Jaki telewizor kupić – LCD, LED czy OLED? Który TV najlepszy?

| 10 Komentarzy
Pytanie, jaki telewizor kupić, nie ma prostej odpowiedzi. Sprawdź, jaki TV kupić, by nie żałować!

Kwestia, jaki telewizor kupić, wymaga przygotowania i rozważenia wielu aspektów – w końcu jest to zakup sprzętu, który ma służyć lata. Zignorowanie czy zapomnienie o którymś z aspektów może mieć nieprzyjemne konsekwencje. Obowiązkowe jest rozważenie jaki telewizor powinien być duży, którą z technologii wybrano do wyświetlania obrazu czy w jakie oprogramowanie został wyposażony przez producenta. W tym artykule znajdziesz podpowiedzi na te i inne pytania.

Polecane telewizory

Jaka wielkość ekranu telewizora jest najlepsza?

Jak wybrać telewizor? Na początek przyda się informacja, że 1 cal to 2,54 cm, czyli w przypadku 30-calowego odbiornika telewizyjnego otrzymujemy długość przekątnej ekranu równą: 30 × 2,54 = 76,2 cm. Następnie warto sprawdzić, jakie są wytyczne odnośnie zalecanych odległości wyświetlacza od widza. Z kolei jeśli chodzi o ekrany 32-calowe, niezależnie od tego, czy są to telewizory LCD, LED czy OLED, wynosi ona pomiędzy 1,25 a 2,45 metrów.

Im większy rozmiar ekranu, tym większy powinien być salon lub inne pomieszczenie, w którym zostanie zamontowany odbiornik telewizyjny. Jaki telewizor wybrać do dużego mieszkania? Jeśli da się zorganizować przestrzeń, tak by odległość od TV wynosiła przynajmniej 2 metry, spokojnie można zakupić telewizor 32 calowy lub telewizor 42 calowy. W przypadku większych wyświetlaczy, na przykład telewizorów 55-calowych, konieczne będzie przynajmniej 2,3, do nawet 4 metrów.

Jaki telewizor kupić do domu z dużym salonem? Jeśli jest tam przynajmniej 2,5 metra przestrzeni pomiędzy szafką na telewizor a oglądającymi, sprawdzi się telewizor 60-calowy. Skąd takie dane? Minimalną odległość od odbiornika telewizyjnego, w jakiej należy przebywać podczas oglądania, można obliczyć poprzez pomnożenie liczby cali przez 4,2. Otrzymany wynik wyrażony w centymetrach pomoże w podjęciu decyzji, jaki kupić telewizor.

Jaki format? Full HD czy Ultra HD? A może 4K Ultra HD?

Kolejny trudny wybór, przed którym staje osoba, która chce kupić nowy odbiornik telewizyjny to rozdzielczość. Jaki wybrać telewizor? Full HD? Ultra HD? A może 4K Ultra HD? Pojęcie Full HD odnosi się do rozdzielczości ekranu 1920 × 1080 pikseli. W porównaniu z Ultra HD i 4K Ultra HD jest to najmniej nowoczesne rozwiązanie technologiczne, w związku z czym TV z FullHD to tanie telewizory. Mimo wszystko mają one jednak lepszą rozdzielczość niż HD Ready.

O wiele bardziej zaawansowane rodzaje telewizorów to TV z Ultra HD (w skrócie UHD). Posiadają one rozdzielczość równą 3840 × 2160 pikseli. Jeszcze bardziej nowoczesne są natomiast 4K Ultra HD. Ekran TV korzystający z technologii 4K zapewnia bardzo wyraźny obraz, czystszy i z dokładnością detali. Dodatkowo odbiorniki tego typu korzystają z funkcji HDR, co gwarantuje dużą paletę barw i odwzorowanie kolorów. Minusy tego rozwiązania to większe zużycie prądu.

LCD, LED czy OLED? Jaki kupić telewizor?

Poza rozdzielczością, przy zakupie telewizora pojawia się kolejny dylemat, mianowicie matryca. Na rynku jest dostępnych wiele opcji, w tym między innymi TV LCD, TV LED oraz telewizory OLED. Czym różnią się między sobą wymienione technologie? Największe różnice to podświetlenie matrycy oraz walory obrazu. W przypadku LCD jako źródło światła wykorzystywane są świetlówki – odbiornik jest szerszy i zużywa więcej prądu niż np. LED.

LED TV to technologia, która niesie za sobą wiele udoskonaleń. Urządzenia pobierają mniej energii elektrycznej, oferują także lepsze odwzorowanie kolorów i mniejsze zniekształcenie obrazu niż LCD. Mimo że odbiorniki telewizyjne LED są droższe, w porównaniu LCD a LED zdecydowanie wygrywa druga z wymienionych matryca do telewizora. A jak to wygląda w przypadku jeszcze nowszego sprzętu elektronicznego, czyli OLED?

Ekran OLED to gwarancja idealnych kolorów, co jest ważne, jeśli odbiornik telewizyjny jest wykorzystywany do oglądania filmów w wysokiej jakości. Walor ten docenią także gracze. Matryca OLED jest droższa, ale pozwala na uzyskanie głębokiej czerni oraz wysokiego kontrastu. Technologia ta jest dyskretna – TV będzie o wiele cieńszy niż telewizor LED czy telewizor LCD. Obraz jest bardziej przestrzenny, można go oglądać pod różnym kątem.

W porównaniu OLED vs LED zdecydowanie korzystniej wypada OLED. To samo tyczy się pojedynku OLED vs LCD. Zastosowane diody zapalają się ekspresowo, dzięki czemu obraz jest wyrazisty także przy dynamicznych scenach. Żywotność telewizorów nie odbiega w niczym od odbiorników LED, rozwiązany został także problem z tzw. martwymi pikselami, który często pojawiał się w pierwotnych wersjach matryc. OLED to technologia przyszłości, którą warto zaprosić do swojego domu.

Czy warto kupić telewizor z zakrzywionym ekranem?

Matryce do telewizorów to nie jedyne zagadnienie, z którym warto się zapoznać przed zakupem odbiornika telewizyjnego. Na rynku pojawiły się zupełnie nowe urządzenia – telewizory 4K z zakrzywionym ekranem. Do tej pory takich sprzętów jest niewiele, ale już przybywa zwolenników tej technologii. Curved jest reklamowane jako kolejny poziom realizmu, szersze niż do tej pory kąty widzenia, lepiej podświetlona matryca telewizora oraz brak zniekształceń. Minusy to wysoka cena oraz konieczność odpowiedniego ustawienia TV.

Na jakie technologie w telewizorach warto zwrócić uwagę?

Nowoczesne odbiorniki telewizyjne przestały służyć tylko i wyłącznie do oglądania filmów. Przed zakupem warto wziąć pod uwagę ich możliwości. Na rynku są już dostępne telewizory Smart TV które mogą stać się kolejnym elementem inteligentnego domu. Sterowane głosowo, łączące się z bezpośrednio z Internetem, oferujące najwyższą jakość oglądanego obrazu – to więcej niż telewizor! Jaki wybrać? Czym się kierować? Warto spojrzeć, co do zaoferowania mają duże i znane na całym świecie marki.

Niezależnie od tego, czy chodzi o telewizory 4K, telewizory LED czy telewizory OLED, na rynku wyróżniają się cztery marki – Philips, Sony, LG oraz Samsung. Pierwsze trzy postawiły na technologię OLED, natomiast ostatnia z wymienionych to znany pionier telewizorów QLED. Matryca do telewizora Samsung to LCD z podświetleniem w postaci kropek kwantowych, rozmieszczonych tak, by zapewnić możliwie najszerszą paletę barw.

Jakie dodatkowe funkcje posiada telewizor?

Czym różnią się pomiędzy sobą poszczególne marki odbiorników telewizyjnych? Jakie dodatkowe funkcje oferują? Telewizor Philips oraz telewizor Sony korzystają z oprogramowania systemowego AndroidTV. Tymczasem Samsung i LG wybrały własne rozwiązania – Tizena oraz webOS. Najbardziej intuicyjny w obsłudze jest webOS. AndroidTV jest znany ze smartfonów i tabletów, system ten wymaga szybkiego łącza. Natomiast Tizen umożliwia korzystanie z wielu popularnych aplikacji, takich jak Netflix, Spotify, Deezer czy Youtube.

Telewizor Samsung może zostać wyposażony w wielofunkcyjny pilot. Dzięki temu z poziomu jednego narzędzia da się sterować nie tylko telewizorem, ale też np. konsolą. Z kolei telewizor LG to sterowanie za pomocą głosu, tabletu oraz smartfona. Każda z tych opcji jest bardzo wygodna, dlatego przed zakupem nowego TV warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje i dobrać parametry techniczne urządzenia zgodnie z potrzebami – obecnymi oraz wybiegając nieco w przyszłość.

4,9
18 ocen
10 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (8)

Ja od lat jestem przywiązany do Panasonika. Mam już kolejny model telewizora tej marki i nie zraziłem się mimo, iż obawiałem się leda, że będzie dużo gorszy niz plazma. Jest inaczej ale moim zdaniem ledy nie są wcale złe, a na pewno po rachunkach widzę, że jedza mniej prądu
A ja tam się cieszę z mojego philipsa 32 PW 9551/12 który nadal ma lepszy obraz od ledowych telewizorów do 4 tys. złotych nawet niektóre 4k lesie mają gorszy obraz od mojego philipsa !
Teraz chyba żaden telewizor nie jest WiFi Ready, każdy posiada gotową kartę WiFi. Co do telewizora, który sam posiadam, to Philips sprzed 4 lat, gra świetnie i nie zamieniłbym go na nic innego.
A ja mam Philipsa z AMBILIGHT i nie kupię już nigdy innego. Matryca jest bardzo równomiernie podświetlona. Kolory są naturalne a nie przejaskrawione jak w Samsungach. Jest bezawaryjny i mam wszystkie możliwe złącza. Bardzo praktyczny TV. Następny jaki kupię to Ambilight z Androidem. Jedyną funkcją jakiej mi brakuje.
Bez obrazy dla autora, ale tylu bzdur i nieścisłości w jednym artykule jeszcze w życiu nie czytałem. I ma on pomóc ludziom w wyborze telewizora ? Morele od zawsze pamiętam z profesjonalizmu, a tutaj ...
- "lampy CCFL oświetlają generowane piksele" - po pierwsze podświetlają (a dokładniej prześwietlają, identycznie jak w technologii LED), a po drugie "generowane piksele" ? One są zawsze (matryca), nic ich nie generuje.
- telewizory (i monitory komputerowe) w technologii LED i LCD różni jedynie rodzaj (sposób) podświetlenia, matryca może być taka sama, to bez znaczenia. Kolory, kąty widzenia i "problemy z rozdzielczością", to wyłącznie "wina" zastosowanej matrycy, a nie rodzaju podświetlenia.
- format obrazu (proporcje ekranu) - "4:3 – format tradycyjny wykorzystywany przy wyświetlaniu większości programów telewizyjnych" - 98 % programów telewizyjnych (wiadomości, seriale, rozrywka, sport i filmy) aktualnie jest emitowanych w formacie 16:9, 4:3 pozostało jeszcze w audycjach historycznych (TVP Historia oraz TVP 3 regionalna) i innych materiałach archiwalnych, a i te są często w różny sposób przekształcane na 16:9, aby dopasować je do współczesnych telewizorów bez emitowania czarnych pasów.
- 21:9 - były próby wprowadzenia na rynek (dawno temu Philips, a nawet niedawno chyba LG) tego formatu, ale ze względu na nikłe zainteresowanie (tak jak 3D) nie przyjęły się i temat porzucono. Faktycznie większość filmów na Blu Ray i DVD jest w tym formacie i wtedy ogląda się to wspaniale (bez czarnych pasów), ale równocześnie wtedy dramatycznie spada komfort oglądania programów telewizyjnych, które chyba stanowią większość.
A który z tych telewizorów będzie najlepszy do konsoli Pro? Bo znajomi mnie teraz zaskoczyli na urodziny i wymienili starą konsolę na PS Pro i jeszcze dostałem do tego jakieś akcesoria do niej, no ale teraz trzeba pomyśleć o jakimś lepszym telewizorze chyba bo mam taki nie dość że mały to jeszcze prawie 10letni :/
Ja posiadam Panasonica viera, 3 razy spaliło się podświetlenie ekranu, dzisiaj popsuł się 4 raz: coś zaśmierdziało i się wyłączył ! Koniec idę po siekiere
Niedawno się wprowadzałam do nowego mieszkania i stwierdziłam że nowy telewizor by się przydał. Teraz niedawno kupowałam w media expert LG OLED 55 calowy i jest bardzo w porządku. Ładny obraz dźwięk też dobry. Polecam.
Artykuł odpowiedział na wszystkie pytania jakie miałem, czyli odległość oglądania a liczba cali, SmartTV i dodatkowe możliwości, ekran curved (kiedy warto, kiedy nie).
jak SmartTV to tylko kruger&matz, szczerze polecam, nie tylko jakościowo mają dobre telewizory, ale jeszcze cena będzie na każdą kieszeń
Specjalista Morele | 17:23
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.