Zdążysz przed pierwszą gwiazdką!

Gwarancja dostawy przed Świętami!

Więcej informacji

Jaki telewizor do małego pokoju?

| 0 Komentarzy
Małe pomieszczenia wcale nie muszą być złym miejscem dla telewizora. Wystarczy go odpowiednio dobrać.

Telewizor to podstawowe wyposażenie RTV w każdym domu. Nowoczesne modele są niezwykle zaawansowane pod względem technicznym i systemowym. Dzięki zastosowanym technologiom i modułom generują naprawdę wysokiej jakości obraz o dużej rozdzielczości. Tym samym zapewniają wyjątkową rozrywkę, gdyż oglądanie filmów czy seriali z takim sprzętem to prawdziwa przyjemność. Aby dowolny seans był dla Ciebie rzeczywistym przeżyciem, powinieneś zadbać o właściwie dopasowanie urządzenia do wielkości pomieszczenia, w którym ma się znajdować.

Polecane telewizory

Jak dobrać telewizor do wielkości pokoju?

Komfort podczas użytkowania zależy w głównej mierze od zachowania prawidłowej odległości widza od ekranu. Jeśli chcesz dobrać telewizor do konkretnego pokoju, musisz zwrócić szczególną uwagę właśnie na tę kwestię. Zwykle duży telewizor w małym pokoju nie sprawdza się dobrze, ponieważ zajmuje zbyt wiele przestrzeni, przytłaczając obserwatora. Odwrotna sytuacja również nie jest korzystna. To jednak zbyt ogólne założenia, dlatego w celu dokładnego określenia, jaki egzemplarz będzie odpowiedni, sprawdź najbardziej znaczące parametry.

Kluczowe wskaźniki decydujące o tym, czy dany model nadaje się do wyznaczonego wnętrza to przekątna i rozdzielczość. Na podstawie wymiarów wyświetlacza oraz formatu obrazu można ustalić optymalny dystans pomiędzy urządzeniem a miejscami siedzącymi. Powinien on rosnąć proporcjonalnie do wartości wymienionych czynników. W rzetelnej ocenie pomogą Ci już oszacowane i udostępniane przez producentów wyniki. Po porównaniu informacji zawartych w tabelach z metrażem pomieszczenia bez problemu wybierzesz sensowny sprzęt, a następnie rozsądnie go ustawisz.

Ile cali powinien mieć telewizor do małego pokoju?

Skoro najważniejsze parametry są już przedstawione, czas skupić się na ich konkretnych wartościach. Jak wiadomo różne telewizory dostępne w sklepach, w tym na stronie Morele, są odmienne przede wszystkim pod względem rozmiaru, dlatego musi on być tu głównym parametrem. Do niedużego pokoju wskazane jest szukanie kompaktowego odbiornika, ponieważ okazałe gabaryty nigdy nie zagwarantują, że odległość od kanapy będzie wystarczająca do bezpiecznego oglądania. Ważne, żeby widz nie odczuwał dyskomfortu, a długotrwałe przesiadywanie przed matrycą nie odbijało się negatywnie na zdrowiu.

Niekorzystny dystans między obserwatorem a urządzeniem sprawi, że wzrok będzie nieustannie wędrował po ekranie, natomiast oczy doświadczą przemęczenia, które najczęściej zostanie objawione łzawieniem. W konsekwencji może to doprowadzić pogorszenia widzenia, a nawet powstania nieodwracalnych zmian i wad. Właśnie z uwagi na te fakty duży telewizor w małym salonie to niekorzystne rozwiązanie i koniecznie trzeba dobrać odpowiednią przekątną, najlepiej niewielką. Łatwy sposób na dokonanie tego właściwie to odniesienie jej do rozdzielczości oraz przestronności wnętrza, o czym przeczytałeś już powyżej.

Najrozsądniejszy wybór to wytypowanie sprzętu pomiędzy 24 a 40 cali w zależności od dokładnego metrażu pomieszczenia i możliwej odległości od miejsca siedzącego, o czym kolejny raz warto przypomnieć. Im większej szczegółowości obrazu oczekujesz przy niezmienionym ustawieniu mebli wypoczynkowych i samego monitora telewizyjnego, tym większy model możesz nabyć. Z reguły jednak najlepiej sprawdzają się egzemplarze 32-calowe, gdyż są najbardziej uniwersalne jeśli chodzi o wyposażenie do niezbyt obszernych pokoi. Zdecydujesz się na taką jednostkę, a bez wątpienia spełni ona wymagania.

Jeżeli mimo rzetelnych instrukcji tutaj zaprezentowanych wciąż się wahasz, pamiętaj, że w każdej chwili istnieje opcja odwiedzenia oficjalnej strony internetowej producenta danego telewizora. Tam powinieneś znaleźć przykładowe zestawienia zawierające zalecany dystans w odniesieniu do przekątnej. To pomoże Ci w przeanalizowaniu wszystkiego jeszcze raz, aby ostatecznie podjąć właściwą decyzję.

Największe zalety i wady małych telewizorów

Solidny telewizor 32 cale od sprawdzonego wytwórcy to odpowiedni kandydat w przeważającej liczbie przypadków, stąd od razu warto celować właśnie w niego. Opinie użytkowników jasno wskazują na to, że w generalnym rozrachunku sprawują się naprawdę dobrze, na co z pewnością wpływają innowacyjne rozwiązania techniczne. Mimo to przed dokonaniem zakupu powinieneś poznać zarówno ich mocne, jak i słabe strony, po to, by móc samodzielnie ocenić czy urządzenie sprosta Twoim indywidualnym oczekiwaniom. Tylko wówczas będzie ono naprawdę użyteczne.

Jedną z największych zalet małych telewizorów jest zgrabna konstrukcja, która pozwala na dopasowanie ich do wystroju wnętrza bez żadnych przeszkód. Zazwyczaj towarzyszy jej również niska waga, dlatego z łatwością można je przenosić samodzielnie. Zmieszczą się one na niemal każdej szafce czy półce, bo podstawy są projektowane ergonomicznie. Wygląd zewnętrzny przyciąga uwagę prostotą, a to zdecydowanie cecha dodatnia. Obudowa nie rozprasza bowiem uwagi obserwatora podczas oglądania, ponadto zharmonizuje się aranżacją wykonaną w dowolnym stylu.

To nie wszystko, co mają do zaoferowania. Do plusów należy zaliczyć także znakomite możliwości pracy. Współczesne modele są niezwykle wydajne, a jednocześnie energooszczędne. Generują obraz w świetnej jakości, gdyż najczęściej bywają wyposażone w matryce typu LED. Taka technologia podświetlania zapewni seans filmowy pełen wrażeń. Co ciekawe, z powodzeniem można wykorzystać je jako monitor do gier. Niektóre opierają się na nieco starszym rozwiązaniu, czyli LCD, ale one również działają bardzo dobrze. Na koniec warto dodać, że przy tylu pozytywach telewizory te są stosunkowo tanie w porównaniu do odpowiedników o przekątnej od 40 cali wzwyż. To niewątpliwie spory atut.

Jeżeli chodzi o wady odbiorników o niewielkich rozmiarach, to za najpoważniejszą uznaje się ograniczenia formatu. Właściwie żaden telewizor 24 cale, czy też 32 cale, nie osiągnie szczegółowości przekraczającej FullHD, a więc 1080p. Pocieszający jest natomiast fakt, że taki standard w zupełności wystarcza do oglądania materiałów na zadowalającym poziomie. Gwarantuje on bowiem korzystne zagęszczenie pikseli, a to odgrywa kluczową rolę w tym aspekcie. Poza tą barierą minusem małych egzemplarzy są okrojona liczba gniazd i złącz potrzebnych do podłączenia zewnętrznego osprzętu, takie jak chociażby zestaw kina domowego lub odtwarzacz Blu-ray.

Mały telewizor – rozdzielczość HD Ready czy Full HD?

Skoro wiesz już, na czym skupić się wybierając do małego pokoju telewizor LG lub innego producenta, czas rozwinąć jeden z najistotniejszych tematów związanych z komfortem użytkowania. Chodzi o rozdzielczość ekranu, która wpływa na szczegółowość obrazu. Im większa jej wartość, tym bardziej dokładna będzie wizja, a tym samym lepsze wrażenia podczas dowolnego seansu. Zostało wspomniane, że modele o niewielkich przekątnych zwykle nie działają w formacie powyżej pełnego HD, czyli 1920 × 1080 pikseli. Oferują zatem jedynie projekcję do tego poziomu. W praktyce dostępne są przede wszystkim urządzenia FullHD oraz HD Ready. Co oznacza druga nazwa i na jaki typ postawić?

HD Ready to nic innego jak stopień niższy od FHD wynoszący 1280 × 720 pikseli, jednak w telewizorach 32-calowych i mniejszych jest to najczęściej 1366 × 768. Takie zagęszczenie pozwala uzyskać przyzwoitą jakość wyświetlania, wystarczającą do codziennej eksploatacji sprzętu, głównie oglądania telewizji kablowej. Warto wybrać więc ten standard nie mając wygórowanych oczekiwań, a także pokaźnego budżetu, gdyż na egzemplarze go posiadające nie trzeba przeznaczać dużej kwoty. Są one sprzedawane w przystępnej cenie z racji nieco przestarzałego charakteru i rozpowszechnienia się 4K i 8K w występujących w ponad 40-calowych odbiorników.

Nie da się ukryć, że rozdzielczość Full HD zapewnia zdecydowanie lepszą klasę obrazu. Wszelkie detale, które pojawiają się na ekranie, są precyzyjnie odwzorowane, a tym samym widoczne z daleka. Kupując na przykład telewizor Toshiba 32 cale 1920 × 1080p zagwarantujesz sobie wyjątkowe przeżycia w czasie wieczorów filmowych czy serialowych, zwłaszcza w małym pomieszczeniu, gdzie takie urządzenie pasuje jak ulał. Szczegółowość zostanie zachowana nawet przy odtwarzaniu treści wideo prosto z Internetu, o ile połączenie pozostanie stabilne. Jedyny minus w tym przypadku to trochę większy wydatek.

Ostatecznie wiele zależy od indywidualnych preferencji i wymagań, a także możliwości finansowych. Pamiętaj o konieczności wybrania spośród dwóch przedstawionych formatów, ponieważ tylko takie dostępne są w niewielkich telewizorach. W razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z profesjonalnym doradcą. Udzieli Ci on kompletnych wskazówek i wnikliwie przybliży obydwie wersje tak, aby Twój wybór był podparty rzeczywistą wiedzą. Możesz to zrobić zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i tych prowadzących handel internetowy.

Jakie dodatkowe funkcje powinien mieć telewizor do małego pokoju?

Jeżeli dobrałeś już odpowiednią przekątną do metrażu pokoju i podjąłeś decyzję co do jednej z dwóch konwencjonalnych rozdzielczości, to w końcu przyszła pora na omówienie dodatkowych funkcji i technologii, które powinien posiadać każdy model przeznaczony do użytku w małej przestrzeni. Dzięki rozwiązaniom dopełniającym obsługa sprzętu stanie się dużo łatwiejsza, a poza tym jego użyteczność na co dzień wzrośnie. Tym samym korzystanie z niego będzie jeszcze bardziej przyjemne i nie ograniczy się jedynie do operowania pilotem, żeby zmienić kanał.

Decydujący w kwestii funkcjonalności jest system operacyjny z przyjaznym interfejsem i szerokimi możliwościami. Dlatego warto sięgnąć po inteligentny telewizor Smart TV z uniwersalnym androidem lub sprawdzonym oprogramowaniem promowanym przez samych wytwórców. Taki produkt pozwoli na instalowanie różnorodnych aplikacji, otwieranie baz filmowych i serialowych, słuchanie radia, czy też po prostu szybkie przeglądanie ulubionych stron internetowych. Z nim na pewno nie dopadnie Cię nuda.

Trudno wyobrazić sobie, aby współczesny odbiornik nie był wyposażony w moduł WiFi. Odpowiada on w końcu za bezprzewodową łączność z Internetem i eliminuje konieczność wykorzystania przedłużaczy i całej masy akcesoriów, które często stanowią tylko element zagracający obszar za meblami. Podpięcie do sieci w taki sposób umożliwia na przykład telewizor Manta, ale też asortyment od innych, cenionych na rynku wytwórców. Nadobowiązkowo WiFi może wystąpić jako Direct. Wtedy niewymagane jest pośrednictwo APN, czyli punktu dostępowego ani routera. Co ważne, komunikuje ono dwa niezależne urządzenia w celu przesyłania danych.

Oprócz tego w telewizorach do małego pomieszczenia powinny się znaleźć funkcje DLNA oraz MHL. Pierwsza służy do integrowania telewizora z komputerem, konsolą czy smartfonem. Dzięki temu na przykład wyświetlisz na nim zdjęcia lub filmy zapisane w innym sprzęcie. Stworzysz też wspólną, zdalną bazę plików i będziesz mógł zarządzać nimi z jednego miejsca. Druga natomiast umożliwi uzyskanie dodatkowego ekranu dla tabletu albo telefonu, za pomocą specjalnego kabla posiadającego z jednej strony złącze micro USB, a z drugiej zwykłe USB. Konkretny styk w TV musi być oznaczony nazwą rozszerzenia. Wtedy masz pewność, że modelu zastosowano ten standard.

Warto wspomnieć jeszcze o technologiach powiązanych z obrazem, jak i pozostałych, niezwykle przydatnych rozwiązaniach. Należy do nich innowacyjny HDR polepszający jakość wyświetlanych treści wizualnych, a także HLG do ich prawidłowego odtwarzania. HDR to szeroki zakres dynamiki, co można rozumieć również jako szerokie spektrum jasności. Sprawia, że emitowane barwy są porównywalne do tych, jakie rejestruje ludzkie oko. To skutkuje odbiorem na wyższym poziomie podczas oglądania filmów i innych aktywności. Atutem w telewizorach 32 cale i mniejszych są poza tym optyczne wyjścia cyfrowe, HDMI, czy system dźwięku Dolby Audio.

5,0
5 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 19:41
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.