Jaki rower treningowy dla dziecka? Co sprawdzić?

| 0 Komentarzy
Zdrowe nawyki warto rozwijać już od najmłodszych lat. Pomocny będzie w tym na przykład rower stacjonarny.

Regularna aktywność fizyczna jest niezwykle ważna dla dzieci. Pozwala bowiem walczyć z otyłością, a także przeciwdziałać różnym problemom, których skutki widoczne są po kilkudziesięciu latach. Z tego też względu rodzice powinni zachęcać swoje pociechy do tego, aby się ruszały. Jeśli nie mogą robić tego na świeżym powietrzu (np. przez niesprzyjającą pogodę), powinny mieć możliwość treningu w domu. Na przykład z użyciem specjalnego rowerka treningowego. Tak się składa, że występuje ona na rynku w wielu odmianach i konfiguracjach.

Wybieramy rower stacjonarny dla dzieci – na co zwrócić uwagę?

Zanim przejdziemy do opisywania poszczególnych parametrów technicznych oraz funkcji, warto poruszyć kwestie absolutnie najważniejszą, czyli dopasowanie sprzętu do wzrostu dziecka. Przed zakupem koniecznie sprawdźcie więc jego wysokość, jak również odległość, w jakiej znajduje się kierownica. Niezbędna będzie regulacja siodełka oraz nachylenia kierownicy, która pozwoli dopasować urządzenie do potrzeb dziecka. Także w przyszłości, gdy będzie rosło.

Dobre dopasowany rower stacjonarny może służyć przez wiele lat. Nie należy więc bagatelizować dostępnej specyfikacji, jak również opisu urządzenia. Producenci bardzo często dostosowują swoje sprzęty do potrzeb dzieci – zapewniają nie tylko szerokie możliwości regulacji, ale też stawiają na specjalnie dobrane materiały oraz opływowy kształt. Wszystko to sprawia, że obsługa roweru jest bardzo wygodna. Dziecko z chęcią będzie więc oddawało się treningom.

Oczywiście to nie koniec. Każdy sprzęt oferowany na rynku jest opisywany za sprawą kilku istotnych parametrów technicznych, a także obsługiwanych funkcji i systemów. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto wziąć te kwestie pod uwagę, a następnie wybrać najlepszy rower dla dziecka.

Polecane rowery treningowe

Jaka waga koła zamachowego w rowerze stacjonarnym?

Bez analizy parametrów technicznych łatwo kupić sprzęt nieodpowiedni dla najmłodszych. Tyczy się to na przykład wagi koła zamachowego. Jeśli okaże się zbyt ciężkie, dziecko nie będzie w stanie łatwo go rozpędzić, co oczywiście zniweczy cały sens treningu.

Jaka waga okaże się więc trafiona? W przypadku najlżejszych rowerów treningowych, montowane koła zamachowe miewają wagę od 2 do około 5 kilogramów. Wydaje się to wartości optymalne, zwłaszcza dla dzieci najmłodszych. Nastolatkowie powinni poradzić sobie z urządzeniami cięższymi, dlatego śmiało możecie celować rowery z kołami o wadze 6-8 kilogramów.

Przy okazji dobrze jest zwrócić uwagę na wagę całego sprzętu. Ma ona wpływ na łatwość jego przenoszenia. Co jednak istotne, lekkie rowery mogą być niestabilne podczas szczególnie intensywnych ćwiczeń, dlatego warto mieć to na uwadze. Jeśli nie macie pojęcia, jak dany rower do ćwiczeń sprawdza się w praktyce, zwróćcie uwagę na publikowane w sieci recenzje oraz opinie. Rowery często są oceniane przez klientów – przekazane przez nich informacje często okazują się niezwykle przydatne. Mogą nas bowiem uchronić przed zakupem nieodpowiedniego sprzętu.

Poziomy rower dla dzieci – kiedy się przyda?

Jak można się domyślić, wymiary sprzętu oraz waga koła zamachowego nie są jedynymi kwestiami, jakie trzeba sprawdzić przed wydaniem pieniędzy. Bardzo ważna jest również sama konstrukcja urządzenia. To tak zwanych modeli „standardowych” należą rowery pionowe, które przypominają profesjonalne maszyny dostępne chociażby w klubach fitness. Wysoko osadzone siodełko i pedały znajdujące się pod nim sprawiają, że dziecko przyjmuje pozycję zbliżoną do tej na prawdziwym rowerze.

Wszystko to sprawia, że rower treningowy pionowy okaże się optymalnym wyborem w większości przypadków. Jeśli jednak dziecko zmaga się z problemami z kręgosłupem lub znajduje się na rehabilitacji, lepiej postawić na rower poziomy. Dlaczego? Wynika to z jego konstrukcji. Składa się ze znacznie większego siodełka z oparciem, które jest położone niżej. Koło zamachowe wraz z pedałami znajduje się w przedniej części sprzętu, dzięki czemu dziecko podczas ćwiczeń przyjmuje pozycję półleżącą. W znacznie mniejszym stopniu obciąża ona kręgosłup, dlatego dziecko może ćwiczyć bez przeszkód. Co ciekawe, taki trening angażuje nie tylko mięśnie nóg, ale również brzucha, co pozwala szybciej spalić tkankę tłuszczową.

Dobrą informacją będzie z pewnością fakt, że tego typu sprzęty znajdują się w ofertach wielu producentów. Wymienić możemy na przykład rowery poziome Zipro, vidaXL oraz HMS.

Jaki rodzaj rowerka treningowego dla dziecka wybrać?

Wybraliśmy już wymiary, wagę, a także konstrukcję sprzętu. Pora zająć się mechanizmem oporu, który też ma spore znaczenie. Głównie ze względu na możliwości regulacji obciążenia podczas ćwiczeń. Bez tego trudno myśleć o dostosowaniu ćwiczeń do potrzeb i możliwości dziecka. Co ważne, zamontowane systemu oporu w znaczący sposób wpływają na cenę sprzętu. Trzeba mieć to więc na uwadze.

  • Mechaniczne rowery stacjonarne dla dzieci – na początek propozycja dla rodziców, którzy nie chcą wydać za wiele. Trudno dziwić się osobom oszczędnym. Dzieci bardzo szybko zmieniają swoje zainteresowania, dlatego nawet jeśli na początku chętnie korzystają z zakupionego sprzętu, nie jest wykluczone, że zaledwie po tygodniu-dwóch odstawią go na bok.

Chcąc więc zmniejszyć straty finansowe w takiej sytuacji, warto pomyśleć na początek o czymś tańszym, co pozwoli dziecku zadecydować, czy taka forma aktywności na pewno jest dla niego. Rowery mechaniczne sprawdzają się pod tym względem bardzo dobrze. Najtańsze modele zakupimy już za 200 złotych, co w przypadku tych urządzeń jest ceną niezwykle niską.

Mechaniczne systemy oporu zapewnią dzieciom wystarczającą wygodę podczas podstawowych ćwiczeń, choć trzeba pamiętać o ograniczeniach tych rowerów. Te zaś związane są głównie z wąskim zakresem regulacji obciążenia.

  • Magnetyczne rowery stacjonarne dla dzieci – dzięki zastosowaniu magnesów, sprzęty te łatwiej można dostosować do konkretnych potrzeb i umiejętności. Także dzieci. Zwłaszcza gdy rower zostanie wyposażony w elektroniczny system regulacji oporu. Pociecha może wskazać na komputerze generowane obciążenie podczas ćwiczeń. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie.

Kolejną zaletą tego systemu jest jego trwałość i niższa awaryjność, co w przypadku najmłodszych użytkowników może mieć znaczenie. Zakup rowerka magnetycznego okażę się więc inwestycją na dłuższy czas. Systemy magnetyczne obsługują między innymi rowery Spokey.

  • Elektromagnetyczne rowery stacjonarne dla dzieci – zdecydowanie najdroższe z całego zestawienia, dlatego ich kupno warto dokładnie przemyśleć. Z drugiej jednak strony, takie rowery stacjonarne Zipro z powodzeniem mogą być obsługiwane zarówno przez dzieci, jak i rodziców. Można je więc potraktować jako sprzęty dla całej rodziny.

Czym się wyróżniają? Do generowania oporu wykorzystują elektromagnesy, które są nie tylko wytrzymałe, ale niezwykle precyzyjne. Zapewniają więc ogromną swobodę w dostosowywaniu intensywności ćwiczeń. Kolejną istotną kwestią jest fakt, rowery treningowe elektromagnetyczne są wyposażane w systemy elektroniczne. Brak tu więc pokręteł, którymi musimy manewrować, by zmienić obciążenie. Do tego dochodzi również wiele funkcji dodatkowych. Największą wadą takiego rozwiązania będzie oczywiście wysoka cena. Najtańsze rowery elektromagnetyczne kosztują około 1000-1200 złotych.

Funkcje rowerów treningowych dla dzieci – co się przyda?

Choć może się wydawać, że to głównie dorośli korzystają z wszelkiego rodzaju dodatków, w rzeczywistości dzieci również zwracają na nie uwagę. Mowa tu przede wszystkim o opcjach sprawiających, że codzienna aktywność staje się dużo przyjemniejsza.

Wspomnieć możemy chociażby o współpracy z aplikacjami mobilnymi, zainstalowanymi na przykład na smartfonach, a także złączach audio i USB, które pozwala na podłączenie słuchawek oraz zewnętrznych urządzeń. W ten sposób dziecko może słuchać muzyki podczas ćwiczeń. Przydatne będą też uchwyty na bidony oraz podstawki pod urządzenia mobilne.

Nie należy zapominać przy tym o funkcjach pomiarowych, czyli wyświetlaniu na ekranie najważniejszych danych (czas treningu, prędkość, dystans, spalone kalorie, puls) oraz wgranych programach treningowych. Dzięki nim dziecko w łatwy sposób wyznaczy sobie cel lub dostosuje pracę maszyny do własnych możliwości.

Czy warto kupić dziecku rower treningowy?

Jak już zdążyliśmy nadmienić, regularna aktywność jest bardzo ważna. Również dla dzieci. W mediach często pojawiają się różnego rodzaju kampanie nawołujące do ruchu. Wraz z odpowiednio zbilansowaną dietą, pozwala on zwalczać otyłość u dzieci. Ćwiczenia mają ogromny wpływ na rozwój młodego organizmu. W ten sposób wzmacnia się jego kręgosłup, a także mięśnie i kości.

Jeśli dzieci od początku zostaną zaznajomione z ruchem, mogą uniknąć wielu kłopotów w przyszłości. Związanych na przykład z wysokim cholesterolem. Mają to na uwadze, zakup rowerka treningowego rzeczywiście okaże się dobrym pomysłem. Zwłaszcza gdy w odpowiedni sposób dobierzemy go do potrzeb i możliwości naszych pociech.

5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 10:26
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.