Jaki smartwatch dla seniora wybrać? Poradnik zakupowy
Spis treści:
Wydawać by się mogło, że smartwatch znajdujący się na nadgarstku seniora okaże się prawdziwym fenomenem. Okazuje się jednak, że coraz większa liczba osób starszych idzie z duchem czasu i korzysta z tych nowoczesnych urządzeń, które są w stanie wykonać EKG w dowolnym momencie. Oto kilka wskazówek dla osób, które chcą kupić zegarek sportowy dla babci i dla dziadka.
Polecane smartwatche
Smartwatch dla seniora – dlaczego to dobry pomysł?
Wiele osób ma dylemat odnośnie tego, co kupić seniorom z okazji ich święta. Kolejna para ciepłych kapci, koc na zimę lub pudełko kalorycznych czekoladek, można zaliczyć do grupy prezentów monotematycznych, które nie sprawią radości starszym osobom. Lepszym, funkcjonalnym i praktycznym podarunkiem okaże się smartwatch. Tym bardziej że jest to mobilny gadżet dla seniorów, który jest w stanie zwiększyć poczucie ich bezpieczeństwa.
Możliwe jest to dzięki licznym funkcjom zdrowotnym. Smartwatch to także motywator, który pomoże zadbać o zdrowie i kondycję. Korzystając z zegarka, można otrzymywać powiadomienia odnoszące się między innymi do regularnego picia wody, o czym starsze osoby często zapominają. Wyposażony w liczne udogodnienia, będzie w stanie dziadkom i babciom zastąpić w wielu sytuacjach smartfona.
Funkcje, jakie powinien posiadać dobry smartwatch dla seniora
Kupno smartwatcha dla seniora to ogromne wyzwanie, ponieważ należy wczuć się w sytuację takiej osoby. Jakie funkcje okażą się dla niej najbardziej przydatne? Wśród nich można wymienić:
- krokomierz – pomaga zmierzyć ilość wykonanych kroków, dając motywację do ich zwiększania w kolejnych dniach;
- ilość spalonych kalorii – nie tylko w trakcie wysiłku fizycznego, ale w ciągu całego dnia umożliwiając tym samym utrzymanie kontroli nad swoją wagą;
- analiza snu – tak, aby sprawdzić jakość swojego snu, z uwzględnieniem poszczególnych faz, z podziałem na płytką i głęboką;
- EKG i poziom saturacji – dwie najważniejsze funkcje, które pozwolą na bieżące monitorowanie stanu zdrowia osoby starszej. Ciekawostką jest to, że możliwe jest zapisanie nie tylko tych parametrów, ale także wysłanie ich do lekarza dzięki aplikacji mobilnej. Jest to ważne, ponieważ funkcja ta ostrzega o ewentualnych nieprawidłowościach, które mogą zakłócić normalny rytm pracy serca.
Inne funkcje, które można wziąć pod uwagę podczas zakupu sportowego zegarka dla seniora, to: NFC (możliwość wykonywania płatności zbliżeniowych), opcja „odszukaj mój telefon” (ważna w przypadku osób mających problemy z pamięcią), GPS (propozycja dla osób, które lubią spacerować i chcą mierzyć przebyty dystans).
Na co zwrócić uwagę przy wyborze smartwatcha dla seniora
Młodzi ludzie, wybierając swojego smartwatcha, stawiają na jego estetykę i design. W przypadku seniorów tak nie będzie. Kluczową rolę odgrywa kilka innych ważnych czynników, które zostaną omówione poniżej.
Kompatybilność z telefonem
Należy sprawdzić, jakie urządzenie posiada osoba starsza. W szczególności, jeżeli chodzi o obsługiwaną platformę operacyjną. Dopiero wtedy należy wziąć pod uwagę zegarek sportowy, który będzie można bez trudu połączyć z telefonem. Nie każdy smartwatch jest kompatybilny z daną platformą. Niektóre są w stanie połączyć się tylko z Android. Są też takie urządzenia, które łączą się z platformami Android, HarmonyOS lub iOS. Należy uważać na Apple Watche, które kompatybilne są tylko i wyłącznie z telefonami tej samej marki.
Prosta obsługa
Prosty interfejs to podstawa takiego urządzenia. Należy pamiętać o tym, że seniorzy uczą się nieco wolniej i zrozumienie dla nich pewnych kwestii, może okazać się problematyczne. Im trudniej będzie obsługiwać zegarek sportowy, tym większa pewność, że u starszej osoby pojawi się zniechęcenie, które może sprawić, iż zrezygnuje ona całkowicie z użytkowania. Ta sama uwaga tyczy się aplikacji, którą instaluje się dla smartwatcha na telefonie. Należy upewnić się, że zegarek i program do obsługi urządzenia dostępne są w języku polskim.
Czytelny ekran
Za takie minimum można uznać ekran o wielkości 1,43 cala. Do tego rozdzielczość od 240 × 280 pikseli w górę. Takie zestawienie pomaga zapewnić duży i czytelny wyświetlacz, a także oczywisty kontrast kolorów. Bez trudu będzie można odczytać informacje przychodzące na smartfona. Są też smartwatche, których przekątna ekranu wynosi 1,5 cala lub 1,73 cala. Warto wziąć pod uwagę wielkość ekranu w szczególności wtedy, jeżeli osoba starsza ma problemy ze wzrokiem.
Mówiąc o tym, należy także zwrócić uwagę na to, aby waga zegarka sportowego była niska. Tak, aby urządzenie nie stanowiło dużego obciążenia dla ręki. Ważny jest również sam rozmiar zegarka, który powinien dobrze pasować do nadgarstka. Nie może on także ograniczać swobody ruchów. W przypadku seniorów lepiej celować w zegarki sportowe, które mają średnie rozmiary. Takim maksimum w przypadku średnicy koperty jest 44 mm. Najlepiej jeżeli typ matrycy zaliczyć będzie można do grona LCD, OLED lub AMOLED.
Możliwość alarmowania
Omawiając funkcje zdrowotne, na pewno nie należy pomijać pulsometru, pulsoksymetru, detektora upadku oraz ciśnieniomierza. Dzięki temu na bieżąco będzie można monitorować i reagować w przypadku niepokojących objawów zdrowotnych. Zdecydowanie jednak ważniejsza jest funkcja S.O.S., która jest w stanie zapewnić seniorom jeszcze większy poziom bezpieczeństwa. To właśnie dzięki niej senior będzie mógł poinformować o zasłabnięciu lub innym niebezpieczeństwie.
Należy upewnić się, że zakup zegarka sportowego pomoże skorzystać z aplikacji Bezpieczny Senior, która możliwa jest do pobrania z Apple Store lub Google Play. Wystarczy tylko zainstalować ją na swoim telefonie, zeskanować kod QR znajdujący się na zegarku, wykonać konfigurację, która opisana jest dokładnie krok po kroku. Po wykonaniu wszystkich poleceń każda osoba będzie mogła na bieżąco we własnej aplikacji na smartfonie, monitorować stan zdrowia osoby starszej na odległość. Wystarczy tylko, że dziadek lub babcia wcisną dwa przyciski, które znajdują się na panelu bocznym zegarka. W ciągu pięciu sekund alarm zostanie wysłany do najbliższych osób. Powiadomienie momentalnie wyświetli się na smartfonie osób, które wcześniej zainstalowały aplikację Bezpieczny Senior. Do tego można liczyć na natychmiastowe połączenie. Aplikacja ma także tę możliwość, że podsunie najkrótszą trasę dotarcia do seniora. W tym czasie będzie można poinformować już odpowiednie służby, które będą mogły ruszyć starszej osobie na ratunek.
Wytrzymała bateria
Smartwatch musi być wyposażony w pojemny akumulator. Tak, aby mieć pewność, że będzie on w stanie zapewnić pracę nawet w przypadku dużego obciążenia. Tym bardziej że ma być to urządzenie, które ma być wykorzystywane nie tylko do monitorowania stanu zdrowia przez całą dobę. Seniorzy muszą mieć możliwość wykonywania i odbierania połączeń, wiadomości tekstowych. Im więcej aplikacji będzie uruchomionych, tym większe zużycie baterii nastąpi.
W przypadku intensywnej eksploatacji zegarek na jednym ładowaniu wytrzymuje do dwóch dni. Czasem ten okres skraca się do kilku godzin. Ciągłe pilnowanie zegarka i poziomu naładowania, może doprowadzić wielu seniorów do irytacji. Należy więc zwrócić uwagę na to, aby zapewnić wytrzymałą baterię, która pomoże wytrzymać jak najdłużej na jednym ładowaniu. Bateria o pojemności co najmniej 200 mAh wydaje się takim minimum. Chociaż na rynku można otrzymać zegarki, których pojemność baterii wynosi 590 mAh – co jednak nie oznacza, że będzie się miało do czynienia z wydajnym urządzeniem.
Cena
Uzależniona jest od kwestii indywidualnych. Starsza osoba ze swoją skromną emeryturą całkiem możliwe, że w ogóle nie będzie mogła pozwolić sobie na zakup funkcjonalnego zegarka sportowego, których ceny rozpoczynają się od kilkuset złotych. Zakup takiego mobilnego gadżetu należy więc wziąć na swoje barki, określając ilość pieniędzy, jaką można przeznaczyć na ten cel. Jeżeli ktoś obawia się takiego wydatku na jeden raz, zawsze może przemyśleć rozłożenie całej kwoty na raty. Cena zegarka sportowego waha się od kilkudziesięciu złotych do kilku tysięcy. Oto ceny przykładowych modeli smartwatchy, które polecane są dla osób starszych:
- Amazfit GTS 3 ~447 złotych;
- Huawei Watch GT 3 Active ~965 złotych;
- Samsung Galaxy Watch 4 ~672 złote;
- Maxcom FW22 ~90 złotych.
Czy EKG w zegarku jest wiarygodne?
Tak. Zostały przeprowadzone wielokrotne badania, które pokazały, że pomiary wykonywane przez zegarki sportowe są wiarygodne. Mowa tu nie tylko o EKG, ale także o średnim tętnie, tętnie spoczynkowym, odstępach RR, poziomie ruchu, pomiarze nasycenia krwi tlenem. Możliwe jest to dzięki dwóm technologiom, jakie zostały użyte do wykonania zegarka: fotopletyzmografii (PPG) i elektrokardiografii (EKG). Wszystko uzależnione jest tak naprawdę od tego, z jakim dokładnie zegarkiem ma się do czynienia, jednak wykonywane pomiary są dokładne i są w stanie zaalarmować o odchyleniach, jakie mogą skłonić nawet do wezwania służb ratunkowych.
Na wyróżnienie w tym zakresie zasługuje seria zegarków Apple Watch, która ma możliwość zaalarmowania o podejrzeniu migotania przedsionków lub innych zaburzeń rytmu serca. Zapis EKG, który smartwatch jest w stanie wykonać, potwierdzi to w ciągu kolejnych 30 sekund. Wszystko wykonywane będzie zgodnie z wytycznymi Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego z 2020 roku.
To tylko początek możliwości, które smartwatche dla seniorów mają zapewnić. Wciąż trwają prace nad nimi, aby mieć pewność, że w przyszłości będą one w stanie zapewnić użytkownikom jeszcze większy poziom bezpieczeństwa.
Wydawać by się mogło, że seniorzy opędzają się od technologii jak od natrętnej muchy. Może tak faktycznie jest, ale wystarczy tylko podsunąć im pomysł, a Ci na pewno chętnie z niego skorzystają. Smartwatch dla seniora stanie się cennym urządzeniem, które pomoże zadbać nie tylko o zdrowie, ale także podświadomie będzie motywować do większej aktywności fizycznej.
Znajdziesz w Morele
Smartbandy - Smartwatche męskie - Smartwatche damskie - Smartwatche dla dzieci - Samsung Galaxy Watch
Komentarze (0)