Jaki rower dla 2,5 latka? Od czego zacząć?
Pamiętajmy, iż na początku dziecko nie potrzebuje zbyt wiele. W zupełności wystarczy mu zatem rower bez pedałów, czyli po prostu rowerek biegowy. Jaką przewagę nad innymi ma to rozwiązanie? Przede wszystkim pozwala maluchowi:
- rozwijać zmysł równowagi,
- ćwiczyć mięśnie i stopy,
- koordynować naprzemienną pracę nóg,
- utrzymywać prawidłową postawę ciała.
Niewątpliwą zaletą rowerka biegowego jest również to, iż ułatwia dziecku przesiadkę na klasyczny rower z pedałami, i to w dodatku model pozbawiony dodatkowych kółek. Dzięki niemu dziecko ćwiczy również zręczność i sprawność ruchową.
Polecane rowery dla dzieci
Przy wyborze rowerka biegowego warto zwrócić uwagę przede wszystkim na:
- wysokość siodełka – powinna odpowiadać długości nóżki dziecka. W przypadku 2,5-letnich dzieci jest to zwykle od 28 do 33 centymetrów, jednakże jest to kwestią indywidualną i dlatego warto zmierzyć naszą pociechę lub jeśli kupujemy rowerek w sklepie stacjonarnym, posadzić dziecko na siodełku i zobaczyć, czy dotyka całą stopą podłoża,
- wysokość ramy – wielu producentów rowerków biegowych oferuje obniżoną ramę, co pozwala dziecku na samodzielne wsiadanie i zsiadanie z rowerka. Jeżeli zdecydujemy się na zbyt wysoką ramę, wówczas będziemy musieli przytrzymywać rowerek, aby maluch na niego wsiadł, co może być kłopotliwe,
- waga – pchanie zbyt ciężkiego rowerka biegowego będzie dla 2,5-letniego dziecka nie lada wyzwaniem. Warto zatem zadbać o to, aby waga sprzętu była jak najniższa. Odpowiedni będzie rowerek ważący od 3 do 5 kilogramów.
Skoro wiemy już, na co zwrócić uwagę podczas wyboru rowerka biegowego, sprawdźmy, jakich udogodnień oferowanych przez producentów sprzętu nie potrzebujemy. Pamiętajmy, iż nie warto przepłacać za bajery, których dziecko i tak nie będzie używać.
W tym przypadku chodzi przede wszystkim o hamulec ręczny, którego 2,5 letni maluch nie potrzebuje. Hamuje bowiem przede wszystkim nogami, a poza tym ma zbyt małe dłonie, aby objąć hamulec ręczny. Nie musimy mieć również pompowanych opon, chociaż zapewniają one większy komfort jazdy, zwłaszcza w terenie. 2,5-latkowi z powodzeniem wystarczą koła piankowe.
Wybierając rowerek biegowy, rodzice często zwracają uwagę na średnicę kół. Nie jest to jednak tak ważny parametr jak wysokość siodełka. Niemniej, warto wiedzieć, iż dla 2,5-latka odpowiednie będą te mierzące 10 lub 12 cali.
Polecane rowerki biegowe
Jakie modele będą zatem odpowiednie dla dwu i pół letniego dziecka. Oto nasze propozycje:
- WORKER Rowerek biegowy Enduro – wykonany jest z plastiku, dzięki czemu jest ultralekki. Waży jedynie 1,26 kg. Jego pchanie nie będzie zatem dla 2,5 latka żadnym problemem. Wysokość siodełka od ziemi w najniższym punkcie wynosi 31 centymetrów, co powinno być wartością odpowiednią dla malucha w tym wieku, warto to jednak sprawdzić, mierząc nóżkę dziecka,
- Hauck Rowerek biegowy Super Ride – wykonany jest z metalu, dzięki czemu odznacza się wysoką trwałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne, a przy tym jest lekki. Waży nieco ponad 3 kilogramy.
Dzięki regulowanej wysokości kierownicy i siodełka możemy z łatwością dostosować go do zmieniających się potrzeb dziecka. Ergonomiczny kształt zaś ułatwia utrzymanie równowagi, co jest zwłaszcza w początkowej fazie nauki. Kolejnym jego atutem są koło wykonane z wytrzymałego materiału EVA, dzięki czemu dziecko może się poruszać nawet po wymagającym terenie,
- Rowerek biegowy Milly Mally DUSTY – ma pompowane koła, co zapewnia większy komfort jazdy, a także regulowane siodełko i kierownicę, dzięki czemu możemy dostosowywać go do rosnącego dziecka. Stalowa rama zaś gwarantuje stabilność i wytrzymałość. Na uwagę zasługują również nowoczesny design i ciekawa kolorystyka, które na pewno przypadną maluchowi do gustu.
Na uwadze warto mieć to, iż rower występuje w dwóch rozmiarach kół – 10 i 12 cali. Dla 2,5-latka lepszym rozwiązaniem będzie pierwszy. Dziecko nie będzie miało wówczas problemów z wsiadaniem i zsiadaniem ze sprzętu.
Rowerki trójkołowe
To kolejny typ roweru dla dzieci, który jest chętnie wybierany przez rodziców 2,5-latków. Podobnie jak w przypadku rowerków biegowych ważne jest dopasowanie wysokości siodełka do długości nóżki malucha. Dziecko siedząc na rowerze, powinno być w stanie umieścić całe stopy na podłożu. Gdy zaś dotyka pedałów, musi mieć nóżki zgięte w kolanach. Zapewni to komfort i bezpieczeństwo jazdy.
Na rynku znajdziemy dwa rozwiązania – trójkołowce z pedałami na przednim kole oraz trójkołowce z łańcuchem i pedałami po środku. Jeżeli mamy taką możliwość, decydujmy się na to drugie rozwiązanie. Wówczas dziecko nie będzie miało problemów z wprawieniem rowerka w ruch, a i zachowa prawidłową postawę w trakcie jazdy.
Wybierając trójkołowiec, zwróćmy również uwagę na to, czy rozstaw tylnych kół jest na tyle wystarczający, by zapewnić stabilność konstrukcji, a tym samym bezpieczeństwo jazdy. Wśród polecanych modeli wymienić można:
- Little Tikes Rowerek trójkołowy – to propozycja dla najmłodszych pociech. Dzięki uchwytowi prowadzącemu rowerek może być bowiem pchany i kierowany przez rodzica. Gdy nasze dziecko podrośnie, możemy zdjąć uchwyt i pozwolić mu samodzielnie sterować rowerkiem.
Dzięki plastikowo-metalowej konstrukcji model ten odznacza się wysoką trwałością. Na uwagę zasługują również 5-cio punktowe pasy bezpieczeństwa, którymi możemy przypiąć dziecko, chroniąc je w ten sposób przed upadkiem,
- Smoby Rowerek trójkołowy Be Move – podobnie jak poprzednik został wyposażony w pasy bezpieczeństwa. Może być kierowany zarówno przez rodzica, jak i dziecko. Ergonomiczne siodełko zaś zapewnia wygodę jazdy. Co więcej, sprzęt został wyposażony w blokadę wolnego koła oraz blokadę pedałów. Na uwagę zasługuje również schowek w tylnej części pojazdu, w którym dziecko może przechowywać swe skarby,
- Rowerek biegowy KinderKraft Trójkołowy Swift – może stanowić doskonałą alternatywę dla wózka spacerowego. Jest niezwykle uniwersalny i odpowiedni dla dzieci w wieku od 1 do 5 lat. Sprawdzi się zatem także w przypadku 2,5-letniej pociechy. Wszystko za sprawą konstrukcji, którą można zmieniać i dostosowywać do zmieniających się potrzeb malucha.
Stalowa rama oraz szerokie, gumowe koła zapewniają stabilność rowerka i pozwalają na jazdę nawet w trudnym terenie. Przed upadkiem zabezpiecza dziecko miękka poręcz, którą możemy z łatwością zdemontować, gdy maluch podrośnie i nie będzie jej potrzebował.
Rowerki dwukołowe z kółkami bocznymi
W poszukiwaniu rozwiązania idealnego dla 2,5-letniego dziecka nie sposób pominąć klasycznego wręcz rowerka dwukołowego z dodatkowymi kółkami bocznymi. Gdy nasza pociecha podrośnie, z łatwością będziemy w stanie zdemontować wsparcie, przekształcając pojazd w klasyczny dwukołowy rower.
Wybierając rowerek dwukołowy z kółkami bocznymi, zwróćmy uwagę przede wszystkim na to, czy wysokość siodełka jest dostosowana do nóżki dziecka (obowiązują te same zasady co w przypadku rowerków biegowych czy też trójkołowców). Istotną kwestią jest również właściwy montaż kółek bocznych. Powinny być one uniesione o około 0,5-1 cm w stosunku do podłoża. Dzięki takiej konstrukcji na równej nawierzchni dziecko będzie się starało samodzielnie utrzymywać równowagę.
Co ważne, jeżeli zauważymy, że jeżdżąc na rowerku dwukołowym z kółkami bocznymi, nasze dziecko przekrzywia się, powinniśmy korygować ten błąd lub kupić inny model (trójkołowiec lub rowerek biegowy). W przeciwnym razie możemy utrwalić asymetryczne wzorce postawy, co nie jest korzystne dla rozwoju malucha.
Wśród modeli rowerków dwukołowych wyposażonych w zdejmowane kółka boczne wymienić można:
- Hudora Rower dziecięcy – dzięki regulowanej kierownicy i regulowanemu siodełku z łatwością możemy dostosować parametry roweru do potrzeb naszego dziecka. Odpowiednio wyprofilowana rama zapewnia stabilność, a antypoślizgowe uchwyty na kierownicy zapobiegają ześlizgiwaniu się rączek,
- DHS Rower dziecięcy Daisy – to propozycja dedykowana dziewczynkom (z uwagi na różowy kolor). Pomimo regulowanej wysokości siodełka, jest to model przeznaczony dla nieco bardziej wprawionych adeptów sztuki jazdy na rowerze. Niemniej, warto na niego zwrócić uwagę.
Na rynku znajdziemy szereg różnorodnych rowerów przeznaczonych dla 2,5 latków. Jeżeli nasze dziecko dopiero co rozpoczyna swą rowerową przygodę, warto zdecydować się na model biegowy. Gdy zaś szukamy nieco bardziej zaawansowanego sprzętu, możemy wybrać rowerek trójkołowy lub dwukołowy z dodatkowymi kółkami bocznymi, a nawet standardowy dwukołowy. Jak bowiem wiemy, dziecko jeżdżące wcześniej na „biegówce” nie ma dużych problemów z przesiadką na ten model.
Komentarze (0)