portem USB. Spore zainteresowanie wzbudzają również projektory na ścianę, gdyż są stosunkowo tańsze od tych, które można ustawiać tuż przy ekranie. Tu jednak urządzenie wymaga stałego montażu, co niekoniecznie jest dla każdego osiągalne. Inną kwestią są również sprawy związane z samym designem projektora kto nie lubi, gdy urządzenia w pokoju pasują do siebie i dobrze razem się prezentują?

Sama cena nie jest też bez znaczenia. To normalne, że lepiej wyposażony sprzęt zazwyczaj kosztuje dużo więcej – nie ma co się oszukiwać w tej kwestii. Jednakże zakładając, że rzutnik będzie wykorzystywany sporadycznie, nie ma potrzeby inwestowania w drogą wersję. Jednorazowe podłączenie rzutnika i tymczasowe ustawienie go w danym miejscu nie zajmuje dużo czasu. Z kolei przy jego częstszym użytkowaniu warto pomyśleć o nieco lepszym projektorze multimedialnym. Po prostu wiąże się to z wygodą – mniejszą ilością kabli do podłączenia, a co za tym idzie, możliwością funkcjonalnego zagospodarowania przestrzennego pomieszczenia. Codzienne podłączanie projektora i demontowanie go po seansie byłoby uciążliwe i na dłuższą metę nie miałoby sensu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze projektora do domu?

Przy wyborze dobrego projektora do domu lepiej kierować się specyfikacją techniczną niż ceną. W jednym przedziale cenowym znajdują się najróżniejsze urządzenia, z których część, poza atrakcyjnym wyglądem, może nie oferować sensownych funkcji, które w późniejszym czasie okażą się istotne. W zasadzie cena domowego projektora filmowego odgrywa ważną rolę w dwóch przypadkach – przełożenia jakości sprzętu do kosztów eksploatacyjnych oraz częstotliwości korzystania z urządzenia.

Oto kilka przydatnych wskazówek, które ułatwią wybór najlepszego projektora do domu:

  • rozdzielczość ma ona niebywały wpływ na komfort oglądania filmów. I choć można bez problemu kupić rzutnik wyświetlający obraz w jakości 4k, to jego cena nie będzie należeć do niskich. Najchętniej wybierane są projektory Full HD, które pozwalają cieszyć się ostrym obrazem w dużo przystępniejszej cenie. Najpopularniejsze rozdzielczości ekranów w projektorach to: 1024 × 768, 1280 × 800, 1920 × 1080, 1920 × 1200 i 2840 × 2160;
  • głośność pracy włączone przez długi czas urządzenie nagrzewa się i jest to jak najbardziej normalna kolej rzeczy. Wymaga zatem dobrego systemu chłodzącego, który zapobiegnie przegrzaniu się układu rzutnika. Należy zatem zwrócić uwagę na wielkość zainstalowanych w nim wentylatorów, ponieważ im większe, tym wolniej się obracają, a tym samym generują mniej hałasu. Dzięki temu praca projektora multimedialnego nie powinna wpływać na komfort jego użytkowania;
  • format obrazu – w zależności od wykorzystania rzutnika, proporcje obrazu są istotne. W biznesowych czy edukacyjnych celach wybiera się projektory 4:3. W warunkach domowych, gdy zależy Ci przede wszystkim na komfortowym oglądaniu filmów, egzamin zdają wersje panoramiczne. Tak więc najlepszą opcją będą formaty 16:10 oraz 16:9;
  • kontrast ten czynnik jest ważny w zależności od tego, w jakich warunkach będzie użytkowany projektor. Jeśli szukasz sprzętu do kina domowego, aby korzystać z niego w ciemności, lepiej skup się na jak najwyższym indeksie kontrastu. Jednakże nie jest to ważny parametr w przypadku pomieszczenia o nawet niewielkim oświetleniu;
  • dodatki choć można się obejść bez nich, to jednak poprawiają funkcjonalność. Warto, aby projektor do domu do filmów miał wbudowane WiFi. I wcale nie jest to domena tylko drogich modeli rzutników! Taka łączność zwiększy możliwości wykorzystania urządzenia i zminimalizuje ilość podpiętych do niego kabli. Równie dobrym rozwiązaniem jest wbudowane złącze HDMI, a także czytnik USB, który pozwoli na oglądanie zdjęć czy filmów bezpośrednio z podpiętego pendrive’a;
  • głośniki wiele projektorów jest wyposażona w głośniki mono, ale jeżeli nie będziesz podłączać kina domowego do swojego rzutnika, lepiej wybrać model stereo;
  • regulacja dobre ustawienie to podstawa przyjemnego oglądania. W tym celu dobrze jest, aby projektor posiadał regulację obrazu, a także korektę zniekształceń trapezowych. Umożliwia to ustawienie sprzętu na przykład z boku ekranu czy ściany – przydatna opcja dla osób mających dość niewielki pokój do projekcji.

Rodzaje projektorów do domu

W świecie projektorów wyróżnia się ich dwa typy projektory LCD oraz projektory DLP. Druga opcja, pomimo swojej wyższej ceny, posiada stosunkowo mniej wad. Przy wyborze rodzaju rzutnika do domu, warto wcześniej określić, do czego zostanie on wykorzystywany i w jakiej częstotliwości. Pomoże to już na wstępie wskazać, jaki rodzaj sprzętu będzie lepiej dopasowany do oczekiwań. Czasami tańszy sprzęt okazuje się znacznie bardziej trafionym zakupem.

Rzutniki LED, czyli te z technologią LCD, oprócz kwestii cenowej, chwalone są za większą ekspozycję barw. Jednakże nadają się one raczej do jasnych pomieszczeń, gdzie mogą w pełni wykorzystać swoje zalety. Atutem tanich projektorów filmowych do domu jest również możliwość projekcji obrazu w jakości 4k, a nawet 8k i brak tzw. efektu tęczy wrażenia kolorowej otoczki elementów wyświetlanych na ciemnym tle. Warto jednak dodać, że poprzez charakterystyczną budowę, panele tych projektorów intensywniej się kurzą. W praktyce oznacza to regularne oddawanie sprzętu do czyszczenia, gdyż zbierający się pył może wpłynąć negatywnie na jakość wyświetlanego obrazu. Podsumowując tego rodzaju rzutniki są bardziej uniwersalne, więc do dość sporadycznego korzystania będą odpowiednie.

Urządzenia DLP oddają przede wszystkim znacznie głębszą czerń, a ich biel jest dużo bardziej naturalna niż ta, która występuje w projektorach LCD. Dzięki wysokiemu kontrastowi barw, DLP możesz śmiało wykorzystywać w pomieszczeniach ciemnych, bez światła zastanego. Niestety technologia ma również wady, a jedną z nich jest małe nasycenie barw. Dodatkowo może wystąpić wspomniany wcześniej efekt tęczy, z kolei układ projektora bez modyfikacji nie będzie w stanie wyświetlić tak dużej rozdzielczości obrazu, jak LCD. Z pewnością tego rodzaju urządzenie nie jest tanim projektorem, a co za tym idzie, poleca się go raczej koneserom i osobom, które chcą wykorzystywać rzutnik w miarę często do projekcji filmowych.

Jak odpowiednio dobrać odległość projektora od ściany?

Wybór typu projektora filmowego do domu powinien opierać się między innymi na tym, gdzie zostanie on zamontowany. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że nie tylko parametry rzutnika wpływają na komfort projekcji, ale również jego prawidłowe ustawienie. Standardowy projektor cyfrowy może potrzebować nawet kilku metrów, aby poprawnie wyświetlić obraz, więc niekoniecznie sprawdzi się w domowych warunkach. Z kolei rzutniki krótkoogniskowe oraz rzutniki Ultra krótkoogniskowe potrzebują od kilkunastu centymetrów do jednego metra odległości od ściany, aby móc poprawnie funkcjonować.

Niezależnie od tego, czy wybierzemy tani projektor do domu, czy ten droższy każdy ma swój współczynnik projekcji. Jest to stosunek odległości rzutnika do szerokości swojego ekranu, na którym będzie wyświetlany obraz. To łatwa kalkulacja do wykonania samodzielnego – wystarczy podzielić odległość projektora od ściany przez szerokość ekranu. Ponadto można skorzystać z kalkulatorów projekcji, które są bardzo proste w obsłudze i często dostępne na stronach producentów, jak w przypadku projektorów Epson. Tu również znajdują się instrukcje, jak wprowadzić przeliczone dane w ustawienia rzutnika.

Im dalej projektor stoi od ściany, tym większe powstaje rozproszenie światła, co skutkuje ciemniejszym obrazem na pożądanej powierzchni. Warto również zaznaczyć, że pogorszeniu ulegnie także jakość wizji, gdyż piksele stają się większe, przez co bardziej zauważalne. Oczywiście nie trzeba od razu planować zakupu projektora 4k do domu. Wystarczy zawczasu sprawdzić metraż i skorzystać ze wcześniej wspomnianego kalkulatora projekcji, aby komfort użytkowania sprzętu był jak największy.

Czy warto kupić projektor do domu?

Spora liczba osób zastanawia się, czy wybór projektora będzie lepszym rozwiązaniem niż zakup telewizora. Jeśli zależy nam głównie na niedrogim sprzęcie do oglądania kanałów telewizyjnych, to rzutnik niekoniecznie okaże się trafionym nabytkiem. Nawet najlepszy projektor nie jest w stanie zastąpić telewizora z wielu powodów. Przede wszystkim, niezależnie od wielkości pomieszczenia i jego oświetlenia, zawsze można dopasować odpowiedni odbiornik TV. Projektory wymagają przemyślanego rozplanowania przestrzeni, włącznie z kolorem ściany czy zakupem specjalnego ekranu.

Przed wyborem konkretnego modelu warto sprawdzić różnego rodzaju rankingi projektorów, dostępne w Internecie. Tanie urządzenia nieznanych marek mogą nie sprawdzić się w każdych warunkach, a co za tym idzie, zniechęcą do korzystania z nich. Lepiej wybrać sprawdzonego producenta, który od lat stale udoskonala swoje produkty. Projektory BenQ czy Epson do zastosowań domowych są znane z porządnego wykonania i cechują się z dużą żywotnością oraz szeregiem wielu dodatkowych funkcji, które wpływają na komfort użytkowania. To oczywiście niejedyne sensowne rozwiązania, ale warte rozważenia, szczególnie że obie marki bardzo często pojawiają się w różnych zestawieniach rankingowych.

Jeśli zamierzasz kupić sprzęt do oglądania filmów i kanałów VoD (na przykład: ipla, Netflix czy Player), to jak najbardziej, projektor będzie znakomitym wyborem. Połączenie kina domowego z rzutnikiem da niesamowite wrażenia, które, choć niewielkim stopniu, oddadzą emocje z sal kinowych. Co ważne, wcale nie musi być to droga inwestycja. Najtańsze projektory FullHD można już kupić w cenie przeciętnego telewizora o przekątnej pięćdziesięciu cali, więc nie jest to spory wydatek w stosunku do jakości. Warto też zauważyć, że większość serwisów filmowych VoD oferuje ograniczoną rozdzielczość obrazu, dlatego rzutnik o takich parametrach będzie naprawdę dobrą opcją do ich wyświetlania, bez konieczności inwestowania w nowszą technologię. Poza tym zakup projektora nie oznacza wyłącznie alternatywy dla telewizora to często jest świetny dodatek uzupełniający.

4,9
4 oceny
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Artykuł jest raczej przeciętny, dał bym może nieco wyższą ocenę jeśli to nie miało by być do domu czyli dla użytkownika niekomercyjnego. A dla takiej osoby nie tylko są ważne parametry czy marka sprzętu ale również zestawienie: stosunek jakości do kosztów eksploatacji. Użytkownik prywatny zazwyczaj wydaje swoje pieniądze i chce żeby po upływie gwarancji jeśli za jakiś czas padnie np. lampa nie musiał za nią płacić 500 zł. Dlatego uważam że ta recenzja w żadnym razie nie nadaje się dla zwykłego Kowalskiego.
Specjalista Morele | 17:36
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.