Jaki teleskop na początek? Porady i polecane modele

| 0 Komentarzy
Jaki teleskop na początek będzie najbardziej odpowiedni? Tego dowiesz się z poniższego artykułu!

Obserwacje kosmosu to coś, co ludzkość z ogromnym zaciekawieniem próbowała robić od tysięcy lat. Obecnie jest to łatwiejsze nie tylko z uwagi na fakt, że nasza wiedza jest o wiele większa i szerzej dostępna, ale również dlatego, że rozwój technologii pozwala każdemu z nas na zaopatrzenie się w przynajmniej amatorski zestaw, który umożliwi proste obserwowanie najbliższych nam ciał niebieskich. Zajawkowiczów w dziedzinie astronomii jest naprawdę wielu, a dobry teleskop na początek wcale nie musi być wydatkiem, który całkowicie nadszarpnie nasz domowy budżet.

To właśnie dlatego warto pochylić się nad tym, jaki teleskop na początek będzie dla nas odpowiedni, jakie są rodzaje teleskopów, a także jaki teleskop wybrać, by móc rozpocząć swoją przygodę z amatorską astronomią. To właśnie na te pytania będziemy dzisiaj poszukiwali odpowiedzi.

Jaki teleskop na początek? Najważniejsze parametry

By zrozumieć to, jaki teleskop astronomiczny dla początkujących będzie najlepszy, trzeba oczywiście zwrócić uwagę na to, jaka specyfikacja techniczna będzie odpowiednia. Do obserwacji gwiazd czy planet nie możemy kupić pierwszego lepszego teleskopu - jeżeli rzucimy się na najtańszą propozycję, możemy srogo się rozczarować.

Istotną kwestią jest średnica obiektywu lub lustra w zależności od tego, po jaki typ teleskopu sięgamy. Uznaje się, że absolutnym minimum jest 80 mm średnicy dla teleskopów z obiektywami i 150 mm dla teleskopów zwierciadlanych (o rodzajach teleskopów powiemy w dalszej części tekstu). Warto zwrócić uwagę również na ogniskową teleskopu, która wpływa na optyczne powiększenie obrazu. Pod kątem technicznym to właśnie te kwestie powinny być dla nas na początek najistotniejsze, chociaż z drugiej strony warto stawiać na teleskopy stosunkowo proste w budowie i mobilne.

Rodzaje teleskopów astronomicznych

Rynek teleskopów dla początkujących oferuje obecnie naprawdę wiele. Obecnie jesteśmy w stanie wyróżnić trzy najpopularniejsze rodzaje takich konstrukcji – teleskopy soczewkowe, teleskopy zwierciadlane oraz teleskopy katadioptryczne. Czym się jednak one pomiędzy sobą różnią i jaki wybór będzie dla nas najlepszy?

Teleskopy soczewkowe

Teleskopy soczewkowe, nazywane refraktorami, to konstrukcje, które wykorzystują specjalne soczewki skupiające zbierane światło w wiązkę przesyłaną bezpośrednio na soczewkę w okularze. To rozwiązanie bliźniaczo podobne do tych stosowanych w lunetach, lecz o o wiele większej precyzji i dokładności. Takie teleskopy oferują bardzo dobrą rozdzielczość, jakość oraz naturalność obrazu.

Teleskopy zwierciadlane

Teleskopy zwierciadlane – znane również jako reflektory, korzystają oczywiście ze zwierciadeł. Możemy wybierać pomiędzy konstrukcjami Cassegrina i Newtona, dostosowując nasz model do typu naszych obserwacji. Duża jasność sprawia, że obserwacja ciemnych czy bardziej oddalonych obiektów nie będzie dla nas żadnym problemem. Dobry teleskop zwierciadlany ze zwierciadłami wysokiej jakości sprawi, że obraz będzie naprawdę świetnie wyglądał, a konstrukcje te, choć nie bez wad, są również poręczniejsze niż teleskopy soczewkowe.

Teleskopy katadioptryczne

Teleskopy katadioptryczne nie bez powodu są również nazywane teleskopami hybrydowymi. Wykorzystują one bowiem zarówno soczewki, jak i zwierciadła. Użycie tych dwóch sposobów minimalizuje zakrzywienia obrazu, dając nam nie tylko wybitną jego jakość, ale również poszerzając pole widzenia. Oczywiście jednak przy okazji wzrasta również cena, co warto mieć na uwadze.

Ile kosztuje dobry teleskop astronomiczny dla początkujących?

Wiesz już, na jakie parametry zwrócić uwagę podczas wyboru teleskopu na początek. Z naszej strony chcemy jednak przedstawić jeszcze kilka proponowanych modeli, które mogą ułatwić podjęcie decyzji zakupowej.

Teleskop Celestron Astromaster 70 EQ

Ten teleskop soczewkowy wyposażony jest w soczewki achromatyczne, które niwelują zakłócenia obrazu. Posiada również świetną jasność, A maksymalne powiększenie użyteczne na poziomie 165x pozwala dokładną obserwację wszystkich planet Układu Słonecznego!
Teleskop Celestron Astromaster 70 EQ

Teleskop Celestron Astromaster 70 EQ

Teleskop Celestron Powerseeker 60 EQ 900

Maksymalne powiększenia 225x, szczegółowe ustawienie pozycji z funkcją Slow Motion-Tracking, możliwość wykorzystania specjalnej soczewki Barlowa do bezstratnego powiększania obrazu, a także specjalne oprogramowanie - to największe zalety tego refraktora.
Teleskop Celestron Powerseeker 60 EQ 900

Teleskop Celestron Powerseeker 60 EQ 900

Teleskop Celestron Powerseeker 60 AZ 700

Świetny lekki teleskop Celestron marki przenośny, który dzięki średnicy obiektywu na poziomie 60 mm, ogniskowej 700 mm oraz jasnym i kontrastowym obrazom, a także przystępnej cenie, stanowi znakomity próg wejścia dla kompletnych amatorów astronomii.
Teleskop Celestron Powerseeker 60 AZ 700

Teleskop Celestron Powerseeker 60 AZ 700

Teleskop Levenhuk LabZZ T1

Malutki i tani teleskop dla osób poszukujących budżetowej opcji. Świetnie sprawdzi się zarówno jako teleskop dla dzieci, jak i dla całkowitych początkujących. Maksymalne powiększenie 40x pozwoli nam na wykonywanie obserwacji planet, a także mgławic czy galaktyk.
Teleskop Levenhuk LabZZ T1

Teleskop Levenhuk LabZZ T1

Teleskop OPTICON StarRider 80F400EQ-A

Powiększenie wynoszące aż 525x pozwala na szczegółowe obserwacje powierzchni najbliższych obiektów, a także na bardziej szczegółowe wyłapywanie nawet bardzo oddalonych galaktyk czy mgławic. Wysoka jakość wykonania oraz wybitne możliwości sprawiają, że teleskop Opticon będzie świetnym wyborem dla osób, które posiadają już podstawowe doświadczenie w obserwowaniu nieba.
Teleskop OPTICON StarRider 80F400EQ-A

Teleskop OPTICON StarRider 80F400EQ-A

5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 12:33
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.