Zdążysz przed pierwszą gwiazdką!

Gwarancja dostawy przed Świętami!

Więcej informacji

Jaki telefon do VR? Jak wybrać? Jaki najlepszy? Polecane modele

| 2 Komentarze
Zastanawiamy się nad doborem najlepszego smartfona do obsługi technologii VR. Na co trzeba zwrócić uwagę?

Wirtualna rzeczywistość to jedno z największych osiągnięć współczesnej elektroniki. Pozwala nie tylko na odtwarzanie wysokiej jakości materiałów 3D, ale również na prawdziwe uczestniczenie w wielu wydarzeniach odgrywających się na ekranach naszych urządzeń.  Wszystko to zapewnia nam VR, trzeba tylko posiadać odpowiedni sprzęt. Zastanówmy się więc, jak wybrać dobry telefon do wirtualnej rzeczywistości.

Polecane smartfony

Najlepszy telefon do VR – jak wybrać?

Warto nadmienić, że obecnie praktycznie każdy smartfon może zostać wykorzystany do obsługi technologii VR. Mowa także o modelach z najniższej półki cenowej. Warunek jest jeden – smartfon musi być wyposażony w żyroskop. Jest to możliwe przede wszystkim dzięki dostępnych na rynku uniwersalnym goglom wirtualnej rzeczywistości. Wystarczy zamontować w nich telefon, by cieszyć się efektem 3D. Co więcej, tego typu konstrukcje jesteśmy w stanie wykonać własnoręcznie, nawet z kartonu.

Oczywiście trzeba zdać sobie sprawę z faktu, że o jakości treści VR decydują nie tylko gogle do VR, ale również telefon. Jeśli więc zależy Wam na zadowalających doznaniach, podczas doboru smartfona powinniście zwrócić uwagę na kilka zasadniczych kwestii.

  • Przekątna ekranu – wielkość ekranu smartfona do VR musi być dostosowana przede wszystkich do indywidualnych potrzeb. Niemniej, polecamy wybranie telefonu o przekątnej co najmniej 5 cali. Tak duży ekran pozwoli na lepsze doświadczenia. Jest tylko jedno „ale” - nie każde okulary pasują do każdego smartfona, dlatego w specyfikacji gogli należy zwrócić uwagę na maksymalną obsługiwaną przekątną.
  • Rodzaj ekranu – sama wielkość to nie wszystko, liczy się również technologia, w której wyświetlacz został wykonany. W najtańszych smartfonach mamy do czynienia z ekranami TN lub TFT, które zapewnia przeciętną jakość generowanego obrazu. Lepiej pod tym względem sprawdzają się modele IPS, ponieważ wyróżniają się lepszym odwzorowaniem barw. Najwyższą jakość zapewnią nam natomiast ekrany AMOLED oraz OLED. W ich przypadku liczyć możemy na żywe kolory i prawdziwy efekt 3D.
  • Rozdzielczość – im wyższa, tym lepiej, choć trzeba pamiętać, że wysokie wartości wymagają sporej mocy obliczeniowej procesora i pamięci RAM. Absolutnym minimum jest rozdzielczość HD, jednak warto celować w ekrany Full HD. Modele QHD i UHD to pod względem obsługi technologii VR absolutny top.
  • System – w tym przypadku wiele zależy od wymagań stawianych przez aplikacje obsługujące wirtualną rzeczywistość. Popularny system Google Cardboard wymaga urządzeń z wersją systemu nie starszą niż 4.1 Jelly Bean, choć oczywiście im nowszy system, tym lepiej. To samo tyczy się oprogramowania iOS, które jest instalowane na smartfonach od Apple.
  • Żyroskop i magnetometr – żyroskop jest niezbędnym wyposażenie każdego smartfona, który ma działać z wirtualną rzeczywistością. Magnetometr jest natomiast koniecznością w przypadku korzystania z gogli wyposażonych w magnetyczny przycisk.

Co jeszcze ma znaczenie? Warto wrócić jeszcze do ekranu smartfona, a mówiąc dokładniej, do jednego parametru opisującego jego możliwości. Mowa tu o odświeżaniu – wartością minimalną w przypadku technologii VR jest 60 Hz, choć warto inwestować w telefony o jeszcze wyższym odświeżaniu.

Jakie smartfony do VR wybrać?

W powyższej tabeli przedstawiliśmy przykładowe modele smartfonów, które posiadają odpowiednie parametry do obsługi technologii VR.  Warto zwrócić uwagę, że wybraliśmy telefony z każdej półki cenowej. Często wraz z ceną rosną parametry poszczególnych urządzeń. Czasami jednak wysoka jakość jest dostępna w relatywnie niskiej cenie. Wśród najdroższych modeli królują smartfony Apple, czy Huawei. Coraz pewniej na rynku produktów z gamy premium czują się smartfony Xiaomi, jednocześnie prezentująć ciekawe propozycje za niewielkie pieniądze. Wybór modelu do VR zależy oczywiście od budżetu i osobistych preferencji użytkownika. Największą uwagę należy zwracać na jakość i rozdzielczość ekranu. Duże znaczenie ma również szybkość procesora i pamięć RAM. Te parametry zapewniają optymalne działanie na wielu płaszczyznach.

Dane techniczne telefonu do VR

Wyposażenie smartfona to nie wszystko. Musi on być wystarczający także pod względem zamontowanych podzespołów. Niezbędne parametry telefonu do VR skupiają się przede wszystkim na procesorze i pamięci RAM, choć układ graficzny również ma znaczenie.

  • Procesor – sporo zależy od tego, z jakich aplikacji chcemy używać. Jeśli zależy nam na komfortowym oglądaniu filmów, a także obsłudze prostych programów i gier, wystarczający okaże się układ czterordzeniowy o taktowaniu w okolicach 1.5 GHz. Do bardziej zaawansowanych aplikacji przyda się model ośmiordzeniowy, którego taktowanie wzrośnie do poziomu około 2.0 GHz.
  • Pamięć RAM – im więcej, tym lepiej. Absolutnym minimum jest wartość 2 GB, choć pełną swobodę zapewnimy sobie dopiero kupując smartfona z 4 GB RAM.
  • Układ graficzny – na rynku pojawiły się zaawansowane układy graficzne, które pozwalają na osiągnięcie poziomu grafiki jak na konsolach do gier, ale nie jest to koniecznością w przypadku wirtualnej rzeczywistości. Jasne jest, że grafika powinna być jak najlepsza, ale większość średniopółkowych smartfonów posiada taką, która okaże się w zupełności wystarczająca

Co powinien mieć telefon do VR?

Bardzo często o komforcie korzystania z gogli wirtualnej rzeczywistości decydują detale. Wpływ na szybką wymianę danych może mieć na przykład typ portu USB – najlepiej sprawdzą się oczywiście standardy 3.0, 3.1 oraz C. Do tego dochodzi również technologia Wi-Fi, która powinna być jak najnowsza, jeśli chcemy korzystać z aplikacji i gier wymagających połączenia z Internetem.

Jeszcze raz wspomnieć należy o czujnikach – poza wymienionym już żyroskopem i czujnikiem pola magnetycznego, warto sprawdzić, czy interesujący nas smartfon posiada akcelerometr. Trzeba pamiętać także o tym, że obsługa VR obciąża nie tylko istotne podzespołu telefonu, ale również jego baterię. Jeśli nie chcemy co chwilę jej ładować, należy celować w modele o pojemności co najmniej 3500 mAh.

Zastosowanie telefonu do VR

Wiemy już, jaki smartfon okaże się odpowiedni do komfortowej obsługi technologii VR. Co dalej? Wbrew pozorom, z wirtualnej rzeczywistości możemy korzystać na wiele różnych sposobów.

Tym najbardziej oczywistym jest oczywiście obsługa gier. Do tej pory powstało mnóstwo produkcji, które robią użytek z VR. Są to zarówno proste gry logiczne, jak i rozbudowane symulatory oraz porty dużych gier znanych z komputerów osobistych. Wybór jest naprawdę ogromny – zawsze warto jednak pamiętać o wymaganiach sprzętowych. Jeśli więc nasz smartfon ma posłużyć przede wszystkim do grania, warto sprawdzić, czy będzie on w stanie „uciągnąć” interesujące nas produkcje.

Obok gier są również rozmaite aplikacje, których jest jeszcze więcej. Wspomnieć można chociażby o możliwości robienia zdjęć przy użyciu gogli VR, specjalnej wersji aplikacji YouTube, programach koncertowych, Google Earth czy też aplikacjach zabierających nas w kosmos oraz różne okoliczności przyrody.

Smartfon z goglami VR okaże się również doskonałym wyborem do oglądania najnowszych filmów i seriali. Materiałów obsługujących tę technologię powstaje coraz więcej, dlatego nikt nie powinien narzekać na brak wyboru. Korzystając z wirtualnej rzeczywistości, możemy oglądać również zdjęcia.

Smartfon do VR – jaka cena?

Najprostszego smartfona do VR można kupić już za kilkaset złotych. Smartfon do VR do 500 zł może nie będzie się cechował jakimiś zawrotnymi możliwościami, ale pozwoli na w miarę poprawne działanie.

Smartfony za około tysiąc złotych i więcej są już w stanie zagwarantować wyższy standard, a te z najwyższej półki to prawdziwa przyjemność korzystania i jednocześnie doskonały design. Nie jest prawdą, że rozszerzona rzeczywistość wymaga flagowego smartfona. Z pewnością taki byłby najlepszy, ale nie jest konieczny.

Czy warto kupić smartfona do VR?

Odpowiedź na tak postawione pytanie zależy oczywiście od naszych preferencji. Smartfon do VR okaże się dobrym wyborem wówczas, gdy rzeczywiście chcemy z tej technologii korzystać.

Będzie on strzałem w dziesiątkę dla wszystkich miłośników gier VR, a także dla osób, które chcą odkryć zupełnie nową jakość filmów i zdjęć lub po prostu pobawić się rozmaitymi aplikacjami. Jeśli nie jesteście pewni, czy wirtualna rzeczywistości przypadnie Wam do gustu, skorzystajcie ze smartfona znajomego i odpalcie jedną z gier lub wybrany program. Jeśli technologia ta Was zachwyci, zakup specjalnego smartfona okaże się dobrym pomysłem.

Czym się kierować? Na co zwrócić uwagę kupując smartfona do VR?

Na koniec warto podsumować to, co zostało wyżej przedstawione. Kupując smartfona do VR, musicie przede wszystkim dopasować jego wielkość do interesujących Was gogli. Sprzęt nie musi być bardzo drogi, ale koniecznie powinien mieć wspomniany wcześniej żyroskop, czujnik pola magnetycznego i akcelerometr. Do tego dochodzą również najważniejsze podzespoły, a więc procesor (co najmniej czterordzeniowy) i pamięć RAM (minimum 2 GB).

Warto też pamięć o tym, że gogle VR będą działały już z ekranami 4,3 cala, ale tak mały smartfon może być po prostu nieefektywny. Dzisiaj standardem jest minimum 5-5,5 cala i raczej w takie wielkości należy celować. Najlepiej sprawdzą się wyświetlacze OLED i Super AMOLED, choć IPS również dadzą radę.

Istotne powinno być Was również to, jaką jakością obudowy cechuje się smartfon. Nie wszystkie nowe modele wykonane są z materiałów, które są odporne na upadki czy zarysowania. Gogle do VR powinny obsługiwać również system wideo 360 stopni oraz szeroki kąt widzenia. Przyda się też możliwość regulowania ostrości obrazu.

5,0
5 ocen
2 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (2)

Problem dopasowania gogli do telefonu zniknie jeśli zdecydujemy się na zakup alctel idol 4s. Smartfon sprzedawany jest w zestawie z goglami vr, które jednocześnie tworzą jego pudełko. Wszzystko to w całkiem przyzwoitej cenie.
Potrzebuję smartphone'a, z którym będę jeździć po świecie i w ramach projektu charytatywnego pokazywać dzieciom najpiękniejsze miejsca naszej planety za pomocą video 360 i okularów Google Cardboard. Proszę polećcie mi modele, którym mogłabym się przyjrzeć, zależy mi na dobrej cenie (do 1000 zl to wykonalne?) z dobrą jakością obrazu. Po researchu wygląda, że zdecyduje się na Asus Zenfone 3, dobry wybór?
Specjalista Morele | 13:11
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.