Jaki rodzaj termometru do pomiaru temperatury na zewnątrz wybrać?

| 0 Komentarzy
Termometr to urządzenie, które warto mieć w domu. Jaki wybrać: rtęciowy, elektroniczny czy bezprzewodowy?

Termometry zewnętrzne nie stały się wcale reliktem minionych czasów. Można nawet powiedzieć, że wracają do domów w wielkim stylu, bo w odświeżonej odsłonie i z wieloma udogodnieniami, których tradycyjne mierniki temperatury nie posiadały. Ale i te cieszą się wzięciem wśród fanów stylu retro, wolących od elektroniki klasyczne rtęciowe słupki. Podpowiadamy jaki termometr zewnętrzny kupić.

Jakie rodzaje termometru zewnętrznego można dostać w sklepach?

Zewnętrzne mierniki temperatury są niezwykle przydatnymi urządzeniami, które zyskują na popularności. Niegdyś były na niemal każdej ramie okiennej albo elewacji budynku. Dzisiaj, kiedy istnieje nieograniczony dostęp do całodobowych stacji prognostycznych oraz specjalnych aplikacji w smartfonach, niewiele osób myśli o ich zakupie. A warto się nad tym poważnie zastanowić, bo zewnętrzne termometry naprawdę wiele ułatwiają. Jaki w takim razie termometr zaokienny bezprzewodowy znajdziesz na rynku?

Termometr zewnętrzny bezprzewodowy można dostać w salonach z elektroniką, w marketach oraz starych, dobrych sklepach gospodarstwa domowego. Oprócz rtęciowych, pamiętających dość odległe czasy, do wyboru są jeszcze termometry elektroniczne i bezprzewodowe. Te ostatnie zyskują coraz większe grono zwolenników, którzy lubią nowinki technologiczne.

Termometr rtęciowy zewnętrzny

Ten model to totalny klasyk z historią sięgającą jeszcze XVIII wieku. Prototyp urządzenia, które bardzo szybko zostało niezbędnym elementem wyposażenia niemal każdego domu, stworzył gdańszczanin, Gabriel Daniel Fahrenheit. Termometr rtęciowy zewnętrzny do dziś jest bardzo ceniony przez wielu użytkowników ze względu na swoją prostotę, dość precyzyjne pomiary oraz przystępną cenę.

Termometr rtęciowy zewnętrzny to nieskomplikowane i najtańsze tego typu urządzenie. Składa się ze słupka z rtęcią i prostej, plastikowej bądź drewnianej obudowy. Jego instalacja należy do zadań raczej łatwych — wieszamy go na oknie bądź elewacji. Najczęściej wystarcza dwustronna taśma dobrej jakości, bądź mały gwoździk i podręczny młotek. Podczas montażu trzeba oczywiście pamiętać o zachowaniu ostrożności – rtęć to wysoce toksyczna substancja, dlatego nie można uszkodzić słupka. Z pewnością spełni wymagania klientów, którzy lubią stary styl bądź nie oczekują po swoim termometrze więcej niż wskazania, jak ciepło lub zimno jest na dworze. 

Termometr elektroniczny zewnętrzny bezprzewodowy i przewodowy

To prawdziwa gratka dla amatorów elektroniki. Termometr elektroniczny zewnętrzny bezprzewodowy lub przewodowy (istnieją dwa rodzaje) jest niezwykle prosty w obsłudze, daje także o wiele dokładniejsze pomiary niż jego rtęciowy odpowiednik. Nie musi się długo nagrzewać, informację o wysokości temperatury otrzymujesz już po chwili. Ale to nie jedyne jego zalety. 

Zarówno termometry elektroniczne bezprzewodowe, jak i przewodowe mają dwojakie przeznaczenie. Możesz używać ich do kontrolowania temperatury na zewnątrz oraz w domu. Są także dostępne urządzenia łączące te funkcje. Niektóre modele mają zaprogramowany system mierzący temperaturę wody w basenie, opcję pokazywania najniższych i najwyższych wartości ciepła w ciągu dnia czy specjalny czujnik wskazujący wilgotność powietrza. Są przy tym niezwykle precyzyjne (zakres pomiaru od -20° do 70°C, z dokładnością do 1°) i łatwo się je montuje, ponieważ na ogół firmy produkują modele wolnostojące lub wyposażone w przyssawki na szybę. A na amatorów stylu retro czekają urządzenia przywodzące na myśl stary styl.

Termometry zaokienne bezprzewodowe to nadal mierniki elektroniczne, które jednak muszą mieć wymienianą baterię. W przeciwieństwie do opcji przewodowych nie posiadają wystawianego na zewnątrz okablowania (podczas gdy sam wyświetlacz pozostaje w mieszkaniu). Dlatego dopilnuj, by w każdej chwili możliwa była swobodna wymiana środków. 

Stacje pogodowe i termometry samochodowe

Wśród dostępnych na rynku modeli są jeszcze stacje pogodowe oraz termometry samochodowe, które możesz zamontować w dowolnym miejscu w swoim aucie. Zaliczamy je do termometrów elektronicznych bezprzewodowych, zresztą bardzo wygodnych i prostych w obsłudze. Stacja pogodowa oprócz pomiaru temperatury ma także funkcję zapowiadania pogody na następny dzień. Jest przy tym bardzo dokładna i coraz więcej osób decyduje się na jej zakup. Z kolei termometry samochodowe określają precyzyjnie jaka temperatura panuje na zewnątrz i wewnątrz auta. Część modeli posiada dodatkowe alarmy, które dają znać kierowcy o wystąpieniu gołoledzi. 

Stacje pogodowe

Na co zwrócić uwagę przed zakupem termometru zewnętrznego?

Zanim zdecydujesz, który termometr zewnętrzny jest dla Ciebie najlepszy, zwróć uwagę na kilka kluczowych kwestii.

  • Materiały, z których wykonano termometr elektroniczny bezprzewodowy:

Pamiętaj, że sprzęt ten jest przeznaczony do używania na zewnątrz, dlatego musi być odporny na wszelkie warunki atmosferyczne. Najlepsze będą te wykonane z tworzyw sztucznych.

  • Sposób montażu:

Poziom trudności w instalowaniu termometru to dość istotna sprawa. Większość modeli, które znajdziesz na sklepowych półkach, ma specjalny przylepiec bądź przyssawki, dzięki czemu szybko i skutecznie założysz je na taflę okna bądź ramę. Nieco gorzej wygląda to z termometrem rtęciowym, bo nie zawsze uda się znaleźć akurat produkt z przyssawkami i pozostaje Ci montować go na elewacji za pomocą gwoździka. 

  • Wyświetlacz:

To kolejny istotny parametr Twojego przyszłego urządzenia. Najlepiej wybrać takie, na których odczytanie wyników jest bardzo czytelne, czyli termometr elektroniczny zewnętrzny albo cyfrowy. Zbieranie pomiaru z termometru rtęciowego bywa kłopotliwe, szczególnie dla osób mających różnego rodzaju wady wzroku.

  • Dodatkowe opcje:

Jeśli chcesz być nie tylko na bieżąco, ale także do przodu w temacie temperatur, ewentualnych opadów, wilgotności powietrza itd., wybierz nowoczesny model, który posiada wbudowane funkcje dodatkowe. To sprawia, że nie musisz szukać długoterminowych prognoz w internecie czy telewizji.

Które modele termometrów są popularne wśród konsumentów?

W ostatnim czasie zdecydowanie częściej wybierane są termometry elektroniczne bezprzewodowe, które możesz bez problemu ustawiać w różnych miejscach, nie martwiąc się przy tym o mało efektowne kable. Wśród najchętniej wybieranych są:

  • Stacja pogodowa Terdens:

To idealne rozwiązanie dla tych osób chcących znać zarówno temperaturę panującą na zewnątrz, jak i wewnątrz mieszkania. Sprzęt ma zamontowaną sondę do mierzenia, dzięki czemu możesz pozostawić na dworze tylko fragment kabla. Stacja posiada schludny, wielopoziomowy wyświetlacz, na którym sprawdzasz nie tylko temperaturę, ale także datę i godzinę. Ustawisz w nim również alarm, kiedy udasz się na drzemkę. Do wyboru są kolory wykonanej z tworzywa sztucznego obudowy: czarny, biały, srebrny oraz grafit.

  • Stacja pogodowa TFA:

Ma lśniącą czarną obudowę i sporych rozmiarów wyświetlacz. Zapewnia doskonałą widoczność podawanych parametrów. Stacja mierzy temperaturę pokojową oraz zewnętrzną i jest w pełni bezprzewodowa. Źródłem zasilania są dwie baterie AAA. Urządzenie posiada również wbudowany zegar.

To prosty i wygodny w obsłudze termometr do przyklejenia na taflę okna za pomocą dołączonej przyssawki. Ma elegancki biały kolor, który pasuje do większości ram okiennych oraz kompaktowe wymiary, więc nie zabiera zbyt dużo powierzchni okna. Wodoodporny, cyfrowy wyświetlacz pokazuje precyzyjne pomiary temperatury w domu oraz na dworze.

  • Stacja pogodowa Braun z higrometrem:

Model o niebanalnym, nowoczesnym designie i z mnóstwem funkcji dodatkowych ucieszy wszystkich tych, którzy przepadają za elektroniką w najlepszym wydaniu. Mechanizm opierający się na czujniku barometrycznym prognozuje pogodę do 24 godzin wprzód. Możesz w niej ustawić indywidualny tryb, sprawdzić datę, godzinę, zaprogramować kalendarz i budzik na dowolną porę. Stacja mierzy również wilgotność powietrza.

5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:03
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.