Jaki switch do kamer wybrać? Czym się kierować przy wyborze switcha?
Spis treści:
Telewizję przemysłową CCTV, czyli monitoring wizyjny coraz częściej spotkać można nie tylko w małych i dużych firmach, ale także przy domach, szkołach czy instytucjach publicznych. O przydatności tego rodzaju systemów nie trzeba nikogo przekonywać. Aby monitoring spełniał swoje funkcje należycie, musi zostać zbudowany z wysokiej jakości urządzeń. Rejestratory, komputery, kamery IP muszą być ze sobą odpowiednio połączone. W tym celu najczęściej wykorzystuje się przełączniki sieciowe. Urządzenia wyposażone w technologię PoE nie tylko łączą segmenty sieci, ale także dostarczają energię elektryczną poszczególnym jej elementom. Jaki switch do kamer wybrać? Podpowiadamy możliwe rozwiązania.
Switch PoE – co to jest?
CCTV, czyli Clodes Circut TeleVision to nic innego jak przemysłowa telewizja w postaci układu zamkniętego, służąca do odbioru, przetwarzania, przekazywania i archiwizacji obrazu oraz dźwięku w monitorowanych obiektach. W skład CCTV wchodzą kamery przemysłowe, rejestratory, obiektywy, monitory CCTV, zasilacze, przewody transmisyjne, uchwyty i akcesoria, a także switche.
Switch nazywany również przełącznikiem oraz komutatorem to jedno z najczęściej wykorzystywanych urządzeń sieciowych. Do jego zadań należą: połączenie segmentów sieci, poprawa jej wydajności oraz przekazywanie informacji do odpowiednich urządzeń, poprzez analizę adresów MAC nadawcy oraz odbiorcy. Adresy MAC uzyskane w ten sposób kojarzone są z portami (przyłączami) i zapisywane w tablicy.
Przełączniki sieciowe PoE poza standardowymi funkcjami wyposażone są również w technologię Power over Ethernet. Jej działanie polega na przesyłaniu energii elektrycznej do urządzeń będących elementami sieci Ethernet za pomocą skrętki. Aby zasilanie było możliwe, urządzenia końcowe – kamery internetowe, komunikatory czy punkty dostępu muszą obsługiwać technologię PoE.
Polecane switche
Dlaczego warto kupić switch do kamer?
Jak zostało wspomniane wcześniej, przełącznik sieciowy stanowi jeden z najważniejszych elementów sieci monitoringu. Nie tylko łączy ze sobą poszczególne urządzenia, umożliwiając stabilną pracę sieci, ale także wyposażony w technologię PoE, zapewnia ich zasilanie. Switch do kamer gwarantuje spójną pracę systemu CCTV, nawet przy dużym strumieniu danych generowanym przez wysokiej jakości obraz.
Aby ułatwić podjęcie decyzji o zakupie switcha do kamer IP, prezentujemy zestawienie jego najważniejszych cech.
ZALETY
- Łączą poszczególne segmenty sieci ethernetowej,
- mogą być wykorzystywane w zwykłych sieciach komputerowych, systemach monitoringu CCTV, a także w usłudze inteligentnego domu,
- zwiększają wydajność sieci, redukując obciążenia,
- dzięki analizie adresów MAC przesyłają informacje do właściwych urządzeń sieciowych, tworząc niezależne pasmo transmisyjne, co przyczynia się do zniwelowania kolizji w sieci,
- gwarantują spójną i niezawodną pracę systemu CCTV,
- wyposażone w technologię PoE są również źródłem zasilania urządzeń peryferyjnych (kamer, rejestratorów itp.)
- technologia PoE do przesyłania energii elektrycznej wykorzystuje kabel sieciowy łączący switcha z urządzeniami, dzięki czemu koszty związane z instalacją elektryczną ulegają obniżeniu, podobnie jak i czas budowy systemu monitoringu.
WADY
- Urządzenia zarządzalne są drogie,
- administrowanie i konfiguracja switchy zarządzalnych może przysporzyć nieco problemów mniej zaawansowanym użytkownikom.
Jaki switch PoE do kamer IP?
Jedną z podstawowych kwestii podczas zakupu przełącznika sieciowego – czy to do budowy sieci komputerowej, czy też systemu monitoringu, jest jego funkcjonalność. Wśród rozwiązań oferowanych przez producentów można wyróżnić trzy grupy przełączników:
- Switche niezarządzalne – to najprostsze i zarazem najtańsze urządzenia, służą do budowy sieci, ale nie pozwalają wprowadzać dodatkowych ustawień i konfiguracji. Sygnalizacja statusu portów odbywa się tutaj jedynie za pomocą diod LED, nie ma możliwości sprawdzenia ich stanu w inny sposób (np. przez przeglądarkę sieciową).
- Switche inteligentne – są droższe i nieco bardziej zaawansowane od modeli niezarządzalnych. Pozwalają administratorowi na konfigurację podstawowych funkcji, budowę sieci VLAN czy ograniczanie prędkości transmisji dla wybranych portów.
- Switche zarządzalne – to profesjonalne, zaawansowane i jak łatwo się domyślić, najdroższe modele przełączników sieciowych. Umożliwiają wieloelementową konfigurację i dostosowanie do potrzeb sieci i użytkowników. Filtrowanie adresów MAC, wydzielanie grup, ustawianie priorytetu przesyłania danych, ograniczanie prędkości transmisji na poszczególnych portach, monitorowanie statusu portów, IP Security to tylko niektóre ich możliwości.
Jaki switch do kamer? Czym kierować się podczas zakupu?
Korzystanie ze switcha do kamer przynosi wiele korzyści. Najtrudniejszym elementem w budowie systemu CCTV opartego na przełącznikach sieciowych może okazać się jednak zakup odpowiedniego urządzenia. Aby pomóc w wyborze, poniżej zebraliśmy najważniejsze parametry, którymi warto się kierować.
- Liczba portów. Pod uwagę należy wziąć wszystkie urządzenia peryferyjne, które mają zostać podłączone do sieci CCTV. Najlepiej kupić model przełącznika z kilkoma zapasowymi przyłączami. Przydadzą się podczas rozbudowy sieci o kolejne segmenty. W tym miejscu należy również wziąć pod uwagę liczbę portów PoE, tylko przyłącza zgodne z technologią zapewnią zasilanie urządzeniom peryferyjnym.
- Prędkość transmisji. Oferowane przez producentów switche wyposażone są w porty pozwalające na transmisję o maksymalnej prędkości 10 Mb/s, 100 Mb/s oraz 1000 Mb/s. Im większa prędkość, tym lepsze, ale i droższe urządzenie.
- Technologia PoE. Zalety switchy PoE zostały przedstawione we wcześniejszej części artykułu. Kupując przełącznik wyposażony w technologię PoE, należy zwrócić uwagę na jej standard. Powinien być on kompatybilny z urządzeniami końcowymi – kamerą, rejestratorem itp. Standard technologii PoE determinuje moc dostępną na urządzeniu zasilanym, zasilającym, określa też zakres napięcia.
- Funkcje switcha. Uzależnione są od rodzaju przełącznika – zarządzalnego, niezarządzalnego lub inteligentnego.
- Producent. To jeden z ważniejszych parametrów podczas zakupu dobrego switcha do kamer. Jeśli urządzenie ma zapewniać stabilną i niezawodną pracę sieci, musi być to sprzęt najwyższej jakości. Eksperci zalecają, aby sięgać po przełączniki znanych producentów. Switch Netgear, switch D-Link, switch TP-link, switch Cisco czy switch Dell od lat cieszą się nienaganną opinią wśród użytkowników.
Komentarze (0)