Jaki termometr dla niemowlaka wybrać?
Trudno wyobrazić sobie mierzenie temperatury u niemowląt termometrem wkładanym pod pachę. Małe dzieci są zbyt ruchliwe, by dokonać pomiaru w ten sposób. Jaki więc powinien być termometr dla niemowląt?
Jaki termometr dla niemowlaka wybrać?
Dobry termometr to jeden z podstawowych elementów w domowej apteczce. O ile wybór termometru dla osoby dorosłej nie jest kłopotliwy, o tyle termometr dla noworodka musi być dobrany ze szczególną starannością. Jaki termometr dla niemowlaka będzie odpowiedni? Warto zwrócić uwagę na poniższe kwestie:
- Szybkość pomiaru – to jedna z najważniejszych kwestii, jeśli chodzi o termometr dla dziecka. Im krótszy będzie czas pomiaru, tym lepiej. Niemowlęta są ruchliwe i trudno byłoby zmierzyć im temperaturę standardowym termometrem szklanym, który trzeba trzymać przez kilka minut pod pachą. O wiele lepiej sprawdziłby się termometr elektroniczny do ucha albo termometr bezdotykowy, które podają wynik w ciągu kilku lub kilkunastu sekund. Dobry termometr bezdotykowy działa natychmiastowo, a czas pomiaru to kwestia sekundy.
- Dyskretność urządzenia – niektórym dzieciom nie będzie przeszkadzał dotykowy termometr do ucha, ale sporo innych maluchów może zanosić się płaczem podczas badania takim przyrządem. Najbardziej bezinwazyjny i dyskretny jest bezdotykowy termometr na podczerwień, który działa na odległość i można nim dokonać pomiaru nawet wówczas, gdy dziecko śpi.
- Miejsce pomiaru – to parametr o kluczowym znaczeniu. W sprzedaży znajdziemy zarówno termometr do ucha, który nie bardzo sprawdzi się do innych zastosowań, ale też dość uniwersalny termometr pod pachę, ale najlepszą opcją dla niemowląt będzie termometr czołowy.
- Wodoodporność – zastanawiając się nad tym, jaki termometr dla niemowlaka wybrać, warto zwrócić uwagę na modele wodoodporne. Mogą one posłużyć nie tylko do pomiaru temperatury dziecka, ale też jako termometr do wody dla noworodka.
- Cena – koszt zakupu termometru zależy od jego rodzaju, ale też od renomy producenta i funkcjonalności. Najtańsze będą termometry elektroniczne dotykowe, a najdroższą opcją są termometry bezdotykowe.
- Marka – warto zwrócić uwagę również na renomę producenta i wybrać urządzenie znanej marki – np. termometr Microlife, Miniland i tym podobne.
- Popularność wśród kupujących – wybierając termometr dla dziecka, warto sprawdzić również, jakie urządzenia wybierają inni kupujący. W tym celu warto przejrzeć ranking termometrów, ale też opinie o konkretnych urządzeniach.
Oczywiście kluczową kwestią pozostaje jeszcze wybór odpowiedniego rodzaju termometru dla dziecka, a możliwości jest, co najmniej, kilka.
Rodzaje termometrów dla niemowląt
Dobry termometr dla niemowląt to inwestycja na dłuższy czas, dlatego warto bliżej przyjrzeć się dostępnym rozwiązaniom i dopiero wówczas podjąć konkretną decyzję. Jaki termometr dla noworodka wybrać? Oto dostępne rodzaje termometrów:
- Termometr elektroniczny standardowy – najczęściej ma giętką końcówkę, dzięki czemu można stosować go pod pachą, w uchu, a także w buzi lub odbycie. Jeśli priorytetem jest niska cena, to standardowy termometr elektroniczny dla dzieci wydaje się dobrą opcją, ale warto pamiętać o tym, że jest mało dyskretny (trudno dokonać nim pomiaru, gdy dziecko śpi lub zajmuje się zabawą), a czas pomiaru jest dłuższy niż w urządzeniach bezdotykowych.
- Termometr elektroniczny do ucha – chcąc kupić dobry termometr dla dziecka, warto wziąć pod uwagę model dotykowy do ucha. Termometr tego rodzaju jest bardzo dokładny i wygodny w użytkowaniu – ma asymetryczny kształt i tak wyprofilowaną końcówkę, że można łatwo umieścić ją w dziecięcym uchu i odczytać wynik pomiaru.
- Termometr w kształcie smoczka – w sprzedaży są obecne także termometry dla dzieci w formie smoczków. Mają one niewielki wyświetlacz po zewnętrznej stronie – gdy dziecko ma smoczek w buzi, można wygodnie odczytać wynik pomiaru.
- Termometr bezdotykowy – najbardziej zaawansowanym, ale też najwygodniejszym w użytkowaniu rozwiązaniem jest termometr elektroniczny bezdotykowy. Bywa on również określany mianem: termometr na czoło, gdyż z jego pomocą dokonuje się pomiaru właśnie na czole. Termometr bezdotykowy dla dzieci działa błyskawicznie, na odległość, a przez to można nim zmierzyć temperaturę nawet bardzo ruchliwemu albo śpiącemu dziecku.
Jaki termometr wybrać? Najwygodniejszą opcją będzie dobry termometr bezdotykowy, a przy niższym budżecie warto rozważyć termometr w kształcie smoczka lub termometr do ucha. W przypadku starszych dzieci sprawdzi się też zwykły termometr elektroniczny.
Polecane modele
Gdzie mierzyć temperaturę niemowlakowi?
Kontrolowanie temperatury u małego dziecka jest bardzo istotne zarówno w okresie wzmożonych przeziębień, jak również czysto profilaktycznie. Wątpliwości budzi jednak nie tylko sam wybór odpowiedniego termometru, ale też to, w jakim miejscu dokonywać pomiaru u niemowlęcia. Możliwości jest kilka, ale najwygodniejsze to
- Pomiar temperatury w uchu – termometr dziecięcy do ucha jest dość dyskretny i szybki w działaniu. Mierzy temperaturę wewnątrz ucha, dlatego wynik jest bardzo miarodajny.
- Pomiar temperatury na czole – to najwygodniejsze z rozwiązań. Potrzebny do tego jest termometr bezdotykowy. Wiele osób uważa, że jest to najlepszy termometr dla dzieci, gdyż umożliwia pomiar w ciągu sekundy, a poza tym nie trzeba nawet dotykać nim dziecka. Pomiaru dokonuje się na czole a termometr wykorzystuje do działania podczerwień.
- Pomiar temperatury w buzi – także jest miarodajny i wygodny, a szczególnie, gdy sięgnie się po niedrogi termometr w kształcie smoczka.
Jak długo dokonywać pomiaru temperatury?
Nawet najlepszy termometr dla dziecka nie da rzetelnych pomiarów, jeśli będzie użytkowany niewłaściwie. Kluczową kwestią, na którą należy zwrócić uwagę jest właściwy czas pomiaru. Od czego zależy, jak długo trzeba mierzyć temperaturę?
Prawidłowa długość pomiaru temperatury za pomocą termometru elektronicznego jest uzależniona od rodzaju i jakości samego termometru.
- Najlepszy termometr bezdotykowy wykona pomiar natychmiastowo.
- Termometr elektroniczny pod pachę potrzebuje około kilkunastu sekund lub dłużej.
- Termometr w kształcie smoczka może potrzebować około 2-3 minut.
Jak widać, to od rodzaju termometru zależy czas pomiaru. Wybierając urządzenie, warto więc zwrócić uwagę właśnie na ten parametr, a szczególnie gry ma to być termometr dla niemowlęcia.
Komentarze (0)