Jaki riser PCI-E do karty graficznej wybrać?

| 1 Komentarz
Asortyment riserów do kart graficznych jest całkiem spory. Jaki riser wybrać? Czy warto go stosować?

Czym jest riser PCI-E? Jak działa?

Riser PCI Express to nic innego, jak funkcjonalny rodzaj przejściówki, który pozwala na to, by nie podpinać karty graficznej bezpośrednio do płyty głównej, ale umieścić ją w innym miejscu obudowy. Po co stosować takie rozwiązanie? Zastosowanie risera ma sens w różnych sytuacjach, a najczęściej kupuje się go, gdy:

  • Modyfikuje się komputer i w ramach tej modyfikacji wymienia się kartę graficzną, a nowy model okazuje się na tyle spory, że pojawiają się problemy z podpięciem karty bezpośrednio do płyty głównej. Wbrew pozorom nie jest to wcale odosobniona sytuacja, gdyż nowoczesne karty graficzne nie są małe, a jeśli karta posiada własny układ chłodzenia, jej gabaryty są naprawdę spore.
  • Chce się umieścić kartę graficzną w innej części obudowy dla lepszej wentylacji i łatwiejszego dostępu do wnętrza komputera.

Polecane karty graficzne

Powodem chęci korzystania z risera do GPU nie muszą być wcale nadmierne wymiary karty graficznej. Nawet jeśli karta mieści się bezpośrednio na płycie głównej, to i tak niektórzy uznają za dobre rozwiązanie przeniesienie jej w inne miejsce w obudowie, co ma zapewnić lepszą wentylację lub wprowadzić urozmaicenie wizualne do komputera.

Riser PCI-E może mieć sztywną konstrukcję, ale znacznie częściej ma formę elastycznej taśmy, której część podłącza się do gniazda na płycie głównej, a część do karty graficznej. W sprzedaży można znaleźć całą gamę różnorodnych riserów.

Jak wybrać PCI-E riser?

Zakup przedłużki PCI-Express to wydatek rzędu nawet kilkuset złotych. Nie warto podejmować tej decyzji zakupowej pochopnie, gdyż poszczególne modele riserów mogą różnić się pomiędzy sobą pod wieloma względami. Przy zakupie warto wziąć pod uwagę kilka kluczowych kwestii:

  • Długość risera – to kwestia kluczowa, by dobrać riser, który pozwoli na odpowiednie usytuowanie karty graficznej w komputerze. Coraz więcej współczesnych kart, a szczególnie modeli gamingowych, to duże konstrukcje z własnym systemem wentylacji. Karty tego typu są naprawdę spore i ciężko obejść się bez risera.
  • Marka – risery PCI-E można znaleźć w asortymencie wielu różnych producentów, ale najbezpieczniej jest postawić na produkt sprawdzonej i renomowanej marki.
  • Cena – risery PCI-E nie należą do najtańszych akcesoriów, ale w przypadku, gdy ich zastosowanie jest konieczne, warto porównać dostępne opcje pod względem cen i parametrów.
  • Wyniki testów, rekomendacje, recenzje i oceny – warto przejrzeć istniejące informacje tego typu. Jeśli wybrany przez nas riser został poddany testom (na przykład przez zaufany sklep komputerowy lub redakcję portalu branżowego), to warto się zapoznać z wynikami owych testów, gdyż będą świetnym źródłem informacji na temat konkretnego rozwiązania. Podobnie jest w przypadku recenzji i ocen użytkowników indywidualnych, choć one mogą być nieco mniej fachowe i subiektywne.

Czy warto korzystać z risera PCI-E?

Jeśli nie ma takiej konieczności, by stosować w komputerze riser do GPU, to nie ma sensu tego robić – to niepotrzebny wydatek oraz ryzyko pogorszenia wydajności karty graficznej. Gdy jest to konieczne ze względów praktycznych, to trzeba zdawać sobie sprawę z faktu, że zastosowanie risera może nie być obojętne dla wydajności GPU.

Warto wiedzieć!

Najtańsze modele riserów PCI-E znacząco wpływają na funkcjonowanie kart graficznych. Można zaryzykować zakup risera poniżej 50 złotych tylko wówczas, gdy zamierzamy podłączyć do niego starszą i niezbyt wydajną kartę graficzną, ale i tak możemy stracić na jakości grafiki w codziennym użytkowaniu, a w grach wydajność będzie znacznie gorsza.

Stosowanie risera nie jest obojętne dla wydajności karty graficznej. Najtańsze risery znacząco pogarszają parametry GPU. Droższe modele riserów, które są lepiej wykonane i skuteczniej zabezpieczone przed utratą wydajności grafiki, mogą powodować nieznaczne spadki wydajności (o mniej niż 2%), co jest niemal niezauważalne w codziennym użytkowaniu komputera, a nawet w grach komputerowych. Z tego właśnie względu warto sięgać po risery wówczas, gdy jest to konieczne, a nawet wtedy najlepiej przeznaczyć na ten cel co najmniej 100 złotych lub więcej, by móc pozwolić sobie na riser dobrej klasy, który nie spowoduje rażących strat wydajności karty graficznej.

5,0
8 ocen
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Fajny artykuł ale mam pytanie - skoro wchodzą obecnie karty obsługujące PCI-E 4.0 x16 to są już jakieś risery w tej wersji ? Bo czytałem, że taki riser w wersji 3.0 nie będzie działał na płytach głównych z wersją 4.0..
Specjalista Morele | 10:05
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.