Jaki telewizor do kuchni kupić? Czy warto? Polecane modele
Spis treści:
Wybór telewizora do salonu zwykle jest prosty. Powinien mieć wysoką rozdzielczość oraz wystarczająco duży ekran. W przypadku telewizora do kuchni jest jednak inaczej. Przy tym wyborze kierujemy się innymi założeniami, niż w przypadku pozostałych pomieszczeń w domu. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem telewizora kuchennego, ale nie wiesz jeszcze, jaki rodzaj lub rozdzielczość wybrać, w tym artykule znajdziesz wszystkie potrzebne informacje.
Polecane telewizory
Jaki telewizor do kuchni wybrać?
Przy wyborze odpowiedniego urządzenia kieruj się przede wszystkim wielkością kuchni. Nie będzie Ci potrzebny duży telewizor – taki prawdopodobnie masz już w salonie. W kuchni doskonale sprawdzi się urządzenie o małym ekranie. Ważne natomiast jest, aby obraz na nim był widoczny pod różnym kątem, gdyż w kuchni zwykle więcej się przemieszczamy, niż stoimy w miejscu. Przy wyborze telewizora wiele także zależy od tego, co będziesz chcieć na nim oglądać. Funkcja Smart TV to bardzo wygodne rozwiązanie, które da Ci dostęp do nieograniczonych programów, seriali i filmów. Doskonale spełni też rolę radia, a Twoja ulubiona playlista piosenek umili Ci czas spędzony w kuchni.
Jaki typ telewizora wybrać do kuchni?
W przypadku kuchni mamy do wyboru kilka sposobów montowania telewizora. Możemy wybrać sprzęt do zabudowy, podszafkowy, podwieszany czy wolnostojący. Zwykle najlepszym i najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest umieszczenie telewizora na ścianie. Model podwieszany dobrze sprawdzi się zarówno w przypadku dużych pomieszczeń, jak i wtedy, kiedy chcemy wykorzystać niezagospodarowaną przestrzeń w użyteczny sposób. W sytuacji, kiedy masz kuchnię połączoną z jadalnią, dużą zaletą jest ruchomy, obrotowy uchwyt, który umożliwia ustawianie pozycji ekranu według potrzeb. Natomiast jeśli pomieszczenie jest niewielkich rozmiarów, telewizor do kuchni na ścianę pozwoli Ci zaoszczędzić miejsce.
Alternatywą są telewizory podszafkowe i do zabudowy. Telewizor do zabudowy jest montowany na froncie meblowym, dzięki czemu doskonale komponuje się z całością i dodaje aranżacji nowoczesnego charakteru. Telewizor do zabudowy w kuchni to dobre rozwiązanie zarówno do przestronnego wnętrza, jak i do pomieszczenia o mniejszej powierzchni. Telewizor podszafkowy jest natomiast przytwierdzany do dolnej części półki, co pozwala zaoszczędzić miejsce na ścianie. Jednak z drugiej strony niesie ze sobą większe ryzyko uszkodzenia lub zabrudzenia podczas gotowania, jeśli jest umieszczony w pobliżu źródła ciepła lub pary wodnej.
Telewizor wolnostojący to urządzenie, które stawiamy na blacie. Jeśli zdecydujesz się na ten rodzaj, może on zabrać Ci część cennej przestrzeni do gotowania. Nie będzie to problem jeśli masz dodatkowy stół lub bardzo przestronną kuchnię. Zaletą tego typu urządzenia jest to mobilność – w każdej chwili możesz go przestawić lub wynieść. Jeśli chcesz zdecydować się na sprzęt wolnostojący, wybierz mini telewizor do kuchni, który nie zajmuje dużo miejsca i jest lekki oraz łatwy do przenoszenia.
Czym się kierować przy wyborze telewizora do kuchni?
Przy wyborze telewizora do kuchni kierujemy się zupełnie innymi założeniami, niż w przypadku kupowania tego urządzenia do salonu lub sypialni. Z pewnością telewizor w kuchni nie powinien mieć takich rozmiarów jak ten w pokoju dziennym. Wybierając telewizor do kuchni, dopasuj jego rozmiar do wielkości pomieszczenia. Prawdopodobnie będziesz patrzeć na ekran z bliższej odległości, wybierz więc mniejsze urządzenie. W takim przypadku wystarczy nawet mały telewizor do kuchni 15 cali. Niewielki ekran nie zachwyca w przypadku pokoju dziennego, ale w przypadku kuchni nawet telewizor 22 cale czy telewizor 24 cale sprawdzi się doskonale.
Kolejną istotną kwestią jest rozdzielczość matrycy. W salonie oglądamy telewizję, siedząc na kanapie lub fotelu. W kuchni natomiast stale się przemieszczamy i krzątamy w poszukiwaniu składników czy przyrządów kuchennych, a na ekran spoglądamy od czasu do czasu. Ważne jest więc, aby ekran telewizora w kuchni posiadał szerokie kąty widzenia. W tym celu wybierz urządzenie z matrycą LED. Dzięki temu niezależnie, skąd zerkniesz na urządzenie, kolory i obraz będą dobrze odwzorowane. Rozdzielczość HDReady czy Full HD, którą oferuje nawet telewizor do kuchni 19 cali, zapewni Ci satysfakcjonującą jakość.
Jeśli lubisz eksperymentować w kuchni i próbować nowych przepisów, z pewnością przyda Ci się Smart TV. Funkcja inteligentnego telewizora umożliwi Ci dostęp do nieograniczonych zasobów internetowych, zarówno platform streamingowych z programami kulinarnymi, jak i platform typu YouTube, dzięki którym szybko i łatwo wyszukasz ulubiony przepis. Dzięki telewizorowi podłączonemu do sieci będziesz też mieć możliwość uruchomienia ulubionej muzyki, której możesz słuchać podczas gotowania, lub dokończyć odcinek swojego serialu. Zwróć także uwagę, aby telewizor, który kupujesz do kuchni, posiadał wszystkie niezbędne wejścia, porty i złącza, takie jak USB czy HDMI, a także tuner telewizji naziemnej. Te parametry znacznie zwiększą funkcjonalność telewizora w kuchni.
Po co telewizor w kuchni?
Zastanawiasz się, po co jest potrzebny telewizor w kuchni i czy w ogóle jest to dobre rozwiązanie? Kuchnia to pomieszczenie, w którym spędza się zwykle najwięcej czasu w ciągu dnia, i to nie tylko na gotowaniu, zmywaniu i sprzątaniu. Kuchnia to serce domu, miejsce, w którym jemy, rozmawiamy, przyjmujemy gości. Ty też wiele godzin spędzasz w kuchni, gotując i przyrządzając różne potrawy? Więc wiesz, jak często w takiej sytuacji zdarza się, że tracisz przez to swoje ulubione programy lub seriale, zwłaszcza jeśli nie masz połączonej kuchni z salonem. Ale telewizor kuchenny nie pozwoli Ci przegapić żadnego odcinka. Co więcej, jeśli wybierzesz telewizor z funkcją Smart TV, zyskasz praktycznie nieograniczony dostęp do seriali i filmów, które będziesz mogła oglądać podczas gotowania.
Telewizor umożliwia także oglądanie na bieżąco programów kulinarnych i wyszukiwanie przepisów w Internecie. Jeśli lubisz próbować nowych potraw, ciągle pieczesz coś nowego, to możliwość podglądania przepisów i sposobu gotowania z platform internetowych lub streamingowych, znacznie Ci to ułatwi. Co więcej, programy telewizyjne lub muzyczne puszczone w tle znacznie uprzyjemnią Ci czas spędzony w kuchni.
Gdzie umieścić telewizor w kuchni?
Telewizor w kuchni to nieduży koszt, a bardzo duża wygoda i znaczne urozmaicenie. Wiesz już, że takie urządzenie z pewnością umili Ci czas, który spędzasz na gotowaniu lub jedzeniu. Nie stracisz więcej ulubionego serialu i będziesz mogła oglądać na dużym ekranie programy kulinarne lub poradniki dotyczące gotowania. Jednak pamiętaj, że zanim zdecydujesz się na zakup tego urządzenia, musisz dokładnie przeanalizować, w jakim miejscu je umieścisz, a co za tym idzie, w jaki sposób będzie ono zamontowane.
Telewizor do kuchni powinien być umieszczony w takim miejscu, aby nie zabierał cennej przestrzeni użytkowej. Nie powinien zajmować miejsca na blacie, na którym przygotowujesz jedzenie, a jednocześnie znajdować się w punkcie widocznym z każdego miejsca w kuchni. Jest to istotne, ponieważ gotując, zerkasz na telewizor tylko od czasu do czasu, w większości natomiast przemieszczasz się i nie stoisz w miejscu. Dlatego oglądanie telewizora w kuchni nie może wiązać się z dyskomfortem. Pamiętaj także, aby nie umieszczać telewizora w pobliżu źródła ciepła, wody lub pary wodnej.
Istotne jest również to, aby telewizor komponował się stylistycznie z całym pomieszczeniem i meblami. Najczęściej wybierane są telewizory tradycyjne, z czarną lub szarą obwódką, które dobrze dopasowują się do innych elementów wyposażenia. Nie wiesz gdzie umieścić telewizor w kuchni? Aranżacje w Internecie z pewnością zainspirują Cię i podpowiedzą, w którym miejscu ten sprzęt będzie najlepiej wyglądać.
Znajdziesz w Morele
Uchwyty do telewizorów - Telewizory LG - Telewizory Samsung - Telewizory 55 cali - Telewizory 65 cali
Komentarze (1)
Moglibyście zadać sobie na tyle trudu żeby to choć w minimalnym stopniu było spójne.
Dziękuję za uwagę.