Jaki rozgałęźnik antenowy wybrać? Na co zwrócić uwagę?

| 0 Komentarzy
Jedna antena do oglądania na różnych odbiornikach? W tym celu potrzebny będzie dobry rozdzielacz antenowy.

Może się wydawać, że wszystkie rozdzielacze antenowe są takie same i nie ma różnicy, który z nich się kupi. Prawda jest jednak zupełnie inna. To szereg wyspecjalizowanych produktów, które mogą dać użytkownikowi wiele nowych możliwości i wpłynąć na komfort korzystania z odbiorników telewizyjnych. W dzisiejszym świecie osobny telewizor w każdym pomieszczeniu to już właściwie standard. Dowiedz się, czy lepiej wybrać rozgałęźniki TIMEX, czy może ELGOTECH.

Jaki rozdzielacz antenowy wybrać?

Podstawowe pytanie brzmi, na ile ekranów chcesz podzielić jedną antenę. Na rynku znajdziesz rozgałęźnik antenowy na 2 telewizory, jak również na 4 lub więcej. Każdy kolejny port wyjściowy to dodatkowa możliwość. Jeżeli bierzesz pod uwagę fakt, że w domu może się kiedyś pojawić kolejny telewizor, to warto postawić na wersję z większą liczbą wyjść. Wejście jest tylko jedno, umieszcza się je w gnieździe TV znajdującym się w ścianie.

Polecane rozgałęźniki antenowe

Dość często pomijanym, ale mającym spore znaczenie parametrem, jest jakość wykonania. Rozdzielacz antenowy powinien być pokryty dobrej jakości obudową i skutecznie odizolowany. Dostępne są modele zarówno do użytku wewnętrznego, jak i zewnętrznego. W przypadku tego drugiego kwestia dobrych materiałów budulcowych ma jeszcze większe znaczenie. Narażenie na czynniki zewnętrzne związane ze zmiennymi warunkami pogodowymi wymusza wybór możliwie najlepszych produktów.

Ważnym etapem odpowiedniego przygotowania elementów elektrycznych jest ekranowanie. Powinno być jak najbardziej skuteczne, by zapewnić im odpowiednią trwałość. Ekranowanie to zabezpieczenie elementów elektronicznych przed wpływem zewnętrznych pól elektromagnetycznych. Polega na nałożeniu specjalnych osłon i powłok, które tłumią niechciane wpływy z zewnątrz. Wykorzystuje się w tym celu materiały o stałym potencjale elektrycznym. To właśnie te części chroniące nazywa się ekranami.

Do czego służy rozdzielacz antenowy?

Dobry rozgałęźnik antenowy to najlepszy sposób na tanie i skuteczne podzielenie sygnału między kilka ekranów. Nie wymaga przekuwania ścian w celu poprowadzenia nowych kabli, nie ma też konieczności instalowania dodatkowych anten ani dekoderów. Ważne, aby podczas rozkładania przewodów do rozdzielacza robić to w odpowiedni sposób. Tylko wtedy nie straci się ani trochę na jakości sygnału.

Warto pamiętać, że rozdzielacz odbiera nie tylko sygnał telewizyjny, ale również radiowy. Być może jedno z dostępnych wejść przyda się do podłączenia chociażby radia. Jak widać, rozdzielacz antenowy na 3 telewizory da się wykorzystać na wiele sposobów. Generalnie mówi się, że rozgałęźniki służą do telewizji naziemnej, jednak istnieją specjalne wersje dostosowane pod telewizję satelitarną. Można nawet znaleźć rozwiązania hybrydowe, by korzystać z urządzenia dla obu typu sygnałów.

Stawiając na większą liczbę sygnałów, trzeba liczyć się z pewnymi problemami. Oglądanie na odrębnych ekranach innych programów przy jednoczesnym korzystaniu z tej samej anteny może prowadzić do nakładania się sygnałów i generowania zakłóceń. Rozgałęźnik antenowy na 2 telewizory lub więcej powinien cechować się skuteczną separacją wyjść. Wartość tego parametru wyraża się w decybelach. Warto pamiętać, że producenci na opakowaniach podają minimalną separację i w gruncie rzeczy jej wartość może być większa pod wpływem różnych czynników, np. gdy urządzenie nie zostanie odpowiednio podłączone

Na co zwracać uwagę przy wyborze rozdzielacza antenowego?

Jednym z najważniejszych parametrów jest strata sygnału. Im jest ona mniejsza, tym lepiej dla użytkownika. Przede wszystkim może ona wynikać z używania rozdzielcza pasywnego, lecz nie tylko. Wiele zależy od odległości, ilości ekranów i w końcu od jakości samego splittera. Dobry rozgałęźnik antenowy wcale nie powinien być przeznaczony na jak największą liczbę telewizorów. Każdy kolejny podłączony sprzęt generuje tłumienia. Dlatego ewentualny zapas wejść powinien być dostosowany do realnych potrzeb użytkowników.

Wiele pytań budzi rozgałęźnik antenowy z przejściem napięcia. Po co i dlaczego stosuje się taką technologię? Jeśli wybierzesz wariant aktywny splittera, to będzie on wymagał dostarczania energii. Rozdzielacz z przejściem napięcia pozwala przesyłać napięcie z zasilacza do wzmacniacza. Warto zwrócić uwagę także na inne aspekty, jak choćby wielkość tłumienia wykazywana przez ten element. Opisywany parametr wyraża się w decybelach i powinien mieć jak najmniejszą wartość, aby nie obniżał znacząco jakości wyświetlanego obrazu.

Ważna jest także częstotliwość wykazywana przez dany rozdzielacz. Najczęściej skala rozpoczyna się od 5 MHz i może mieć nawet do 2400 MHz lub więcej. Generalnie najczęściej mówi się, że rozgałęźnik antenowy aktywny służy do telewizji naziemnej, jednak dobrze dostosowana wersja może posłużyć także do odbioru satelity. W pierwszym przypadku wartość częstotliwości rzędu 1000 MHz będzie zupełnie wystarczająca, jednak odbiór satelitarny wymaga lepszej płynności i im ta wartość będzie większa, tym lepiej.

Co wybrać – rozgałęźnik antenowy aktywny czy pasywny?

Warto wiedzieć, czym różnią się rozgałęźnik antenowy aktywny od pasywnego. W przypadku tego pierwszego do ogólnej budowy urządzenia dołączono także wzmacniacz. To sprawia, że podczas oglądania nie traci się ani trochę na jakości sygnału. Urządzenie wymaga jednak podpięcia do prądu, bo bez tego nie będzie działać. Z kolei rozdzielacz pasywny ma prostszą budowę, pozbawioną wzmacniacza. Przesyłany sygnał rozkłada się równomiernie pomiędzy każde z urządzeń, co sprawia, że następuje spora strata na jakości obrazu.

Kolejna różnica między tymi dwoma typami to cena. Splitter aktywny jest droższy od pasywnego i to nie tylko podczas zakupu. Skoro jego użytkowanie wymaga podłączenia do prądu, to generuje też pewien stały koszt energii. Jednak rozgałęźniki ELGOTECH i każdej innej marki są niewielkimi urządzeniami, więc koszt ich użytkowania nie jest praktycznie wcale dotkliwy dla użytkownika. Poza tym podłączanie dodatkowego zasilania okazuje się po prostu mało wygodnym rozwiązaniem.

Warto pamiętać, że im dłuższe odległości pomiędzy anteną i telewizorem, tym większe są straty pod względem sygnału. Zatem nie tylko sama zwiększona liczba ekranów może mieć wpływ na zmniejszenie natężenia tego parametru. Rozgałęźnik antenowy zewnętrzny powinien być dobrany także pod tym kątem, a nie jedynie przez wzgląd na cenę. Warto dobrze przemyśleć wybór, by dwa razy nie podłączać tego samego elementu.

Popularni producenci rozgałęźników antenowych

Chętnie wybieranymi przez klientów produktami są rozgałęźniki TIMEX. Przede wszystkim wynika to z faktu, iż firma od lat specjalizuje się w produkcji elementów elektrotechnicznych. Ponadto jest to polska marka, dlatego stawiając na nią, wspiera się rodzimy biznes. Wysoka specjalizacja w wąskiej branży elektronicznej sprawia, że każdy sprzęt produkowany jest przez fachowców mających szczegółową wiedzę o tworzeniu tego typu elementów.

Równie długim stażem produkcji cechuje się firma Telkom Telmor. W jej ofercie znaleźć można rozdzielacz antenowy na 3 telewizory, jak i znacznie więcej. Szeroka gama dostępnych opcji sprawia, że z pewnością znajdziesz wersję o satysfakcjonującej jakości sygnału, niezbędnej Ci ilości wyjść i dobrym stosunku ceny do funkcjonalności produktu. Inżynierowie tworzący splittery dla tej marki nie zapominają nawet o takich szczegółach, jak solidna i odporna na uszkodzenia obudowa.

Jednym z niezaprzeczalnych liderów rynku jest Hama. Już od blisko stu lat firma zajmuje się sprzętem niezbędnym do użytkowania urządzeń elektronicznych. Rozgałęźnik płaski pochodzący z oferty tego przedsiębiorstwa będzie wyróżniał się przystępną ceną i szerokim zakresem możliwych częstotliwości. Świetnie zaprojektowane kable, adaptery i przeróżne inne akcesoria pozwoliły im ugruntować swoją pozycję na rynku i zdobyć rzeszę zwolenników. To klasa sama w sobie, podobnie jak rozgałęźniki PowerCube dostępny w naszym sklepie.

Udostępnij
3,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 13:05
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.