Jaki śliniaczek dla noworodka najlepszy? Który wybrać dla dziecka?

| 0 Komentarzy
Śliniaczki dostępne są w różnych wersjach. Jak wybrać ten najlepszy?

Śliniaczki dla noworodka - rodzaje

Wydawać by się mogło, że wybór śliniaczka jest bardzo prosty, w końcu śliniak to śliniak. Można się jednak zdziwić przeglądając oferty sklepów z akcesoriami dla dzieci. Śliniaki są przeróżne, wyprodukowane z różnych materiałów, przemakalne, nieprzemakalne, z kieszonkami na jedzenie, zapinane na rzepy i na sznurki. Jaki wybrać, by karmienie malucha nie było koszmarem?

  • Klasyczny śliniaczek: z bawełny lub frotte. Ma swoich zwolenników i przeciwników. Jest delikatny i miękki w dotyku. Może być zapinany na rzepy lub wiązany na szyi albo wkładany przez głowę. Niestety klasyczny bawełniany śliniaczek jest przemakalny, co oznacza, że resztki pokarmu, szczególnie tego w postaci płynnej, mogą zabrudzić ubranie. 
  • Klasyczny śliniak z ceratką. Może być wykonany z frotte lub z bawełny. Pod miękką warstwą ma ceratkę, dzięki której śliniak jest nieprzemakalny.
  • Śliniaczek nieprzemakalny z silikonu. W porównaniu ze śliniakami z frotte lub z bawełny o wiele łatwiej go wyczyścić. Wystarczy przetrzeć śliniak mokrą szmatką, by był gotowy do następnego użycia. Niektóre śliniaki tego typu można czyścić w zmywarce, np. śliniak Baby Bjorn. 
  • Śliniaczek z rękawkami. W zasadzie jest to całe ubranko, które polecane jest dla dzieci zaczynających samodzielnie jeść - jest to śliniaczek do nauki jedzenia. Dziecko, które staje się coraz bardziej ruchliwe i wkłada rączki do jedzenia może zabrudzić wszystko wokół siebie. Śliniak z rękawkami zapobiegnie zabrudzeniu ubranka.
  • Śliniak do nosidełka. Zabezpiecza nosidełko przed zabrudzeniem. Taką funkcję spełnia śliniaczek Babybjorn, który można dokupić do nosidełek tego samego producenta.
  • Duże śliniaki dla dzieci powyżej 24go miesiąca życia (np. śliniak Bobobaby).
  • Śliniaki jednorazowe. Doskonale sprawdzają się na spacerze czy w podróży. Po użyciu śliniak po prostu się wyrzuca. Przeważnie takie śliniaki wykonane są z nieprzemakalnego materiału. 

Na co zwrócić uwagę wybierając śliniaczek dla noworodka?

Wymienione wyżej śliniaki mogą być bardziej funkcjonalne, dzięki dodatkowym ułatwieniom, które oferują producenci. Wybierając śliniak trzeba przemyśleć:

  • Sposób zakładania/zapinania śliniaka. Może być zapinany na rzep (polecany najczęściej ze względu na wygodę użycia), zawiązywany (jeśli dziecko nie lubi być ubierane, to zawiązanie śliniaka na szyi może stanowić problem) lub wkładany przez głowę.
  • Regulowane zapięcie - pozwala na dokładne dopasowanie śliniaka do kształtu ciała dziecka.
  • Śliniak może być tak duży, że przykryje całe ciało dziecka. Niektóre śliniaczki będą sięgać do brzucha, inne do klatki piersiowej. 
  • Śliniaki występują w różnych kolorach. Zdobione są kolorowymi obrazkami. Rodzice mogą kupić maluchowi śliniaczek z nadrukiem - np. ze zwierzątkiem lub śliniaczek z imieniem. 
  • Śliniak z kieszonką na resztki jedzenia. Pomaga w utrzymaniu ubranka dziecka w czystości.

Jaki wybrać śliniaczek dla noworodka? Który będzie najlepszy dla dziecka?

Warto w tym miejscu wspomnieć od kiedy śliniaczek dla dziecka jest potrzebny? Tak naprawdę zaraz po urodzeniu, bez względu na to, czy dziecko jest karmione piersią czy mlekiem z butelki. Śliniaczek chroni ubranie przed zabrudzeniem i dlatego należy go używać w trakcie każdego karmienia. Wybierając śliniaczek warto dobrać go do wieku dziecka - inny przeznaczony będzie dla noworodka, a inny dla dwuletniego dziecka. Klasyczne bawełniane śliniaki bez ceratki trzeba bardzo często prać i liczyć się z tym, że pokarm może przesiąknąć przez śliniak i zabrudzi ubranie malucha. Śliniaki z ceratką mają zazwyczaj dwie warstwy - jedną bawełnianą lub frotte i drugą, nieprzemakalną z ceratki. Te śliniaki także trzeba bardzo często prać. Śliniaki silikonowe wystarczy przetrzeć mokrą szmatką, aby były gotowe do kolejnego użycia. Niektóre można czyścić w zmywarce. Z drugiej strony można spotkać się z opiniami, że maluchy zamiast na jedzeniu skupiają się na próbach zabawy twardym silikonowym śliniakiem. Wybierając śliniak należy też zwrócić uwagę na jego zapinanie. Najłatwiej i najszybciej zapina się rzepy. Jeśli chodzi o śliniaki z rękawkami, to są one dobrym rozwiązaniem dla dzieci, które uczą się samodzielnie jeść. Nie każde dziecko będzie jednak zadowolone z takiego śliniaka - jeśli maluchy nie lubią być ubierane, to w tym przypadku rodziców czeka dodatkowa przeprawa podczas zakładania śliniaka.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 20:32
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.