Jaki smoczek najlepszy dla dziecka? Jaki wybrać?

| 0 Komentarzy
Widok dziecka ze smoczkiem jest zupełnie naturalny. Jednak używanie smoczka ma przeciwników i zwolenników.

Rodzice powinni zapoznać się z głosami "za" i "przeciw" i samodzielnie podjąć decyzję o rodzaju smoczka i czasie, przez który smoczek będzie używany przez ich dziecko. W poniższym artykule przedstawione zostaną zarówno wady, jak i zalety korzystania ze smoczka. Omówione także będą różne rodzaje smoczków, aby rodzicom łatwiej było podjąć ważną decyzję dotyczącą zdrowia i prawidłowego rozwoju ich dziecka.

Smoczek - kupować, czy nie kupować?

Warto na początku dowiedzieć się, co daje dziecku smoczek. Podstawową rolą, jaką spełnia smoczek, jest zastępowanie piersi matki. Oprócz tego, smoczek pełni kilka innych zadań.

Zalety ssania smoczka:

  • Dziecko po urodzeniu ma odruch ssania, a smoczek zaspokaja tę potrzebę.
  • Ułatwia dziecku wyciszenie i zasypianie.
  • Wielu lekarzy uważa, że zasypianie ze smoczkiem może pomóc w ochronie dziecka przed tzw. śmiercią łóżeczkową.
  • Może stanowić pomoc w odzwyczajeniu dziecka od zbyt częstych karmień w nocy.
  • Na przykładzie obserwacji zachowań dzieci oraz ich mam oraz na podstawie przeprowadzanych badań powstało kilka negatywnych opinii na temat stosowania smoczka przez dzieci.

Wady ssania smoczka:

  • możliwe wady zgryzu
  • infekcje (np. ucha środkowego)
  • zaburzenia, które utrudniają dziecku ssanie piersi
  • zbyt wczesne odstawienie dziecka od piersi matki
  • możliwość uszkodzenia sutków przez dzieci zbyt często ssące smoczek

Wszystkie za i przeciw należy rozsądnie rozważyć. Wymienione wyżej skutki i zachowania zauważono również u dzieci, które nie korzystały zbyt często ze smoczków. Warto też podkreślić, że skutki uboczne pojawiają się najczęściej wtedy, gdy rodzice tracą kontrolę nad czasem, który dziecko spędza ze smoczkiem w buzi. Dzieci, które zbyt szybko przyzwyczają się do smoczka mogą mieć powyższe problemy, dlatego rodzice powinni kontrolować czas spędzany ze smoczkiem w buzi i nie pozwalać dziecku na kapryśne wymuszanie smoczka i tym samym prowadzenie do uzależnienia od ssania.

Polecane smoczki

Jak używać smoczka?

Przyjmuje się, że pierwsze smoczki mogą być wprowadzone przed czwartym tygodniem życia dziecka, a całkowite odstawienie powinno nastąpić maksymalnie w okolicach 18 miesiąca życia. Smoczek powinien być dobierany pod kątem wieku dziecka.

Ważny jest także kształt smoczka. Smoczki powinny być wymieniane co miesiąc-dwa. Zawsze powinny być czyste. Podkreśla się także, aby nie przywiązywać dziecku smoczka na tasiemce przy szyi.Przed kupnem smoczka lateksowego warto sprawdzić, czy dziecko nie ma uczulenia na ten materiał. Nie powinno się zastępować piersi smoczkiem. Smoczek musi być używany rozsądnie, ma on pomóc mamie i odciążyć ją nieco od zbyt częstych karmień, ale należy uważać, aby nie uzależnić dziecka od zbyt częstego korzystania ze smoczka.

Rodzaje smoczków

Dobór odpowiedniego smoczka jest bardzo ważny. Smoczek powinien mieć odpowiednią wielkość, ponieważ źle dobrany rozmiar może doprowadzić do wad zgryzu. Istotny jest także materiał, z którego wykonany jest smoczek. Powszechnie przyjęty podział dzieli smoczki na dwie grupy wiekowe: smoczki dla dzieci od 3 do 6 miesiąca życia smoczki dla dzieci od 6 do 18 miesiąca życia.

Niektórzy producenci oferują jeszcze smoczki dla dzieci powyżej 18 miesiąca życia, ale wiele osób twierdzi, że w tym wieku dzieci nie powinny już korzystać ze smoczka.

Inny podział smoczków odnosi się do materiału, z którego są one wykonane. Dostępne są smoczki:

  • silikonowe
  • lateksowe

Smoczki silikonowe są przezroczyste, nie mają żadnego smaku ani zapachu. Smoczki lateksowe mają charakterystyczny smak i zapach i dlatego czasami trudniej jest odzwyczaić dziecko od korzystania z tego typu smoczka. Smoczki lateksowe mogą być przezroczyste albo matowe.

Tarczka i gumka

Smoczki można podzielić także ze względu na kształt gumki oraz tarczki. Tarczka to element, do którego przymocowana jest gumka, którą ssie dziecko. Tarczka może mieć kształt ósemki, być wyprofilowana albo okrągła. Najważniejsze, aby nie była za mała - dziecko mogłoby ją wtedy połknąć, ani za duża - mogłaby uciskać nos dziecka. Tarczka powinna mieć także otwory ułatwiające oddychanie. Tarczki mogą mieć różne wzory i kolory (niektóre mają kształt wąsów czy zębów wampira). Do wyboru rodziców jest:

  • Smoczek okrągły - gumka jest okrągła, węższa przy tarczce, rozszerzająca się aż do zaokrąglenia. Tarczka w tego rodzaju smoczkach ma kształt ósemki, dzięki czemu smoczek można włożyć w dowolną stronę.
  • Smoczek symetryczny - ma spłaszczoną gumkę, tarczkę o podobnym kształcie do tarczki w smoczkach okrągłych. Nie ma góry i dołu, więc umieszcza się go w buzi w dowolny sposób.
  • Smoczek anatomiczny (ortodontyczny) - trzeba go wkładać w określony sposób, ponieważ gumka smoczka jest z jednej strony spłaszczona (od strony języka), a z drugiej zaokrąglona (od strony podniebienia). W smoczkach tego typu tarczka jest skonstruowana w specjalny sposób - wyprofilowano ją pod nos dziecka.

Smoczki mogą mieć specjalne kółko do wyciągania smoczka z buzi. Ważne, aby kółko było dobrze przymocowane do tarczki. Niektóre modele mają kółka fluorescencyjne, co znacznie ułatwia znalezienie smoczka w nocy.

Czy kupić dziecku smoczek i jak wybrać najlepszy model?

Warto poznać i przemyśleć zarówno pozytywne, jak i negatywne opinie na temat korzystania przez dzieci ze smoczka. Należy jednak pamiętać, że rozważne korzystanie ze smoczka, kontrola reakcji i odruchów dziecka, obserwacja własnego ciała i kontakt z lekarzem (zarówno profilaktycznie, jak i po zaobserwowaniu jakichś nieprawidłowości), pozwolą na uniknięcie lub prawie całkowitą ochronę przez ewentualnymi, negatywnymi skutkami korzystania ze smoczka.

Niektóre dzieci w ogóle nie korzystają ze smoczka, ale wynika to z faktu, że nie mają bardzo silnej potrzeby ssania. Inne dzieci, które mają problemy z zasypianiem, są niespokojne i bardzo często "wymuszają" na swoich mamach karmienie, korzystają ze smoczka, który pomaga im się uspokoić. Przy wyborze odpowiedniego modelu smoczka na pierwszym miejscu powinno postawić się bezpieczeństwo dziecka. Smoczek musi mieć odpowiedni rozmiar tarczki oraz gumki. Można sugerować się podziałem smoczków ze względu na wiek, jednak każda mama wie, że jest to podział bardzo umowny i aby dobrze dobrać rozmiar i rodzaj smoczka, trzeba obserwować reakcje malucha. Ważne jest to, aby tarczka nie była zbyt mała, tak aby maluch nie mógł jej połknąć. Zbyt duża z kolei będzie uciskać dziecku nos. Rodzaj gumki w smoczku zależeć już będzie od decyzji rodziców i upodobań dziecka. Jeśli dany rodzaj nie spodoba się maluchowi, można wypróbować inny.

Kiedy kupić pierwszy smoczek dla noworodka?

Przyjmuje się, że nie wcześniej nić od czwartego tygodnia życia. Jednak wiele mam korzysta ze smoczków już od pierwszych dni życia. Najważniejsze w przypadku korzystania ze smoczka jest bezpieczeństwo dziecka, utrzymanie smoczka w czystości, kontrola zachowania dziecka i rozsądne podejście do czasu spędzanego ze smoczkiem w buzi. Z powodu dużego asortymentu smoczków dziecięcych trudno się jednak zdecydować na wybór odpowiedniego modelu. Pytanie który smoczek lepszy dla dziecka trapi wiele mam. W razie jakichkolwiek problemów z wyborem lub korzystaniem przez dziecko ze smoczka, warto zwrócić się o poradę do lekarza, aby rozwiać wszystkie ewentualne wątpliwości i w pełni cieszyć się czasem spędzonym ze zdrowym i spokojnym maluchem.

5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 19:02
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.